Trpělivost růže přináší?

Post date: Feb 18, 2016 9:24:39 AM

Hodně lidí přichází na lekce jógy s jasnou představou - chtějí zhubnout, chtějí se zbavit bolesti zad, chtějí "něco" dělat, chtějí se zklidnit.

Pak se ptají, kdy to přijde. Ať už je to cokoliv. Noha za hlavou, nějaký meditační stav, zmenšení bříška.

A ona je někdy lekce hladká a čistá radost. A někdy je to trápení se ještě vylepšuje naše mysl která říká: stejně to nezvládneš, už bys to měl umět, možná to nemá cenu. Zlepšení nepřicházejí plynule, ale v jakýchsi skocích. Zažíváme období, kdy můžeme mít pocit, že to nemá cenu. Protože jógu vnímáme jako cestu z bodu A do bodu B (ať už je to cokoliv). U jógy však každopádně platí, že je cílem sama o sobě.

Proto se často velké zlepšení dostaví tak nějak samo. Po době, kdy to trpělivě zkoušíme a zkoušíme a pak i netrpělivě. A pak přijde okamžik, kdy je to velké úsilí potřeba nechat plynout. Pozor je tu křehká hranice mezi tím, něco vzdát a mezi tím, to tak nějak odevzdat nahoru. Jen pokračovat a dýchat.

A pak to přijde, s výdechem položíme dlaně na zem, vydržíme v prknu bez třasu v rukou, nezapomínáme dýchat anebo se objeví malá skulina mezi myšlenkami.

Je to trpělivost? Je to pokora?

Je to cesta.