Facebook

Про необхідність врахування з 1 вересня 2023 року особливостей

нового Положення про атестацію педагогічних працівників при

тарифікації педагогічних працівників на 2023-2024 навчальний рік.

З 1 вересня 2023 року набрав чинності наказ Міністерства освіти і науки України від 9 вересня 2022 року № 805 (далі – Наказ № 805), разом з яким відповідно набрало чинності і Положення про атестацію педагогічних працівників (далі – Положення № 805), яке затверджено цим наказом.

З набранням чинності Наказу № 805, згідно з його пункту 2, втратив чинність наказ МОН від 6 жовтня 2010 року № 930, а відповідно втратило чинність і Типове положення про атестацію педагогічних працівників, яке було затверджене цим наказом (далі – Типове положення № 930).

Відповідно до підпункту 1 пункту 3 Наказу № 805 кваліфікаційні категорії, педагогічні звання, присвоєні до набрання чинності цим наказом, є дійсними до атестації педагогічних працівників, проведеної згідно з Положенням, затвердженим цим наказом.

Атестація педагогічних працівників є обов’язковою.

Відповідно до пункту 7 Розділу I Положення № 805 міжатестаційний період (проміжок часу між проходженням педагогічним працівником попередньої та наступної атестації) не може бути меншим ніж три роки, крім випадків проведення позачергової атестації за ініціативи педагогічного працівника. Час перебування педагогічного працівника в соціальних відпустках, навчання у закладах вищої освіти, а також період, на який переноситься атестація, до міжатестаційного періоду не включаються.

Відповідно до пункту 12 Розділу I Положення № 805 педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю. У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження. Необхідною умовою при цьому є підвищення кваліфікації з навчальних предметів (інтегрованих курсів), що обов’язкові для вивчення відповідно до річного навчального плану закладу освіти.

Педагогічні працівники, які працюють за сумісництвом або на умовах строкового трудового договору, атестуються на загальних підставах.

Педагогічні працівники, які обіймають різні педагогічні посади в одному і тому чи різних закладах освіти (зокрема керівники закладів освіти, які викладають предмети або здійснюють іншу педагогічну роботу), атестуються за кожною з посад.

Якщо в міжатестаційний період педагогічного працівника довантажено годинами з інших предметів (інтегрованих курсів), то присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження до чергової атестації.

Відповідно до пункту 14 Розділу I Положення № 805 до проведення чергової атестації педагогічного працівника за ним зберігаються присвоєні кваліфікаційна категорія (педагогічне звання).

За педагогічними працівниками, які переходять на роботу з одного закладу освіти до іншого, а також на інші педагогічні посади у цьому закладі освіти або які перервали роботу на педагогічній посаді (незалежно від тривалості перерви у роботі), зберігаються присвоєні за результатами останньої атестації кваліфікаційні категорії та педагогічні звання.

Атестація таких працівників здійснюється не пізніше ніж через два роки після прийняття їх на роботу.

На відміну від попереднього Типового положення № 930, яке з 01.09.2023 р. втратило чинність (п.4.1), Положення № 805 не містить вимог щодо відповідності посади педагогічного працівника набутій ним професійній кваліфікації і освіті.

Крім того, відповідно до підпункту 2 пункту 3 Наказу № 805 педагогічні працівники, які були прийняті на посади до набрання чинності цим наказом, продовжують працювати у закладах освіти та мають вищу освіту за спеціальностями, що не відповідають навчальним предметам (інтегрованим курсам, дисциплінам), які вони викладають, або педагогічній діяльності за посадою, вважаються такими, що мають відповідну посаді професійну кваліфікацію та атестуються на відповідність займаній посаді з присвоєнням кваліфікаційної категорії та педагогічних звань як такі, що мають відповідну освіту.

Щодо права педагогічних працівників на підвищення їх посадових окладів за наявність у них раніше присвоєних їм педагогічних звань, то, як до 1 вересня 2023 року, так і після,  є чинною вимога примітки 3 до Розмірів підвищень посадових окладів (ставок заробітної плати) працівникам у державних і комунальних закладах та установах освіти, затверджених постановою КМУ від 28.12.2021 р. № 1391.

Відповідно до цієї примітки підвищення ставок заробітної плати за педагогічні звання, присвоєні за результатами атестації, здійснюється лише за період роботи на посадах, на яких були присвоєні відповідні звання. У разі переходу працівника з одного закладу освіти до іншого на однакові посади або на посади, які відповідають профілю предмета, дисципліни, що викладається, підвищення за педагогічне звання зберігається до чергової атестації.

Отже, підсумовуючи вищенаведене, зважаючи на набрання чинності з 01.09.2023 р. нового Положення № 805 і те, що це Положення  містить відмінності від попереднього Типового положення № 930, яке з 01.09.2023 р. втратило чинність, заклади освіти при проведенні тарифікації своїх педагогічних працівників на 2023 – 2024 навчальний рік повинні врахувати особливості збереження за ними раніше присвоєних їм кваліфікаційних категорій, а також особливості поширення їх на навчальне навантаження педагогічних працівників з 1 вересня 2023 року.

Адже раніше були випадки, коли при переході педагогічних працівників з одної посади на іншу, або при довантаженні педагогічного працівника  годинами роботи за іншою посадою тощо, відповідно до тоді діючих правил, передбачених Типовим положенням № 930, вони втрачали право на встановлення їм підвищеного посадового окладу (тарифної ставки), тоді як за правилами Положення № 805 з 01.09.2023 р. вони набувають право на такі підвищені посадові оклади (тарифні ставки).


Як відомо, 1 вересня 2023 року Типове положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 6 жовтня 2010 року № 930, втратило чинність. Натомість набирає чинності нове Положення про атестацію педагогічних працівників, затверджене наказом МОН від 9 вересня 2022 року № 805 [далі в тексті якраз нове положення ми називатимемо “Положенням про атестацію”].

Природно, що з оновленнями у вчителів, вихователів та освітніх управлінців виникають питання про різні нюанси проведення атестації. У новому юридичному розʼясненні, ми на них відповімо.

Зокрема, читайте:

1. Чи можна атестуватися за двома посадами одночасно у 2024 році? Якщо я пройду атестацію як вчитель одного предмета, то чи поширюватиметься моя атестація на всі інші предмети, які я викладаю?

2. За спеціальністю я вчитель початкових класів, а в школі веду групу “підготовка до школи” для дошкільнят. У такому випадку моя атестація поширюється і на це теж, чи лише на години в початкових класах?

Відповідно до пункту 12 розділу І Положення педагогічні працівники, які мають педагогічне навантаження з кількох предметів, атестуються з того предмета, який викладають за спеціальністю. У цьому випадку присвоєна кваліфікаційна категорія поширюється на все педагогічне навантаження, у тому числі й на гурткові роботи. Необхідною умовою водночас є підвищення кваліфікації з навчальних предметів (інтегрованих курсів), що обов’язкові для вивчення відповідно до річного навчального плану закладу освіти.

Іншими словами, якщо відповідні умови (спеціальність та підвищення кваліфікації) не дотримані, то такі педагогічні працівники (як і ті педагоги, які обіймають різні педагогічні посади в одному чи різних закладах освіти) атестуються за кожною з посад.

Про можливість для педагогів атестуватися одночасно (в межах однієї процедури) з двох і більше навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін), свідчить пункт 11 розділу III Положення, згідно з яким у такому випадку видається один атестаційний лист, що має містити інформацію про результати атестації за кожним із таких навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін).

3. За яких умов можна атестуватися позачергово?

Як вбачається з пунктів 2, 5 розділу III Положення про атестацію для проведення позачергової атестації

Водночас сам факт перебування в такому списку не гарантує присвоєння наступної кваліфікаційної категорії, педагогічного звання, окрім випадку успішного проходження сертифікації та наявності чинного сертифіката, навіть якщо педагогічний працівник не відповідає вимогам, зазначеним у пунктах 8, 9 розділу І Положення.

Законом України “Про повну загальну середню освіту” визначено, що успішне проходження сертифікації зараховується як проходження атестації педагогічним працівником, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії та/або педагогічного звання (частина 7 статті 49), тому пунктом 13 розділу І Положення встановлено окремий механізм такого зарахування.

Також у Положенні про атестацію йдеться про можливості працівника для позачергової атестації, зокрема у випадках, зазначених у підпунктах 2 та 3 пункту 6 розділу І Положення.

Згідно з пунктом 6 розділу III Положення, атестаційна комісія розглядає документи педагогічних працівників, які атестуються, за потреби перевіряє їхню правдивість, встановлює дотримання вимог пунктів 8, 9 розділу I Положення, а також оцінює професійні компетентності педагогічного працівника з урахуванням його посадових обов’язків і вимог професійного стандарту (за наявності). Для належного оцінювання професійних компетентностей педагогічного працівника атестаційна комісія може ухвалити рішення про вивчення практичного досвіду його роботи. У такому випадку комісія має визначити зі складу атестаційної комісії членів, які аналізуватимуть практичний досвід роботи педагога, а також затвердити графік заходів із його проведення.

З огляду на викладене вище можна прийти до висновку, що коли педагогічний працівник став переможцем, лауреатом фінальних етапів всеукраїнських, міжнародних фахових конкурсів або наявності освітньо-наукового / освітньо-творчого, наукового ступенів, комісія може розглянути, у якому конкурсі взяв участь вчитель, яке посів місце або перевірити правдивість документа про присвоєний ступінь, його відповідність діяльності (предмету викладання) вчителя, а також в обох випадках може проаналізувати практичний досвід роботи педагогічного працівника. До того ж при розвʼязанні питання про присвоєння (підтвердження) педагогічного звання необхідно встановити відповідність діяльності педагогічного працівника вимогам пункту 10 розділу І Положення. Рішення атестаційної комісії про відмову в присвоєнні (підтвердженні) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань вказаним вище педагогічним працівникам за результатами позачергової атестації потребуватиме належного обґрунтування.

4. Яку саме кількість годин підвищення кваліфікації має пройти директор, який і вчителює в закладі освіти, аби атестуватися і як керівник, і як вчитель певного предмета?

5. Якщо за один із п’яти років немає жодної години підвищення кваліфікації? Що буде з атестацією? Які дії вчителя?

Відповідно до підпункту 5 пункту 3 наказу МОН від 09.09.2022 № 805 “Про затвердження Положення про атестацію педагогічних працівників”, мінімальний загальний обсяг (загальна тривалість) підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної) освіти, необхідний їм для проходження атестації, становить не менше ніж 150 годин або 5 кредитів ЄКТС упродовж п’яти років. Пунктом 8 розділу І Положення передбачено, що підвищення кваліфікації педагогічних працівників проводиться в міжатестаційний період відповідно до законодавства і є необхідною умовою атестації. Загальний обсяг (загальна тривалість) підвищення кваліфікації визначається сумарно за останні 5 років перед атестацією та незалежно від суб’єкта підвищення кваліфікації, виду, форми чи напряму, за якими педагогічний працівник пройшов підвищення кваліфікації.

Іншими словами, Положення не розрізняє години підвищення кваліфікації для різних педагогічних посад, а встановлює лише їх мінімальну кількість упродовж 5 років перед атестацією.

Згідно зі статтями 50, 59 Закону України “Про освіту” підвищення кваліфікації є необхідною умовою атестації педагогічного працівника. За результатами атестації визначається відповідність педагогічного працівника займаній посаді, присвоюються або підтверджуються кваліфікаційні категорії, присвоюються педагогічні звання. Рішення атестаційної комісії може бути підставою для звільнення педагогічного працівника з роботи в порядку, встановленому законодавством. За результатами атестації педагога незалежно від обсягу його педагогічного навантаження (кількості навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін) атестаційною комісією встановлюється його відповідність або невідповідність займаній посаді.

Можна прийти до висновку, що внаслідок відмови педагогічного працівника від проходження курсів підвищення кваліфікації, він може бути визнаним атестаційною комісією таким, що не відповідає займаній посаді.

Якщо атестаційна комісія ухвалить рішення про невідповідність педагогічного працівника займаній посаді, керівник закладу освіти може розірвати трудовий договір із додержанням вимог законодавства про працю.

Керівник закладу освіти може (але не зобов’язаний) ухвалити рішення про звільнення такого працівника згідно з пунктом 2 статті 40 Кодексу законів про працю України. Водночас питання притягнення до дисциплінарної відповідальності вже поза межами компетенції атестаційної комісії.

6. Згідно з новим Положенням про атестацію, вчитель вищої категорії повинен мати освітній рівень “магістр”. Чи для підтвердження вищої категорії (а не отримання) також треба мати магістратуру?

Відповідно до пункту 3 розділу III Положення за результатами атестації педагогічного працівника незалежно від обсягу його педагогічного навантаження (кількості навчальних предметів (інтегрованих курсів, дисциплін) встановлюється його відповідність або невідповідність займаній посаді та присвоюється (не присвоюється) кваліфікаційна категорія або підтверджується (не підтверджується) раніше присвоєна кваліфікаційна категорія.

Згідно з пунктом 7 розділу II Положення атестаційна комісія I рівня ухвалює рішення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційних категорій і педагогічних звань або про відмову в такому присвоєнні (підтвердженні).

Єдині вимоги до педагогічних працівників вищої кваліфікаційної категорії, що на сьогодні передбачені Положенням, це освітній рівень магістр (освітньо-кваліфікаційний рівень спеціаліст), стаж роботи на посадах педагогічних працівників не менше ніж сім років.

7. Учитель знаходиться за кордоном без збереження заробітної плати. У 2024 році в нього чергова атестація. Чи можна такому працівнику перенести чергову атестацію на 1 рік (школа не на території бойових дій)?

8. Чи можна не атестуватися, якщо я пенсіонер, останній рік працюю в школі й наступного року не планую продовжувати працювати?

Відповідно до пункту 7 розділу III Положення в разі тимчасової непрацездатності педагогічного працівника, який атестується, або настання інших обставин, що не залежать від його волі та перешкоджають проходженню ним атестації, проведення атестації або окремих засідань атестаційної комісії має бути перенесено за рішенням відповідної атестаційної комісії до припинення таких обставин, але не більше ніж на один рік. У такому випадку за педагогічним працівником зберігається раніше присвоєна кваліфікаційна категорія (педагогічне звання) до проходження ним атестації.

Новий порядок проходження чергової атестації не передбачає здійснення будь-яких обов’язкових дій із боку педагогічного працівника, зокрема подання ним заяви чи будь-яких інших матеріалів, особистої присутності на засіданні атестаційної комісії. Документи, які зберігаються в особовій справі педагогічного працівника, не подаються до атестаційної комісії, яка створена в закладі освіти, у якому зберігається особова справа.

Зважаючи на викладене, перенесення чергової атестації не має сенсу, а її проведення не залежить від бажання педагогічного працівника, що підлягає атестації.

Володимир Божинський, науковий співробітник Аналітичного центру “ОсвітАналітика” Київського університету імені Бориса Грінченка, спеціально для “Нової української школи”

Цей матеріал був представлений ГО “Смарт освіта” в рамках Програми сприяння громадській активності “Долучайся!”, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів і не обов’язково відображає погляди USAID або уряду США.

Титульне ілюстративне фото: гімназія №107 “Введенська”, Київ, авторка – Марія Брикимова, ГО “Смарт освіта”


10-10_21_Хмельницька.pdf
Відповідь на лист Благодійний

14 жовтня 2022 року під керівництвом Олега Гурського, начальника відділу освіти, молоді та спорту Ізяславської міської ради, відбулася нарада з керівниками закладів освіти громади.

На нараді розглядались актуальні питання. Зокрема, про запровадження Концепції Нової української школи в закладах загальної середньої освіти, про зміни в організації інклюзивного навчання, про стан організації освітнього процесу 2022-2023 навчального року. Із зазначених питань виступили: Олег Гурський – начальник відділу, Лариса Сологуб – головний спеціаліст відділу, Жанна Сугоняко – директор комунальної установи «Ізяславський центр професійного розвитку педагогічних працівників», Світлана Гнатюк – директор комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Ізяславської міської ради.


29 червня 2022 року відбувся тренінг для директорів та фахівців (консультантів) інклюзивно-ресурсних центрів «Українська жестова мова як засіб навчання та спілкування. Практичний блок», організований Обласним ресурсним центром підтримки інклюзивної освіти.

Відкрила роботу тренінгу, а також окреслила його мету і завдання завідувач Обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти Мельник Світлана Володимирівна.

Науково-методичний та практичний модуль тренінгу провела кандидат педагогічних наук, директорка Хмельницького ІРЦ № 1, перекладачка жестової мови Рибак Ольга Анатоліївна, яка розповіла про процес трансформації української жестової мови на тлі суспільно-політичних процесів в Україні. У практичному модулі було досліджено проблеми людей з порушенням слуху в умовах війни, застосування української жестової мови в різних сферах життя (освіта, культура, медицина, соціальна сфера тощо), а також проаналізовано значення жестової мови в житті глухої людини та розглянуто приклади застосування жестового перекладу.

Учасники семінару здобули практичні знання і навички, необхідні для використання української жестової мови, отримали методичну та практичну допомогу з підвищення майстерності використання жестової мови у своїй діяльності.


Протягом травня місяця 2022 року  фахівці ІРЦ прийняли участь у підсумкових засіданнях команд психолого-педагогічного супроводу осіб з ООП в ЗЗСО та ЗДО Ізяславської міської ради, Плужненської та Сахновецької сільських рад. Під час засідань проведено моніторинг динаміки розвитку осіб з ООП, аналіз навчальних досягнень за 2021-2022 н.р. згідно поставлених цілей в індивідуальній програмі розвитку. В ході зустрічі були обговорені результати корекційно-розвиткової роботи, проаналізовані методи роботи, що були ефективними, взято до уваги інформацію батьків про потреби дітей. Фахівцями ІРЦ надані рекомендації щодо подальшої реалізації ІПР осіб з ООП. Членами команд супроводу визначено подальші напрямки та пріорітети навчально-корекційної діяльності на наступний рік. 

Підготовка до 1 класу завжди хвилююча і для дітей, і для дорослих. Найбільш відповідальні батьки поспішають навчити майбутнього першокласника читати і рахувати, виводять букви і розв’язують приклади. До чого потрібно готувати майбутнього першокласника насправді?

1. Фізичний розвиток

З дитинства прищеплюйте дитині інтерес до спорту та занять фізкультурою. Краще всього тут працює особистий приклад. Знаходьте час на активні заняття з дітьми вдома та на вулиці.

Запропонуйте дитині спробувати різні спортивні секції: плавання, гімнастику, єдиноборства, танці. Нехай він вибере те, що йому дійсно сподобається.

Якщо син або дочка самі нагадують вам про черговий тренуванні і намагаються не пропускати жодного заняття в тиждень – це успіх.

2. Психологічний розвиток

Навіть зовні спокійного і впевненого в собі дитині буває важко адаптуватися до незвичного шкільній обстановці. Чому важливо навчити дітей, щоб допомогти їм з переходом до нового життєвого етапу?

1. Вчіть дитину керувати емоціями і мислити позитивно.

Уміння контролювати такі емоції, як гнів, злість або образа вбережуть дитину від необдуманих вчинків або слів. Поясніть дитині, що проблем буває багато. Але якщо мислити позитивно, то буде простіше глянути на ситуацію з іншого боку і знайти правильний вихід.

Підійдіть до питання усвідомлено: моделюйте різні життєві ситуації і допомагайте дитині разом розібратися, як варто чинити в тому чи іншому випадку.

2. Тренуйте увагу і вміння концентруватися.

Вчіть дитину завжди доводити почате до кінця. Давайте йому завдання, які реально виконати протягом півгодини. Вибирайте не тільки улюблені справи, але і ті, де дитина може чинити опір. Якщо вдалося зосередитися на поставленій задачі хоча б на 20 хвилин і довести справу до результату, ви впоралися.

3. Виховуйте відповідальність і розвивайте силу волі.

Вчіть мріяти, ставити цілі і досягати їх, незважаючи на труднощі. Спочатку допомагайте зовнішніми стимулами, але поясніть, що найсильніша мотивація – його власна.

Доручайте дитині дорослі завдання. Нехай у нього буде свій перелік закріплених справ по дому: полити квіти або витерти пил, вигуляти або погодувати домашнього вихованця.

3. Інтелектуальний розвиток

Читати, писати, рахувати і розв’язувати прості математичні задачі дитину навчать у школі. Більш цінне, що можуть зробити батьки для своїх дітей – навчити їх правильно мислити, розмірковувати, аналізувати інформацію та бачити головне.

Що саме потрібно робити?

1. «Запаліть» пізнавальний інтерес і стимулює до вивчення нового: у книгах, відеосюжетах, вдома і на прогулянці. Організуйте дитині різноманітний дозвілля, щоб вони розумів, скільки у світі нового і цікавого, про що йому належить дізнатися.

2. Розвивайте мовлення і вміння спілкуватися. Вчіть дитину знаходити спільну мову з однолітками і дорослими. Важливо навчити вмінню слухати, аргументовано доводити свою точку зору і отримувати задоволення від самого процесу спілкування.

3. Розвивати логічне мислення. Розв’язувати типові задачі дитина навчиться на уроках математики. А от щоб він успішно справлявся із завданнями з зірочкою і побутовими завданнями, не обійтися без уміння міркувати та мислити нестандартно. Ці здібності можна і потрібно тренувати.

Яким чином?

Для цієї мети потрібно регулярно виконувати нестандартні завдання і розв’язувати задачі на логіку. Додаткова користь: у дитини формується посидючість і звичка доводити розпочату справу до кінця.

Джерело: https://madagaskar.kiev.ua/pidgotovka-do-shkoli.../...



Міжнародний благодійний фонд  "Українська фундація  громадського здоров'я" у співпраці з Дитячим фондом ООН в Україні  (UNICEF) реалізують проєкт "Інтегрована підтримка через міждисциплінарні  мобільні команди"

Спеціалісти:

Адреса: вул. Шевченка, 10 В (5 кабінет), м. Ізяслав, тел. +38(097)778-44-59

ДИТЯЧА ПСИХОЛОГІЯ

Вправи для дітей та дорослих, які допоможуть знизити напруження.

Регулярне виконання вправ на розслаблення допомагає збудженим, неспокійним дітям поступово стати більш врівноваженими, уважними і терплячими; загальмовані і скуті діти можуть придбати впевненість і бадьорість.

Ще одна вправа:

«Пурхання метеликів». Уявіть собі прекрасний літній день. Ви лежите на зеленому лузі. Навколо все спокійно і тихо. Вам тепло і затишно, ви дихаєте легко і спокійно. Уявіть собі, що ви – легкі метелики з великими красивими крилами. Ваші ручки легкі-легкі – це крила метелика. І тіло ваше теж стало легке-легке, змахнули крильцями і полетіли. З кожним вдихом і видихом ви все вище і вище в повітрі. Легкий вітерець ніжно гладить ваші крильця .... (пауза – погладжування дітей). Вам добре, приємно. Але ось прийшла пора повертатися в цю кімнату. Потягніться і на рахунок «три» відкрийте очі, посміхніться ласкавому вітерцю й один одному.


Що таке комунікація?

Комунікація - це сукупність вербальних та невербальних дій в результаті яких відбувається обмін інформацією.

Які труднощі у комунікації можливі у дітей з аутизмом?

•Дитина мало і неохоче говорить або ж говорить все менше в результаті мовлення зникає взагалі;

•відсутній інтерес до навколишнього світу (Період «чомучок» не з’являться);

•ігнорує прохання, вказівки не вступає в діалог (або вступає з труднощами);

•відсутні навички ігрової діяльності(дитина не розуміє правил гри, використовує іграшки не за призначенням і т.ін.), не бере участі в грі з однолітками або дорослими;

•часто повторює неіснуючі слова та  слова, які щойно почула від когось (діти, дорослі) або після перегляду мультфільмів - ехолалія;

•говорить про себе в 3-й особі (Наприклад: хлопчик Микола каже: «Миколка хоче складати пірамідку», «Миколка буде їсти», «Миколка йде гуляти»).

Прості правила комунікації з дітьми з розладами аутистичного спектра:

1. Будьте логічні та послідовні.

2. Будь терплячі.

3. Не вимагайте від дитини більше, ніж вона може, не карайте її.

4. Попереджуйте прояви небажаної поведінки.

5. Не пояснюйте словесно, а показуйте.

6. Знайдіть позитивне підкріплення.

7. Постійно закріплюйте вивчене.

8. Створіть візуальний підказки.

9. Займайтеся з  дитиною щодня.

10. Позитивно оцінюйте навіть найменший успіх дитини.

Золоте правило комунікації та спілкування:

“Приймайте дитину такою, якою вона є, любіть її безумовно - це найголовніше!”


РОЗВИТОК МОВЛЕННЯ ДІТЕЙ РАННЬОГО ВІКУ

МІНІАТЮРНІ ВІРШІ ДЛЯ МАЛЯТ

Ранній дошкільний вік є сприятливим періодом для розвитку мовлення дитини, оскільки саме в цей час оволодіння мовленням є найефективнішим. Особливістю розвитку мовлення дітей раннього віку є спільна діяльність дорослого та дитини, яка впливає на її мовленнєву активність. 

Тому спрямовуємо свої дії на пошуки шляхів оптимізації процесу розвитку мовлення дітей, особливо у перші роки життя.

Одним із напрямів роботи є залучення дітей до художньо-мовленнєвої діяльності – вивчення віршованих форм, збагачення предметної та ігрової діяльності, наповнення їх художнім змістом.

Привчати дітей до віршованого мовлення можна супроводжуючи відповідними віршами ігри дітей, режимні моменти, їх знайомство з частинам свого тіла, з предметами навколишнього середовища.

Приказки, потішки, забавлянки добре сприймаються дітьми раннього віку. До того ж вивчення віршів сприяє розвитку пам’яті, уваги, її концентрації.

І якщо до великих поем дитина ще не готова, то маленькі цікаві віршики з двох рядочків саме те, що потрібно. Вивчаючи ці віршики, перетворюючи заняття на гру, запропонуйте дитині закінчити речення так, щоб вийшло у риму.

ВЕСЕЛИХ ВАМ ІГОР!


Поради для батьків «Як правильно навчити читати дитину» 


 

Ігри для знаття стресу у дітей

 

Важливо! Тілесні ранкові ігри від Светлана Ройз для дітей (важливі в будь-який час - дітям і дорослим, але вранці саме зараз вони просто необхідні).

Від нашої "тілесності" зараз буде залежати, як ми впораємося із емоційним навантаженням, травмуванням.

Збережіть файл з іграми собі на телефон, щоб користуватись якщо не буде зв'язку https://uni.cf/3sF5RiG

Доброго ранку, носик, доброго ранку щічки, доброго ранку вушка, доброго ранку шийка, доброго ранку плечики і т.д. - торкаємося різних частин тіла, промовляючи слова (можливо, цілуючи). Треба пройтися по всьому тілу.

Ліпка - розминати тіло, як тісто, чи пластилін

Колобок - спочатку "засипати" муки - пройтись легкими рухами по всьому тілу, потім, "налити" води - рухи, що гладять. Ліпимо тісто, а потім робимо колобок - дитина сидить, обійнявши себе руками. А ми її обіймаємо за спинку. Розкриваємо руки - колобок "випікся"

Поцілунки - квадратний, трикутний, овальний - цілувати лобик чи щічку багатьма поцілунками так, щоб їх послідовність утворила форму

Якого кольору поцілунок (є прекрасна книга "якого кольору поцілунок) - наприклад, я тебе зараз цілую жовтим поцілунком, малиновим, райдужним тощо.

Люлечка. Сісти за дитиною, обіймаючи її за спинку, можна погойдатися

Обійманці - обійми мене, сильніше, ніж я

Кенгуру - дитина сідає животиком до нашого животику і міцно обіймає

Призначити дитину головною по рахунку обіймів

Діду - діду, де ти там, не морозь (щічки, носик, попу, животик, ніжки..)...... нам - дорослий каже слова, торкається до якоїсь своєї частини тіла. Діти - називають її і також торкаються. Потрібно пройтись по всьому тілу

Килимок - простукати себе, все тіло, наче килимок, коли його вибивають

Орангутанг - стукати із криком "Я-я-я-я" себе по грудній клітині, мов мавпа

Торкатися один одного "різними доторками" - як зайчик, як змія, як лисиця хвостиком

Сніговик - "ліпимо" із тіла дитини сніговика. Просимо напружити всі м'язи, наче він змерз. А потім "гріємо сонечком" - - а зараз вийшло сонечко і сніговик тане. І дитина розслабляється

Очищення. Сонечко чи вода проходить (із нашими торканнями) по тілу зверху донизу - і змиває, освітлює все, що напружує, лякає, заважає

Малювати на животику, спині різні букви чи прості форми, а дитина має вгадати, що це

Будиночок .Ти - Будиночок, в тебе є підлога - ніжки, стіни - проходимо по всьому тілу доторками, дах - голівка. Ти в будиночку. (Можна покласти руку на серце)

Квітка чи дерево. Запитати у дитини, ким вона хоче бути, якої квіткою, чи деревом. Торкнутися стоп - "В тебе дуже міцне коріння, воно із землі бере все, що потрібно для життя і міцно тримає тебе". Торкнутися боків - "У тебе такий стрункий сильний міцний гнучкий стовбур. Він може зігнутися, може схилитися, але він ніколи не зламається. Він витримає всі вітри та урагани". Торкнутися голівки - "А це твоя крона - красива, ніжна, соковита, сильна. Ти - дерево Життя".

Робимо масаж

Рейки, рейки, шпали, шпали...

Їхав поїзд із Полтави.

Ось віконце відчинилось —

Горошинки покотились.

Йшли курчата, ціпу-ціпу,

Дзьобали собі на втіху.

А за ними гусенята

Теж пощипують завзято.

Далі йшла сім'я слонів,

Тупали, аж гай шумів.

От директор-молодець

Стіл поставив і стілець

Та друкує на машинці

Лист малесенькій дитинці:

«Люба доню! Рідна пташко!

Висилаю жовту чашку,

В неї сонячні бочки

І на денці — крапочки».

Переспів Мирослави КІМ.

Важливо пам'ятати, що зараз діти і дорослі навряд чи зможуть грати в ігри, робити практики із закритими очима - поки що ми можемо намагатися контролювати всі процеси.

Якщо дитина в стресі, торкаємося тільки частин тіла, закритих одягом.

Наші доторки - не поверхневі, не лоскочуть, а трохи проминають

Дитина може якусь гру просити повторювати багато разів - значить ця гра для неї найбільш терапевтична

 


Ізраїльські психологи розробили низку протоколів, які допомагають швидко повернутися до дійсності у кризових ситуаціях. Це прості техніки, які можуть здатися дещо примітивними, але насправді є дуже дієвими.

 

1. Випийте склянку води маленькими ковтками, або хоча б змочіть ротову порожнину.

 

2. Торкніться будь-якої поверхні

 

Дотик до чогось реального допомагає заземлитися. Бажано не просто торкнутися, а описати подумки, яка саме поверхня: гладка, холодна, шорстка тощо.

 

3. Огляньте простір навколо себе, фокусуючи увагу на деталях

 

Ця техніка допомагає подолати синдром тунельного зору, який виникає при сильному стресі, коли складається враження, що ви можете бачити лише предмети, розташовані перед вами

 

4. Назвіть 6 кольорів, які ви бачите прямо зараз. Знайдіть 5 найменших предметів та 5 найбільших. Знайдіть очима 5 предметів різної текстури

 

5. Порахуйте від 20 до 0 вголос

 

Ця техніка допомагає привести в норму дихання. При зворотній лічбі активізуються лобні долі мозку, але будь-яке кризове дихання починається не з вдиху, а з довгого видиху, тому перед початком лічби треба видихнути.

 

6. Оцініть температуру приміщення та власного тіла

 

Термомоніторинг допомагає повернутися в тіло. Запитайте себе, холодно вам чи жарко. В кризових ситуаціях у людини зникає чутливість тіла, тому треба свідомо повертати собі відчуття температури

 

7. Притисніть руки або спину до стіни

 

Це допомагає заземлитися і відчути зовнішню точку опори. Можна також повідтискатися від підлоги або «позабивати цвяшки п’ятами»

 

Також відновити спокій допомагають:

 

- спів або мугикання

 

- погойдування всім тілом

 

- масаж очних яблук подушечками долонь

 

- почергове напруження і розслаблення різних частин тіла (особливо, якщо ви довго сидите в одній позі й не маєте можливості порухатися).

 

8. Зробіть вправу «Метелик»

 

Щоб повернути собі відчуття власного тіла, схрестіть руки перед собою та покладіть долоні собі на плечі й почергово постукуйте ними

 

🔰 Не менш важливо дозволяти собі жити звичайним життям, коли ви перебуваєте у відносній безпеці. Для нормалізації психіки потрібне відчуття, що ви можете контролювати хоча б якусь частину свого побуту.

 

Тому не можна відмовлятися від звичних дій та щоденних ритуалів:

 

✔️ приймайте душ, як тільки випадає можливість, щоб «змити» з себе тривогу і стрес

 

✔️ спіть, коли це можливо

 

✔️ плачте, коли хочеться, це допомагає скинути напругу

 

✔️ лайтеся, якщо це допомагає вам випустити агресію і заспокоїтися (але потурбуйтесь, щоб поруч не було людей, яких це може налякати)

 

✔️ виконуйте хоча б мінімальні фізичні вправи, щоб підтримувати тіло в тонусі

 

✔️ по можливості, займайтеся буденними речами: готуйте їжу, дивіться фільми, грайте з дітьми в ігри (чи навіть з дорослими, наприклад, у монополію) тощо

 

✔️ дотримуйтеся інформаційної гігієни, читайте новини декілька разів на день, а не кожні 5 хвилин

 

✔️ жартуйте, переглядайте гумористичні дописи та меми на злобу дня. Гумор - прекрасний захисний механізм психіки

 

🔰 Найважливіше зараз — робити свій стрес експертним. Стрес стає експертним, коли ви розумієте, як можна з ним боротися і функціонувати далі

 

Ви маєте навчитися опановувати себе в стресових ситуаціях, щоб залишатися підтримкою для своїх близьких і продовжувати працювати на благо України 🇺🇦♥️


*Як вберегти психічне здоров’я дітей під час війни?* 👶👦🧒

Поради які допоможуть вашим дітям пережити важкі для всієї України часи.

🐲 Проводьте алегорії з улюбленими казками. Коли збираєте дитину в укриття, поясніть, що кожен герой казок проходить випробовування на сміливість та можливість витримати щось неприємне. Пригадайте улюблені казки вашої дитини та  які там були випробовування. 

➡️Це допоможе малечі зрозуміти не унікальність ситуації, допоможе запустити механізми адаптації.

 🧚Вигадуйте нових фантастичних персонажів. Звісно, під землею у підвалах та укриттях холодно або жарко, тісно, темно і лячно. Але в нас є уява! Пограйте з дитиною в гру «А зараз вигадаємо щось кольорове, щось дивне, щось з вухами, та інше» - персональний тотем-захисник, як Патронус у Гарі Поттера. 

➡️Так ми зможемо зменшити вплив депривації від замкнутого простору.

👼Розказуйте про янголів, які захищають. Коли лунають вибухи та постріли, але ви в безпечному місці та захищені, можна з дитиною уявляти великі крила Янголів, що боронять наших солдатів та допомагають їм нас захищати.

➡️Так ми допоможемо малечі відчути себе в безпеці.

🖼Малюнки захисникам. Коли у дитини виникають питання, що ми можемо зробити для допомоги, — малюйте з малечею малюнки підтримки та сміло викладайте їх у соціальні мережі. 

➡️Так дитина побачить і відчує, що вона теж робить щось важливе.

📖Фізичні ігри, дихальні вправи, навчання за планом, вивчення іноземної мови. 

➡️Так ми допомагаємо стабілізувати організму психічну систему після дезорганізації воєнним станом.

Під час військових дій:

Як діяти у бомбосховищах перебуваючи з дітьми з аутизмом!

Ці поради стануть в нагоді і дітям, які занадто гостро реагують на звуки сирен, вибухів або просто відчувають сильний страх.

❗Створити відносно комфортний простір для дитини. Відгородити окреме місце картоном, подушкою, одягом, створивши халабуду, де дитина буде мати змогу бути трішки насамоті.

Можна зробити кокон з великої подушки чи одягу.

❗Якщо є потреба, то пояснити оточенню особливості дитини. І що Вам може бути необхідна допомога.

Якщо в дитини наявні гіпер/гіпочутливості сенсорних сфер, то найактуальніше підтримувати їх❗

Впливати на слухову сферу

👂 Навушники, беруші, шапка, пов'язка на голову, все що може зменшити кількість звуку.

👂Улюблена музика, якщо є зв'язок.

👂 Співати пісні, які любить дитина.

👂Розповідати ті пісні, казки, вірші, які дитина ехолалить. Підтримувати ехолалії.

👂Старатися говорити спокійно, тихо, з рівним темпом мовлення.

🙌 Впливати на тактильну сферу

🙌 Масажі, міцні обнімання, стискання всієї дитини або частин, якої потребує найбільше,

🙌 Тактильні ігри,

🙌  Малювання букв чи цифр на тілі, якщо це є спецінтересом дитини і відгадування їх.

🙌 Прижимання подушками чи ковдрою. Якщо нічого немає, то можна, щоб дитину ззаду і спереду обійняли 2 людини і стиснули.

🙌 Ігри з пластиліном, піском.

🙌 Ігри з маленькими іграшками, предметами чи просто камінцями.

🙌 Ігри з лизунами.

🙌 Можна насипати наявну крупу, макарони, камінці у шкарпетки та гратися сенсорною іграшкою.

Вестибулярна сфера

🤸 Покачування та заколихування, які потребує дитина.

🤸 Посадити на коліна та покачувати, з-за потреби співати улюблені пісні, підтримувати ехолалії.

🤸 Якщо дитина старша, можна запропонувати перевалюватися з ноги на ногу вправо/вліво і покачувати себе так.

🤸Крутитися навколо своєї осі.

🤸 Крутити та почувати головою.

🦵💪Пропріоцеативна сфера.

💪🦵Рухатися, присідати, стрибати, якщо є необхідність.

🦵💪Стоячи на ногах трусити тілом, можна окремо трусти ногами та руками.

🦵💪Збивати предмети, бутилку наче грати у боулінг.

💪🦵Якщо дитина рухається, ходить зі сторони в сторону не перешкоджати.

🦵💪 Показувати рухи, щоб дитина повторила їх, якщо їй цікаво.

🦵💪 Кидати маленькі камінці чи предмети в наявну посудину.

👁Зорова сфера

👁Дивитися на таймер, як ідуть цифри.

👁Пазли, книги, картки домена, якщо є.

👁Якщо дитина махає руками або предметами перед очима не забороняти.

👁 Якщо дитину втомлює велика кількість людей, то повернути до стіни або відгородити, зробивши халабуду за допомогою одягу, простині, полотенця чи інших речей.

👃Нюхова сфера

👃Якщо наявна чутливість, то взяти ефірні олії, щоб дитина не відчувала неприємні запахи.

👃Якщо дитина нюхає підмишки і ховається під руку для самозаспокоєння не перешкоджати цьому.

👅Смакова сфера.

👅 Старатися кормити хоча би по наближеному до режиму графіку.

👅 Стабільно давати пити.

👅 Давати тверді продукти, щоб дитина жувала, якщо її це заспокоює.

👅 Дати дозволений предмет, тканину, щоб дитина могла смоктати, лизати чи гризти.

❗Якщо є потреба у поясненні ситуації для дитини, то можна намалювати на листку чітко поетапно та зрозуміло, що відбувається.

❗Попереджати максимально доступно лише те, що потрібно робити.

❗Старатися батькам зберігати спокій та також робити для себе розвантажувальні вправи, медитації.

 

#рекомендації #психологічнапідтримка #дитиназООП


💞💞ДОПОМОГА ТА ПІДТРИМКА ДІТЯМ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИ ПОТРЕБАМИ:

ДІТИ ІЗ СИНДРОМОМ ДАУНА

   День людей із синдромом Дауна сьогодні відзначають в усьому світі та Україні. 21 день 3 місяця був обраний не випадково, адже синдром Дауна пов'язаний із наявністю в людини 3-ї хромосоми в 21-ій парі. 

  Ці діти виявляють свої здібності у навчанні, реалізують свої таланти у художній творчості, доводять свої професійні можливості, опановуючи різними видами професій. Вони, як і усі інші діти, потребують нашої допомоги, любові, розуміння та поваги, підтримки та допомоги! 

Особливо потерпають діти нині, під час військових дій в нашій країні.


  На допомогу фахівцям, які наразі надають підтримку та допомогу таким дітям та батькам дітей із синдромом Дауна, які потребують психологічної підтримки та допомоги  розроблено


 навчальні матеріали співробітниками відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка НАПН України спільно з батьками та фахівцями Всеукраїнської батьківської організації «Даун Синдром».


   Розроблено ПАМ’ЯТКИ рекомендаційного характеру, які містять певний алгоритм дій при стресі чи інших нервово-психічних розладах у дітей з особливими освітніми потребами. Пам’ятки містять певні алгоритми, як діяти в тій чи ситуації та надати допомогу, яку потребують діти та підлітки. Навчальні матеріали розміщено на сайті Інституту спеціальної педагогіки і психології імені Миколи Ярмаченка, сторінці відділу освіти дітей з порушеннями інтелектуального розвитку.

https://ispukr.org.ua/?p=8705#.YjgdmlVBzIU

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=RT9XoFyoMKc...


  На сторінці Інституту та Відділу постійно викладається корисний та цікавий матеріал для дітей з порушеннями інтелектуального розвитку різного віку, в тому числі, із особливими освітніми потребами, для можливості дорослим заспокоїти дітей, створити психологічний комфорт, підтримати дітей, фахівців та батьків у найтяжчі часи для усіх нас, воєнного стану в країні. 

Рекомендації батькам.

Як  зняти психологічне  напруження у дитини.

Як впоратись з емоціями, які бушують внаслідок якоїсь події. Це може бути хвилювання перед важливою подією або невдача, або позитивні емоції. Підтримайте свою дитину.

Підтримка дитини в ситуаціях хвилювання або невдачі.

Наша щира турбота, увага, любов до дітей допомагає їм справлятися  з багатьма труднощами, зберігати психологічний комфорт дитини і неважливо скільки їй років.

Дитина постійно ставить запитання: «Ви любите мене?» . Якщо ми любимо дитину , безумовно, вона відчуває, що відповідь на це запитання позитивна, якщо ми любимо її умовно(проявляємо любов лише, коли дитина поводить себе добре, є успішною) , то вона втрачає впевненість в собі, стає тривожною і напруженою. Пам’ятаймо, що в глибині душі  ми можемо вічуватиполум’яну любов до своєї дитини, але цього недостатньо. Саме через нашу поведінку дитина відчуває нашу любов до себе, вона не тільки чує , що ми говоримо, але і відчуває , як ми говоримо, а головне, що ми робимо.  Які є способи вираження батьківської підтримки і любові  у важких для дитини  ситуаціях ?  Давайте подумаємо про них разом, аджебагатьма ними  використуєтесь.

1.    Контакт очима

Численнідослідження  показали , щовідкритий , природний , доброзичливийпогляд  прямо в очідитини,суттєвоважливий не тільки для встановленнягарноїкомунікаційноївзаємодії  з ним , але й для задоволенняїїемоційних потреб . Контакт очей , усвідомлюємо ми цечині , є основним для передачінашоїлюбові до дітей. Однак через  контакт очей можутьпередаватися  й іншісигнали. Особливо небажановикористовувати контакт очей, коли батьки карають, лають, дорікаютьїй , аджетодідитинабачитьсвоїхбатьківвосновному в негативному плані.  Покидитинамаленька , страх робитьїїпокірною і слухняною, і зовніце нас цілкомвлаштовує. Але дитина росте, і страх змінюєтьсягнівом, образою, депресією.  Тому, якщовирозсердились, розізлились на дитину, товтакомустанікраще не спілкуватись з дитиною. Спочаткунеобхіднозаспокоїтись, прийнятиситуацію, а тодівжепоговорити з дитиною і якщонеобхіднопокаратидитину, звичайно не фізично.Уважнішеслухає нас дитина , коли ми дивимосяїй в очі.  Тривожні, невпевненідітинайбільшепотребують контакту очей, щозменшуєїхрівеньтривожності.

Фізичний контакт.

Здавалосяцецілкомприродньо, але дослідження показали, щобільшістьбатьківдоторкаються до своїхдітей по необхідності(допомагаючиодягатися, переводячи через дорогу і т.п.) Для фізичного контакту зовсім не потрібнолізти до дитини з обіймами й поцілунками, цілкомдостатньодоторкнутися до руки, погладити по голові. Головне, щобусіцініжнідотикибулиприродні і щирі й  не булидемонстративніабонадмірні. Існує думка, ніжністьважлива для дівчаток , хлопчикам же «телячініжності» ні до чого .Цеякоюсьмірою справедливо стосовнохлопчиків  старше 7-8років( але й в 8 , і в 10 , і в 12, 15 роківдитинапотребуєфізичного контакту, тількийогоформимають бути більшстриманими).

Пильна увага

Наступнийспосібвираженнялюбові і підтримкидитини-пильнаувага, підякоюрозумієтьсяповнезосередження на дитині без відволікання на будь-якнебудьдріб’язки, щодозволяєдитинівідчути, що вона в очах батьківнайнайважливіша. Як не дивно, дуже часто, коли дитинінеобхідна наша пильнаувага, ми в силу тих чиіншихобставиндо неїнерозташовані.Тут вжевартовідмовлятисьвідсвоїх  справ аборозваг , тому щоценадзвичайноважливо для позитивноїсамооцінкидитини. Якщодитина не отримуєпильноїуваги, вона відчуває ,щогеть усе важливіше , ніж вона, і це служить причиною  їїзанепокоєння  . В результаті в такоїдитинивідсутнєпочуттябезпеки і тим самим порушуєтьсяїїемоційнийрозвиток. Згадайте, будь ласка , як часто виспілкуєтесьзісвоєюдитиною, не займаючись при цьомуякоюсьіншоюдіяльністю. (крімспільноїдіяльності з дитиною)?  Це може бути спільна гра, похід, довірлива бесіда. Якщо ми проявляємо пильну увагу до маленької дитини, то вона здобуває здатність  і потребу ділитися з дорослим своїми переживаннями, робити це природно, навіть переживаючи кризові періоди у житті.

Саморегуляція

Ми вже говорили  про те , що дитина може «заразитися» негативними емоціями дорослого, тому важливо навчитися управляти своїм емоційним станом і навчити  цього дитину. Вплинути на свій емоційний стан  і стан дитини можна  за допомогою спеціально розроблених  психологами і фізіологами вправ. Навчившись регулювати  тонус м’язів , розслаблюватись, ми отримаємо деяку владу над своїми  емоціями. Так, контролюючи напруженість своїх м язів, ми контролюємо свої емоції. Справа в тому, що м’язовий  тонус прямо пов’язаний з активністю мозку , тому розслабивши всі  м’язи, ми знижуємо цю активність і даємо мозку можливість  відпочити і відновити свої сили .

  Найбільш доцільними для зняття психологічного напруження учнів молодшого шкільного віку(як вважає  В.І.Шахненко) є дихальна гімнастика) , фізичні навантаження, домашній затишок, спілкування з чотироногим другом, живопис, художнє слово, театр, позитивні емоції, музика та спілкування з природою. Батькам доцільно знати способи зняття  психічного напруження .

Приведемо приклади  вправ для занять, які допоможуть зняти дитині психічне напруження .

1.    Глибоке дихання Зробити глибокий вдих , випинаючи живіт вперед до відчуття участі у цьому діафрагми. Тепер трохи повільніше, видихаючи повітря до втягування живота всередину при цьому дитина повинна уявляти, що вдихає цілющий кисень –здоров’я, спокій, а видихає повітря, непотрібне організмові, хворобливість і хвилювання .

2. Фізичні навантаження. Найкращим способом зняття нервового напруження  є фізичні навантаження  - фізична праця і фізична культура. Якщо в дитини поганий настрій , їй потрібно гратися на свіжому повітрі  в рухливі ігри, спортивні ігри – футбол, волейбол, теніс.

3. Домашній затишок, спілкування з чотироногимдугом. Дитина повинна знати, що коли їй дуже важко, її образили , то домашній затишок , добре і лагідне слово  рідних допоможуть їй. Учені вважають, що кішка та собака знімають стресовий стан , заспокоюють нервову систему.

4. Живопис.Живопис своїм розмаїттям кольорів , грою світла і тіні, створює особливу музику картини. Так вважав французький художник Е.Делакруа. А російський вчений  Ф.Шмідт писав, що колір сам  по собі , незалежно від предмета , якому він властивий, справляє на глядача  певний психофізіологічний вплив.

5. Художнє слово. Читання цікавої казки , оповідання  сприяє зменшенню нервового напруження  і заспокоює дитину.

6. Театр.Якщо є така можливість , відвідайте з дитиною театр.

7. Позитивні емоції. З давніх давен  відомо , що усмішка, жарт,гумор знімають психічне напруження . Ю Нікелін писав «Я твердо вірю : сміх  зміцнює  здоров я і подовжує життя». Почитайте  з дитиною гуморески , відвідайте цирк.

8. Спілкування з природою. Природа заспокоює нервову систему, робить людину добрішою. Отже , якщо в дитини поганий настрій відпочиньте  з нею серед природи.

9. Гра. Гра-явище феноменальне, вона притаманна всім дітям без винятку. Особливу значущість гра має для першокласників, оскільки це та діяльність , без якої  дитина шести років не може нормально жити і розвиватись. У навчальному процесі через його регламентованість не завжди є можливість забезпечити умови , необхідні для розгортання  справжньої гри: самоініціативність, добровільність, спонтанність , необмежене мовне спілкування, невизначеність у часі. Тому доцільно  батькам учнів першого класу подбати про те, щоб діти достатньо гралися у вільний від шкільних занять час. Причому, чим більший вибір ігор, тим легше  розкрити індивідуальні можливості  й обдарування  кожної дитини, створити умови для її повноцінного розвитку. Творчо, оригінально наслідуючи дорослих, дітей, поведінку уважних персонажів , їх ставлення до оточення, дитина засвоює моральні норми, на чуттєвому рівні прилучається до культури середовища, що її оточує.  Другий фактор, яким зумовлюється виховний вплив  творчих ігор- реальні міжособистісні стосунки дітей у процесі гри. Вони мають величезне значення для подальшого розвитку особистості, засвоєння норм поведінки в дитячому середовищі. 

           Ми маємо зрозуміти , що заганяти  емоції усередину, намагатися їх приховувати, дуже шкідливо. Як наслідок – соматичні захворювання, неврози  плюс нерозуміння навколишніх, висока дратівливість, агресивність, проблеми спілкування. Тому вчіть дітей  і вчіться самі показувати емоції, «вихлюпувати» їх без шкоди для навколишніх. Емоційна розрядка необхідна для збереження здоров’я(фізичного й психічного), а вміння розповісти про свої проблеми допоможе налагоджувати контакти з навколишніми, зрозуміти самого себе.

 

 

Підготувала Катерина Горпинич, практичний психолог ІРЦ.

Джерело. «Психолог у початковій школі . Розвиток особистості школяра» Танцюра Л.О.


ЯК ДОПОМОГТИ САМОМУ СОБІ

ПОДОЛАТИ ПСИХОЛОГІЧНУ ТРАВМУ

Що таке «психологічна травма»?

Психологічна травма («психотравма») – це травма, що виникла в результаті дії на психіку людини особисто значущої інформації, інтенсивних або ж довготривалих гостроемоційних, стресових впливів.

Як її у себе діагностувати? (Якщо ви спостерігаєте у себе більше 2-х симптомів)

·        У Вас порушений сон або сняться кошмари;

·        Вас переслідують нав’язливі спогади;

·        Ви втратили інтерес до життя;

·        Вам нічого не хочеться робити (ні вдома, ні на роботі);

·        Вам хочеться бути на самоті;

·        Ви збуджені і роздратовані.

Що робити?

·        Намагатися більше спілкуватися – з друзями, родичами, людьми, які Вас розуміють. Розповідайте про свої емоції та почуття, які переживаєте;

·        Не відмовляйтесь від допомоги, навіть якщо Вам здається, що Вас не розуміють;

·        Якщо Вам важко говорити, спробуйте записати на папері Свої думки та почуття;

·        Займіться щоденними справами, фізичною працею – це допоможе Вам відволіктися;

·        Намагайтесь дотримуватися звичного режиму дня – вчасно лягати спати і прокидатися, займатися повсякденними справами, ходити на роботу/навчання, зустрічатися з друзями, відвідувати різноманітні заходи.

·        Якщо Вам не вдається заснути, займіться фізичними вправами, втома допоможе заснути;

·        Уникайте вживання алкоголю та снодійних середників, паління цигарок – вони проблему не вирішать;

·        Намагайтеся менше вживати каву, чай та інші напої, які збуджують нервову систему, харчуйтеся систематично та повноцінно.

 

ПСИХОЛОГІЧНА САМОДОПОМОГА 

НА НАЙБЛИЖЧИЙ ПЕРІОД


1. Вірте, що жах закінчиться. Він завжди закінчується. Найтемніша ніч — перед світанком.

Ви не залежите цілком і повністю від оточуючих подій. В кожного з нас є внутрішня автономія, на яку ми опираємося, як реагувати і що робити. Важливо це визнати. І з цього почнеться більш якісна саморегуляція і в дрібницях, і у важливих діях.


2. Щоб морок не переміг, відслідковуйте, коли залипаєте в стані страху, ступору, апатії. Переключайте себе з соцмереж і відеопереглядів, “думок по колу” простими діями — фізичними, побутовими, прибиранням, готуванням їжі.


3. Робіть прості речі, які утримують стабільність дня - разом снідайте і вечеряйте, розмовляючи. Протягом дня зізвонюйтесь просто, щоб почути голос один одного і запитати “Як Ти?”. Серйозний чи трагічний привід для цього не потрібен. Теплий дотик один до одного – це найважливіше. Це повертає до здорових процесів реальності.


4. Допомога собі. Продумайте 3 варіанти розгортання подій свого життя, як Ви собі їх уявляєте.

Найгірший варіант — в чому він для Вас полягає?Що Ви тоді робите? Як себе будете рятувати? Відповідь на це — з позиції - “справлюсь”. 


Найблагополучніший варіант? Як він виглядає у вашому житті? Які нові сили, резерви і вектори руху Вам це додає? Якби Ви в нього вірили більше, щоб Ви по-новому робили вже зараз?


Середній “вялотекучий” варіант розвитку подій — що це означає саме для Вас? Як Ви будете себе в ньому зберігати? В чому Ви будете себе зміцнювати і рухатися в житті до своїх цілей, навчаючись бути більш гнучкими?


Дайте відповіді собі на ці питання, виходячи зі здорового глузду, інтуїції і внутрішньої мудрості, які неможливо до кінця перекрити тривогою. Запишіть відповідь на листочку на кожне питання. І побачите, що “дим страху” руйнується наявними варіантами. 


5. Те, що не можете подолати в собі чи у зовнішніх подіях, осмислити і “вкласти в голову” - віддайте Богу, Життю, Любові, Справедливості — Вищій Добрій Силі, як Ви її називаєте.

Людський розум не може відразу і до кінця збагнути сенс величезних процесів. Це потребує багатьох місяців і років. Намагайтеся не рвати собі серце до кінця. Воно буде потрібне для зцілення любов'ю. 


6. Про почуття. Всі почуття — і негативні теж — є природними. Давайте їм “витікати”, проговорюйте, виписуйте в переписках. Вивільняйтесь. Важкий і віддалений наслідок війни — це “замороження почуттів”. Це їх відсутність, яка нас робить замкнутими і не чутливими до почуттів любові і близькості, обміну душевним. Прояв — дитина звертається про неприємну ситуацію, а ми їй - “почекай з цими дрібницями, не до цього” і так дуже часто. Зовнішня криза минає, а відкидання і нехтування — залишаються. Вони ще й від попередніх криз не минули. Ми маємо вчитися і горювати, і оживати, і вірити, і діяти.


7. Бережіть сім'ю і стосунки, не замикаючись один від одного. Зараз саме час менше критикувати, більше цінувати. Окремо для жінок. Тих, які серед багатьох докорів своїм чоловікам, одним з останніх — закидали відсутність чоловічості, “бо ти не на Майдані”. Жінка, яка не вміє цінувати чоловіка за менші досягнення, найімовірніше, не зуміє цього зробити й за більші подвиги. Перестаньте їх обзивати “офісним планктоном”. Так, чоловікам сьогодні бракує віри в себе і впевненості. Як і нам, жінкам здебільшого, - вміння їх поважати і визнавати. 

На “Майдани” потрібно благословляти за їх доброю волею, а не виштовхувати. Ми не маємо права розпоряджатися їхнім вибором, бо їх життя і смерть належить не нам, а їм самим і Богу. 

Благословляючі на Майдан жінки готові стояти під тюрмами, і виходжувати рани. Любити без ока і без руки, ставати фінансовою опорою, коли прийшла біда. До чого готові ті жінки, для яких неучасть у Майдані є “+1 аргумент” в системі докорів, це окрема тема, яка потребує окремого осмислення. 

Якщо Ваш дім не схожий на резиденцію, то подякуйте чоловікові, за те, що він не лише не крав, а й не вбивав. Щоб навчитися успішності будуть нові можливості. 


Зараз те, як діє жінка може бути або дуже цілющою силою, або руйнівною зброєю. Вибір за нами. 


8. Допомога дітям. Мудро дозуйте те, що розповідаєте дітям про події, опираючись на їх вік, чутливість. Приховувати не треба, бо це не реально. Прямі сцени насильства — відсівайте. Слідкуйте за своїми думками і коментарями. Діти збирають інформацію не лише з прямих розмов з ними, а й з коментарів, “кинутих мимоволі”. Саме вони сіють страх, який залишається надовго. У що віритимуть Ваші діти, залежить від Вас. Майже в усьому. Про сьогоднішні події — теж. Дуже важливі всі ритуали — сніданку, обіду, вечері, домашніх розмов. Спокійного виконання уроків. Майже як завжди. Це зберігає відчуття, що життя навколо не руйнується. Дітям, які тривожаться більше, прямо проговорюйте - “ти в безпеці”. Часто. Обнімайте і цілуйте значно більше, ніж раніше. І хваліть за будь-які дрібниці. Якомога більше теплих дотиків.

Попри все — дозволяйте собі відчувати радість кожного дня, кожен чудовий прояв дитини, кожен шкільний успіх. Це — підтримка живого в житті і самого життя. Радість, вдячність, цінність і молитва — це те, що протистоїть мороку. 


9. Якщо Ви на роботі, то працюйте, як це для Вас можливо відповідно до реальних обставин. Бо хтось все таки має залишатися на місцях і бути частиною збереження впорядкованості і спокою.


Завжди є люди, які завдяки кризі можуть змобілізуватися і почати робити в житті те, на що не зважилися б в більш спокійні часи. Вчіться у них. Не їхнім діям, а життєвій позиції, вірі, мисленню, стилю життя. 


10. МРІЙТЕ!! “Хто знає, заради ЧОГО, витримає будь яке ЯК”. Щоб побудувати майбутнє власними руками, потрібно знати “ЩО САМЕ Я ХОЧУ”. І це не є питання до держави. Не треба зараз “мучити себе питаннями”, ЯК я це робитиму. Це питання наступного етапу. Мрійте дуже конкретно, так, щоб ви майже відчули мрію “на дотик” – своє здоров'я, енергію, роботу, яку Ви хочете, щасливих і успішних дітей — відповідно до Вашого етапу життя. На стан “не знаю, чого хочу” ми отримуємо “нічого”. БУДЬТЕ ДО СЕБЕ ЩЕДРИМИ У СВОЇХ МРІЯХ І РОЗВИВАЙТЕ ВІДЧУТТЯ ДОСТОЙНОСТІ І УСВІДОМЛЕННЯ ТОГО, ЩО ВИ ГІДНІ ЦЕ ПРИЙНЯТИ. 

Щоденна тактика життя є легшою, якщо Ви дійсно знаєте свою стратегію. Сумнів потрібен для уточнення деталей, а не для відмови від життєвого шляху. 


Поверніться до себе і близьких обличчям і світ відповість взаємністю. 

За нашою вірою нам дається.




Пам’ятка дітям та сім’ям вимушених переселенців

 

У зв’язку з ситуацією в Україні, велика кількість родин змушена були терміново змінити своє місце проживання.

На сьогоднішній день ситуація в Україні складна тим, що воєнний конфлікт триває і не можливо передбачити час та спосіб його завершення. У зв’язку з цим велика кількість родин змушена була терміново змінити своє місце проживання. Сотні тисяч людей покинули свої домівки і ТИМЧАСОВО перемістилися в інші регіони.

Ми створили порадник щодо психологічної підтримки та допомоги адаптації у новому середовищі дітям та сім’ям вимушених переселенців

 

Однозначно стресовою і травматичною ситуацією ці події стали для дітей, які змушені були змінити місце проживання.

Дитяча психіка – найуразливіша. Діти добре відчувають будь-які зміни в поведінці своїх батьків, навіть якщо ті вдають, що нічого не відбувається.

-    Як правильно пояснити дитині те, що зараз війна, що тривожна сирена, вибухи та постріли – це знак йти до укриття, а головне – як заспокоїти?

-    У жодному разі не приховуйте правди, будьте відвертими, не вигадуйте свої варіанти подій, а головне – запевніть їх у тому, що зробите все, аби їх захистити.

Пропонуємо дотримуватися наступних рекомендацій щоб мінімізувати негативний вплив на психіку дітей:

Говорити дитині, що відчуття страху - це нормально. Страх допомагає нам зрозуміти та усвідомити, що відбувається.

•   Маленьких дітей необхідно відволікати та заспокоювати та запевняти, що ви завжди поруч.

•   Дітям з 8 років можна розповісти все як є (звичайно, в межах розуміння дитини), без паніки у голосі.

•   Старші діти будуть ставити багато питань, і важливо, щоб дорослі на них відповідали та ділились своїми переживаннями, давали опору та безпеку.

Необхідно навчитися контролювати свої відчуття та наближення страху (панічної атаки) та виконувати безпечний поведінковий алгоритм .

Доступно поясніть дитині, як некомфортні ситуації можуть спровокувати стрес і тривогу, і це, в свою чергу, може викликати головний біль або неадекватну реакцію. Поясніть, що кожна людина відчуває тривогу по-своєму.

ЗА МОЖЛИВІСТЮ:

✔️ Намагайтеся задовольнити основні потреби (їжа, воду, одяг, підгузки, туалет).

✔️ Говоріть з дитиною про те, що вона відчуває / переживає, обговорюйте емоції.

✔️ Контролюйте себе. Дитина має відчувати вашу підтримку. Коли вас охоплює паніка, згадайте, що поруч дитина, яка не розуміє, що відбувається.

✔️ Будьте поруч. Зробіть щось разом. Почитайте з дитиною книги, приготуйте їжу, займіться творчістю. Саме в спільній діяльності дитина відчуватиме вашу підтримку.

✔️ Встановіть на новому місці РЕЖИМ дня. Щоденний розпорядок забезпечує стабільність та впевненість у тому, що хоча б щось постійне і під контролем.

✔️ Складіть план.  Роз’ясніть, як діяти в тій чи іншій ситуації. Розкажіть, чому необхідно дотримуватися рекомендацій батьків.

✔️ Уникайте показувати дітям графічні або звукові подробиці: у реальному житті, по телевізору, по радіо або по телефону.

✔️ Визнавайте та приймайте почуття дитини.

✔️ Посміхайтесь дитині, дивіться їй в очі.

✔️ Пам'ятайте, чим спокійніші ви, тим впевненіше почувають себе діти та близькі поруч з вами!

 

ЩО РОБИТИ:

1. Дихальні вправи. Повільно вдихаємо через ніс. Видихаємо повітря вузьким ротом. Видих має бути повільніший за вдих.

2. Зволожуємо слизову оболонку рота маленькими порціями води.

3. Робіть періодичний масаж мочок вух та кінчика носа.

4. Швидко стискаємо та розтискаємо кулачки.

5. Відволікання.

Озирнись навколо ( Уяви собі...)  " Знайди 5 речей, які ти можеш побачити! ",  " Знайди 4 предмети, яких ти можеш торкнутися",  "Знайди 3 речі, які ти можеш почути ",  "Знайди 2 речі, які ти можеш понюхати",  " Знайди 1 річ, яку ти можеш спробувати на смак".

 

 

 

ПРАКТИКИ РОЗСЛАБЛЕННЯ ДЛЯ ДІТЕЙ

Глибоке дихання.

Глибоке дихання – це ефективний спосіб уповільнення природної реакції організму на стрес. Воно уповільнює серцевий ритм, знижує кров'яний тиск і забезпечує почуття впевненості.

Вдихніть глибоко → Затримайте дихання на мить → Повільно видихніть →

 

Продовжуйте дихати глибоко, поки не віднайдете почуття спокою.

Прогресуюча релаксація м'язів.

Прогресуюча релаксація м'язів – це прекрасний спосіб зняти стрес. Релаксація досягається шляхом напруги й подальшого розслаблення різних груп м'язів тіла.

Обличчя – попросіть дитину наморщити ніс і лоб, ніби вона нюхає щось неприємне, а потім розслабити м’язи обличчя. Повторити три рази.

Щелепи – попросіть дитину щільно стиснути щелепи, ніби вона собака, який висить на кістці, а потім відпустити уявну кістку й повністю розімкнути щелепи. Повторити три рази.

Руки та плечі – попросіть дитину витягнути руки перед собою, потім підняти їх над головою й потягнутись якомога вище. Після цього нехай дитина опустить вниз і розслабить руки. Повторити три рази.

Кисті рук – нехай дитина уявить, ніби вона щосили стискає апельсин однією рукою, а потім кидає його на підлогу і розслабляє кисть і руку. Повторити три рази, а потім виконати вправу іншою рукою.

Живіт – нехай дитина ляже на спину і всього на мить максимально напружить м'язи живота. Потім нехай розслабить живіт. Повторити три рази, а потім виконати цю ж вправу стоячи.

Ноги й ступні – попросіть дитину стоячи втиснути пальці ніг у підлогу, ніби вона проробляє це з піском на пляжі. Нехай почергово вдавлює кожний палець у підлогу й розставить їх настільки, щоб відчувати напругу в ногах, а потім розслабиться. Повторити три рази.

Виконуючи ці вправи, попросіть дитину спостерігати, як добре почувається тіло, коли вона розслабляє кожну його частину. Мета виконання цих вправ полягає в тому, щоб досягти повного розслаблення м'язів тіла.

 

 

 

 

 

ПАМ’ЯТКА ПСИХОЛОГІЧНОЇ САМОДОПОМОГИ ДЛЯ ВИМУШЕНІХ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ.

Вимушені переселенці – так ми називаємо наших гостей, що були змушені лишити свої домівки і все, до чого звикли.

   Переїзд у нове незнайоме місце із невідомою кінцевою датою повернення додому є стресом. Різні люди переживають стрес по-різному, але навіть найсильніші можуть виявити у себе симптоми пов’язані зі стресом.

Симптоми стресу:

·   розлади сну: важко засинаєш, постійно прокидаєшся, вранці встаєш, не почуваючи, що відпочив, погані сни, що часто відображають події останнього часу, нічні жахи;

·   розлади харчування: не хочеться їсти, чи навпаки не вдається насититися, їжа, здається, не має смаку;

·   розлади уваги: важко концентруватися, постійно переключаєшся з одного на інше, важко завершити справу, що почав, важко всидіти на одному місці, навіть якщо вимагає ситуація;

·   розлади пам’яті: спогади, що переслідують, «картинки перед очима» подій, які Ви пережили, вибіркове забування імен, слів, дат;

·   емоційні труднощі: нічого не відчуваєш, чи навпаки настрій постійно і сильно змінюється, сльози на очах, пригніченість чи навпаки дратівливість, страхи, жах, агресивність, тривога чи сум.

Якщо у Вас є один чи декілька із перерахованих вище симптомів, важливо розуміти, що це – наслідки пережитих подій, що травмують душу. ЦЕ НЕ ВАШ НЕДОЛІК, ВИ НЕ ВИННІ в тому, що з вами відбувається і ЦЕ НЕ СОРОМНО – ЦЕ НОРМАЛЬНА РЕАКЦІЯ людини на екстремальні події, що загрожують життю.

Як допомогти собі або члену Вашої родини, якщо він має такі симптоми?

1. Звернутися до психолога школи.

2. Включитися в активну діяльність на новому місці. Чим більше Ви будете зайняті повсякденними справами – тим менше місця лишиться на тривоги та тяжкі переживання. Окрім того, Ви матимете куди подіти свою енергію та станете більш адаптованими до нових умов життя.

3. Малювати! Все що завгодно, як травматичні події, так і те що надихає, дає сили.

4. Скласти список ресурсів – того, що Вас підтримує, що допомагає, дає сили. Це можуть бути приємні заняття, рідні люди, колишні досягнення на роботі, приємні спогади.

5. Періодично звертати увагу на своє тіло: як ноги, спина, чи напружені м’язи, чи зручно Вам сидіти, чи тепло Вам. А після цього, зверніть увагу, як стоїте на землі, відчуйте максимальну опору, піклуйтеся про свій фізичний комфорт.

 

ПАМ’ЯТАЙТЕ! Ми разом!

 

ЯК ПІДТРИМАТИ ДІТЕЙ ПЕРЕСЕЛЕНЦІВ У ЦЕЙ НЕПРОСТИЙ ЧАС ВІЙНИ

 

   5 порад для батьків

 

1. Бути поруч: пам’ятайте, ми є головним джерелом підтримки для наших дітей. Тому відчуття нашої люблячої присутності – це найголовніший «термостат безпеки» для їхньої душі. Бути поруч – це про дотик і обійми, про співдіяльність і про казку разом – де б ми не були – у ліжку чи в бомбосховищі… Це про добрий погляд, це про уважність і любов… І теж про чутливість до того, коли дитина цього потребує, а коли вона хоче побути наодинці.

2. Бути прикладом: більшість способів давати собі раду з викликами передаються дітям через те, що вони дивляться і наслідують, як пораємося ми. Тож нам важливо бути свідомими цього. І ділитися, говорити з ними про те, що нам допомагає… І звісно це не означає, що ми маємо бути «ідеальним» прикладом – бо стійкість, це не про те, щоби ніколи не падати, а про те, щоби вставати знову і знову…

3. Спілкуватися: це так важливо для дітей, щоб ми допомагали їм розуміти, що відбувається і як нам вистояти у цій війні – на макро-рівні як народу, і на мікро-рівні як сім’ї. Це означає говорити з дітьми з повагою до їх внутрішньої мудрості, бажання і потреби розуміти. Це означає теж слухати, що говорять вони, і слухати те, про що вони мовчать… І відповідати – як можемо – бо не завжди ми знаємо відповіді і у цьому теж важливо бути чесними. Це не означає теж втішати дітей «псевдооптимістичними» сценаріями, бо ми свідомі, що дорога до Перемоги може бути довгою і на ній може бути багато болю і втрат. Але це означає передати їм віру, що з Правдою ми обов’язково і неминуче переможемо і наша країна буде вільною і щасливою!

4. Задіювати: ми не знаємо, наскільки довгими будуть ці випробування війни – але час життя безцінний – і ми маємо жити, що б не було - ми маємо Жити. І звісно, ми не можемо не слідкувати за новинами, але ми не потребуємо бути безперервно в новинах – треба зосередитися на корисній дії. Для дітей, звісно, ці дії дуже різні і залежать від того, де ви зараз:

 

вдома, у бомбосховищі і т.д. – це і вчитися, і малювати, читати/слухати казки, гратися (у різні способи, і не лише в телефоні – є стільки стосункових ігор), допомагати по дому, молитися, робити добрі справи, займатися спортом і т.д. Корисна діяльність приносить добрий плід, вона зосереджує увагу і допомагає інтегрувати енергію стресу. І вона важлива не лише дітям, але й нам дорослим…

5. Відновлюватися: це випробування може бути тривале, а відтак брати чимало нашої енергії – а тому ми потребуватимемо часу на регулярне відновлення сил. І ми, і діти. А тому так важливо мати в режимі дня ті активності, які поповнюють сили – як заряджання телефону – коли стрес є більшим, заряджати треба частіше і мати додатковий «павербенк». Тож подбаймо, щоби у режимі дня дітей обов’язково були і сон, і добра їжа, і час на гру, на домашніх улюбленців, на рухову активність, і обов’язково щоденний дотик до чогось, що є Світлом (казки, історії, краса, сповнені світла люди і т.д.), і що нагадує їм у ці темні часи – що є Світло - правди, любові, мужності - і це Світло неминуче переможе, бо воно непереможне…

P.S. Дослідження кажуть, що діти, стикаючись з випробуваннями не обов’язково мають мати психологічні проблеми, а навпаки можуть демонструвати «посттравматичне зростання» - і це великою мірою залежатиме від підтримки дорослих. Вони можуть зростати у резилієнтності (психологічній стійкості), мудрості, вдячності, здатності будувати глибокі стосунки, знати, що у житті найголовніше… Тож нехай вони виростуть саме такими – наші діти!


7 правил для батьків у час воєнної небезпеки

1. Зберігайте спокій у будь-якій ситуації

Батьки – найголовніший ресурс для дитини. Якщо ви будете спокійними, то й ваші діти будуть. Зберігайте психологічну рівновагу, не піддавайтеся інформаційному хаосу, читайте тільки офіційні джерела, не пропускайте кразь себе кожну новину, але реально оцінюйте загрозу.

2. Говоріть дитині правду, але водночас оберігайте її від негативу

У спокійних умовах і спокійним голосом поговоріть зі своєю дитиною. Інформація може бути різною, але важливо, щоб про приємне і неприємне також, малюк дізнавався саме від вас. Адже сам може нафантазувати собі щось значно гірше. Не переглядайте і не обговорюйте новини в його присутності.

Скажіть: “Зараз у нашій країні війна. Наша армія нас захищає. Ми повинні триматися разом. Я зможу захистити тебе, якщо ти слухатимешся. Ми – команда і у нас повинен бути єдиний план дій”.

3. Розробіть спільні плани дій для різних ситуацій

Дошкільнята краще сприймають інформацію в ігровій формі. Наприклад, дорослий – капітан, а діти – його команда. Опишіть, проговоріть, прорепетируйте дії кожного учасника в різних ситуаціях: повітряна тривога, звуки вибухів, евакуація. Це скоротить час на збори і допоможе уникнути паніки в надзвичайних ситуаціях.

4. Приготуйте інформацію про дитину.

Запишіть інформацію про дитину на внутрішньому боці її одягу або покладіть папірець у кишеню штанів.

Що має бути на дитячому бейджику:

·       ПІБ дитини;

·       дата народження;

·       група крові;

·       повна домашня адреса (номер будинку, квартири, назва вулиці, населений пункт, область);

·       номери телефонів батьків, родичів, сусідів.

 

5. Підготуйте “тривожні валізки”.

Збирайте “тривожні валізки” разом з дитиною в ігровій формі. Хай у кожного члена команди буде своя валізка. Це сприятиме формуванню відповідальності та забезпечить залученість малюка у спільну діяльність. Документи (свідоцтво про народження, паспорти, документи про освіту, майно та інше), засоби першої необхідності – у валізі дорослих, але дещо можна покласти у особисту валізку (рюкзак) дитини.

Що може бути в дитячій “тривожній валізці”:

·       улюблена іграшки дитини (можна сказат, що ця іграшка-талісман захищатиме малечу);

·       олівці, блокнот, розмальовка, олівці;

·       маленькі книжечки;

·       сухі та вологі серветки;

·       маленька пляшечка води.

6. Допоможіть дитині “перемикатися” зі стресової                                   ситуації.

Дитяча психіка влаштована таким чином, що діти швидко “перемикаються” з однієї ситуації на іншу, але негативні емоційні реакції можуть загострюватися в разі повторення подібних стресових ситуацій.

Як відвернути увагу дитини:

·       спокійним голосом запропонуйте випити води;

·       попросіть перевірити чи политі квіти;

·       попросіть дитину щось вам подати: пульт від телевізора, книжку тощо.

7. Не забувайте про тілесний контакт: більше обіймів та погладжувань!

Якомога частіше і більше обіймайте, погладжуйте один одного – і дітей, і дорослих. Під час тілесного контакту в організмі підвищується рівень гормону, що відповідає за відчуття спокою та безпеки.


Як подолати паніку ❓


Дієвими вправами ділиться сімейна та дитяча психологиня Світлана Ройз. Рекомендуємо зберегти в нотатки або виписати, адже у стані стресу можете не згадати. І за можливості — перечитувати й повторювати. 

 

🟣 Вправа на контроль стоп, спини, очей і рук

У людини є кілька точок опори й контакту, завдяки яким вона може вийти зі стану паніки.


⚪️ Стопи. Що б не відбувалося, перевіряйте себе і своїх дітей, наскільки стійко стоять стопи. Коли чуєте інформацію, що вас лякає, постарайтеся одразу подивитися на свої ноги. Контакт із ногами дає можливість рухатися.


⚪️ Спина. Якщо у вас є можливість на щось спертися, зробіть це. Коли стає страшно, притуліться до стіни чи спинки стільця.


⚪️ Очі. Роздивіться, що є навкруги. Якщо поруч із вами хтось є, зустріньтеся з ним/нею поглядом. Коли страшно, ми часто говоримо “у мене в очах потемніло”, тобто виходимо із зорового контакту. Покліпайте очима й знайдіть яскраву точку, аби сфокусуватися.


⚪️ Руки. Стисніть і розтисніть кулаки, потріть руки, обійміть себе. У сильному стресі ми втрачаємо контакт зі своїм тілом. Буквально “вилітаємо” з нього. Але тільки тіло може витримати те напруження, з яким ми стикаємося. Якомога частіше загортайтеся в ковдру.


🟣 Вправа: точка між підмізинним пальцем і мізинцем

Екстрена допомога під час паніки. Знайдіть точку між безіменним пальцем і мізинцем. Натисніть на неї. 


🟣 Вправа на простукування грудної клітки 

Простукуйте грудну клітку, з’єднуючи руки, з періодичністю один удар на секунду, чергуючи руки. Проговоріть: “Я впораюся, ситуація справді складна, але я зроблю це”. Ця вправа допомагає повернути серцебиття в нормальний ритм. Тому важливо, щоби був саме один удар на секунду. Якщо робити це частіше, серцебиття пришвидшується.

Якщо дитина самостійно не може це робити, ритмічно постукайте по її колінах чи плечах зі словами: “Ми впораємося, справді страшно й важко, але подивися, які ми молодці”.


🟣 Вправа “потягуньки”

Цю вправу треба обов'язково запам'ятати.  Як тільки з’являється можливість, робіть “потягуньки”: тягніться вверх. Якщо вмієте займатися йогою чи стретчингом, саме час згадати ці вправи. 

У стані стресу м’язи спазмуються. Треба повернути їхній нормальний тонус — саме так ми виходимо зі стану стресу.

Якщо перебуваєте в закритому просторі й не можете потягнутися, потягніть пальці рук, ніг, шию. Це допоможе повернути активність префронтальної кори, щоб швидко думати й реагувати.

В жовтні 2021 року відбулися зустрічі фахівців Ізяславського ІРЦ з директорами та педагогами Ізяславського ясла-садка №4 й Михнівського ЗДО з питанням "Організація інклюзивного навчання в ЗДО". 


Сьогодні, 22 жовтня – Всесвітній день інформування про осіб з порушеннями мовлення.


Він проводиться щорічно за ініціативою фахівців з дослідження патологій мови з Канади (Canadian Association of Speech-Language Pathologists and Audiologists – CASLPA).

 Його відзначення має на меті акцентувати увагу на проблемі людей із порушеннями мовлення для підтримки їх у суспільстві.


РЕКОМЕНДАЦІЇ ПЕДАГОГАМ ПРИ РОБОТІ З ДІТЬМИ З ПОРУШЕННЯМИ МОВЛЕННЯ:

 Якщо ви помітили, що у вашому класі є дитина з подібними особливостями, проконсультуйтесь з учителями (вихователями), які працювали із цією дитиною в попередні роки.

 Зверніться по допомогу до психолога й логопеда, поговоріть з батьками цієї дитини. Виконуйте всі рекомендації фахівців. 

 Технології корекційної допомоги і вибір необхідних засобів для успішного навчання дитини у класі будуть залежати від складу команди, яку ви організуєте. 

 Питайте учня про труднощі, з якими він зустрічається під час сприймання, опрацювання та застосування інформації (нового навчального матеріалу). З’ясуйте, яку інформацію дитина не сприймає.

 Використовуйте альтернативні способи представлення навчального матеріалу – поясніть усно, якщо учень має труднощі з читанням, дайте інформацію в письмовій формі, якщо учень не сприймає її на слух тощо. 

 Виконуйте всі рекомендації логопеда, інших фахівців,а також батьків щодо спеціальних вправ та адаптації навчального матеріалу для конкретного учня. 

 Дізнайтеся про можливості використання спеціальних комп’ютерних програм (наприклад, перетворення друкованого тексту на аудіовідтворення), інших технічних засобів у процесі навчання відповідно до особливостей конкретного учня. 


ПАМ’ЯТКА ДЛЯ БАТЬКІВ, ЯКІ МАЮТЬ ДІТЕЙ З ПОРУШЕННЯ МОВЛЕННЯ

Першою ознакою недорозвинення мовлення у дитини є уповільнений темп розвитку мовлення. Чим раніше батьки, лікар-педіатр, вихователь помітять у дитини симптоми недоліків мовлення, тим ефективнішою буде допомога.

Слід пам’ятати: дитина, що має проблеми, як ніхто, потребує емоційної підтримки і кваліфікованої допомоги. 

Тому:

- не вважайте свою дитину хворою, неповноцінною, гіршою за інших дітей-однолітків;

- не карайте її, не насміхайтесь з неї і не дозволяйте принижувати її;

- не порівнюйте її з іншими дітьми, які добре розмовляють, читають, пишуть;

- вселяйте в неї віру, надію, що все буде гаразд;

- намагайтеся якомога раніше помітити і зрозуміти проблеми своєї дитини;

- якомога частіше кажіть дитині, що ви її любите і зробите все, щоб цей недолік ліквідувати;

- висловлюйтесь чітко і грамотно;

- не падайте духом, якщо швидких змін ви не помітите;

- вірте в свої сили і сили своєї дитини.

- завжди розмовляйте з дитиною чітко та правильно;

- не сваріть дитину за неправильно вимовлене слово;

- організовуйте чіткий режим дня та занять;

- підтримуйте тісний зв’язок з логопедом, психологом, учителем;

- виконуйте всі інструкції, поради, які надає спеціаліст вашій дитині;

- використовуйте систему заохочень, підтримки і винагород;

- проводьте всією родиною якомога більше часу;

- перетворюйте заняття в гру;

- заохочуйте дитину до спілкування з однолітками;

- знайдіть шляхи і методи для допомоги своїй дитині.


           ЩО ЩЕ МОЖУТЬ ЗРОБИТИ БАТЬКИ?

Сприяйте розвитку дрібної моторики в ма­люка. Нехай він більше ліпить (або просто ви­качує кульки й ковбаски) з пластиліну, глини або тіста, малює (бажано гуашшю й пальцями), нанизує на нитки ґудзики або великі намисти­ни, складає дуже корисні іграшки — пазли. Мовленнєвий центр і центр дрібної моторики знаходяться у мозку дитини поруч один з одним. Тому, розвиваючи один, ви водночас розвиваєте й інший.

Стимулюйте звуконаслідування. Як гово­рить кицька? Як реве ведмідь? Як гуде літак? Як дзижчить бджола?

Щодня в той самий час читайте дитині короткі казки або історії.

Робіть релаксаційні масажі.

Якнайбільше емоційно контактуйте зі своєю дитиною. Розмовляйте, грайте в різно­манітні ігри.

Щодня мінімум по дві години нехай ди­тина слухає музику.

Але не варто впадати у відчай! Терпіння і наполегливість під час роботи в даному напрямку безсумнівно принесуть тільки позитивні плоди.


Як працювати з учнями із порушеннями мовлення: https://osvitoria.media/experience/yak-pratsyuvaty-z-uchnyamy-z-vadamy-movlennya/


Психологічні особливості осіб з порушеннями мовлення: https://pidru4niki.com/82808/psihologiya/psihologichni_osoblivosti_osib_porushennyami_movlennya_predmet_zavdannya_logopsihologiyi 

08.10.2021. в Ізяславському ІРЦ було проведено семінар для асистентів вчителів та асистентів вихователів дітей з ООП. Вчитель-логопед - Ярославська Л.І. ознайомила учасників з нормативно-правовою базою, завданнями, функціями, обов’язками асистентів вчителів (вихователів). Вчитель-логопед - Бондарук О.В. зупинилась на важливих пунктах заповнення ІПР. 

У вересні 2021 року пройшло три засідання Команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП в Ізяславському НВК №7, в Ізяславському ЗЗСО #1, в Білогородському, Радошевському, Новосільському та Плужненському ЗЗСО з участю фахівців ІРЦ. 

Асистент дитини в інклюзивному класі: обов'язки та особливості роботи

Розглядаємо правову сторону діяльності асистента дитини, вимоги до посади та обов’язки.

Що робити, коли необхідно допомогти дитині з ООП у процесі навчання? У такому випадку законом передбачений допуск на заняття асистента дитини (про те, чим відрізняється ця посада від посади асистента вчителя ми вже писали у статті «Учитель та його асистент, особливості взаємодії»). Сьогодні пропонуємо ознайомитись із діяльністю цих фахівців детальніше. Де навчають асистентів, які законодавчі акти регулюють їхню діяльність, а головне – чого можуть і не можуть вимагати від них учителі?

Які закони регулюють діяльність асистента дитини?

Згідно з Законом України «Про повну загальну середню освіту» асистенти учня (дитини) є учасниками освітнього процесу. Їхня діяльність регламентується частиною 7 статті 26 зазначеного закону, де вказано, що в освітньому процесі соціальні потреби учнів з особливими освітніми потребами забезпечує асистент дитини – соціальний робітник, волонтер, один із батьків або уповноважена ними особа.

Оскільки останні роки в Україні є можливість отримати послуги асистента за рахунок бюджетних коштів, рішення про безоплатне надання помічника ухвалює структурний підрозділ із питань соціального захисту населення. Для цього батькам або іншим законним представникам дитини потрібно надати висновок інклюзивно-ресурсного центру та написати заяву на ім’я керівника школи. Після цього директор звертається з відповідним клопотанням до місцевої влади.

Зауважити: Відповідно до пункту 7 Положення про ІРЦ, ці центри здійснюють комплексну оцінку дитини за місцем навчання чи проживання та дають висновок про необхідність супроводу асистентом у школі. Якщо за місцем проживання (навчання) дитини інклюзивно-ресурсний центр відсутній, батьки (або законні представники) мають право звернутися до найближчого ІРЦ. 

Чи повинен асистент дитини мати відповідну кваліфікацію

Звісно, існують кваліфікаційні вимоги до таких спеціалістів, перевірку дотримання яких здійснює Міністерство соціальної політики. Готувати асистентів дитини мають обласні центри соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, а тривалість підготовки має становити не менше 60 академічних годин.

При цьому асистент дитини не є педагогічним працівником та не призначається на посаду керівником закладу освіти. За умови проходження спеціальної підготовки, що підтверджена документально, він лише допускається до освітнього процесу на основі укладання відповідного договору між закладом, асистентом та за згодою і письмовою заявою батьків. 

Після укладення договору, проходження медогляду та інформування про правила поведінки у школі, асистент дитини, відповідно до Закону України від 6 вересня 2018 р. №8556 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг», офіційно має безперешкодний доступ до освітнього процесу в школах та дитячих садках.

Зауважити: асистентом учня може бути соціальний робітник, який надає послугу супроводу під час інклюзивного навчання. Відповідно до частини шостої статті 16 Закону України «Про соціальні послуги» така послуга є однією з базових, а її надання регламентується законом та держстандартом.

Які обов’язки має асистент дитини

Діти з ООП можуть мати індивідуальні особливості розвитку, тож і вимоги до освітнього середовища відрізнятимуться. До того ж діти з інвалідністю потребують більше уваги та нерідко навчаються за індивідуальною програмою. Не завжди всі ці деталі може знати педагог або асистент вчителя. Крім того, якщо учень не здатний обслуговувати себе самостійно, за відвідування туалету, харчування, або перевдягання має відповідати саме асистент дитини, адже подібні обов’язки не входять у коло відповідальності педагогів. 

Оскільки без допомоги певна категорія дітей не зможе відвідувати інклюзивний клас, наявність асистента стає однією з основних складових забезпечення права на освіту дитини з особливими освітніми потребами. Саме асистент сприяє соціалізації та адаптації, здійснює корекцію небажаної поведінки, допомагає в пересуванні та забезпечує соціально-побутові потреби.

На відміну від асистента вчителя, асистент дитини здійснює індивідуальну підтримку дитини зі складними чи комплексними порушеннями розвитку та виконує наступні функції:

Асистент учня НЕ здійснює:

Робота асистентів має полегшити роботу педагогів та нівелювати складнощів, що можуть виникнути в освітньому процесі через особливі потреби учня. Отже, обов’язком асистента дитини є не участь в освітньому процесі, а створення максимально комфортних умов для нього. Лише такий підхід робить можливим інклюзивне навчання для дітей навіть із значними порушеннями розвитку. 

До переліку психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових  занять(послуг) належать:


Корекція та розвиток психофізичних функцій здійснюється з використанням елементів:

-анімалотерапія;

-арт-терапія;

-працетерапія;

-ерготерапія;

-ароматерапія;

-Монтессорі-терапія тощо.


В травні-червні в Ізяславському ОТГ, Плужненському ОТГ та Сахновецькому ОТГ відбулися заключні засідання команд психолого-педагогічного супроводу дітей з ООП. Всі учасники обговорили динаміку розвитку дітей з ООП згідно їх ІПР та провели моніторинг досягнень. 


23 квітня 2021 року вчитель-дефектолог Ізяславського інклюзивно-ресурсного центру Оніщук Оксана Іванівна провела круглий стіл онлайн для батьків дітей з ООП  ІРЦ на тему: «Гра як розвиток пізнавальних процесів дітей дошкільного віку вдома».

  Фахівцем було висвітлено та обговорено разом з учасниками такі питання:

Пізнавальні процеси та розвиток особистості

Поради батькам щодо розвитку пізнавальної активності дитини

Роль гри в житті дитини

Класифікації ігор

Топ корисних іграшок для дошкільнят

Розвиток сенсорних уявлень

Приклади створення розвиваючих ігор власноруч вдома

Завдання батьків у розвитку дитини

Вчителем-дефектологом було розроблено та  надано для батьків поради і рекомендації для розвитку їх дітей, які можна в подальшому застосовувати в домашніх умовах.


Ці 10 речей дитина повинна вміти ще до того, як піде у школу

Перед тим, як відправити дитину в перший клас, батькам важливо дати їй базові навички, які допоможуть в побуті та навчать самостійності.

Пропонуємо вам топ-10 речей, яким було б непогано навчити дитину до того, як вона стане школярем.

Виконувати правила гри

Уміння дитини правильно грати в ігри, дотримуватися їхніх правил і приймати перемоги та поразки, дуже впливає на її поведінку в майбутньому, а саме як легко їй будуть даватися нові соціальні ролі. Крім того, гра дуже розвиває особистість, вчить співпрацювати, тримати загальну лінію правил, діяти відповідно до наміченого плану.

Особливо важливо навчити дитину грати за правилами в спортивних і настільних іграх, де не можна порушувати загальну стратегію гри. Дошкільника не вийде розбалувати іграми, а от не дограти в них – цілком.

Їздити на велосипеді

В основі будь-якої навички, яку дитина буде засвоювати в першому класі, лежить рух – будь то спортивні нормативи, письмо або риторика. Важливо навчити дитину азів цього руху, для якого потрібна концентрація уваги, зібраність, впевненість у своїх силах.

Як говорив Жан-Жака Руссо: «Якщо ви хочете виховати розум вашого учня, виховуйте сили, якими він повинен керувати».

Стартом для цього може бути їзда на велосипеді або на роликах, якщо цей вид дитячого транспорту цікавить дитину більше.

Готувати чай і бутерброди

У глобальному сенсі – навчити дитину робити щось по простій інструкції, виконувати одночасно у зв’язці кілька нескладних дій, які дають один загальний результат. Таким чином в голові дитини будуть триматися багатоступеневі інструкції, шляхом цього тренується пам’ять, також дитина вчиться програмувати свої дії.

Почати можна саме з приготування чаю і простих бутербродів собі на сніданок – для 7-річної дитини це цілком посильне завдання.

Орієнтуватися в часі та просторі

Бажано навчити дитину добре орієнтуватися в просторі ще до того, як вона піде в перший клас. Вона повинна вже орієнтуватися в часі, розуміти котра година, знати дні тижня і місяці. У цьому вам може допомогти календар погоди, де на прикладі пір року можна вчити місяці, які далі розбивати на тижні.

Такий навик допоможе дитині відчувати час і правильно його організовувати.

Зашнуровувати взуття

Навичка зав’язування шнурків не тільки заощадить вам час вранці, коли малюк стоїть по стійці смирно і чекає, що ви подбаєте про його взуття, але і буде розвивати дрібну моторику рук, без якої нікуди.

Чекати своєї черги

Як правило, маленькі діти дуже нетерплячі. Їм складно дочекатися своєї черги, складно посидіти на місці 10 хвилин, особливо в громадському місці. Але вміння чекати – дуже цінне, і це одна з кращих навичок, яку можна прищепити дитині в дошкільному віці.

У це поняття ми вкладаємо не просте очікування, поки за малюка все зробить дорослий, а притуплення імпульсу, бажання, який виникає тут і зараз. Якщо дитина може себе відвернути та потерпіти, щоб потім задовольнити свій «список бажань» – значить в майбутньому вона зможе мислити стратегічно.

Домовлятися з іншими дітьми

Навчання – це в першу чергу не читання і математика, а взаємодія з іншими людьми. Важливо навчити дитину комунікувати з дітьми та дорослими, вміти прощати, іноді йти на компроміси, не провокувати конфлікт, працювати в парі або в команді. Такі навички стануть в пригоді не тільки в школі, але і в сім’ї, у відносинах з друзями та колегами в майбутньому.

Ставити питання

Дошкільника також важливо навчити розуміти суть завдання, щоб дитина змогла знати, який інструмент їй використовувати для його вирішення. Для цього вкрай важливо ставити правильне питання, вводити правильні ключові слова. Що стосується пошуку інформації в інтернеті – сучасні діти зможуть розповісти нам куди більше, ніж ми їм. Батьки ж повинні показати дитині, що в будь-якій перешкоді потрібно бачити реальну проблему, яку можна вирішити.

Вірити в себе

Батькам важливо давати дитині такі завдання, з якими б вона не змогла впоратися відразу і дуже легко. Точніше, могла б, але не повністю самостійно і не ідеально. Це потрібно для того, щоб у малюка була мотивація дізнаватися щось нове, намагатися, йти до цілі й досягати її. Дитині потрібні власні «історії успіху» про те, як не могла, але потім доклала зусиль і у неї вийшло. Це дає впевненість у своїх силах на майбутнє.

Просити про допомогу та приймати її

Батькам важливо зрозуміти, що над дитиною не потрібно постійно нависати. Важливо відходити там, де вона здатна справлятися самостійно, а бути поруч там, де вона поки не справляється поодинці. Щоб цей процес проходив гладко, важливо дати зрозуміти дитині, що їй потрібно просити допомоги в разі потреби, і це нормально.

Цей навик є ключовим не тільки для дітей, а й для багатьох дорослих, які так і не навчилися просити про допомогу, правильно її приймати, і тепер звалюють на свої плечі дуже багато. Щоб не допускати таких помилок з дітьми, розкажіть, що справлятися самому – добре, але якщо допомога потрібна – її просто потрібно попросити, не бояться здатися слабким або несамостійним.


Відкриваємо інклюзивний клас. Як батькам пройти цей квест

Чи досі всі батьки дітей з особливими освітніми потребами (ООП) знають свої права й законодавчо закріплені можливості для їхніх дітей? Ймовірно – ні, адже “Нова українська школа” регулярно отримує їхні запитання про інклюзивне навчання.

Тож у цій статті розповідаємо, як батькам пройти весь шлях для відкривання інклюзивного класу та чому школі вигідно навчати дітей з ООП.

Читайте про:

·         як звернутися в інклюзивно-ресурсний центр (ІРЦ);

·         як там проводять оцінювання розвитку дитини;

·         які є особливості висновку ІРЦ;

·         чи має право школа відмовити в інклюзивному навчанні;

·         чому школі вигідно навчати дітей з ООП;

·         як школі забезпечити інклюзивне навчання в середині року.

ЯК ЗВЕРНУТИСЯ В ІРЦ

Як правило, фізичні та психологічні особливості дітей визначають ще в дошкільному віці. Тож батьки стикаються з інклюзивним навчанням під час вибору дошкільного закладу. Проте бувають і винятки: дитина приходить до школи, розумове навантаження збільшується, виникають нові вимоги до поведінки, комунікації з однолітками та вчителями. Тоді певні поведінкові чи психологічні моменти, що раніше могли трактувати як особливості характеру, можуть потребуювати корекційної роботи.

Фахівці інклюзивно-ресурсних центрів рекомендують звернути увагу на такі поведінкові моменти дитини шкільного віку – вони можуть свідчити про потребу звернутися за консультацією до ІРЦ:

·         непереборні складнощі з навчанням: неможливість засвоїти освітню програму чи окремі навчальні предмети;

·         постійні скарги педагогів на труднощі з навчанням, конфліктність чи навіть агресивність дитини;

·         постійна втома, брак бажання вчитися, виконувати завдання чи ходити в школу;

·         надмірна рухливість чи, навпаки, занадто довгі розмірковування над відповіддю, нерозвинена мова, погані навчальні показники, порівняно з однолітками.

ІРЦ безплатно проводять комплексне психолого-педагогічне оцінювання дитини, результати якого дають змогу батькам за потреби обирати інклюзивне навчання для своєї дитини.

Заяву можна подавати як особисто, так і через інтернет-портал ІРЦ, визначивши найбільш зручний за розташуванням та навантаженням. Це означає, що не обов’язково звертатися в центр за місцем проживання чи реєстрації. Але бажано заздалегідь уточнити, які документи потрібно надати для оформлення звернення. Основних документів небагато:

·         посвідчення особи батьків чи опікунів (паспорт одного з них);

·         свідоцтво про народження дитини;

·         медична форма №112/0 “Історія розвитку дитини” (це, фактично, медична карта дитини, яка зберігається в реєстратурі дитячої поліклініки чи в сімейного лікаря).

Додатково можуть попросити попередні висновки ІРЦ, інших медичних та психолого-психіатричних установ, якщо такі обстеження були. Якщо дитина вже навчалася в інклюзивному класі, потрібно підготувати психолого-педагогічну характеристику з місця навчання. Іноді потрібна довідка від психіатра.

ЯК ПРОВОДЯТЬ ОЦІНЮВАННЯ

На момент звернення батьки можуть ще не мати всіх документів на руках, але вони вже мусять бути готові, коли одного з батьків (ініціатора звернення) запрошують на первинний прийом. Проводить його директор ІРЦ чи уповноважена особа. На зустрічі призначають дату та час комплексного обстеження.

Оцінювання мають провести протягом місяця з моменту письмового звернення батьків до ІРЦ – зазначено в Положенні про інклюзивно-ресурсний центр. Проводити його можуть як у школі, де навчається дитина, так і в місці її проживання. Отримання висновку ІРЦ триває до 10 днів.

“Вам знадобляться кілька зустрічей дитини з фахівцями центру, щоб отримати дійсно грамотний висновок, – каже мама дитини з ООП Ольга Ткаченко. – Держава закупила не менше п’яти міжнародних тестових методик, які мають використовувати під час комплексного оцінювання. Тестування за кожною може тривати до 1,5 години.

Тож варто набратися терпіння й не погоджуватися на скорочення часу зустрічей, якщо ви дійсно хочете мати докладний опис особливостей вашої дитини й розуміти, у якому напрямі далі працювати з нею та як розвивати її сильні сторони”.

Комплексне оцінювання відбувається за такими напрямами:

·         фізичний розвиток;

·         мовленнєвий розвиток;

·         когнітивна сфера;

·         емоційно-вольова сфера;

·         освітня діяльність.

За потреби також можуть визначати рівень соціальної адаптації, взаємин з однолітками чи дорослими тощо. Додаткове оцінювання здійснюється за потреби. Батьки дитини чи її офіційні представники мають право бути під час проведення оцінювання.

ОСОБЛИВОСТІ ВИСНОВКУ ІРЦ

Усі дані про результати обстеження вносять в електронну базу даних ІРЦ. Там же зберігається й загальний висновок, примірник якого отримують батьки.

“Дуже рекомендую уважно прочитати висновок, який ви отримуєте на руки, – підкреслює Ольга Ткаченко,обов’язково перевірити всю інформацію, розпитати про все, що незрозуміло. Працівники ІРЦ також можуть вносити зміни чи доповнення за вашим побажанням, якщо вони відповідають дійсності і є важливими.

Також зверніть увагу, що у висновку може бути перелік матеріалів чи обладнання, які школі варто закупити для навчання дитини. Наказ МОН №414 від 23 квітня 2018 року затвердив типовий перелік допоміжних засобів для навчання, і фахівці ІРЦ можуть допомогти з ним розібратися. Проте якщо ви пропустили цей момент на підготовчому етапі, можна повернутися до цього під час складання індивідуальної програми розвитку (ІПР) уже в самій школі”.

У висновку ІРЦ рекомендує чи ні інклюзивне навчання для дитини. Тому цей висновок є підставою для вступу (або переведення) дитини до інклюзивного класу – копія надається шкільній адміністрації разом з іншими документами на вступ.

Водночас, у законі “Про повну загальну середню освіту” написано, що форму навчання для своєї дитини обирають батьки чи люди, які їх замінюють. Отже, лише батьки вирішують, чи дотримуватися рекомендації щодо форми навчання, яку надав ІРЦ.

ЧИ МОЖЕ ШКОЛА ВІДМОВИТИ В ІНКЛЮЗИВНОМУ НАВЧАННІ

Коли в школі вам кажуть, що не вміють працювати з такими дітьми або не мають відповідних умов, – це неправда, – каже заступниця директора з навчально-виховної роботи в СЗОШ № 8 Хмельницького Валентина Маланчій. – Із початком реформи НУШ вчителі, які проходять навчання, підвищення кваліфікації чи перекваліфікацію, отримують знання, потрібні для роботи з інклюзивними класами та дітьми з ООП. Це частина обов’язкової програми підготовки й займає вона 10–15% усіх навчальних матеріалів для вчителів”.

Якщо дитина, яка має йти в інклюзивний клас, проживає на території обслуговування обраної школи, то адміністрація закладу не має права відмовити їй ані у вступі, ані в створенні інклюзивного класу під її потреби. Це прописано в освітньому законодавстві.

Якщо ж батьки обирають іншу школу, то можуть розраховувати на вільні місця (якщо вони є) в загальному порядку. Тоді, за словами Ольги Ткаченко, насамперед варто поговорити з директором школи й визначитися, чи готовий заклад брати на себе відповідальність за виховання дитини.

“Якщо ви отримуєте відмову, – каже Ольга, – вона обов’язково має бути письмовою із зазначенням причин, з яких ухвалено таке рішення. У такому випадку у вас буде підстава звернутися до районного управління освіти, потім – департаменту освіти, далі – у КМДА (для киян; для інших громадян – у місцеву адміністрацію), до уповноважених з освіти, із прав дитини та прав людей з інвалідністю”.

ШКОЛІ ВИГІДНЕ ІНКЛЮЗИВНЕ НАВЧАННЯ, або ЯК ПЕРЕКОНАТИ ЇЇ, ЩО ЦЕ – НЕ СТРАШНО

Валентина Маланчій каже, що школа отримує чимало бонусів від інклюзивного навчання.

“Насамперед, це залучення додаткового фінансування. Адже державна субвенція на кожну дитину на інклюзивному навчанні становить приблизно 20 тисяч гривень на рік (сума щорічно коливається в межах кількох тисяч), і якщо таких дітей у школі кілька, сума виходить суттєвою. Школа може витрачати її на закупівлю додаткових матеріалів та оплату праці за роботу з дітьми з ООП.

Причому Типовий перелік допоміжних матеріалів містить не лише зошити чи посібники, а й, наприклад, комп’ютерну техніку, яку школа згодом може використовувати і для навчання інших дітей”.

Створюючи в школі інклюзивний клас, адміністрація автоматично створює й додаткові робочі місця – для асистента вчителя, корекційних педагогів тощо. А з іншого боку, підвищується оплата праці педагогів, які працюють із дітьми з ООП.

Згідно з законом “Про повну загальну середню освіту”, усі педагоги, які працюють в інклюзивних класах”, отримують надбавку 20% на все навантаження в цих класах.

ЯК ШКОЛІ ЗАБЕЗПЕЧИТИ ІНКЛЮЗИВНЕ НАВЧАННЯ В СЕРЕДИНІ НАВЧАЛЬНОГО РОКУ

Батькам першачків треба звернутися в ІРЦ не пізніше, ніж за пів року до початку навчання (згідно з пунктом 33 Положення про ІРЦ). Це обумовлено тим, що школа мусить мати час на пошук асистента вчителя та корекційних педагогів для надання освітніх послуг дитині з ООП.

Проте, якщо виникла потреба перевести дитину на інклюзивне навчання з нового навчального року в тій самій школі або навіть у середині навчального року, то це можна зробити в будь-який момент (і закон “Про повну загальну середню освіту” не вимагає відкладання). Адміністрація школи, каже Валентина Маланчій, може відшукати можливості забезпечити інклюзивне навчання навіть у середині року.

“Державну субвенцію на інклюзивне навчання виділяють на календарний рік, тоді як тарифікація в школі відбувається наприкінці серпня, перед початком навчального року, – пояснює вона. Тут є дисгармонія.

Кількість дітей на інклюзивному навчанні також може коливатися впродовж навчального року – хтось перейде в інший заклад, хтось переведеться сюди, це нормальний процес. Якщо в інклюзивному класі вчиться лише одна дитини з ООП і вона раптом переводиться в іншу школу, автоматично знімається інклюзивний статус із класу і, відповідно, усі виплати та надбавки педагогам.

Державна субвенція проходить кілька етапів нарахування, поки дійде до школи. А управління освіти (районне, міське тощо) збирає та аналізує дані про учнів з ООП у своєму підпорядкуванні. Відповідно, воно може оперативно реагувати на зміни. Гроші можуть перенаправляти зі школи, де є надлишок, туди, де коштів не вистачає у зв’язку з появою нових учнів, освіта яких здійснюється в інклюзивному форматі”.

Отже, школа має можливість профінансувати корекційні заняття та обладнання для дитини з ООП, яка з’явилася там посеред року.

Анна Степанова-Камиш, “Нова українська школа”


Як організувати діяльність дошкільника  протягом дня вдома

Поради  для батьків

Іноді батькам з різних причин необхідно провести тривалий час з дитиною вдома: чи то внаслідок карантину чи в силу інших причин.  

   Цей час можна організувати  активно, весело та з користю для здоров’я і розвитку вашої дитини.

   Намагайтеся скласти разом з дитиною чіткий розпорядок дня, що включатиме: сон, прийом їжі, прогулянку, ігри, заняття і звичайні домашні обов'язки.

Домовтеся з дитиною про правила її поведінки вдома.

Частіше розмовляйте з дитиною. Пам'ятайте, що ні телевізор, ні гаджети не замінять їй вас. Використайте цей час для спільної діяльності.

 

  Протягом  дня  батьки повинні  організувати  навчальнуігрову, самостійну      

     діяльність  дитини.

НАВЧАЛЬНУ  діяльність  можна організувати як до обіду,  так  і  після  денного  сну. Її бажано поєднувати в такому віці з ІГРОВОЮ.

Правильно організовані ігри - це чудовий метод виховання.

Крім того, гра - провідна діяльність цього віку, за допомогою якої діти досліджують навколишній світ, предмети та явища у ньому.  

  Ігри формують комунікаційні навички, удосконалюють образне й логічне мислення, виховують малюка як особистість, стимулюють до такої роботи, яка покращує їхню пам'ять, уяву та дрібну моторику рук.

 

   Дорослі можуть допомагати малюкам використовувати іграшки по-різному: наприклад, машинки можуть не тільки «їздити»- їх можна сортувати за кольором, розміром, призначенням, відправляти їх на «автомийку» тощо.

Можна склеїти кілька аркушів паперу та намалювати на них дороги і будинки – тоді ви отримаєте «місто», яким також можна «їздити». Це ж стосується й інших іграшок.

Цікавими для малят є  ігри з коробками.  Якщо у вас немає – обов’язково     

      придбайте   таку коробку.    З коробки можна побудувати фортецю, обмалювати її,     

      обклеїти  наліпками чи різними картинками, вирізаними зі старих журналів.

 

·         Переодягання та рольові  ігри. Знайдіть вдома різноманітний одяг, прикраси та інший реквізит. Запропонуйте вашому малюку стати лікарем, пожежником, ветеринаром, фермером, астронавтом і таке інше.

·         Діти люблять співати і танцювати, особливо якщо ви приєднуєтеся до них!  Увімкніть музику та влаштуйте танцювальну вечірку. Співайте розвивальні дитячі пісні. Зробіть музичні інструменти: переверніть каструлі та відра догори дном, використовуйте дерев’яні ложки.

·         Грайте в шаради: імітуйте різних тварин рухами та голосом і пропонуйте дітям відгадати, що це за тварина. Грайте по черзі. 

·         Грайте в настільні ігри. Час карантину чи вихідного дня  можна провести з користю та навчити дитину грати у доміно, лото та інші.

        Завдяки іграм у дитини з'являються навички та вміння,

які знадобляться їй у майбутньому.

  Художньо-продуктивна діяльність

  Малювання,  ліплення,  аплікація,  конструювання –  це  те,  що,  напевно, подобається  робити  дитині  найбільше. 

У  цих  видах художньо-продуктивної діяльності  малюк  має  змогу  втілити  свої  задуми  та реалізувати  творчі  здібності, незалежно  від  дорослого.

  Малюйте, ліпіть з пластиліну, грайте з різними матеріалами.        

Слід розвивати у дитини елементарні уміння, користуватися олівцем, ножицями; вчити її виготовляти різні вироби; разом з нею виготовляти вироби з паперу, пластиліну, з природних матеріалів.

      Важливо, щоб дитина отримувала задоволення від виконаної     роботи, раділа результатам своєї праці.

o       Зробіть разом цікаві поробки

Приклади саморобок із паперу

https://www.youtube.com/channel/UCpKlZnl88hGmT363eG4mtEg

Прості та швидкі орігамі для дітей. Звірі з паперу.

https://www.youtube.com/watch?v=JLV8_RZ-WEA

Доцільно влаштовувати домашні виставки зі зроблених дитиною виробів з паперу, з пластиліну, солоного тіста тощо.

o     Нанизуйте намистини на нитку, щоб зробити прикраси (нагляд дорослого обов' язковий під час ігор з намистинами та іншими дрібними предметами !). Якщо у вас немає намистин, зробіть прикраси або змійки з макарон, пір’їн чи ріжок. Макарони можна пофарбувати. 

   Кільця з сухих сніданків + спагеті. Візьміть пластилін, зліпіть з нього кульку та вставте у неї кілька довгих макарон. Запропонуйте малюкові нанизати на спагеті кульки з сухих сніданків. А якщо вони різнокольорові, то це додасть грі певного навчального елементу (групування різних кольорів).

   Трудова діяльність

Важливо залучати дітей до побутової праці , бо під час такої діяльності між дитиною і дорослим встановлюються стосунки реальної взаємодопомоги, координації дій, розподілу обов»язків.

Вихідні або карантин – це хороша нагода батькам разом з дитиною досліджувати домашній побут та виконувати деякі трудові  доручення  — мити посуд, накривати на стіл, підмітати. Зверніть увагу, що доручення мають бути посильними для дитини.                                                        

      Готуйте разом з дітьми

Діти дуже люблять, якщо їх зацікавити: ліпити вареники, робити печиво з різних фігурок, оформляти піцу і ін.

    

  Фізична активність

Діти звикли багато рухатися – врешті-решт, це їм просто необхідно! Їм потрібно шуміти, бігати, стрибати і таке інше. Це можна робити як вдома, так і на вулиці. 

   Обов’язково робіть з дитиною зарядку та руханки!

Наприклад, такі зарядки – під музику та з піснями – є на каналі “З любов’ю до дітей”.

https://www.youtube.com/user/SonechkoProject

У мережі можна знайти багато прикладів вправ для занять з дітьми. Є навіть веселі танцювальні вправи для дуже енергійних (як на англомовному ютуб-каналі «GoNoodle | Get Moving») та спокійніші на «Cosmic Kids Yoga».

 

    Пізнавальна діяльність

   Ще  одним   цікавим  заняттям  для  дитини  буде  дослідницька  діяльність.

Можна з  дитиною  провести  досліди,  ознайомитися  з властивостями   деяких  матеріалів.

   Малюки дуже люблять спостерігати за різними змінами  в їхньому оточенні та досліджувати навколишній світ. Більше розповідайте їм про все, що відбувається навколо них.

  Цікава  форма  роботи – складання  казки,  можливо  її  героями  будуть  нереальні  фантастичні  створіння  і  нехай  дитина  дає  волю  своїм  фантазіям,  а  дорослий  занотовує  казку  і  складає  в свою власну скарбничку.

 

  Корисно розглядати разом з дитиною дитячі книжечки, аналізувати малюнки, визначати на них об’єкти, місце їх розташування, форму, колір та інше. Почитайте щось разом чи окремо (малюки, які ще не вміють читати, можуть гортати книжки і описувати те, що вони бачать на ілюстраціях).  Уявіть це!  Можливо, ваша дитина

 зможе переповісти історію, користуючись виключно побаченими картинками.

 

 Деякий  час можна приділити перегляду  мультфільмів та  розвиваючих і  пізнавальних відео на YouTube  каналі.

Можна  організувати  тематичні  домашні  вечірки  або  недільники в колі родини, підготувати  сценарій, костюми, декорації, конкурси, призи.

Корисні посилання:

 Пропонуйте розвивальні ігри малюкам    

   https://www.youtube.com/user/reverslink/videos

 «Розвивайка» (для дітей 3-4 років) 

http://www.kidmade.com.ua/ukr/article/rozvivajuchi-igri-dlja-ditej-vid-3-do-4-rokiv.html

Цікава математика для дошкільнят 

   https://learning.ua/matematyka/doshkilniata/

Незвичні способи малювання  

   https://shotam.info/chym-zayniatysia-z-dit-my-pid-chas-karantynu-top-5-veselykh-rozvah/

Знайомимося з порами року та назвами місяців

  https://youtu.be/fbE5kmaCWOE

Розвивальні мовні ігри для дітей 3-5 років        

  https://www.youtube.com/watch?v=8ocueX8_7CU

 «Family Простір»: Чим зайняти малечу вдома? Цікаві ігри та розваги для дитини

  https://www.youtube.com/watch?v=HpUaC5TDR5I

  https://kazky.org.ua/zbirky/ukrajinsjki-narodni-kazky

   (https://www.youtube.com/watch?v=bNloFGM_Wl4)

Завдання на логічне мислення, підготовка руки до письма тощо..

  https://childdevelop.com.ua/ 

Завдання для дітей різного віку, аудио книги, підготовка до школи, творчість

http://detsky-mir.com/ 

Розмальовки      

  http://www.raskraska.com/ 

 

Використовуйте можливість навіть  «вихідного дня»  для того,

 щоб провести більше часу з дітьми: вони насправді дуже

потребують нашої уваги!!!!

 

І навіть разом зроблені побутові справи – це вже чудова спільна активність та може стати приємним спогадом для вас обох!!!!

 

Розробила:  Вчитель-дефектолог      Оніщук  Оксана


Шановні батьки та педагоги!

 

КУ «Ізяславський інклюзивно-ресурсний центр»  продовжує працювати в дистанційному режимі до 18.04.2021р.

В умовах посиленого карантину буде відтерміновано проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини.

Надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами, надання методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти будуть здійснюватися фахівцями ІРЦ шляхом використання дистанційних технологій.

Консультування батьків або законних представників дітей з особливими освітніми потребами; запис на проведення комплексної оцінки розвитку дитини; консультування та взаємодія з педагогічними працівниками закладів освіти будуть здійснюватися в телефонному режимі або за допомогою онлайн-ресурсів (мобільних додатків, електронної пошти тощо).

Електронна пошта КУ «Інклюзивно-рксурсний центр» ircizs@ukr.net

З фахівцями можна зв’язатися за телефонами:

директор ІРЦ- Світлана Іванівна Гнатюк +380979800227;

вчителі-логопеди - Олена Володимирівна Бондарук +380963516534,

Леся Іванівна Ярославська +380987597190;

вчитель-дефектолог - Оксана Іванівна Оніщук +380967473309;

практичні психологи - Катерина Іванівна Горпинич +380961342970,

Валерія Володимирівна Нечипорук +380673929534.

Бажаємо міцного здоров'я Вам та Вашим родинам!


Одне з головних питань сьогодення для батьків у вихованні і розвитку дитини є комп’ютер! Але і тут є свої плюси та мінуси. Давайте розберемося детальніше….


По усьому світу 2 квітня одягають блакитне на знак підтримки людей з аутизмом, розладом розвитку нервової системи, що утруднює комунікацію.

   День поширення інформації про аутизм започаткували, щоб поширювати інформацію про цей розлад в усьому світі. Блакитний колір і пазли є символами цього дня.

    Фахівці Ізяславського ІРЦ також  долучилися до флешмобу на підтримку дітей-аутистів.

Діти з аутизмом поряд із нами, і вони – це частина нашого суспільства.

  Пам’ятаймо, аутизм - це не вирок! Це всього лише діагноз, своєчасне визначення якого в більшості випадків допомагає вчасно розпочати процеси реабілітації і адаптації.

    Своєчасна реабілітація дитини з ранніх років його життя дозволяє у багатьох випадках домогтися впевнених результатів у соціальній адаптації, що сприяє більш повноцінному життю.

#аутизм #2квітня #флешмоб #ізяславськийірц #інклюзія #миразом  #рас #діти #особливіосвітніпотреби#


Непроста поведінка – як взаємодіяти з дітьми з особливими освітніми потребами


https://nus.org.ua/articles/neprosta-povedinka-yak-vzayemodiyaty-z-ditmy-z-osoblyvymy-osvitnimy-potrebamy/


Шановні батьки та педагоги!

 

28 березня 2021 року відбулося засідання комісії міської ради з питань ТЕБ та НС про заходи з запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19,  спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 на території Ізяславської міської територіальної громади. В результаті її роботи було прийнято рішення вжити додаткових заходів протиепідемічного характеру. З 29.04.2021. КУ «Ізяславський інклюзивно-ресурсний центр» працюватиме в дистанційному режимі.

В умовах посиленого карантину НЕ БУДЕ ЗДІЙСНЮВАТИСЯ проведення комплексної оцінки з метою визначення особливих освітніх потреб дитини, надання очних психолого-педагогічних послуг та корекційно-розвиткові заняття.

Надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг дітям з особливими освітніми потребами, надання методичної допомоги педагогічним працівникам закладів освіти будуть здійснюватися фахівцями ІРЦ шляхом використання дистанційних технологій.

Консультування батьків або законних представників дітей з особливими освітніми потребами; запис на проведення комплексної оцінки розвитку дитини; консультування та взаємодія з педагогічними працівниками закладів освіти будуть здійснюватися в телефонному режимі або за допомогою онлайн-ресурсів (мобільних додатків, електронної пошти тощо).  

Електронна пошта КУ «Інклюзивно-рксурсний центр» ircizs@ukr.net

З фахівцями можна зв’язатися за телефонами:

директор ІРЦ- Світлана Іванівна Гнатюк +380979800227;

вчителі-логопеди - Олена Володимирівна Бондарук +380963516534,

Леся Іванівна Ярославська +380987597190;

вчитель-дефектолог - Оксана Іванівна Оніщук +380967473309;

практичні психологи - Катерина Іванівна Горпинич +380961342970,

Валерія Володимирівна Нечипорук +380673929534.

 

Бажаємо міцного здоров'я Вам та Вашим родинам!


26.03.2021. з дотриманням всіх норм карантину в КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" Ізяславської міської ради відбулася зустріч фахівців ІРЦ з головним спеціалістом архівного відділу Шепетівської РДА - Остаповою Н.В.

Надія Вікторівна надала інформацію про правила організації діловодства, про норми ведення номенклатури справ. Спеціаліст архівного відділу продемонструвала правильність прошивання справ постійного зберігання.

Фахівці ІРЦ задавали багато запитань, на які отримували розгорнуті кваліфіковані відповіді.


10.02.2021. в Ізяславському інклюзивно-ресурсному центрі практичний психолог Валерія Нечипорук провела тренінг «Профілактика професійного вигорання» для фахівців ІРЦ.

Учасники були активними, відверто висловлювали власні думки. В ході тренінгу обговорювалися симптоми і причини виникнення професійного вигорання. Завдяки психологічним технікам фахівці визначили рівень їх професійного вигорання. Всі поділилися власним досвідом в боротьбі зі стресом.

Внутрішнє накопичення негативних емоцій призводить до хронічного стресу, який є найголовнішою причиною професійного вигорання.

Важливим є усвідомлення значущості впливу власних думок на поведінку і здоров’я. Що частіше ми дозволяємо собі негативні думки, то більше програмуємо себе на погане. Важливо навчитись контролювати свої думки і емоції. Відомий дослідник стресу Сельє зазначав, що має значення не те, що з вами відбувається, а те, як ви це сприймаєте.


В січні 2021 року, з дотриманням норм карантину, відбулися засідання команд супроводу дітей з особливими освітніми потребами в Білогородській ЗЗСО І-ІІІ ст. та в Ізяславській ЗЗСО І-ІІІ ст. №1.

Всі учасники команди супроводу розповіли про навчальні досягнення дітей в І семестрі. Батьки та законний представник розповіли про те, як діти прцюють над виконанняя шкільних завдань  дома. Обговорили та визначили подальші  шляхи взаємодії педагогічних працівників та батьків для покращення успішності та адаптації дітей з ООП.


30 грудня 2020 року у Михнівській ЗОШ І-ІІІ ст. відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу дитини 6 класу зі зниженим зором.

Педагогічні працівники обговорили результати засвоєння учнем освітньої програми протягом першого семестру, та були заплановані напрямки корекційно-розвиткової роботи з дитиною з ООП на друге півріччя навчального року.

Мамі хлопчика  надали консультативну допомогу з підвищення рівня засвоєння ним навчального матеріалу.


Самим дивовижним, теплим і радісним святом вважається Новий рік. Особливо його чекають діти, адже саме їм Дід Мороз приносить цікаві подарунки, заздалегідь ними замовлені та прописані у листі.

Всі готуються до цього дивовижного свята. Прикрашаються вулиці гірляндами, домівки новорічними атрибутами.

  Не став винятком  і Ізяславський ІРЦ. Фахівці центру також вирішили долучитись до святкових заходів та подарувати вихованцям емоції та дух свята. Останній передсвятковий місяць корекційно-розвиткові заняття проводились у «новорічній тематиці». За допомогою аплікацій, малювання,  ліплення, використовуючи різні матеріали, діти розвивали на заняттях  дрібну моторику, мовлення, дихання, уяву, рахунок, мислення та сприймання…..

    Вихованці з захопленням ходили на заняття та творили, розвиваючись….

    В підсумку було виготовлено масу цікавих робіт та оформлено в центрі виставку на Новорічну тематику, якою можуть помилуватись вихованці центру та їх батьки.

  Ізяславський ІРЦ щиро вітає всіх колег, батьків та дітей з прийдешніми  Новорічними та Різдвяними святами!!! Здоров»я  всім вам, миру, злагоди , достатку, сімейного затишку та добра!


16 грудня 2020 року практичні психологи Ізяславського ІРЦ - Нечипоук Валерія Володимирівна та Горпинич Катерина Іванівна провели онлайн-семінар для педагогів інклюзивних класів Ізяславського району.

З вітальним та заключним словом виступила директор інклюзивно-ресурсного центру - Гнатюк Світлана Іванівна.

Фахівці розкрили наступні питання: "Роль вчителя в інклюзивних класах" та "Особливості педагогічного супроводу дітей з порушенням інтелектуального розвитку".

Вчителі інклюзивних класів відіграють дуже велику роль в навчанні дітей з ООП. Вони виконують багато важливих функцій, використовують різні прийоми та методи роботи з особливими дітьми. Інклюзивний вчитель - це не просто вчитель. Він одночасно вчитель, наставник, психолог, координатор, організатор, експерт, актор, учень і друг.


Роль вчителя в інклюзивному класі.pptx
16.12.20.ppt

2 та 3 грудня 2020 року фахівці Ізяславського інклюзивно-ресурсного центру проводили виховні заходи, присвячені Міжнародному дню людей з інвалідністю «Доброта в наших серцях».

Педагоги ЗДО №4 «Теремок» приєдналися до ініціативи ІРЦ. Вчитель-логопед інклюзивно-ресурсного центру – Олена Бондарук провела заняття з вихованцями старших груп. Говорили про добрі та погані вчинки. Дошкільнята з цікавістю слухали про те, що поряд з нами живуть дітки з проблемами здоров’я. Почуття переповнювали дошкільнят після перегляду мультфільму про дружбу, об’єднану болем «Подарунок». Підсумком заняття стало виготовлення «Квітки добра».

Практичні психологи - Катерина Горпинич, Валерія Нечипорук та вчитель-дефектолог – Оксана Оніщук відвідали Ізяславський ліцей №2 ім. О.Кушнірука. Вони розповіли учням п’ятих класів про Міжнародний день людей з інвалідністю. Обговорили питання хто такі люди з інвалідністю, як їм живеться, і як вони себе почувають в суспільстві, чим кожен з нас може їм допомогти, і те, що таких людей потрібно підтримувати, а не жаліти тощо.

Разом переглянули відеопідбірки на тематику різних нозологій:

- «Подарунок» https://www.youtube.com/watch?v=8B3PBCLpRMo&t=40s

- «Дивовижні речі трапляються» https://www.youtube.com/watch?v=tVjFFIh7-rM&feature=emb_logo

- «Поза зором» https://www.youtube.com/watch?v=ynYpgDvO97o&t=45s

- «Їжачок» https://www.youtube.com/watch?v=CRJJY6sX4Sk  та ін.

Учні були розчулені від почутого та побаченого. В багатьох виступили сльози на очах. На завершення заходу на паперових сердечках діти висловили багато побажань людям з інвалідністю: здоров’я, одужання, щастя, добра, справжніх друзів…


3 ГРУДНЯ - МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ЛЮДЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Люди з інвалідністю — це звичайні люди з неповторним характером, своїми слабкостями та сильними сторонами, вподобаннями та мріями.

Вякийсь момент життя у кожного з наспогіршуєтьсяздоров'я. В більшості випадків ці погіршення не всім заважаютьфункціонувати, бути залученими до роботи, або брати участь в житті суспільства. Але деяким людям необхідні допоміжні технології та універсальний дизайн в будівлях, до яких треба дістатись. Багато з них нині потребують уваги, допомоги, підтримки як фінансової, так і психологічної, моральної та духовної. Вони стикаються з елементарними труднощами кожен день, лише тому, що вони не можуть в повній мірі вирішити свої нагальні питання з тою швидкістю, як всі інші…

Важливо створювати таку атмосферу, щоб люди з обмеженими можливостями не відчували страху дискримінації при навчанні, працевлаштуванні, при пересуванні в транспорті, при відвідуванні магазинів, різних установ.

3 грудня не є святом. Цей день спрямований на привернення уваги до проблем людей з інвалідністю, на захист їхніх прав, гідності і благополуччя. Він є нагадуванням людству про обов’язок кожного виявляти турботу та милосердя.

Багато людей з обмеженими можливостями є відомими: знаменитості, актори, співаки, світові політичні лідери, яким було під силу змінити курс історії. А все це через те, що вони могли дивитися на світ по-іншому. Їх мислення було не стандартним і не всі їх розуміли; над ними насміхалися, але не дивлячись на це, вони продовжували йти своєю дорогою і в підсумку досягли таких вершин, що весь світ їм аплодував стоячи.

Мужність та оптимізм людей з інвалідністю – взірець для інших. Вони не вимагають до себе жалю, пристосовуються як можуть зі всіх сил. Це люди, які надихають багатьох, в тому числі абсолютно здорових членів суспільства.

Попри свої особливості вони досягають неймовірних вершин. Все відбувається завдяки їх власному прагненню, витримці, великій силі волі і тому, що в потрібний час їх підтримують й допомагають рідні,  друзі, педагоги та небайдужі люди у розкритті їх прихованих здібностей і талантів.

Кожна людина, не зважаючи на її можливості, є індивідуальністю, з власними талантами та почуттями, і має право на комфортне гідне життя.

Ми всі несемо відповідальність за подальшу долю людей з інвалідністю, великою мірою вона залежить і від нас, нашого ставлення до ближніх, до їх потреб, надій і прагнень.

В суспільствімають бути створені такі умови життя, які дадуть змогу будь-кому відчувати себе рівними серед рівних. Всі ми різні — але всі рівні!


                         ШАНОВНІ БАТЬКИ!


Якщо вашій дитині потрібно провести комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку, то ви можете подати документи дистанційно через автоматизовану систему роботи інклюзивно-ресурсниих центрів (портал http://ircentr.gov.ua/).

11 листопада 2020 року в Ізяславському ІРЦ відбувся семінар з лікарем-ортодонтом, вчителями-логопедами та фахівцями інклюзивно-ресурсного центру на тему: "Зв’язок ортодонтичного та логопедичного лікування. Вплив ортодонтичних та лор-патологій на логопедичну корекцію".

Були розглянуті наступні питання:

1. Введення в ортодонтію: основні поняття, які необхідно знати логопедам.

2. Взаємозв’язок ортодонтичного та логопедичного лікування.

3. Аномалії прикусу, дисфункції язика, інфантильний тип ковтання, ротове дихання.

4. Ортодонтичні апарати, які можна рекомендувати для корекції лор-патологій.

В кінці заходу лікар-ортодонт відповідав  на  питання фахівців.

Всі присутні дійшли головної думки "Працюючи в тандемі, логопеди та ортодонти допомагають здійсненню бажаного результату дітям з мовленнєвими порушеннями та аномаліями прикусу".


ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ !!!

Для організації корекційно-розвиткових занять в КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Ізяславської ОТГ необхідно пройти комплексну оцінку психолого-педагогічного розвитку дитини.

Для цього необхідно подати наступні документи: 

- документ, що посвідчує особу одного з батьків або законних представників (копія паспорта, перша, друга сторінки та прописка);

-  свідоцтво про народження дитини (копія);

- індивідуальна програма реабілітації дитини з інвалідністю ( у разі наявності);

- форма первинної облікової документації (історія розвитку дитини, амбулаторна картка), у разі потреби – довідка від дитячого лікаря-психіатра;

- у разі, коли дитина з ООП здобуває дошкільну або загальну середню освіти, до заяви можуть додаватися: психолого-педагогічні характеристики дитини із за-значенням динаміки розвитку, зошити, малюнки, документи щодо додаткових обстежень дитини.

Тривалість індивідуального корекційно-розвиткового заняття для дітей дошкільного віку: молодшого віку - 15 хвилин; середнього віку - 20 хвилин; старшого віку - 25 хвилин.

Тривалість індивідуального корекційно-розвиткового заняття для дітей шкільного віку 20-25 хвилин. 

(Постанова Кабінету Міністрів України від 09.08.2017 року № 588; Постанова Кабінету Міністрів України від 10.04.2019 року № 530; Організаційно-методичні засади діяльності інклюзивно-ресурсних центрів).


ІНФОРМАЦІЯ ПРО ОРГАНІЗАЦІЮ РОБОТИ

КУ «ІНКЛЮЗИВНО-РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР» ІЗЯСЛАВСЬКОЇ РАЙОННОЇ РАДИ

 

Працівники КУ «Інклюзивно-ресурсний центр» Ізяславської районної ради  дотримуються всіх вимог відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 2005.2020 №392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, постанови Головного державного санітарного лікаря України від 21.05.2020. № 25 «Про затвердження тимчасових рекомендацій щодо організації протиепідемічних заходів у закладах дошкільної освіти на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби COVID-19, листа Міністерства освіти інауки України від 26.05.2020. № 1/9-278 щодо організації роботи інклюзивно-ресурсних центрів та етапів послаблення протиепідемічних заходів». 

В центрі облаштоване місце для обробки рук спиртовмісними антисептиками. Працівники центру через кожні 2 години миють руки та обробляють їх спиртовмісними антисептиками.

Щодня проводиться температурний скринінг працівників центру, температурний скринінг дітей при вході у центр із занесенням показників у відповідний журнал. При виявленні у дітей температури тіла понад 37,2 °С або ознак респіраторних захворювань вони не допускаються  до проведення комплексної оцінки розвитку дитини та до корекційних занять.

Прибиральницею службових приміщень проводиться  дезінфекція поверхонь кожні 2 години після закінчення комплексної оцінки та корекційних занять.

Всі фахівці центру дотримуються протиепідемічних вимог при проведенні комплексної оцінки розвитку дитини та при проведенні корекційних занять.  


УВАГА!!! ПРОЄКТ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ З ІНВАЛІДНІСТЮ!

У травні 2020 року Центр кращого Інтернету та Центр "Стартум" розпочали новий проєкт Волошки (Інклюзивний цифровий досвід: реальність та потреби). 

Мета проєкту _ допомогти родинам з дітьми з інвалідністю уберегти дитину від загроз та використати можливості Інтернету для її розвитку та відпочинку.

В ході реалізації проєкту проводиться всеукраїнське опитування батьків дітей з інвалідністю, на основі аналізу отриманих результатів планується розробка рекомендацій для зазначених вище родин.

Щоб долучитись до проєкту треба до 20 червня 2020 року заповнити анкету для батьків дітей з інвалідністю за посиланням:https://forms.gle/m9fuUFFaoBhC5JWn9 

Посилання на інформацію про проєкт Волошки та анкету для батьків:https://linktr.ee/voloshky

В Білогородській ЗОШ І-ІІІ ступенів Ізяславського району 14.09.2020 р. відбулось засідання команди психолого-педагогічного супроводу. З дотриманням всіх норм карантину фахівцями було вирішено поставлені завдання.

На засіданні були присутні: заступник директора з навчальної роботи, асистент вчителя, вчитель-класовод 5 класу, практичний психолог, медичний працівник та вчителі-предметники.

Командою супроводу  було обговорено та затверджено  індивідуальний план розвитку дитини з ООП на 2020-2021 навчальний рік та визначені подальші шляхи взаємодії для адаптації дитини в колективі та покращення її успішності.


11.09.2020. в Ізяславській ЗОШ І-ІІІ ст. #1 з дотриманням всіх норм карантину відбулося засідання команд психолого-педагогічного супроводу.

Присутніми були: заступник директора з навчальної роботи, вчителі-класоводи 3 та 7 та класів, асистенти вчителів, практичний психологог.

Присутні обговорили та затвердили індивідуальні плани розвитку дітей з ООП на 2020-2021 навчальний рік. Визначили подальші  шляхи взаємодії для адаптації дітей в колективах та покращення їх успішності.


Увага!

         Зважаючи  на актуальність  загрози погіршення епідеміологічної ситуації та  з  метою запобігання  поширенню в регіоні гострої распіраторної хвороби, спричиненої коронавірусом  COVID-19, просимо мінімізувати відвідування інклюзивно-ресурсного центру  Ізяславської районної ради.

         У той же час , повідомляємо, що у разі виникнення нагальних питань, які стосуються комплексної оцінки та інших питань просимо звертатись у телефонному режимі.

Телефон для зв’язку: 0961342970.

Дана інформація актуальна на період введення загальнодержавного карантину.

                       

                                                            Дякуємо за розуміння!

Поради педагогам по роботі з учнями з РАС

                                     

Розлади  аутистичного  спектру - це широкий спектр різних форм розладів, які характеризуються спільними ознаками:

·  відхиленнями в соціальній взаємодії,

·  труднощами у спілкуванні,

·  стереотипністю в поведінці та інтересах.

 

Які вони, учні з аутизмом?

Серед учнів з аутизмом можуть бути діти з надзвичайно широкими межами рівнів розумових здібностей – від важкого порушення в поведінці зі значною або помірною розумовою відсталістю, до чудових невербальних когнітивних навичок, з неабияким інтелектом, надзвичайно обдарованими та з низьким рівнем порушень в поведінці. Таким учням потрібно набагато більше часу, щоб навчитися чомусь дуже простому. Вони проявляють іноді геніальні здібності до математики, конструювання, малювання, музики тощо. При цьому інші сфери життя їх зовсім не будуть цікавити.

 

У дітей з аутизмом часто зустрічаються:

                       порушення в області взаємодії і соціальної поведінки;

                       затримка і недоліки в опануванні мови і здатності спілкуватися;

                       обмежена, повторювана поведінка та інтереси;

                       перевага візуального мислення над вербальним;

                       хороші спостережні зорові навички і зорова пам’ять;

                       труднощі в засвоєнні абстрактних понять в абстрактному мисленні;

                       труднощі в причинно-наслідковому мисленні;

                       труднощі в узагальненні знань і умінь;

                       буквальне розуміння мови;

                       ослаблена допитливість, вибірковість інтересів.

 

Взаємодію з дитиною з аутизмом необхідно будувати в залежності від діагнозу і реальних можливостей самої дитини.

 

Як працювати з  учнем з РАС?

 

© Познайомте всіх дітей класу з особливим учнем;

© виділіть йому зручне місце у класі (наприклад, подалі від вікна, в першому ряду, так щоб легше було йому зосередити увагу на вчителя);

© облаштуйте зону, в якій учень з аутизмом зможе усамітнитися, і відпочити за необхідності;

© має бути стабільність та передбачуваність розпорядку дня в школі, план конкретного уроку чи заняття  у вигляді наочної інформації (наприклад: конкретні предмети, фотографії, малюнки, піктограми або таблички з надписами);

© допоможіть дитині краще орієнтуватися у просторі школи, наприклад: зробіть план школи, зрозумілі маркування потрібних приміщень;

© обов’язково попереджайте про зміни, наприклад: про заміну чи скорочення уроків;

© підготуйте додаткові завдання або інші заходи для ситуацій, коли учень з аутизмом закінчить роботу раніше, ніж його однокласники;

© підготуйте фотографії, схеми, діаграми, таблиці, які б повніше ілюстровали і впорядкували б інформацію, що міститься в тексті підручника;

© контролюйте власне мовлення: розмовляйте спокійно, “не заливайте потоком слів”, робіть перерви між фразами, щоб у дитини був час на обробку інформації;

© після кожного завдання чи питання давайте час дитині на реакцію;

© уникайте сарказму, натяків, метафор (діти з РАС все сприймають буквально);

© формулюйте думки чітко, задавайте конкретні питання;

© зверніть увагу на те, що висловлювання спрямовані до всього класу мають бути зрозумілими і для учня з аутизмом. Якщо це необхідно - повторіть знову  індивідуально для нього;

© усні команди підкріплюйте записами на дошці, на аркуші, піктограмами, або фотографіями;

© підтримуйте дитину при виконанні самостійної роботи;

© давайте завдання зрозумілі для неї, розбивайте їх на етапи;

© іноді знижуйте складність завдань або скорочуйте їх;

© посиленно мотивуйте учня у процесі навчання;

© використовуйте інтереси дитини і улюблені форми роботи в процесі навчання новим навичкам;

© створюйте ситуації, в яких учень буде мати поштовх до успіху, використовуйте його здібності для підвищення статусу в класі;

© допомагайте йому у встановленні і підтримці відносин з однолітками;

© співпрацюйте з батьками учня;

© співпрацюйте з спеціалістами, які проводять корекційні заняття з дитиною.

 

Як перевіряти знання учня з аутизмом?

 

*  Робіть завдання та тести адаптованими для конкретної дитини;

*  візьміть до уваги роботу дитини, її інтелектуальні здібності, її рівень та спосіб спілкування, її концентрацію уваги;

*  пам’ятайте, що саме ви перевіряєте: вміння писати тест або знання;

*  використовуйте форму тесту, а не форму опису;

*  складіть тест з використанням матеріалів і візуального контенту, мультимедій;

*  якщо потрібно задайте додаткові питання та/або питання допоміжні;

*  підготуйте письмовий, а не усний тест;

*  виділяйте на тест і оцінку дитини з аутизмом більше часу;

*  не кричіть на учня;

*  будьте люб’язними до дитини;

*  не відсторонюйтеся від дитини – це дозволить об’єктивно оцінити її здібності;

*  застосувуйте відповідну мотивацію і заохочення за виконання роботи.

 

Допомога дітям з РАС та  їх навчання – це нелегкий і довготривалий процес. Їх мозок опрацьовує інформацію в особливий спосіб, саме цим зумовлюються труднощі розуміння цього світу. Тому  потрібно «подавати» нову інформацію у такий спосіб, щоб вони навчилися розуміти, як їм в цьому світі жити, як будувати стосунки та реалізовувати свій потенціал. 

 

 

Підготувала: практичний психолог ІРЦ – В.В. Нечипорук


МОВЛЕННЄВІ ПОРУШЕННЯ

                           

До таких порушень належать:

-         дислалія (порушення звуковимови);

-         порушення голосу (дистонія та афонія);

-         ринолалія (порушення звуковимови і тембру голосу, пов'язане з вродженим дефектом будови артикуляційного апарату);

-         дизартрія (порушення звуковимови та мелодико-інтонаційної сторони мовлення, зумовлені недостатністю іннервації м'язів артикуляційного апарату);

-         заїкання;

-         алалія (відсутність або недорозвиток мовлення у дітей, зумовлене органічним ураженням головного мозку);

-         афазія (повна або часткова втрата мовлення, спричинена органічним локальним ураженням головного мозку);

-         загальний недорозвиток мовлення;

-         порушення письма (дисграфія) та читання (дислексія).

Більшість цих порушень усувається в дошкільному та молодшому шкільному віці. Водночас, трапляються випадки, коли і в середніх та старших класах ці розлади не подолані.

Учні з мовленнєвими порушеннями мають функціональні або органічні відхилення у стані центральної нервової системи. Вони часто скаржаться на головні болі, нудоту, запаморочення. У багатьох спостерігаються порушення рівноваги, координації рухів, недиференційованість рухів пальців рук та артикуляційних рухів. Вони швидко виснажуються, втомлюються. Вони дратівливі, збудливі, емоційно нестійкі. У них спостерігається нестійкість уваги і пам'яті, низький рівень контролю за власною діяльністю, порушення пізнавальної діяльності, низька розумова працездатність; часто виникають невротичні реакції на зауваження, низьку оцінку чи несхвальні висловлювання вчителів чи дітей.

Особливу групу серед дітей з порушеннями мовлення складають діти з розладами процесів читання і письма.

Труднощі сприйняття тексту - дислексія - нездатність сприймати друкований чи рукописний текст і трансформувати його у слова.

При дислексії під час читання спостерігаються такі типи помилок:  заміни і змішування звуків, частіше близьких за акустико-артикуляційними ознаками; побуквене читання; спотворення звуко-складової структури слова, що проявляються у пропусках приголосних (при збігу) і голосних, додаваннях, перестановках, пропусках звуків і складів; вади розуміння прочитаного, які проявляються на рівні окремого слова, речення, тексту в цілому (без розладів технічної сторони читання); аграматизми, що проявляються на аналітико-синтетичному і синтетичному етапах опанування навички читання (проблеми у використанні відмінкових закінчень, закінчень дієслів, узгодження іменника й прийменника тощо).

Допомога має бути комплексною і здійснюватися групою спеціалістів: невропатологом, логопедом, психологом, педагогом.

Судоми виникають тільки при продукуванні мовлення. Заїкання буває невротичне та неврозоподібне.

При заїканні з дитиною працюють логопед, невропатолог, психотерапевт, психолог, педагог. Лише команда, до складу якої входять ці фахівці, може кваліфіковано розробити комплексні заходи щодо подолання заїкання.

Логопед може призначити охоронну терапію - режим мовчання, а лікар - проведення усього комплексу лікування, яке рекомендоване при невротичних станах у дітей. Незалежно від форм заїкання, усім дітям паралельно з логопедичними, необхідні заняття з логоритміки, медикаментозне та фізіотерапевтичне лікування.


КІЛЬКА ПОРАД ВЧИТЕЛЕВІ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ø Коли ви помітили, що у вашому класі є учень, який має схожі труднощі, проконсультуйтеся з учителями, котрі навчали дитину в попередні роки.

Ø Зверніться до психолога та логопеда, поговоріть з батьками. Виконуйте усі настанови та рекомендації фахівців. 

Ø Від складу команди, яку ви організуєте, залежатиме правильність визначення діагнозу, стратегії корекційної допомоги та вибір необхідних засобів для успішного навчання дитини у вашому класі. 

Ø Запитуйте ,у учня про труднощі, які він/вона відчуває під час сприйняття, обробки, застосування інформації (нового матеріалу). З'ясуйте, яку інформацію учень не сприймає. 

Ø Запропонуйте інший спосіб (якщо учень не може читати, поясніть усно, якщо не сприймає на слух - подайте у письмовому вигляді). 

Ø Виконуйте всі рекомендації логопеда, інших фахівців, батьків щодо спеціальних вправ та адаптації матеріалу для конкретного учня. 

Ø Дізнайтеся про можливості використання спеціальних комп'ютерних програм (наприклад, перетворення друкованого тексту в аудіо відтворення), інших технічних засобів, залежно від особливостей навчання конкретного учня. 

 

 

 

 

ДІТИ З ГІПЕРАКТИВНІСТЮ ТА ДЕФІЦИТОМ УВАГИ

 

За різними даними у 3-5 - 8-15% дітей та 4-5% дорослих спостерігаються поширені розлади з гіперактивністю та дефіцитом уваги. Причини цього стану досі вивчаються. Серед факторів, що спричинюють його, можна виділити спадкові та соматичні порушення (соматичний - від грец. - тіло, тілесний - у медичній практиці використовується для визначення явищ, які пов'язані з тілом, на відміну від явищ психічного характеру. Хвороби за цією ознакою поділяють на соматичні та психічні). У таких дітей спостерігається комплекс клінічних, фізіологічних, психологічних і біохімічних змін, іноді певні мінімальні мозкові дисфункції (збірна група різних патологічних станів, які проявляються у комбінованих порушеннях сприймання, моторики, уваги) тощо. Водночас, такий стан може нагадувати низку інших порушень: неврози, затримку психічного розвитку, аутизм, деякі психічні розлади та ін. Іноді гіперактивність з дефіцитом уваги важко відмежувати від нормального розвитку з характерною для певного віку руховою активністю, від особливостей темпераменту окремих дітей. Зазвичай цей стан частіше спостерігається у хлопчиків.

Серед характерних ознак гіперактивності з дефіцитом уваги можна виділити надмірну активність, порушення уваги, імпульсивність у соціальній поведінці, проблеми у стосунках з оточуючими, порушення поведінки, труднощі у навчанні, низьку академічну успішність, низьку самооцінку тощо. 

Якщо дитині вчасно не надається психолого-педагогічна допомога, у підлітковому віці цей стан може перерости в антисоціальну поведінку.

Педагог, помітивши ознаки гіперактивності із дефіцитом уваги, має залучити до команди фахівців (психолога, невропатолога, терапевта), батьків. В окремих випадках може знадобитися медикаментозне лікування. У повсякденній роботі та спілкуванні з учнем всі члени команди мають дотримуватися виробленої спільної стратегії поведінки. Корисними будуть і сімейні психологічні тренінги, які знизять рівень стресу в родині, зменшать ймовірність конфліктів у соціальній взаємодії з дитиною, вироблять у батьків навички позитивного спілкування з нею.


 

КІЛЬКА ПОРАД ВЧИТЕЛЕВІ

 

 

Ø Найдоцільніше посадити учня за першу парту, він менше відволікатиметься.

Ø Розклад уроків має враховувати обмежені можливості учня зосереджуватися та сприймати матеріал.

Ø Види діяльності на уроці мають бути сгруктурованими для учня у вигляді картки чітко сформульованих дій, алгоритму виконання завдання.

Ø Вказівки мають бути короткими та чіткими, повторюватися кількаразово.

Ø Учневі важко зосередитися, тому його потрібно кількаразово спонукати до виконання, контролювати цей процес до його завершення, адаптувати завдання таким чином, щоб учень встигав працювати у темпі всього класу.

Ø Домагайтеся виконання завдання і перевіряйте його.

Ø Знаходьте різноманітні можливості для виступу учня перед класом (наприклад, як саме виконував завдання, що робив під час чергування, як готував творчу роботу тощо).

Ø Навчальний матеріал потрібно по можливості унаочнити настільки, щоб він утримував увагу учня і був максимально інформативним.

Ø Хваліть дитину, використовуйте зворотній зв'язок, емоційно реагуйте на найменші її досягнення, підвищуйте її самооцінку, статус у колективі.

Ø Необхідно постійно заохочувати учня, рідше явно вказувати на хиби, віднаходити коректні способи вказати на помилки.

Ø Потрібно виробляти позитивну мотивацію у навчанні.

Ø Спирайтеся на сильні сторони учня, відзначайте його особливі успіхи, особливо у діяльності, до якої він виявляє інтерес.

Ø У разі епатажних чи неадекватних проявів чи дій учня, дотримуйтеся тактики поведінки, обраної командою фахівців.

Ø Тісно, якомога частіше спілкуйтеся і співпрацюйте з батьками учня.

 

5 травня 1992 року  люди з обмеженими можливостями з сімнадцяти країн одночасно заявили про себе на загальноєвропейському рівні, оголосивши про однакові права для всіх людей та протест щодо дискримінації людей з інвалідністю. Відтоді День боротьби за права людей з інвалідністю щороку відзначається у всьому світі. 

Права осіб з інвалідністю були закріплені в таких міжнародно-правових актах, як Конвенція ООН про права інвалідів та Загальна декларація прав людини.

Сьогодні в Україні не прийнято використовувати термін «інвалід». Він широко застосовувався в нормативно-правових документах до 2005 року, після чого все активніше стали говорити про «людей з особливими потребами» або «осіб з обмеженими можливостями».

В Україні за офіційними даними проживають близько 2,5 мільйонів осіб зі статусом особи з інвалідністю, і їх кількість невпинно росте. Щороку їх ряди поповнюють декілька тисяч осіб. 

Потрібно пам’ятати, що цей день є важливим не лише для людей, які мають інвалідність, але й для суспільства загалом. 

Люди з  особливими потребами обмежені фізично, але вони безмежні у своїх здібностях, талантах і прагненні до самовираження. Завдяки величезній силі духу й силі волі, ці люди досягають успіхів у найрізноманітніших сферах: науці, підприємницькій діяльності, художній творчості, мистецтві, спорті тощо. Час показав, що дуже часто люди з обмеженими фізичними можливостями можуть досягти навіть більшого, ніж здорові люди. 

Методичні рекомендації

 для педагогічних працівників інклюзивного навчання ЗЗСО , які працюють з дітьми з порушенням інтелекту(легка ступінь).

Діти з інтелектуальними порушеннями легкого ступеня мають незначні порушення пізнавальної та емоційно-вольової сфер діяльності.  Кількість таких дітей становить більшість серед тих, хто має інтелектуальні порушення.

Особливості розвитку

Такі діти ,зазвичай, відстають у розвитку від своїх однолітків: пізніше починають ходити, розмовляти.Термін оволодіння навичками самообслуговування у них більш тривалий.  Рухи дітей незграбні, зазвичай вони фізично слабкі, часто хворіють.  Вони мало цікавляться навколишнім середовищем: не досліджують предмети, не виявляють зацікавленість і не ставлять запитання дорослим стосовно процесів та явищ, що відбуваються у природі та соціумі.  Мовлення вирізняється збідненістю як пасивного, так і активного словників, їхні фрази односкладні, діти не розуміють конструкцій із запереченням, навіть у шкільному віці їм складно підтримувати бесіду, оскільки вони не завжди розуміють запитання співрозмовника.  Без корекційного навчання на кінець дошкільного віку ігрова діяльність у таких дітей не стає провідною.  Дії з іграшками мають предметно-процесуальний характер: катання потягу, заколисування ляльки, тобто багаторазове повторення одних і тих самих рухів, що не супроводжуються емоційними реакціями і мовленням.  Тому спілкування з  однолітками в такої дитини  ускладнено: вона не вміє грати, не розуміє і не дотримується умов гри, не розуміє правил сюжетно-рольової гри.  Діти з інтелектуальними порушеннями легкого ступеня, перебуваючи в умовах дошкільних закладів, мають стійкі труднощі в опануванні програмового матеріалу з розвитку мовлення, елементарних математичних уявлень, малювання тощо.

Не отримавши спеціальної (корекційної) педагогічної допомоги, дитина виявляється не готовою до шкільного навчання і, потрапляючи в освітній заклад, одразу зазнає значних труднощів з майже всіма навчальними предметами. Незважаючи на труднощі формування уявлень і набуття знань та навичок, за умови організованого корекційно-розвивального навчання та використання спеціальних методів, прийомів та засобів, діти з інтелектуальними порушеннями легкого ступеня мають можливості для розвитку та навчання. У таких дітей в основному збережено конкретне мислення, вони здатні орієнтуватися у практичних ситуаціях, у більшості з них емоційно-вольова сфера збережена більше, ніж пізнавальна, вони із задоволенням включаються у трудову діяльність.  За використання спеціальних (корекційних) педагогічних методів, прийомів, засобів навчання більшість юнаків та дівчат з інтелектуальними порушеннями легкого ступеня на кінець шкільного навчання мало чим відрізняються за своїми психометричними показниками від своїх однолітків . За умов спеціального навчання вони зможуть отримати робітничу професію і влаштуватися на роботу.  Такі люди дієздатні, тому суспільство визнає їхню спроможність відповідати за свої вчинки, успадковувати майно, брати участь у виборах тощо.

У дитини з інтелектуальними порушеннями

 під час оволодіння шкільними знаннями й уміннями можуть виникати певні труднощі

Досвід навчальних закладів, куди вперше потрапляє дитина (дитячий садочок чи школа), свідчить, що чимало проблем мають ті діти, якими постійно опікувалися батьки, дбаючи про організацію їхнього самообслуговування (одягання, роздягання, годування та санітарно-гігієнічні навички)  Такі діти виявляють цілковиту безпорадність, коли перед ними постає необхідність вирішення практичних завдань, оскільки вони не вміють обслуговувати себе: самостійно їсти, мити руки, вмиватися, користуватися рушником, серветкою, одягатися й роздягатися тощо. Навчання самообслуговування є копіткою, наполегливою роботою батьків (з урахуванням можливостей дитини). Формування навичок самообслуговування має відбуватися у повільному темпі, з великою кількістю повторень певної дії.  У деяких випадках потрібно починати з надання допомоги дитині фізично: виконати дію, скеровувати її рухи та координувати їх.  Наприклад, під час навчання користуватися ложкою чи виделкою дорослий кладе свою руку на руку дитини, організовуючи правильні рухи . Поступово така фізична допомога зменшується. Досягти успішного опанування дитиною навичок самообслуговування можна, дотримуючись певної послідовності формування: 1) дія виконується дитиною під безпосереднім керівництвом дорослого; 2) дія виконується дитиною шляхом співпраці з дорослим, коли вона є співучасником формування певної навички; 3) дія виконується з мінімальною допомогою дорослого; 4) дія виконується під наглядом дорослого; 5) дія виконується дитиною самостійно.

 Це потрібно знати! 

1. Набуття навичок самообслуговування (уміння вдягатися й роздягатися, користуватися туалетом, самостійно їсти, вмиватися та ін.) безпосередньо впливає на самооцінку дитини — важливий крок на шляху до її самостійності. 2. Навчання навичок самообслуговування допомагає розширювати уявлення й знання дітей про оточення, сприяє сенсорному вихованню, розвитку мовлення, моторики та зорово-моторної координації, а також умінь виконувати дії за наслідуванням і словесною інструкцією, орієнтуватися на зразок, дотримуватися послідовності дій.

 

Коли дитина  вже йде в школу , особливо відчутним  під час навчання стає несформованість у неї  пізнавальних процесів та відсутність необхідного обсягу знань і уявлень про навколишній світ, що здобувається протягом дошкільного періоду й становить основу для послідовного опанування знань, передбачених шкільними програмами з різних навчальних предметів  І тут також важлива роль тісної співпраці сім’ї і  педагогів. Пам’ятаючи про це, батьки з перших кроків дитини у школі мають уважно стежити за тим, які труднощі виникають у процесі опанування дитиною змісту окремих навчальних предметів, вироблення спільної стратегії з педагогами  щодо застосування корекційних засобів для подолання наявних труднощів.

Найчастіше труднощі пов’язані з навчанням читання, письма, математики. Щоб успішніше допомагати дитині опановувати знання і не завищити вимоги, потрібно: ознайомитися з вимогами до змісту навчання, що міститься у програмі з кожного предмета; поцікавитися, як вимоги програми подано у підручниках (зміст матеріалу за обсягом, за формою подання та ін ).  Звісно, батьки не повинні брати на себе функції вчителя стосовно навчання грамоти, письма чи математики, оскільки для цього потрібно володіти спеціальною методикою навчання таких дітей .

    Долати труднощі в навчанні слід у формі гри.  Наприклад, можна разом з дитиною придумувати слова, щоб на початку був звук: «А» (Андрій, апельсин, акула, Алла, акація), або називати слова з тексту, що починаються на ту чи іншу букву, чи підкреслювати слова, що містять відповідну букву .Корисно, прочитавши текст у шкільному підручнику з читання, запропонувати дитині відповісти на запитання: «Про що тут говориться?», переказати текст або запропонувати знайти в ньому ті чи інші слова, прочитати заголовок тощо.  Потрібно разом з дитиною розглядати малюнки в підручниках, визначати, що намальовано, складати запитання до малюнка, речення.  Навчати дитину ставити запитання до прочитаного тексту, до розглянутого малюнка, давати відповіді на запитання.  Бажано разом з дитиною читати дитячі книжки, дивитися кінофільми, різні дитячі передачі, після чого проводити бесіди (про що була передача, хто з персонажів фільму чи книги сподобався). Обов’язково треба працювати над збагаченням активного словника дитини новими словами, що характеризують якість, колір, форму предмета, його призначення.  Вчити добирати слова до характеристики людини, предмета чи позначати словами вчинки.  Слід намагатися, залежно від року навчання дитини, навчати її застосовувати на практиці одержані в школі знання.   Наприклад, коли дитина навчилася читати, запропонувати їй прочитати на упаковках назви цукерок, печива, харчових продуктів (круп, приправи тощо), назву пральних порошків, мийних засобів тощо. За порадою вчителя, треба допомагати дитині виконувати завдання з математики, розв’язувати задачі, виконувати письмові вправи тощо.  Водночас потрібно стежити, чи не стомлюється дитина під час виконання завдань.  Щойно вона починає відволікатися, потрібно робити невеличкі перерви, змінювати вид діяльності. Аби ефективно допомагати дитині долати труднощі в навчанні, батьки повинні систематично цікавитися тим, що вивчали на уроках  Розпитуючи дитину, ставлячи певні запитання, потрібно враховувати вік, настрій, емоційний стан на даний момент, щоб не образити її.  Краще привчити дитину завжди розказувати батькам про шкільні події, успіхи в навчанні, про те, що вивчали на уроках.

 

 

Корекційні прийоми (за Мироновою С. П.) 1), які можуть використовувати педагоги

 Для покращення процесу сприймання:  - поділ складного матеріалу на частини; - збільшення часу на сприймання та усвідомлення інструкції; 

- уповільненість темпу викладання матеріалу; використання наочності з небагатьма об’єктами, особливо другорядними; - активізація знань дітей з метою використання їх власного досвіду; - забезпечення керівництва кожною перцептивною дією учнів (перцепція, або сприйняття – це процеси відображення предметів або явищ при їх безпосередній дії на органи чуття); - зменшення кількості додаткових подразників; - навчання чіткому визначенню мети сприймання, плануванню його, контролю за дотриманням плану; - уміння аналізувати результати сприйнятого; - порівняння сприйнятого із зразком; - задіяння максимально можливої кількості аналізаторів. 

 Для розвитку уваги:  - привчати перевіряти правильність власних дій; - розвивати  контроль за власним мовленням; - формувати навички самоконтролю; - привчати порівнювати свої роботи із зразком. 

Для покращення уяви:  - підвищення пізнавальної активності та інтересу учнів; - різноманітність способів викладання; - повторюваність матеріалу; - розвиток логічного мислення; - зв’язок із попереднім досвідом; - застосування творчих завдань; - використання засобу порівняння; - зв’язок із мовленням 

Розвиток пам’яті  - мінімальна кількість нових термінів, понять на одному уроці; - поділ матеріалу на частини; - формування пізнавальних інтересів; - стимулювання вільного викладу матеріалу; - формування вміння використовувати матеріал у різних життєвих ситуаціях; - формування додаткових запитань, які активізують розумову діяльність; - поєднання викладу матеріалу з поглибленням, уточненням, виправленням помилок, систематизацією, узагальненням; - користування  правилом: відпочинок сприяє відновленню матеріалу, а повторення призводить до перевтоми; - повторення у різних формах; - використання раціональних прийомів запам’ятовування; - задіювання різних аналізаторів; - організація закріплення з опорою на наочну, емоційну пам’ять з поступовим переходом до словесно-логічного запам’ятовування; - перед заучуванням: встановлення  логічних зв’язків, у залежності між відомим та новим; - аналіз матеріалу, виділення основного і встановлення взаємозв’язків 

Розвиток процесів мислення:  - доступна форма подачі матеріалу; - зменшення обсягу матеріалу, спрощення структури знань; - формування вмінь переносити знання на практику; - здійснення практичного аналізу; - аналіз за послідовним планом; - після аналізу навчання описувати предмет чи об’єкт у цілому; - поділ складних тем на частини, подача кожної з них окремо, а потім об’єднання в єдине ціле; - поступове формування вміння порівнювати, використовувати план, інструкцію, схеми, тощо; - поступове ускладнення об’єктів порівняння; - формування вмінь виділяти різні аспекти предметів і явищ; - при порівнянні двох об’єктів використання третього, дещо відмінного; - при встановленні причинно-наслідкових зв’язків дотримуватися послідовності; - формування наочно видимих зв’язків і відношень між предметами та явищами; - надання допомоги у вербалізації емпірично здобутих уявлень про речі і процеси; - допомога в осмисленні  від конкретного до абстрактного; - створення умов для подолання розриву між теорією і практикою: формування вмінь орієнтуватися в завданні, аналізувати його, відтворювати та диференціювати знання, переносити їх з однієї ситуації в іншу; - упровадження в навчальний процес спеціальних прийомів, що стимулюють учнів до використання набутих знань: - перед застосуванням пригадати теорію;  іноді спочатку практично засвоювати дії, а потім їх теоретично обґрунтовувати; - розчленовувати аналіз завдання; - навчати користуватися планом; - стимулювати міркування вголос про способи та послідовність виконання завдань: - використання спеціальних предметних уроків та екскурсій для безпосереднього сприймання об’єктів і явищ; - опора на предметно-практичну діяльність і через неї перехід до вербалізації знань; - використання наочно-практичних методів навчання, поступове стимулювання конкретно-образного мислення і створення умов для розвитку словесно-логічного; - застосування спеціальних засобів, які полегшують перехід від конкретного до абстрактного: - поєднання наочності з практичними діями; - перехід від конкретної наочності до абстрактної; - використання словесної наочності; - аналіз об’єктів; - порівняння об’єктів; - абстрагування суттєвих ознак від несуттєвих; - конкретизація висновків, правил шляхом наведення прикладів 

Розвиток мовлення:  - доступність в оформленні звернених конструкцій; - дещо уповільнений темп мовлення; - повторення дітьми питань, інструкцій учителя; - добір завдань, при виконанні яких учні будуть самостійну вживати нову лексику; - тісна співпраця з логопедом з метою  закріплення скоригованих мовленнєвих навичок; - стимулювання до активного мовлення новими реченнями; - мовлення вчителя має бути образним, чітким, емоційно насиченим 

Працездатність:  - урахування індивідуальної працездатності дитини відповідно до її діагнозу, здоров’я; - розвиток і підвищення ролі другої сигнальної системи; - розвиток емоційно-вольової сфери; - урізноманітнення методів і прийомів навчання; 

- створення таких умов, які стимулюватимуть учнів до активної праці і запобігатимуть виникненню втоми. 

 

Зона найблищого розвитку.

Навчання та виховання необхідно будувати, орієнтуючись не тільки на рівень актуального розвитку учня, а й на (головним чином) зону його найближчого розвитку (Л. С. Виготський).

 Необхідними умовами повноцінного здійснення корекції інтелектуальних порушень в учнів є такі:

 - корекційний ефект пов’язаний із забезпеченням діалектичної єдності, з одного боку, адаптації засобів педагогічного процесу до знижених пізнавальних сил дітей з порушенням інтелектуального розвитку і, з іншого боку, спрямованості цих засобів на максимально можливий розвиток здібностей учнів до оволодіння елементами соціальної культури у неадаптованому вигляді; 

- корекційний ефект роботи з школярами з порушенням інтелекту зумовлений забезпеченням активізації та формуванням їх продуктивного мислення, що підвищує свідомість засвоєння знань та вмінь, мотивації пізнавальної діяльності;

 - необхідним є спеціальне педагогічне керівництво пізнавальною діяльністю дітей з порушенням інтелекту із використанням відповідних корекційних прийомів при орієнтації на послідовний розвиток інтелектуальної самостійності учнів; 

- при виконанні учнями інтелектуальних завдань, що відповідають за рівнем складності їхній зоні найближчого розвитку, корекційний ефект пов’язаний із забезпеченням учню успіху в роботі і наполегливим закріпленням психічних новоутворень для переведення їх на рівень актуального розвитку пізнавальних здібностей учня. 

Поради вчителю

 

• Перед тим як прийняти до класу дитину з легкою розумовою відсталістю, слід детально ознайомитися з її анамнестичними даними. З цією метою поспілкуватися з батьками дитини; вивчити медичні довідки; усвідомити, у чому першопричина (пологова чи післяпологова травма, хвороба в ранній період, вплив медикаментів тощо) хвороби. 

• Вивчити спеціальну медичну та педагогічну (дефектологічну) літературу з метою з’ясування впливу різних видів ушкоджень (пологові травми, хвороби, психічні захворювання тощо) на процеси навчання і розвитку. Детально вивчити особливості розвитку психічних процесів дитини з легкою розумовою відсталістю (стан пам’яті, уваги, мислення, працездатності, темп роботи, прояви поведінки, стан емоційно-вольової сфери тощо).

• Ознайомитися з сучасними педагогічними підходами і методиками, які застосовують у спеціальних школах під час навчання дітей з легкою розумовою відсталістю. Необхідно мати в школі навчальні програми спеціальних шкіл (відповідно класу), щоб мати уявлення, якими знаннями, уміннями та навичками повинні оволодіти розумово відсталі діти на кінець навчального року. 

• На кожну дитину з обмеженими можливостями необхідно скласти індивідуальний навчальний план (враховуючи тяжкість дефекту). До процесу складання плану бажано залучати психолога.

 • Знаючи специфічні особливості психічних процесів розумово відсталих дітей, коригувати їх під час навчання, враховувати в плануванні діяльності наступне:

• Якщо ви не є членом команди фахівців зі створення індивідуальної навчальної програми, замовте примірник цієї програми для себе. Там описані навчальні цілі учня, а також послуги та пристосування, які він має отримати. За необхідності зверніться до фахівців за порадою. Вони допоможуть вам визначитися щодо ефективних методів навчання конкретного учня, шляхів адаптування розкладу та особливостей досягнення цілей індивідуальної навчальної програми у вашому класі.  

• Намагайтеся повідомляти інформацію якомога ясніше, конкретніше. Замість обмеженого вербально подання нової інформації, продемонструйте наочність (малюнки, реальні об’єкти тощо), а також можливість сприймати якісь речі на дотик. 

 • Розподіляйте нові завдання на маленькі кроки. Демонструйте ці кроки. Стежте, щоб учень виконував завдання крок за кроком. За необхідності, надавайте допомогу. 

 • Одразу коментуйте дії учня.  

• Навчайте учнів навичкам самообслуговування, соціальної поведінки, надавайте відомості про професії. Залучайте учня до гурткової діяльності. Працюйте разом із батьками учня та колегами над створенням та виконанням індивідуального навчального плану, що задовольняє потреби учня. Регулярно обмінюйтеся інформацією про стан справ учня у школі та вдома.

  • У дітей з порушенням інтелектуального розвитку порушена активна увага. Треба застосовувати наочний матеріал для її активізації, чергувати види діяльності (більш складні завдання чергувати з більш легкими). 

•У дітей з порушенням інтелектуального розвитку переважає конкретно-наочне мислення. На нього і треба спиратись у викладанні навчального матеріалу. Для цього застосовувати зрозумілу яскраву наочність (предметні картинки, рахунковий матеріал, малюнок – схему до задачі тощо).

 • Діти з легкою розумовою відсталістю мають знижений темп роботи та працездатність. Тому, для них необхідно зменшити об’єм завдань та їх кількість, а складність повинна бути доступною. Для цього дітям можна давати індивідуальні картки із завданнями відповідної складності та перфокарти, у які треба лише вставити відповідну орфограму чи числову відповідь (і зовсім немає потреби переписувати це завдання в зошит, якщо дитина має слабкі чи недостатні навички письма). 

• Діти з легкою розумовою відсталістю, як правило, не мають достатніх навичок самостійної роботи. Потрібен постійний контроль за виконанням ними завдання (щоб вони не відволікалися та не втрачали напряму діяльності).

 • Діти з обмеженими розумовими можливостями потребують неодноразового повторення вчителем інструкції щодо виконання того чи іншого завдання. Тому вчитель має переконатись, як і наскільки точно учень зрозумів, що від нього вимагають, і лише після цього дозволяти виконати завдання. У разі потреби надати учневі додаткові роз’яснення щодо виконання завдання.

• Підтримуйте в дитини впевненість у своїх силах, прагнення до пізнавальної діяльності, запобігати й адекватно реагувати на зміни в психічній діяльності, поведінці та загальному стані дитини. Навчання і виховання дитини з порушенням інтелектуального розвитку має бути поєднаним із оздоровленням і лікуванням, логопедичними заняттями, заняттями з психологом, лікувальною фізкультурою. 

 

 

Отже,  дитина з інтелектуальними порушеннями здатна до навчання, але у власному уповільненому темпі і в обмеженій кількості. На особливості розвитку дитини значною мірою впливає характер її стосунків з оточенням, що складається впродовж усього життя  і дорослий-  є тим необхідним рушієм, який власним ставленням до дитини формує її світогляд та сприйняття нею оточуючих і самої себе.

 

 

Література

Гаяш О.В. Поради вчителям щодо навчання дітей з особливими освітніми потребами у класі з інклюзивним навчанням : Методичні рекомендації / Укладач О. В. Гаяш. – Ужгород : Інформаційновидавничий центр ЗІППО, 2014. – 108 с.

Трикоз С. В. Т 67  Дитина з порушеннями інтелектуального розвитку / С  В  Трикоз, Г  О  Блеч  — Харків: Вид-во «Ранок»,  ВГ «Кенгуру», 2018  — 40 с  — (Інклюзивне навчання)  


ПОРАДИ ПЕДАГОГАМ

ПО РОБОТІ З ГІПЕРАКТИВНИМИ ДІТЬМИ

 

Що таке гіперактивність?

Cиндром дефіциту уваги з гіперактивністю (СДУГ) - найпоширеніша проблема в дитячому віці, що є найчастішою причиною  поведінкових порушень і труднощів у навчанні в дошкільному і молодшому шкільному віці. У дитини виникають проблеми  у взаєминах з оточуючими і, як наслідок – занижена самооцінка.

Під гіперактивністю прийнято розуміти занадто неспокійну фізичну і розумову  активність у дітей, коли  збудження  переважає над гальмуванням. Лікарі  вважають, що гіперактивність є наслідком дуже незначного ураження мозку. Ознаки гіперактивності виявляються у дитини вже в ранньому віці. Піки прояву гіперактивності співпадають з піками психомовного розвитку: в 1-2 роки, 3 роки, 6-7 років.

Індивідуально-психологічні особливості гіперактивної дитини:

ü     Дефіцит активної уваги. 

Дитина  непослідовна, їй важко довго втримувати увагу; не чує, коли до неї звертаються;  з великим ентузіазмом береться за завдання, але так і не закінчує його;  зазнає труднощів у самоорганізації;  часто губить речі;  уникає завдань, що потребують розумових зусиль; часто буває забудькуватою.

ü     Рухова розгальмованість. 

Дитина  постійно крутиться;  виявляє ознаки занепокоєння (тарабанить пальцями, рухається в кріслі, бігає, забирається будь-куди);  спить набагато менше, ніж інші діти, навіть у дитинстві;  дуже балакуча.

ü     Імпульсивність. 

Дитина  починає відповідати, недослухавши питання;  не здатна дочекатися своєї черги, часто втручається, перериває;  погано зосереджує увагу;  не може чекати винагороди (якщо між дією і винагородою є пауза);  під час виконання завдань поводиться по-різному і показує дуже різні результати;  не може контролювати і регулювати свої дії;  поведінка слабо керована.

Рекомендації педагогам по роботі з гіперактивними дітьми

1.Працюйте з дитиною в першу половину дня.

2.3меншіть навчальне навантаження дитини.

3. Посадіть дитину біля себе під час занять.

4. Давайте дитині лише одне завдання на певний проміжок часу, щоб вона могла його завершити.

5. Діліть роботу на більш короткі, але частіші періоди.

6. Знизіть вимоги до акуратності на початку роботи, щоб сформувати відчуття успіху.

7. Домовляйтеся з дитиною про ті чи інші дії заздалегідь.

8. Давайте конкретні, короткі, чіткі, інструкції.

9. Для підкріплення усних інструкцій використовуйте зорову стимуляцію.

10. Створюйте ситуації, у яких дитина може продемонструвати свої сильні сторони.

11. Використовуйте гнучку систему заохочень. Зоохочувайте дитину відразу ж, не відкладаючи на потім. Хваліть дитину за успіхи, самоконтроль та завершену справу. 

12. Карайте за вчинки відразу, але пам’ятайте, що ми критикуємо поведінку дитини, а не її особистість (твій вчинок засмутив мене, а не ти такий поганий!). 

13. Не порівнюйте дитину з іншими, а тільки із нею самою.

14. Надавайте дитині можливість вибору.

15. Дотримутеся чіткого розпорядку дня.

16. Підтримуйте емоційний контакт, особливо при обговоренні поведінки апелювати до того як його вчинки впливають на зміну емоцій оточуючих.

17. Використовуйте зоровий, тактильний контакт, хваліть дитину, коли сидить спокійно.

18. Виділити постійні обов’язки дитини і слідкувати за їх дотриманням.

19. Будуйте процес навчання та виховання на позитивних емоціях.

20. Підтримуйте дитину, будьте терплячими та спокійними.

25 лютого 2020 року на базі Комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Ізяславської районної ради Хмельницької області пройшов обласний семінар для практичних психологів інклюзивно-ресурсних центрів на тему: "Діагностичний інструментарій практичного психолога в інклюзивно-ресурсному центрі".

З вітальним словом виступили С. Шлегель - голова Ізяславської районної ради та Р. Конончук- начальник відділу освіти.

Теоретичний модуль розпочав перший проректор Хмельницького інституту післядипломної педагогічної освіти - О. Попик з темою "Корекційно-розвиваюча освіта: інновації, перспективи, проблеми". 

Про діагностичний інструментарій практичного психолога в інклюзивно-ресурсному центрі розповіла завідувач сектору спеціальної та інклюзивної освіти Департаменту освіти і науки облдержадміністрації - А. Марисюк.

С. Гнатюк - директор Ізяславського іІРЦ проінформувала гостей про діяльність комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр".

С. Мельник - в.о. завідувача обласного ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти ХОІППО ознайомила з особливостями психологічного супроводу інклюзивної освіти.

Після теоретичної частини було проведено екскурсію центром та ознайомлення з практичною діяльністю фахівців ІРЦ.

В практичному модулі практичний психолог К. Горпинич поділилась досвідом використання міжнародних психодіагностичних методик WISC-IV, LEITER-3, PEP-3, CASD, Conners 3.

О. Колісецька - директор Шепетівського інклюзивно-ресурсного центру провела психологічний практикум "Психодіагностична діяльність психолога, як засіб психологічної допомоги особистості. Особливості діагностичної роботи в практичній психології". 

"Психодіагностичні та терапевтичні особливості застосування методу арт-терапії в роботі практичного психолога" продемонстрували практичні психологи Шепетівського ІРЦ С. Галагута та Н. Бондарук.

В кінці семінару присутні обмінялися думками, враженнями, та підвели підсумки. Присутнім практичним психологам вручили сертифікати про те, що вони взяли участь у семінарі-практикумі. 



11 лютого 2020 року в Ізяславській ЗОШ І-ІІ ст. #4 відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу. 

В заході взяли участь: опікун дитини з ООП, вчитель-класовод, асистент вчителя, вчителі-предметники, заступник директора з навчально-виховної роботи та фахівці КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" практичний психолог Нечипорук В.В. та вчитель-дефектолог - Оніщук О.І.

Всі учасники команди супроводу розповіли про досягнення дівчинки, яка знаходиться на інклюзивній формі навчання. Визначили подальші шляхи взаємодії для покращення успішності та адаптації в соціумі дитини з ООП. 

07 лютого 2020 року на базі Ізяславського інклюзивно-ресурсного центру відбувся семінар-практикум для вихователів ЗДО: "Інклюзивна освіта. Готовність педагогів до взаємодії з сім'ями та дітьми з особливими освітніми потребами в закладі дошкільної освіти".

У роботі семінару взяли участь головний спеціаліст відділу освіти Лариса Сологуб, методист РМК Олена Антонюк.

З вітальним словом до учасників семінару звернулася директорка Ізяславського ІРЦ Світлана Гнатюк, яка ознайомила з темою зустрічі та побажала активної й творчої роботи.

Метою семінару, який підготувала і провела Олена Бондарук, вчитель-логопед ІРЦ, було:

- ознайомити учасників зустрічі з основними поняттями інклюзивної освіти;

- формувати в педагогів готовність до взаємодії з сім'єю дитини з ООП;

- формувати уявлення про психологічні особливості сім'ї дитини з ООП;

- підвищити психолого-педагогічну компетентність вихователів.

Учасники семінару отримали методичні поради щодо організації інклюзивного навчання в дошкільному закладі; рекомендації щодо ефективної взаємодії з сім'ями та дітьми з ООП.

Захід пройшов продуктивно, змістовно і цікаво. 

06.02.2020. в Ізяславській ЗОШ І-ІІІ ст. #1 відбулося засідання команди психолого-педагогічного супроводу. Присутніми були: заступник директора з навчальної роботи - Кучерук Л.М., вчитель-класовод 2 класу - Лиманюк О.В., асистент вчителя - Шуст Т.Є., практичний психологог - Замойська Г.М., мати дитиини з ООП та фахівці КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" вчитель-дефектолог - Оніщук О.І. та практичний психолог - Нечипорук В.В.

Вчитель-класовод, асистент вчителя та практичний психолог розповіли про досягнення дитини за перше півріччя навчального року. 

Мати хлопчика зазначила проблеми, які її хвилюють у вихованні та навчанні дитини. 

Всі учасники засідання обговорили подальші кроки та цілі щодо ефективної роботи та супроводу дитини, яка знаходиться на інклюзивній формі навчання. 

23 січня 2020 року в Михнівській ЗОШ I-III ступенів пройшло засідання команди психолого-педагогічного супроводу. Присутніми були: адміністрація школи, вчитель-класовод, вчителі-предметники, асистент вчителя, мати дитини з ООП та вчитель-логопед Ізяславського інклюзивно-ресурсного центру - Ярославська Л.І.

Були обговорені наступні питання:

1. Засвоєння навчальної програми учня з особливими освітніми потребами. 

2. Психологічна характеристика учня.

3. Корекційно-розвиткова спрямованість лексико-граматичної сторони мовлення.

Всі учасники команди супроводу висловили свою думку стосовно подальшої взаємодії у роботі з дитиною з особливими освітніми потребами.

  

10 січня 2020 року на базі Ізяславського ІРЦ з метою покращення корекційної роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, для педагогів інклюзивного навчання (вчителів-класоводів, асистентів вчителів, вчителів-предметників, вителів-логопедів), було проведено семінар-практикум "Корекційна робота з учнями з особливими освітніми потребами при організації інклюзивного навчання в ЗЗСО"".

Презентацію семінару провела вчитель-логопед ІРЦ Л. Ярославська, яка відзначила, що таке корекційний процес, яка модель корекційної роботи з учнями з ООП при організації навчання в ЗЗСО. Вона висвітлила основні напрямки, методи та завдання корекційної роботи з такими дітьми. Звернула увагу на розвиток артикуляції, дихання, дрібної моторики, просодики, фонетико-фонематичної та лексико-граматичної сторони мови, психомоторних процесів. Л. Ярославська продемонструвала нетрадиційні методи корекційної роботи та активізувала вчителів інклюзивного навчання на розучування піктограм та виконання релаксаційної вправи-навіювання "Чарівний сон". На завершення фахівцем ІРЦ були запропоновані підготовлені методичні рекомендації та поради педагогам, що працюють з дітьми з ООП. 

27.12.19 та 03.01.20 відбулися зустрічі фахівців ІРЦ з командами супроводу Плужненського ЗЗСО та Радошівського ЗЗСО. У ході зустрічі були відмічені, як позитивні моменти роботи команд так і питання, які потребують особливої уваги. ДиректорІРЦ Гнатюк С. відповіла на запитання учасників команди супроводу, вчитель—логопед ІРЦ Бондарук О. надала в кожному закладі консультативно—методичну допомогу командам психолого—педагогічного супроводу дітей з ООП та були визначені подальші дії у спільній роботі. 

28 листопада 2019 року на базі Ізяславського навчально-реабілітаційного центру відбувся обласний семінар "Крок за кроком життєвої компетентності дітей з ООП". 

На заході були присутні: завідувач сектором спеціальної та інклюзивної освіти Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА - Марисюк А.А., методист корекційної педагогіки та спеціальної освіти науково-методичного центру дошкільної, початкової та спеціальної освіти Хмельницької ОІППО, педагоги Ізяславського НРЦ, фахівці ІРЦ та педагоги інших районів Хмельницької області. Учасники поділилися власним досвідом роботи з дітьми з особливими освітніми потребами, презентували свої заклади, показали записи відеоуроків зі своїми учнями. 

Директор НРЦ провів чудову екскурсію по корпусах закладу.

В кінці всі обмінялися враженнями від побаченого і почутого. Кожен почерпнув багато корисного, і запам'ятав гарний вислів "Віддаючи - ти отримуєш"!

Всі педагоги отримали сертифікати підвищення кваліфікації. 

05.12.2019 року за круглим столом була проведена просвітницька робота директором Ізяславського Інклюзивно-ресурсного центру Гнатюк Світланою Іванівною та вчителем-дефектологом Оніщук Оксаною Іванівною для педагогічного колективу Клубівського ліцею імені Олега Довгого. 

Зустріч була присвячена до дня людей з інвалідністю на тему "Особливості дітей з розладами аутистичного спектру". 

Для педагогів ліцею було надано інформацію стосовно роботи Інклюзивно-ресурсного центру міста Ізяслава з дітьми з особливими освітніми потребами; фахівці ІРЦ висвітлили питання симптоматики дітей з розладами аутистичного спектру, та проведення корекційної роботи з такими дітьми. 

Директор ІРЦ дала відповіді на багато запитань від педагогічного колективу ліцею стосовно інклюзивної освіти в Україні та корекційних занять для дітей з ООП. 

Усі учасники круглого столу отримали позитив і користь від спілкування та зійшлися на думці, що кожна дитина в суспільстві має право на повноцінне життя, яке залежить від тісної співпраці фахівців корекційно-розвиткових центрів, педагогів освітніх закладів та батьків.

30 жовтня 2019 р. на базі Ізяславського навчально-реабілітаційного центру спільно з Інклюзивно-ресурсним центром Ізяславської районної ради було проведено семінар-практикум «Особливості дітей дошкільного віку з розладами аутистичного спектру». В зустрічі брали участь вихователі закладів дошкільної освіти міста, педагоги НРЦ та фахівці ІРЦ.

Директор Інклюзивно-ресурсного центру Гнатюк Світлана Іванівна оголосила план роботи семінар-практикума .

Майко Тетяна Миколаївна, вихователь-дефектолог НРЦ поділилась практичним досвідом роботи навчання і виховання дітей з розладами аутистичного спектру. Вона відмітила особливості дітей аутистичного спектру, розкрила зміст індивідуального підходу, організацію корекційно-розвиткової роботи для дітей з РАС. Тетяна Миколаївна розповіла як проходить адаптація дітей до соціуму у реабілітаційному центрі та в подальшому житті.

Горпинич К.І., практичний психолог ІРЦ ознайомила з міжнародними діагностичними методиками, які застосовуються Інклюзивно-ресурсним центром при обстеженні дітей з РАС. Ярославська Л.І., логопед ІРЦ, підготувала буклети на допомогу вихователям у роботі з дітьми з РАС та їх батьками.

Фахівці Ізяславського НРЦ провели екскурсію для учасників семінар-практикума по навчально-реабілітаційному центрі, ознайомили з новітніми технологіями, які вони використовують по реабілітації для дітей з аутизмом. 

Також педагоги закладу ознайомили з виставкою робіт дітей з особливими освітніми потребами.

На завершення відбулося обговорення результатів семінару та висловлені теми щодо наступних зустрічей.

Учасники семінар-практикума подякували організаторам заходу за обмін досвіду і продуктивно проведений час.

20.09.2019. відбулася нарада директорів ЗЗСО, в якій взяла участь директор Комунальної установи "Інклюзивно-ресурсний центр" Ізяславської районної ради - Світлана Гнатюк. Вона виступила з питанням "Напрямки роботи Ізяславського ІРЦ". 

ІЗЯСЛАВСЬКИЙ ІНКЛЮЗИВНО_РЕСУРСНИЙ ЦЕНТР створений з метою забезпечення прав дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти, які забезпечують здобуття загальної середньої освіти, шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного кваліфікованого супроводу.

РЕЖИМ РОБОТИ КОМУНАЛЬНОЇ УСТАНОВИ "Інклюзивно-ресурсний центр"

Понеділок - четвер: з 8.00 до 17.15.

П`ятниця: з 8.00 до 16.00.

Обідня перерва: з 12.00 до 13.00.

Субота, неділя: вихідні.

ФАХІВЦІ "Інклюзивно-ресурсного центру":

директор - Гнатюк Світлана Іванівна; 

вчитель-логопед - Бондарук Олена Володимирівна;

вчитель-логопед - Ярославська Леся Іванівна;

практичний психолог - Горпинич Катерина Іванівна;

практичний психолог - Нечипорук Валерія Володимирівна.

АДРЕСА: 30300, Хмельницька область, Ізяславський район, м. Ізяслав, вул. Шевченка, 10 В.

Засідання спеціалістів Ізяславського ІРЦ з проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дітей. 

Ізяславський ІРЦ вітає всіх зі святом "Вишиванки"!

Вдягну найкращу в світі вишиванку

І оживе, засвітиться краса

В промінні сонця. І моя сорочка

У рунах, в квітах зразу оживе...

6 червня 2019 року в Ізяславському інклюзивно-ресурсному центрі було проведено круглий стіл для керівників ЗЗСО на тему: "Організація інклюзивного навчання".

Про порядок організації інклюзивного навчання та корекційні години розповіла головний спеціаліст відділу освіти - Сологуб Л.В. 

З питанням про матеріали по роботі з командою супроводу в ЗЗСО виступила директор інклюзивно-ресурсного центру - Гнатюк С.І. 

Про висновки комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини надала інформацію фахівець інклюзивно-ресурсного центру - Бондарук О.В. 

Комунальна установа "Інклюзивно-ресурсний центр" Ізяславської районної ради Хмельницької області, в особі директора Гнатюк С.І. та Ізяславська центральна районна лікарня, в особі головного лікаря Агапія О.О., Комунальне некомерційне підприємство "Ізяславський центр ПМСД", в особі головного лікаря Літвінчук С.І., Плужненський професійний аграрний ліцей, в особі директора Лісовського М.І., Центр соціальних служб для дітей, сім'ї та молоді, в особі директора Косовської С.А. уклали угоди про співпрацю з метою забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами, що проживають (навчаються) на території району, віком з 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в тому числі у професійних закладах освіти, які забезпечують здобуття загальної середньї освіти шляхом проведення комплексної психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини, надання психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їхнього системного кваліфікованого супроводу. 

            27 березня 2019р. на базі Ізяславського   інклюзивно-ресурсного центру     практичним психологом ІРЦ Горпинич К.І. було проведено  семінар-практикум «Розвиток комунікативної компетентності у педагогічних працівників, які працюють в інклюзивних класах». В зустрічі брали участь педагогічні працівники інклюзивних класів закладів  загальної середньої освіти району та фахівці ІРЦ. Катерина Іванівна звернула увагу на складові  комунікативної компетентності, на особливості, які властиві хорошому педагогу , в плані сприймання оточуючих, на значенні емпатії у спілкуванні з дітьми.  Нечипорук В.В., практичний психолог ІРЦ , провела вправу «Один день із життя Маші» , яка яскраво показує необхідність вислухати дитину, розділити її почуття. Учасники семінару-практикуму ознайомились з технікою «Я-висловлювання» , пройшли діагностику емпатії, складали пазли, які показали чим  сильніша група : відкритістю чи впливовістю.  На завершення  відбулося обговорення  результатів семінару .

Оголошення про результати конкурсу

на заміщення вакантних посад фахівців комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр»

Ізяславської районної ради Хмельницької області


          19 березня 2019 року відбувся  конкурс на заміщення  вакантної посади практичного психолога комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр»Ізяславської районної ради Хмельницької області. Переможцем конкурсу визнано  Нечипорук Валерію Володимирівну.




Оголошення про проведення конкурсу


на заміщення вакантних посад фахівців комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр»


Ізяславської районної ради Хмельницької області


 

З метою забезпечення об’єктивності та прозорості в питаннях призначення на посаду

керівників, фахівців інклюзивно-ресурсних центрів, на виконання п. 45 Положення про

інклюзивно-ресурсний центр, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від

12.07.2017 № 545 «Про затвердження Положення про інклюзивно-ресурсний центр»,

рішення тридцять п’ятої позачергової сесії сьомого скликання Ізяславської районної ради від

05.07.2018 № 1 «Про затвердження Положення про проведення конкурсу на посаду

директора комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Ізяславської районної ради

Хмельницької області»   оголошується  конкурс на заміщення вакантної посади фахівця

комунальної установи «Інклюзивно-ресурсний центр» Ізяславської районної ради

Хмельницької області:

- 1 посада практичного психолога,

Найменування  комунального закладу – «Інклюзивно-ресурсний центр» Ізяславської

районної ради Хмельницької області.

Місце знаходження закладу –  вулиця Незалежності, 43, м. Ізяслав Хмельницької

області, 30300.

Основні напрямки діяльності: забезпечення права дітей з особливими освітніми

потребами віком від 2 до 18 років на здобуття дошкільної та загальної середньої освіти, в

тому числі у закладах професійної (професійно-технічної) освіти та інших закладах освіти,

які забезпечують здобуття загальної середньої освіти, шляхом проведення комплексної

психолого-педагогічної оцінки розвитку дитини (далі - комплексна оцінка), надання

психолого-педагогічних, корекційно-розвиткових послуг та забезпечення їх системного

кваліфікованого супроводу.

Дата початку прийняття документів з 28 лютого 2019 року. Кінцевий строк –

14 березня 2019 року (включно) до 17.00 год.

 Вимоги до кандидатів:

 вища освіта не нижче ступеня магістра або освітньо-кваліфікаційного рівня

спеціаліста за спеціальністю “Психологія” («Практична психологія») ;

 стаж роботи за фахом не менше трьох років.

Перелік документів, що подаються претендентами для участі в конкурсі:

 копію паспорта громадянина України;


письмову заяву про участь у конкурсі до якої додається резюме у

довільній формі (Додаток 1 до ПОЛОЖЕННЯ про проведення конкурсу

на заміщення вакантних посад фахівців інклюзивно-ресурсного центру);


 копію трудової книжки;

 копію (копії) документа (документів) про освіту із додатками,


присвоєння вченого звання, присудження наукового ступеня;


 письмову згоду на збір та обробку персональних даних (Додаток 2 до

ПОЛОЖЕННЯ

 про проведення конкурсу на заміщення вакантних посад

фахівців інклюзивно-ресурсного центру).


Особа, яка подає документи, відповідає за достовірність поданої інформації.

Особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, може подавати додаткові документи

стосовно досвіду роботи, професійної компетентності і репутації (характеристики,

рекомендації, наукові публікації та інші).


По закінченню 15-денного терміну документи для участі у конкурсі не приймаються і

не розглядаються.

Адреса приймання документів для участі в конкурсі: 30300, м. Ізяслав, вулиця


Незалежності, 43. Відповідальна особа – Гнатюк Світлана Іванівна. Номер телефону

та адреса електронної пошти для довідок: 0979800227; ircizs@ukr.net

  Місце, дата і час проведення конкурсу:

- місце проведення – Ізяславська районна рада, м. Ізяслав, вулиця Грушевського, 5, актовий

зал;

- попереднє засідання конкурсної комісії 15.03. 2019 року о 14.00 год.;

- проведення іспиту 19.03.2019 року о 10.00 год.

- проведення співбесіди 20.03.2019 року о 10.00 год.

- визначення переможця конкурсного відбору 21.03.2019 року.

Посади фахівців Інклюзивно-ресурсного центру прирівнюється до посад педагогічних

працівників спеціальних загальноосвітніх шкіл (шкіл-інтернатів) згідно з переліком

педагогічних посад.

 Детально з Положенням про проведення конкурсу на посаду фахівців «Інклюзивно-

ресурсний центр» Ізяславської районної ради Хмельницької області можна ознайомитися на

офіційному веб-сайті Ізяславської районної ради.

круглий стіл.docx

Консультативний практикум на тему «Спільні зусилля дорослих – запорука успіху дитини» 

консультативний практикум.docx
Ізяслав З А Т В Е Р Д Ж У Ю.doc

Самим дивовижним, теплим і радісним святом вважається Новий рік. Особливо його чекають діти, адже саме їм Дід Мороз приносить цікаві подарунки, заздалегідь ними замовлені та прописані у листі.

Всі готуються до цього дивовижного свята. Прикрашаються вулиці гірляндами, домівки новорічними атрибутами.

  Не став винятком  і Ізяславський ІРЦ. Фахівці центру також вирішили долучитись до святкових заходів та подарувати вихованцям емоції та дух свята. Останній передсвятковий місяць корекційно-розвиткові заняття проводились у «новорічній тематиці». За допомогою аплікацій, малювання,  ліплення, використовуючи різні матеріали, діти розвивали на заняттях  дрібну моторику, мовлення, дихання, уяву, рахунок, мислення та сприймання…..

    Вихованці з захопленням ходили на заняття та творили, розвиваючись….

    В підсумку було виготовлено масу цікавих робіт та оформлено в центрі виставку на Новорічну тематику, якою можуть помилуватись вихованці центру та їх батьки.

  Ізяславський ІРЦ щиро вітає всіх колег, батьків та дітей з прийдешніми  Новорічними та Різдвяними святами!!! Здоров»я  всім вам, миру, злагоди , достатку, сімейного затишку та добра!


КУ "Інклюзивно-ресурсний центр" Ізяславської районної ради Хмельницької області

Асистент дитини в інклюзивному класі: обов'язки та особливості роботи

Розглядаємо правову сторону діяльності асистента дитини, вимоги до посади та обов’язки.

Що робити, коли необхідно допомогти дитині з ООП у процесі навчання? У такому випадку законом передбачений допуск на заняття асистента дитини (про те, чим відрізняється ця посада від посади асистента вчителя ми вже писали у статті «Учитель та його асистент, особливості взаємодії»). Сьогодні пропонуємо ознайомитись із діяльністю цих фахівців детальніше. Де навчають асистентів, які законодавчі акти регулюють їхню діяльність, а головне – чого можуть і не можуть вимагати від них учителі?

Які закони регулюють діяльність асистента дитини?

Згідно з Законом України «Про повну загальну середню освіту» асистенти учня (дитини) є учасниками освітнього процесу. Їхня діяльність регламентується частиною 7 статті 26 зазначеного закону, де вказано, що в освітньому процесі соціальні потреби учнів з особливими освітніми потребами забезпечує асистент дитини – соціальний робітник, волонтер, один із батьків або уповноважена ними особа.

Оскільки останні роки в Україні є можливість отримати послуги асистента за рахунок бюджетних коштів, рішення про безоплатне надання помічника ухвалює структурний підрозділ із питань соціального захисту населення. Для цього батькам або іншим законним представникам дитини потрібно надати висновок інклюзивно-ресурсного центру та написати заяву на ім’я керівника школи. Після цього директор звертається з відповідним клопотанням до місцевої влади.

Зауважити: Відповідно до пункту 7 Положення про ІРЦ, ці центри здійснюють комплексну оцінку дитини за місцем навчання чи проживання та дають висновок про необхідність супроводу асистентом у школі. Якщо за місцем проживання (навчання) дитини інклюзивно-ресурсний центр відсутній, батьки (або законні представники) мають право звернутися до найближчого ІРЦ. 

Чи повинен асистент дитини мати відповідну кваліфікацію

Звісно, існують кваліфікаційні вимоги до таких спеціалістів, перевірку дотримання яких здійснює Міністерство соціальної політики. Готувати асистентів дитини мають обласні центри соціальних служб сім’ї, дітей та молоді, а тривалість підготовки має становити не менше 60 академічних годин.

При цьому асистент дитини не є педагогічним працівником та не призначається на посаду керівником закладу освіти. За умови проходження спеціальної підготовки, що підтверджена документально, він лише допускається до освітнього процесу на основі укладання відповідного договору між закладом, асистентом та за згодою і письмовою заявою батьків. 

Після укладення договору, проходження медогляду та інформування про правила поведінки у школі, асистент дитини, відповідно до Закону України від 6 вересня 2018 р. №8556 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо доступу осіб з особливими освітніми потребами до освітніх послуг», офіційно має безперешкодний доступ до освітнього процесу в школах та дитячих садках.

Зауважити: асистентом учня може бути соціальний робітник, який надає послугу супроводу під час інклюзивного навчання. Відповідно до частини шостої статті 16 Закону України «Про соціальні послуги» така послуга є однією з базових, а її надання регламентується законом та держстандартом.

Які обов’язки має асистент дитини

Діти з ООП можуть мати індивідуальні особливості розвитку, тож і вимоги до освітнього середовища відрізнятимуться. До того ж діти з інвалідністю потребують більше уваги та нерідко навчаються за індивідуальною програмою. Не завжди всі ці деталі може знати педагог або асистент вчителя. Крім того, якщо учень не здатний обслуговувати себе самостійно, за відвідування туалету, харчування, або перевдягання має відповідати саме асистент дитини, адже подібні обов’язки не входять у коло відповідальності педагогів. 

Оскільки без допомоги певна категорія дітей не зможе відвідувати інклюзивний клас, наявність асистента стає однією з основних складових забезпечення права на освіту дитини з особливими освітніми потребами. Саме асистент сприяє соціалізації та адаптації, здійснює корекцію небажаної поведінки, допомагає в пересуванні та забезпечує соціально-побутові потреби.

На відміну від асистента вчителя, асистент дитини здійснює індивідуальну підтримку дитини зі складними чи комплексними порушеннями розвитку та виконує наступні функції:

Асистент учня НЕ здійснює:

Робота асистентів має полегшити роботу педагогів та нівелювати складнощів, що можуть виникнути в освітньому процесі через особливі потреби учня. Отже, обов’язком асистента дитини є не участь в освітньому процесі, а створення максимально комфортних умов для нього. Лише такий підхід робить можливим інклюзивне навчання для дітей навіть із значними порушеннями розвитку. 

Як діяти у бомбосховищах перебуваючи з дітьми з аутизмом!

Ці поради стануть в нагоді і дітям, які занадто гостро реагують на звуки сирен, вибухів або просто відчувають сильний страх.

Створити відносно комфортний простір для дитини. Відгородити окреме місце картоном, подушкою, одягом, створивши халабуду, де дитина буде мати змогу бути трішки насамоті.

Можна зробити кокон з великої подушки чи одягу.

Якщо є потреба, то пояснити оточенню особливості дитини. І що Вам може бути необхідна допомога.

Якщо в дитини наявні гіпер/гіпочутливості сенсорних сфер, то найактуальніше підтримувати їх

Впливати на слухову сферу

Навушники, беруші, шапка, пов'язка на голову, все що може зменшити кількість звуку.

Улюблена музика, якщо є зв'язок.

Співати пісні, які любить дитина.

Розповідати ті пісні, казки, вірші, які дитина ехолалить. Підтримувати ехолалії.

Старатися говорити спокійно, тихо, з рівним темпом мовлення.

Впливати на тактильну сферу

Масажі, міцні обнімання, стискання всієї дитини або частин, якої потребує найбільше,

Тактильні ігри,

 Малювання букв чи цифр на тілі, якщо це є спецінтересом дитини і відгадування їх.

Прижимання подушками чи ковдрою. Якщо нічого немає, то можна, щоб дитину ззаду і спереду обійняли 2 людини і стиснули.

Ігри з пластиліном, піском.

Ігри з маленькими іграшками, предметами чи просто камінцями.

Ігри з лизунами.

Можна насипати наявну крупу, макарони, камінці у шкарпетки та гратися сенсорною іграшкою.

Вестибулярна сфера

Покачування та заколихування, які потребує дитина.

Посадити на коліна та покачувати, з-за потреби співати улюблені пісні, підтримувати ехолалії.

Якщо дитина старша, можна запропонувати перевалюватися з ноги на ногу вправо/вліво і покачувати себе так.

Крутитися навколо своєї осі.

Крутити та почувати головою.

Пропріоцеативна сфера.

Рухатися, присідати, стрибати, якщо є необхідність.

Стоячи на ногах трусити тілом, можна окремо трусти ногами та руками.

Збивати предмети, бутилку наче грати у боулінг.

Якщо дитина рухається, ходить зі сторони в сторону не перешкоджати.

Показувати рухи, щоб дитина повторила їх, якщо їй цікаво.

Кидати маленькі камінці чи предмети в наявну посудину.

Зорова сфера

Дивитися на таймер, як ідуть цифри.

Пазли, книги, картки домена, якщо є.

Якщо дитина махає руками або предметами перед очима не забороняти.

Якщо дитину втомлює велика кількість людей, то повернути до стіни або відгородити, зробивши халабуду за допомогою одягу, простині, полотенця чи інших речей.

Нюхова сфера

Якщо наявна чутливість, то взяти ефірні олії, щоб дитина не відчувала неприємні запахи.

Якщо дитина нюхає підмишки і ховається під руку для самозаспокоєння не перешкоджати цьому.

Смакова сфера.

Старатися кормити хоча би по наближеному до режиму графіку.

Стабільно давати пити.

Давати тверді продукти, щоб дитина жувала, якщо її це заспокоює.

Дати дозволений предмет, тканину, щоб дитина могла смоктати, лизати чи гризти.

Якщо є потреба у поясненні ситуації для дитини, то можна намалювати на листку чітко поетапно та зрозуміло, що відбувається.

Попереджати максимально доступно лише те, що потрібно робити.

Старатися батькам зберігати спокій та також робити для себе розвантажувальні вправи, медитації.

#рекомендації #психологічнапідтримка #дитиназООП


Як діяти у бомбосховищах перебуваючи з дітьми з аутизмом!

Ці поради стануть в нагоді і дітям, які занадто гостро реагують на звуки сирен, вибухів або просто відчувають сильний страх.

❗Створити відносно комфортний простір для дитини. Відгородити окреме місце картоном, подушкою, одягом, створивши халабуду, де дитина буде мати змогу бути трішки насамоті.

Можна зробити кокон з великої подушки чи одягу.

❗Якщо є потреба, то пояснити оточенню особливості дитини. І що Вам може бути необхідна допомога.

Якщо в дитини наявні гіпер/гіпочутливості сенсорних сфер, то найактуальніше підтримувати їх❗

Впливати на слухову сферу

👂 Навушники, беруші, шапка, пов'язка на голову, все що може зменшити кількість звуку.

👂Улюблена музика, якщо є зв'язок.

👂 Співати пісні, які любить дитина.

👂Розповідати ті пісні, казки, вірші, які дитина ехолалить. Підтримувати ехолалії.

👂Старатися говорити спокійно, тихо, з рівним темпом мовлення.

🙌 Впливати на тактильну сферу

🙌 Масажі, міцні обнімання, стискання всієї дитини або частин, якої потребує найбільше,

🙌 Тактильні ігри,

🙌  Малювання букв чи цифр на тілі, якщо це є спецінтересом дитини і відгадування їх.

🙌 Прижимання подушками чи ковдрою. Якщо нічого немає, то можна, щоб дитину ззаду і спереду обійняли 2 людини і стиснули.

🙌 Ігри з пластиліном, піском.

🙌 Ігри з маленькими іграшками, предметами чи просто камінцями.

🙌 Ігри з лизунами.

🙌 Можна насипати наявну крупу, макарони, камінці у шкарпетки та гратися сенсорною іграшкою.

Вестибулярна сфера

🤸 Покачування та заколихування, які потребує дитина.

🤸 Посадити на коліна та покачувати, з-за потреби співати улюблені пісні, підтримувати ехолалії.

🤸 Якщо дитина старша, можна запропонувати перевалюватися з ноги на ногу вправо/вліво і покачувати себе так.

🤸Крутитися навколо своєї осі.

🤸 Крутити та почувати головою.

🦵💪Пропріоцеативна сфера.

💪🦵Рухатися, присідати, стрибати, якщо є необхідність.

🦵💪Стоячи на ногах трусити тілом, можна окремо трусти ногами та руками.

🦵💪Збивати предмети, бутилку наче грати у боулінг.

💪🦵Якщо дитина рухається, ходить зі сторони в сторону не перешкоджати.

🦵💪 Показувати рухи, щоб дитина повторила їх, якщо їй цікаво.

🦵💪 Кидати маленькі камінці чи предмети в наявну посудину.

👁Зорова сфера

👁Дивитися на таймер, як ідуть цифри.

👁Пазли, книги, картки домена, якщо є.

👁Якщо дитина махає руками або предметами перед очима не забороняти.

👁 Якщо дитину втомлює велика кількість людей, то повернути до стіни або відгородити, зробивши халабуду за допомогою одягу, простині, полотенця чи інших речей.

👃Нюхова сфера

👃Якщо наявна чутливість, то взяти ефірні олії, щоб дитина не відчувала неприємні запахи.

👃Якщо дитина нюхає підмишки і ховається під руку для самозаспокоєння не перешкоджати цьому.

👅Смакова сфера.

👅 Старатися кормити хоча би по наближеному до режиму графіку.

👅 Стабільно давати пити.

👅 Давати тверді продукти, щоб дитина жувала, якщо її це заспокоює.

👅 Дати дозволений предмет, тканину, щоб дитина могла смоктати, лизати чи гризти.

❗Якщо є потреба у поясненні ситуації для дитини, то можна намалювати на листку чітко поетапно та зрозуміло, що відбувається.

❗Попереджати максимально доступно лише те, що потрібно робити.

❗Старатися батькам зберігати спокій та також робити для себе розвантажувальні вправи, медитації.

 

#рекомендації #психологічнапідтримка #дитиназООП


УВАГА! УВАГА! УВАГА!

*Як вберегти психічне здоров’я дітей під час війни?* 👶👦🧒

Поради які допоможуть вашим дітям пережити важкі для всієї України часи.

🐲 Проводьте алегорії з улюбленими казками. Коли збираєте дитину в укриття, поясніть, що кожен герой казок проходить випробовування на сміливість та можливість витримати щось неприємне. Пригадайте улюблені казки вашої дитини та  які там були випробовування. 

➡️Це допоможе малечі зрозуміти не унікальність ситуації, допоможе запустити механізми адаптації.

 🧚Вигадуйте нових фантастичних персонажів. Звісно, під землею у підвалах та укриттях холодно або жарко, тісно, темно і лячно. Але в нас є уява! Пограйте з дитиною в гру «А зараз вигадаємо щось кольорове, щось дивне, щось з вухами, та інше» - персональний тотем-захисник, як Патронус у Гарі Поттера. 

➡️Так ми зможемо зменшити вплив депривації від замкнутого простору.

👼Розказуйте про янголів, які захищають. Коли лунають вибухи та постріли, але ви в безпечному місці та захищені, можна з дитиною уявляти великі крила Янголів, що боронять наших солдатів та допомагають їм нас захищати.

➡️Так ми допоможемо малечі відчути себе в безпеці.

🖼Малюнки захисникам. Коли у дитини виникають питання, що ми можемо зробити для допомоги, — малюйте з малечею малюнки підтримки та сміло викладайте їх у соціальні мережі. 

➡️Так дитина побачить і відчує, що вона теж робить щось важливе.

📖Фізичні ігри, дихальні вправи, навчання за планом, вивчення іноземної мови. 

➡️Так ми допомагаємо стабілізувати організму психічну систему після дезорганізації воєнним станом.