Úkoly

Výzvy zde budou průběžně rozšiřovány. Info o nové výzvě přidáme také na náš FB: facebook.com/akceJUSTDOIT

Vyhlášení - 6b

Dostav se 2. 6. 2019 v 15h do Salesiánského střediska Don Bosco v Ostravě, kde proběhne závěrečné vyhlášení konečného umístění. Svou účast nám potvrď předem do ověřovacího formuláře co nejdříve a získej tak 6 bodů.

Rádi bychom, aby se nás na akci sešlo co nejvíce. Nepůjde pouze o vyhlášení ale i ohlédnutí, trochu soutěžení a setkání všech, kterým výzvy nejsou cizí. Pro účast určitě není podstatné, kolik bodů jsi v rámci výzvy nasbíral/a.

Volby - 5b

Pokud je ti 18 let a více - běž k volbám do Evropského parlamentu, které u nás probíhají 24. - 25. 5. Do ověřovacího formuláře nám pak pošli tvou fotku před volební místnostní/budovou.

Pokud je ti 17let a méně - nalezni volební místnost/budovu ve které budeš od 18ti let volit. Před touto místnostní/budou se vyfoť a danou fotku zašli. Do ověřovacího formuláře pak také připoj, koho bys volil/a kdybys mohl/a a proč.

Zpětná vazba - 5b

Výzva nám pomalu končí. Pro získání 4 bodů nám vyplň tento menší hodnotící dotazník. Prosím, zkus se nad odpověďmi opravdu zamyslet, ať je jeho vyplňování přínosem jak pro nás tak i pro tebe. :) Dotazník nalezneš zde: https://forms.gle/qSrdaN5QZTzJSsRR6

Holocaust - 4b

8. května si každý rok připomínáme Den osvobození. Tvým úkolem je připomenout si události 2. světové války a Holocaustu vyhledáním alespoň dvou konkrétních příběhů osob, které byly jeho obětí. Do ověřovacího formuláře nám jeden z příběhů alespoň ve stručnosti popiš a připoj také zdroj, ze kterého jsi příběhy čerpal/a.

Kytice - 3b

Kup nebo natrhej krásnou kytici, kterou předáš úplně neznámému kolemjdoucímu. Připoj také přání pěkného dne. Jako ověření se s kyticí vyfoť a fotku nám pošli.

Love - 4b

Pokud nemáš partnera tak tvým úkolem je vyvinout aktivitu a pozvat někoho na schůzku. :)

Pokud partnera máš, tvým úkolem je potěšit partnera… čímkoli, co tě bude stát nějaké to úsilí.

Do ověřovacího formuláře nám pak po splnění napiš pouze “hotovo” :)

Báseň - 3b

Vytvoř rýmovanou básničku o alespoň 70ti slovech. Báseň musí obsahovat slovo “výzva”. Do ověřovacího formuláře nám pak samozřejmě tvůj výtvor pošli.

Zelenina - 4b

Jak všichni víme, konzumace zeleniny prospívá našemu zdraví. Tvým úkolem je v rámci 7mi dní jíst pravidelně každý den libovolnou zeleninu v přiměřeném množství (plátek okurky úplně nestačí). Do ověřovacího formuláře nám napiš jaké dny jsi výzvu plnil/a a jakou zeleninu jsi jedl/a.

Bivak - 5/7b

Tvým úkolem je nalézt vhodné místečko v přírodě, kde strávíš noc. 7 bodů získáš, pokud strávíš noc “pod širákem”, tedy bez žádného přístřešku, pouze s hvězdami nad hlavou. 5 bodů pak získáš, pokud přespíš ve stanu, či pod přístřeškem. Splnění tohoto úkolu nám pak dolož krátkým videem, které natoč ráno po probuzení a zaznamenej na něm místo, kde jsi/jste bivakovali, popřípadě nám v něm sděl, jak se ti v noci spalo.

Za slušňáka - 4b

Tvým úkolem je po dobu 2 dnů oblékat se do co nejslušnějších šatů a ukázat se tak světu ve své plné kráse. Muži například: košie, sáčko, oxfordky, kravata, ženy pak: šaty, halenky či podpatky. Do ověřovacího formuláře nám pak na nafoť pár fotek z každého tvého dne.

Švihadlo - 3b

Přeskoč švihadlo alespoň 30x po sobě bez přerušení. Výzvu nám pak dolož libovolnou fotkou či videem.

Plavec - 5b

Tvým úkolem je nalézt přírodní jezírko, rybník, či řeku, do které následně ponoříš celé své tělo (mimo hlavu). Takto ponořen musíš vydržet alespoň 30 sekund (doporučujeme po tento čas plavat :D ) . Splnění této výzvy dolož videem, na kterém bude zaznamenáno, jak úkol plníš. Dej pozor ať se neutopíš.

Petice - 4b

Podepiš libovolnou petici (možno i online) za věc, kterou bys rád podpořil/a. Před podpisem si však určitě zjisti o dané problematice co nejvíce! Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, v jaké záležitosti jsi hlasovala.

Jeskyně - 6b

Navštiv libovolnou větší jeskyni (nejde nám o konkrétní rozměry spíše, by to neměla být pouze “díra ve skále”) kterou náležitě a bezpečně prozkoumáš, či absolvuješ místní prohlídku. Z plnění této výzvy nám pak pošli foto/video.

Cyklista - 5b

Udělej si cyklo-výlet, v rámci kterého strávíš dohromady v sedle kola alespoň 45 minut (tedy zastávky kde z kola sesedneš samozřejmě možné jsou). Z plnění této výzvy nám pak pošli foto/video. :)

Cukrovka - 5b

Tvým úkolem je nejsít po dobu 5ti po sobě jdoucích dní žádné sladké (včetně slazených nápojů). Do ověřovacího formuláře nám napiš, kdy jsi tuto výzvu plnil/a a jak moc ti dala zabrat.

Dobrodinec - 4b

Tvým úkolem je přispět libovolnou částkou nějaké dobročinné organizaci. Do ověřovacího formuláře nám napiš, jaké organizaci jsi přispěl/a.

Duchovní týden - 4b

Bible je považována za knihu knih. Tvým úkolem je po dobu jednoho týdne (7 dní v kuse), každý den přečíst libovolný úryvek z Bible. Do ověřovacího formuláře nám pak jeden z úryvků přepiš.

Lezec - 5b

Pokus se o zdolání libovolné lezecké či ferratové trasy s nezbytným jištěním. Nám pak pošli video, na kterém bude tvá snaha zaznamenána (pokud to nebude technicky možné, pošli alespoň pár fotek).

Za plasty - 5b

Jednorázové plasty se v roce 2021 oficiálně zakážou, proto je tu nový úkol, ve kterém vyzkoušíš po dobu 1 celého týdne pít veškeré tekutiny bez použití plastových nádob. Pokud jsi již známý ekolog, zkus tento týden jednorázové plasty vynechat úplně. Do ověřovacího formuláře nám pak nafoť pár fotek z tvého týdne.

Taneční mánie - 7b

Ať už sám nebo s přáteli, zajdi na libovolné větší náměstí, vezmi s sebou nějakou dobrou hudbu (není podmínkou) a pokuste se tam roztančit co nejvíce lidí. Jako ověření nahraj krátké video z této taneční mánie.

Hymna - 3b

Nauč se nazpaměť text české národní hymny. Hymnu následně přepiš (zpaměti) na papír, který nám následně vyfoť a pošli.

Běžec - 5b

V rámci jednoho týdne se alespoň 5 dní v týdnu odhodlej a běž ven běhat (min. 15 minut). Z každého dne nám pak pošli foto.

Jarní (new) look - 6b

Buď odvážný/á a vyzkoušej alespoň po dobu 2 dní změnit svůj běžný outfit na styl oblékání, který běžně vůbec nenosíš. Krom oblečení můžeš klidně změnit styl účesu, či se rovnou zajímavě ostříhat. Jak tuto výzvu konrkétně pojmeš, necháme již na tobě - podmínkou však je, abys výzvu realizoval/a ve dny kdy chodíš mezi lidi. Do ověřovacího formuláře nám pošli tvé foto z každého dne. :)

Cestovatelské prázdniny - 5b

Domluv již teď (co nejvíce závazně) s kamarády či kýmkoli jiným (dobrodružnou?) cestu do zahraničí, která bude trvat alespoň 7 dní. Je nezbytné aby sis ty i ostatní, kteří s tebou pojedou, datum zapsali do diáře a s cestou v rámci možností počítali a následně ji realizovali. Do ověřovacího formuláře nám pak napiš s kým, a kam se chystáš vyrazit.

(V rámci tohoto úkolu lze započít také plány které započaly ještě před vyhlášením této výzvy.)

Evropský parlament - 4b

Volby do Evropského parlamentu se nám neúprosně blíží. Tvým úkolem je nastudovat si možné kandidáty, a zvážit kterého z nich bys volil/a. Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, koho a proč bys zvolil/a.

Základní info o volbách můžete nalézt například zde.

Modrý život - 6b

Tvým úkolem je po dobu jedonoho týdne (7 dní v kuse) sprchovat se studenou vodou (celé tělo mimo hlavy).

Do ověřovacího fofmuláře nám pak napiš, o jaké dny přesně šlo.

Be chef - 6b

Rozvíjej své kuchařské umění! Vytvoř jídlo (které pak dej určitě ochutnat i někomu jinému), které bude obsahovat následující ingredience: libovolná ryba, pak choi nebo chřest (zelenina) a muškátový oříšek (koření).

V případě potřeby se samozřejmě jídlo může skládat z polévky, hlavního jídla, salátu, atd. Do ověřovacího formuláře nám pošli video, na kterém bude zaznamenána tvorba jídla, či konečný výsledek.

Strenna - 3b

Podívej se na video se zamyšlením od hlavního představeného Salesiánů, Ángela Fernándeze Artima. https://youtu.be/MJAnlFwmY6U

Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, jaká myšlenka z videa tě nejvíce zaujala. :)

Nouzový oheň - 5b

Rozdělej oheň (min. na 10 minut) na bezpečném místě jedním z následujících způsobů: třením dřev, za použití lupy, či křesadlem. Jako podpalovač lze použít pouze papír či troud. Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, jakým způsobem jsi oheň rozdělal/a + připoj foto/video na kterém je rozdělávání ohně zaznamenáno.

Kniha - 4b

Tvým úkolem je přečíst alespoň 100 stránek libovolné knihy (nepočítá se však komiks, leporelo, obrázkové knihy atd.). Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, o jakou knihu se jednalo a alespoň v pár větách shrň obsah přečtených 100 stran.

One week - 6b

Tvým úkolem je po dobu 7mi po sobě jdoucích dní vyfotit vždy v 17h fotku místa kde se právě nacházíš (na fotce můžeš být samozřejmě i ty sám/a). Do ověřovacího formuláře nám pak všechny ty fotky pošli. Je podstatné aby jsi fotku vždy vyfotil/a v přesný čas tzn. 17h odpoledne (tolerance jsou +- 2 minuty).

Umělec - 5b

Tvým úkolem je vytvořit (namalovat, nakreslit, udělat v photoshopu) “dílo” které by mělo znázorňovat “tvůj život”. Tvorba tohoto díla by ti měla zabrat alespoň 30 minut. :) Do ověřovacího formuláře nám pak pošli fotku daného díla.

Education - 2b

Podívej se na jakékoli vzdělávací video (minimálně na 5 min.). Vzdělávací videa můžeš nalézt např. zde: https://videacesky.cz/tag/kurzgesagt

Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, jaké video jsi viděl/a a co nového ses dozvěděl/a.

Ples - 4b

Tvým úkolem je zúčastnit se jakéhokoli plesu na kterém si musíš zatančit alespoň 1 tanec. Do ověřovacího formuláře nám pak pošli libovolnou fotku či video tebe na plesu. :)

Ospalec - 7b

Tvým úkolem je celý den zůstat v pyžamu. Doporučujeme při zimních dnech si dát pyžamo na nějaké teplé oblečení. Podmínka pro splnění výzvy je vyjít takto oděn mezi lidi na veřejnost a pyžamo mít na vrchní vrstě! Výzvu lze splnit pouze v pracovní dny. Splnění výzvy musíš doložit alespoň třemi fotkami z tvého ospalého dne z různých míst, nebo nám natočit video na kterém bude patrné jak výzvu plníš.

Offline - 5b

Dneska žijeme ve světě elektroniky a internetu. Co takhle si dát pauzu? Tvým úkolem je vydržet po dobu 24 hodin bez veškeré elektroniky (televize, tablet, mobil, PC apod.). Do ověřovacího formuláře nám pak napiš jak se ti výzva plnila. :)

Kamarádství - 4b

Každý máme například kamaráda z dětství nebo z bývalé školy, s kterým se už nestýkáme a nejsme v kontaktu. Setkej se s nějakým člověkem, na kterého jsi třeba už téměř zapomněl/a (neviděl/a jsi ho alespoň půl roku). Do ověřovacího formuláře nám pak napiš o koho šlo (kamarád ze základky, bratranec).

Jarní úklid - 4b

Zima upadá a je potřeba jarního úklidu. Tvým úkolem je alespoň 30minut v libovolně znečištěném lese sbírat veškeré odpadky. Pro splnění výzvy nám pošli fotku, na které bude patrné, kolik nepřádku jsi posbíral/a, nebo nám natoč video jak nepořádek sbíráš.

Dobrovolník - 10b

Pro uznání této výzvy stačí vykonat 6x libovolnou dobrovolnickou činnost po dobu alespoň 1h. Do ověřovacího formuláře nám pošli o jakou činnost se jednalo a připoj také fotku tebe, jak danou činnost vykonáváš (pokud to nepůjde, tak libovolnou jinou fotku - s tvou dobrovolnickou činností související).

Cestovatel - 10b

Pro získání 10ti bodů stačí, když od 1. 2. do 24. 6. navštívíš 3 země mimo ČR. Počítají se pouze země ve kterých jsi vstoupil/a nohou na její území.

Pro ověření pošli z každé navštívené země tebou vyfocenou fotku, či fotku na které jsi přímo ty.

Don Bosco - 4b

Zhlédni alespoň jeden díl o zakladateli salesiánů Donu Boscovi. Film je ke stažení zde:

https://www.ulozto.cz/!vwY6GAyf5GG4/don-bosco-1-dil-cz-dab-avi

https://www.ulozto.cz/!jFysx568BzId/don-bosco-2-dil-cz-dab-avi

Pro ověření úkolu nám napiš jaký díl jsi zhlédl/a a jaká část filmu tě zaujala nejvíce, popř. proč. :)

Hora - 5b

Tvým úkolem je vylézt na horu/kopec v minimální nadmořské výšce 1000 metrů nad mořem.

U daného vrcholu se nám vyfoť a fotku přilož do ověřovacího formuláře. Napiš nám také o jaký vrchol se jednalo.

Poznámka: minimální převýšení, které pro uznání této výzvy musíš překonat, je 600m!

Family - 4b

Navštiv svou babičku, dědečka, tetičku či jiného člena rodiny, kterého jsi již delší dobu neviděl/a. (minimálně alespoň 1 měsíc).

Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, koho jsi navštívil/a + uveď alespoň jedno téma o kterém jste se bavili.

Dezinformátor - 3b

Vyzkoušej si jaké je to být dezinformátorem a dohrej hru až do konce: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/hra-dezinformace-fake-news-falesne-zpravy_1808310740_zlo

Do ověřovacího formuláře nám zašli screen obrazovky s tvým výsledkem. :)

Dopis - 3b

Pošli někomu opravdový dopis (nepočítají se dopisy formálního charakteru). Obsahem dopisu by měl být text alespoň na 1 straně A4.

Do ověřovacího formuláře nám vyfoť jak vhazuješ dopis do poštovní schránky. :) Tento úkol lze splnit 2x.

Be strong! - 10b

Po dobu 30ti dní cvič denně alespoň 15 minut. Máš možnost 4x vynechat. V případě nemoci můžeš výzvu stopnout a volně navázat po ukončení nemoci. Jakou formu cvičení zvolíš, je jen na tobě.

Do ověřovacího formuláře nám napiš harmonogram tvého cvičení (které dny jsi cvičil/a, které jsi vynechal/a atd.)

Výstava - 4b

Navštiv jakoukoli oficiální výstavu.

Do ověřovacího formuláře nám pošli fotku tebe na výstavě a napiš nám, o jakou výstavu se jednalo.

Bezdomovec - 5b

Daruj libovolnému bezdomovci nějaké jídlo (či jinou pomoc - nikoli však peníze). Pokus se s ním při tom navázat komunikaci a např. se ho zeptat jaký je jeho životní příběh.

Do ověřovacího formuláře nám pak napiš, kde jsi svého bezdomovce našel/našla, jak jsi mu pomohl/a popř. jak se ti dařilo navázat komunikaci. :)

Vegetarián - 5b

Po dobu jednoho týdne nejez žádné maso.

Do ověřovacího formuláře nám napiš, o jaké datum se jednalo. Napiš nám také, jak se ti výzva plnila.

Politik - 2b

Podívej se na jakékoli video, které se věnuje nějakému aktuálnímu politickému tématu. Video musí být minimálně o délce 15ti minut. Video můžeš nalézt např. zde: https://video.aktualne.cz/dvtv/

Do ověřovacího formuláře nám pošli odkaz na video, které jsi viděl/a.

Dobrý skutek - 3b

Pozor změna! Udělej vůči někomu libovolný dobrý skutek.

Do ověřovacího fomuláře nám pak napiš, o jaký skutek se jednalo.

Otužilec - 6b

Tvým úkolem je vydžet alespoň 2 minuty pouze v plavkách a botech kdekoli na sněhu. Doporučujeme při plnění této výzvy vykonávat nějakou fyzickou aktivitu (např. andělíčci ve sněhu :D ?).

Splnění výzvy musíš doložit videem, na kterém bude průběh výzvy zaznamenán.

Zubní hygiena - 3b

Tvým úkolem je čistit si jeden den zuby po každém jídle.

Do ověřovacího formuláře nám napiš, kolikrát to bylo. :)

Stolní hra - 4b

Iniciuj setkání s kamarády, v rámci kterého si zahrajete libovolnou stolní hru.

Do ověřovacího fomuláře nám z tohoto setkání pošli společnou fotku.

Kayak? na sněhu - 5b

Pro splnění této výzvy vypršel časový limit!

Tvým úkolem je vyrazit na nějaký zasněžený kopec, a ten následně na něčem netradičním sjet (nepočítá se nic běžného - pro sjezd na sněhu určeného).

Pro ověření nám natoč video, jak kopec sjíždíš, popř. na čem atd. :) Úkol lze splnit do 31. 3.

Pijme vodu - 3b

Pro splnění této výzvy vypršel časový limit!

Úkolem je pít po celý den (24h) pouze vodu z kohoutku. Požití jakékoli jiné tekutiny (mimo polévku) není v rámci této výzvy dovoleno.

Splnění výzvy dolož sepsáním alespoň dvou vět, ve kterých popiš jak se ti výzva plnila. Výzvu je možné plnit do 31. 3.

Přespání na sněhu - 9b

Pro splnění této výzvy vypršel časový limit!

Pro splnění tohoto úkolu, přespi jednu noc na sněhu a to buď ve stanu nebo pod širákem.

Úspěšné zdolání této výzvy dolož fotkou na které budeš ty společně s místem kde přenocování proběhlo. Tento úkol lze splnit a odeslat ke kontrole nejpozději do 31. 3.

Sportka - 3b

Pro splnění této výzvy vypršel časový limit!

Výzvu lze splnit (a odevzdat do 14. 3.). Zkus uhodnout, kolik výzev bylo splněno ke dni vyhlášení této výzvy (7. 3.). Pokud se strefíš (tolerance je +- 7), po ukončení této výzvy ti připíšeme 3 body.

Poznámka: počítá se kolik výzev dohromady bylo všemi účastníky splněno (Petr splní 20 výzev + 13 výzev za Patrika + 14 výzev za Pavla atd.). Výzva kterou lze odevzdat vícekrát (např. dopis) se počítá tolikrát, kolikrát byla odevzdána.

Výzva - 4b

Pro splnění této výzvy vypršel časový limit!

Namotivuj nějakého svého kamaráda či kamarádku aby se zúčastnila této výzvy. Do ověřovacího formuláře nám napiš, koho jsi přesvědčil/a. Tvůj kamarád/kamarádka pak při registraci musí uvést do poznámek tvé jméno nebo nick. Tato "výzva" lze opakovat 3x a lze ji splnit nejpozději do 28. 2.