Meditace - naslouchání tichu?

Post date: May 22, 2015 6:58:58 AM

Meditace -mám takový dojem, že není o moc užívanější slovo, kterému by lidé přičítali tolik různých významů. Co to vlastně znamená? Je to obrázek člověka, který sedí ve zkříženém sedu a má blažený výraz? Je to stav vytržení a extáze?

S vyjádřením toho, co je to meditace je problém. Těžko, přetěžko se popisuje stav, který je za našimi myšlenkami, takže se nedá vyjádřit slovy. A cesta k tomuto stavu není lehká. Jen si tak pro zajímavost zkuste třeba týden, každý den na dvě minuty sednout. A jen tiše sedět, pozorovat myšlenky, jakoby nebyly vaše, dýchat, prostě být. Vaše mysl vás okamžitě začne nabádat, že je potřeba něco poklidit, zařídit, podrbat se na hlavě. Ten klid totiž není naší mysli vlastní.

Jak tedy na ni? Zpočátku se ji snažíme usměrnit – zaměstnat a pokusit se o první stupeň a tou je koncentrace – můžete se soustředit na dýchání, plamen svíčky, bod, do kterého se budete dívat. A pokoušejte se nerozvíjet kolem toho myšlenky. A nemusíte sedět, můžete se o tuto koncentraci pokoušet, když jdete, sedíte v tramvaji. Jen vnímejte svůj dech a vnímejte svoje tělo. Časem možná začnou přicházet chvilky ticha. Jako kdyby někdo vypnul hlučné rádio. Ale to se jen vaše mysl na nepatrnou chviličku zklidnila, než se zase rozeběhne dál. Sbírejte tyhle chvilky a prožívejte je. Vaše vnitřní ticho, tento tichý mír je něco, co není závislé na životní situaci, na tom, zda jste bohatí, šťastní, nebo úspěšní. V tomto tichu jsme všichni stejní. Po tomto tichu nevědomě toužíme, protože je jakýmsi středem každého z nás. Chce to jen poslouchat.