Dech, váš nejbližší přítel

Post date: May 22, 2015 6:58:18 AM

Určitě jste už slyšeli někde větu, nemohla jsem to rozdýchat, nebo musíš to rozdýchat. Zajímavé, jak často nás tyto věty upozorňují na důležité děje kolem našeho těla. Dech je něco samozřejmého, co celý den ani nevnímáme. Přesto se jedná o nesmírně důležitou věc pro náš život. Jóga zná mnoho druhů dechových cvičení, které nás vedou ke zklidnění a koncentraci. Už jsem i slyšela názor, že život člověka je předurčen počtem nádechů a výdechů, ne počtem let. Je-li tomu tak, měli bychom trochu zpomalit, co říkáte?

Jednoduché cvičení, které můžete praktikovat vždy a všude je prosté sledování dechu. Zkuste si svého dechu všimnout, jako něčeho nového. Pozorujte jej se zájmem a zvědavostí, bez obvyklých soudů a hodnocení. Dýcháte do břicha? Do hrudníku? Je výdech delší než nádech? Jste-li klidní, jste-li ve stresu? Kvalita vašeho dechu bude totiž pokaždé jiná. Zvykněte si to sledovat. Zklidnění dechu přináší zklidnění mysli. Využijte to.

Trošku sofistikovanější metoda k prohloubení koncentrace a zklidnění je rytmický dech. Jedná se o dech, kdy sladíme nádechy a výdechy do stejného rytmu. U většiny lidí je výdech přirozeně delší než nádech. Zkuste postupně sjednotit délku nádechu a výdechu. Počítejte si v duchu do čtyř, šesti a možná i do osmi. Někdo je schopný vnímat tlukot svého srdce a řídit dech podle něj. Nakonec je to ten nejpřirozenější metronom.

Výše zmíněné jednoduché cvičení vám může přinést zklidnění před spaním, nebo třeba v práci. Pro dechové cvičení je potřeba mít rovnou páteř. Můžete ležet a nechat se dýcháním odnést do spánku, můžete srovnat záda, pokud sedíte. Jsem pevně přesvědčená, že kdyby většina z nás dokázala pět minut denně koncentrovaně dýchat, tak by nám to prospělo sto krát víc, než jakékoliv vitamíny, nebo doplňky stravy.