НАЦІОНАЛЬНА ГВАРДІЯ УКРАЇНИ

МІЖНАРОДНЕ СПІВРОБІТНИЦТВО У 2018 РОЦІ


Розвиток Національної гвардії України (далі - НГУ) відбувається відповідно до основних стратегічних документів держави, наказів Міністерства внутрішніх справ України та командувача НГУ. Важливою складовою також є розвиток міжнародного співробітництва НГУ, яке у 2018 році було спрямоване на:

  • розширення існуючих та започаткування нових двосторонніх відносин з іноземними партнерами;
  • реалізаціюя діючих та започаткування нових міжнародних проектів у різних сферах службово-бойової діяльності НГУ;
  • активізацію співробітництва з міжнародними організаціями (FIEP, НАТО, ЄС, EUAM, ООН, тощо).

З метою впровадження передового міжнародного досвіду в діяльність НГУ та зміцнення іміджу Національної гвардії Україні як всередині держави, так і визнання на міжнародному рівні.ОФІЦІЙНІ ВІЗИТИ ДЕЛЕГАЦІЙ НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ

Візити делегацій НГУ на чолі з командувачем до країн-партнерів у 2018 році стали фундаментом для започаткування та розвитку подальшого міжнародного співробітництва.

У квітні делегація НГУ здійснила візит до Турецької Республіки з метою ознайомлення з діяльністю, основними завданнями та функціями жандармерії Туреччини, а також обговорення питань щодо започаткування двостороннього співробітництва за напрямками, які становлять взаємний інтерес.

Враховуючи рішення МВС щодо збільшення присутності НПУ та НГУ у операціях з підтримання миру і безпеки, делегація НГУ на чолі з командувачем спільно з делегацією НПУ на чолі з Головою, взяла участь у Другому саміті ООН глав поліцейських та правоохоронних відомств (COPS-2018), м. Нью-Йорк, США.

Також під час зазначеного візиту відбувся ряд робочих зустрічей із Надзвичайним і Повноважним Послом України при ООН Володимиром Єльченком, радником ООН з поліцейських питань – директором Управління поліції Департаменту операцій з підтримання миру Секретаріату ООН Луїшем Каррильйо, начальником відділу кадрового забезпечення Управління поліції ООН Атою Єнігуном та з керівником поліції Нью-Йорку.

Керівництвом поліції ООН було позитивно оцінено професійний досвід та якість роботи представників українського національного персоналу МВС як у міжнародних операціях з підтримання миру та безпеки, так і в Секретаріаті ООН.

В рамках візиту командувача до США, у м. Вашингтон було проведено зустріч із спеціальним представником Державного департаменту США з питань України Куртом Волкером, конгресменами Палати представників США та заступником Голови Бюро Національної гвардії США генерал-лейтенантом Даніелем Хокансоном, під час яких обговорювалися питання щодо співробітництва Національної гвардії України і Національної гвардії Каліфорнії, ситуація на сході України та важливість надання підтримки Україні від США.

Крім того, делегація здійснила візит до Головного об'єднаного штабу Національної гвардії Каліфорнії, 40-ї піхотної дивізії (Los Alamitos) та Навчального центру НГК (Camp Roberts).

У жовтні 2018 року командувач Національної гвардії України взяв участь в церемонії закриття практичних навчань з організації та виконання завдань з підтримання/відновлення громадського порядку «Lowlands Grenade » в м. Марневард (Королівство Нідердандів), що проходили в рамках реалізації другого циклу проекту Міжнародних навчань Європейських сил поліції EUPST ІІ.

Під час навчань підрозділ Національної гвардії України було відмічено як один з найкращих серед підрозділів 17 країни Європи, що є підтвердженням дієвості реформування Національної гвардії України, високої вмотивованості особового складу, а також відданості європейському вектору розвитку та відповідності європейським практикам.

Заключним візитом делегації НГУ на чолі з командувачем у 2018 році стала участь, як повноправного члена Міжнародної асоціації сил жандармерії та поліції в статусі військової установи - FIEP, у Саміті директорів та командувачів структур-членів Асоціації, який відбувся наприкінці жовтня 2018 року в м. Анталія (Туреччина).

ЗАХОДИ В РАМКАХ МІЖНАРОДНОЇ АСОЦІАЦІЇ СИЛ ЖАНДАРМЕРІЇ ТА ПОЛІЦІЇ - "FIEP"

Головна тема діяльності Асоціації у 2018 році: «Протидія терористичним актам у громадських місцях»

У 2018 році представники НГУ взяли участь у засіданнях наступних комісій FIEP:

  • Комісія «Міжнародні справи», Франція (лютий).
  • Комісія «Логістика та передові технології», Катар (квітень).
  • Комісія «Організація службової діяльності», Йорданія (червень).

В ході роботи в Комісіях було створено спільну робочу групу з питань антитерористичної діяльності та вдосконалення роботи підрозділів спеціального призначення структур-членів FIEP, у рамках діяльності якої проведено 3 антитерористичні навчання (Італія, Франція, Туреччина), у яких представники НГУ взяли участь в якості спостерігачів.

У рамках членства в Асоціації до НГУ було запрошено представника жандармерії Франції, який надав практичну допомогу у створенні каталогу спроможностей підрозділів спеціального призначення НГУ.

Також за результатами роботи протягом року, було розроблено «Базовий курс антитерористичної безпеки», який заплановано впровадити в процес навчання та підготовки особового складу НГУ.

Крім того, в рамках діяльності Асоціації було започатковано обмін досвідом між навчальними закладами (центрами) структур-членів FIEP.

ВІЗИТИ ДО НАЦІОНАЛЬНОЇ ГВАРДІЇ УКРАЇНИ

У лютому 2018 року делегація Департаменту військ карабінерів Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова здійснила візит до Національної гвардії України. Під час візиту іноземну делегацію ознайомлено з діяльністю військових частин та навчальною матеріально-технічною базою, зразками озброєння та техніки, проведено показові практичні заняття з особовим складом щодо підготовки до виконання завдань як військового, так і правоохоронного спрямування.

З огляду на важливість розвитку співробітництва між Національною гвардією України та Департаментом військ карабінерів МВС Республіки Молдова було висловлено пропозицію підписати двосторонній протокол (меморандум) про співробітництво та запрошено делегацію Національної гвардії України здійснити візит до Республіки Молдова.

У травні 2018 року представники дипломатичного корпусу країн-партнерів та міжнародних організацій в Україні відвідали Міжнародний центр підготовки (с. Старе) з метою ознайомлення з основними функціями та завданнями Національної гвардії України, її роллю в забезпеченні оборони та безпеки держави, а також зі станом і перспективами розвитку. Майже 50 військових аташе та інших іноземних представників з 26 країн світу прийняли участь у зазначеному заході.

З нагоди відзначення 25-ї річниці співробітництва в рамках Державної програми партнерства між Україною та США, а також для ознайомлення з основними завданнями та функціями Національної гвардії України у липні 2018 року в Головному управлінні НГУ відбулась офіційна зустріч командування НГУ з командувачем Бюро Національної гвардії США чотиризірковим генералом Джозефом Лангєйлом, що свідчить про зацікавленість Уряду США в продовженні розширення співпраці.

У липні 2018 року відбувся візит делегації Національної гвардії Каліфорнії на чолі із начальником штабу сухопутних військ Національної гвардії Каліфорнії полковником Ніколь Байє до Міжнародного центру підготовки (с. Старе) з метою ознайомлення з основними завданнями та функціями Національної гвардії України, процесом реформування та розвитку НГУ, а також для обговорення започаткування співробітництва між навчальними центрами НГК та Міжнародним центром НГУ.

10 жовтня 2018 року командувачі НГУ та НГК підписали декларацію про відзначення двадцятип’ятиріччя партнерства між Національною гвардією штату Каліфорнія та Національною гвардією України та обговорили заходи співробітництва між структурами на 2019 рік.

Важливу роль у розвитку та реформуванні Національної гвардії України відіграє двостороннє співробітництво із Військами карабінерів Італії, що сприяє впровадженню європейських підходів та практик у діяльність підрозділів НГУ.

У рамках зазначеної співпраці в жовтні 2018 року відбувся візит представників Військ карабінерів Італії до Національної гвардії України з метою обговорення питань розширення співпраці за різними напрямками та підписання договору про двостороннє співробітництво.

З метою інформування керівного складу НГУ та інших силових структур України, а також за підтримки Офісу НАТО в Україні у жовтні 2018 року відбувся візит начальника Центру НАТО з питань удосконалення проведення стабілізаційних дій правоохоронного характеру полковника Андреа Паріса, який презентував Доктрину та Концепцію НАТО із стабілізаційних дій правоохоронного характеру.

У листопаді 2018 року заступник командувача Об’єднаних операцій ЗС Канади генерал-майор Уільям Сеймур здійснив візит до ГУНГУ та Міжнародного центру НГУ (с. Старе) з метою більш детального ознайомлення з процесом реформування та розвитку НГУ, а також обговорення перспективних напрямків подальшого співробітництва та підведення підсумків підготовки особового складу НГУ Канадською об'єднаною оперативно-тактичною групою в Україні (операція UNIFIER).

У грудні 2018 року відбувся офіційний візит генерал-лейтенанта Жан-Марка Лантьєра – командувача Сухопутних військ ЗС Канади до Головного управління НГУ з метою ознайомлення з основними завданнями та функціями Національної гвардії України, станом реформування та розвитку, а також обговорення перспективних напрямків подальшого співробітництва та підведення підсумків співробітництва між НГУ та операцією UNIFIER .

СПІВРОБІТНИЦТВО ЗІ ЗБРОЙНИМИ СИЛАМИ КАНАДИ

Визначною подією для Національної гвардії України стало підписання 18 травня 2018 року в Міністерстві внутрішніх справ України Технічної угоди між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством національної оборони Канади і Канадськими Збройними Силами (далі – Угода) про проведення заходів військової підготовки, нарощування потенціалу та надання підтримки державі, що приймає.

Реалізація Угоди передбачає проведення наступних заходів:

 • підготовка підрозділів, в тому числі індивідуальна та колективна підготовка особового складу до виконання завдань безпеки та оборони;
 • підготовка зі знешкодження боєприпасів, саморобних вибухових пристроїв;
 • медична підготовка та організація медичного забезпечення;
 • модернізація логістики;
 • професійний розвиток та освіта представників Національної гвардії України (підготовка офіцерів штабу, планування міжвідомчих заходів (операцій), планування господарської діяльності, стратегічне лідерство, мовна підготовка, стратегічні комунікації, тощо).

У рамках Технічної угоди протягом 2018 року проведено 9 спільних заходів із Об’єднаною оперативно-тактичною групою ЗС Канади в Україні (UNIFIER). Серед них підготовка штабу батальйону, розробка кваліфікаційного стандарту та програм підготовки сержантського складу, розробка курсу лідерства для курсантів НАНГУ, оцінка програм інженерної підготовки, підготовка мобільних тренувальних груп з прийняття військових рішень

Крім того, за підтримки Канадської Сторони 20 представників НГУ пройшли навчання на курсах з управління оборонними ресурсами та військово-цивільного співробітництва (Грузія та Сербія).

СПІВРОБІТНИЦТВО З НАЦІОНАЛЬНОЮ ГВАРДІЄЮ КАЛІФОРНІЇ

В рамках Державної програми партнерства Національна гвардія Каліфорнії надає допомогу НГУ з організації роботи штабів з метою досягнення взаємосумісності зі збройними силами країн-партнерів. В цьому контексті протягом липня-вересня 2018 року представниками НГК було проведено три курси з питань реформування системи управління НГУ. Результатом роботи стало опрацювання перспективної моделі організаційно-штатної структури органів військового управління НГУ.

СПІВРОБІТНИЦТВО З НАТО

Ураховуючи євроатлантичний курс зовнішньої політики нашої держави та активізацію підтримки України з боку країн-членів НАТО і ЄС, співпраця з НАТО є одним із пріоритетних напрямків міжнародного співробітництва Національної гвардії України.

Національна гвардія України, як складова сектору безпеки і оборони, бере участь в багатьох ініціативах та програмах в рамках співробітництва з НАТО, а саме:

  • Співробітництво з Офісом НАТО в Україні;
  • Процес планування та оцінки сил (ППОС);
  • Річна національна програма під егідою Комісії Україна-НАТО;
  • Спільна робоча група Україна-НАТО з питань військової реформи;
  • Індивідуальна програма партнерства Україна-НАТО.

Окремої уваги заслуговує спільний проект НГУ та Програми професійного розвитку Офісу зв’язку НАТО в Україні з впровадження навчальної платформи євроатлантичної інтеграції у навчальний процес Національної академії Національної гвардії України. Метою навчальної платформи є формування у представників НГУ, особливо у майбутніх офіцерів, розуміння структури НАТО із середини.

У 2018 році на базі НАНГУ проведено навчальні 4 модулі:

 • Курс зі стратегічних комунікацій (березень);
 • Курс з реагування на кризові ситуації (травень);
 • Курс з гендерних питань (вересень);
 • Курс з лідерства (листопад).

В рамках продовження цієї роботи та з метою розвитку власних спроможностей з реалізації політики євроінтеграції у НАНГУ створюється структурний підрозділ євроінтеграції, що забезпечить підтримку та прискорення євроатлантичного реформування НГУ.

В рамках Програми Україна-НАТО з розбудови доброчесності представники НГУ взяли участь 11 заходах як в Україні, так і за кордом.

З метою розвитку мовної підготовки у НГУ, за сприяння Бюро мовної координації НАТО, три представники НГУ пройшли підвищення кваліфікації за кордоном. Крім того, було організовано візит представників Бюро до НАНГУ з метою оцінки програм мовної підготовки та надання рекомендацій щодо їх покращення.

У рамках Індивідуальної програми партнерства Україна-НАТО представники НГУ проходять навчання в навчальних закладах країн-членів НАТО, так протягом 2018 року 12 представників НГУ взяли участь у 12 заходах (Німеччина, Угорщина, Румунія, Італія).

Остаточно схвалено оновлений пакет Цілей партнерства для України на новий цикл Процесу планування та оцінки сил на 2018-2019 роки, в якому для НГУ передбачено реалізацію 3 цілей партнерства самостійно, 3 – спільно з МВС, 8 – спільно з Міністерством оборони та Генеральним штабом ЗСУ.

Національна гвардія України, як складова сектору безпеки і оборони України, приймає участь в проекті модернізації архітектурної мережі зв’язку та управління спільно з іншими складовими сектору безпеки і оборони України в рамках Трастового фонду Україна – НАТО у галузі командування, управління, комунікації і комп’ютеризації (C4).

Наразі Національна гвардія України приймає участь у реалізації проекту з обміну досвідом та знаннями. Реалізація зазначеного проекту полягає в проведенні експертних консультацій з представниками НАТО з питань, які становлять інтерес для представників міжвідомчої цільової групи «Tiger team» та проведення заходів з фахової підготовки особового складу структур сектору безпеки і оборони (курси, візити мобільних тренувальних груп, багатонаціональні військові навчання, тощо).

У рамках Трастового фонду з протимінної діяльності та протидії саморобним вибуховим пристроям представники НГУ активно беруть участь в спільних заходах з метою оцінки стану національних та відомчих спроможностей у зазначеній сфері і аналізу напрямків потенційної підтримки.

ПІДВИЩЕННЯ КВАЛІФІКАЦІЇ ЗА КОРДОНОМ

Протягом року представники НГУ брали участь в навчальних курсах та курсах підвищення кваліфікації за кордоном, зокрема:

 • навчання в школі офіцерів Національної жандармерії Франції;
 • стажування в Групі швидкого реагування Національної жандармерії Франції (GIGN);
 • стажування за напрямком «Монітор професійного втручання», Франція;
 • навчання на Вищому міжнародному курсі на базі Школи підготовки офіцерів жандармерії Румунії;
 • навчання на курсі з вивчення міжнародних проблем безпеки, Європейський центр ім. Джорджа К. Маршалла, Німеччина;
 • навчання в Академії підготовки сержант-майорів, база «Форт Блісс», штат Техас (США);
 • участь у навчальному семінарі з гірської підготовки в м. Сельва-ді-Валь-Гардена, (Італійська Республіка);
 • участь в засіданні Міжнародної робочої групи з психологічного забезпечення та семінарі «Психологічна підтримка солдатів під час ротацій в Україні»;
 • участь представників НГУ в складі делегації МВС в «Семінарі з питань кримінальних розслідувань», м. Чженчжоу, (КНР).

РОБОТА З ІНОЗЕМНИМИ РАДНИКАМИ

З метою надання дорадчої допомоги у рамках двостороннього співробітництва Національної гвардії України з жандармерією Румунії, Посольством США в Україні, а також Технічної угоди між МВС України і Департаментом Національної оборони і Збройних сил Канади, в Головному управлінні НГУ працювали та працюють іноземні радники.

МІЖНАРОДНІ ПРОЕКТИ

Національна гвардія України постійно проводить роботу щодо залучення міжнародної допомоги для підвищення своїх спроможностей за різними напрямками.

Спільно з Агентством зменшення загроз МО США продовжується реалізація міжнародного проекту «Включення системи фізичної ядерної безпеки України в структуру забезпечення глобальної фізичної ядерної безпеки». Протягом 2016-2018 у рамках проекту для потреб НГУ Урядом США було виділено близько 10 млн дол США.

Одним із важливих партнерів у підвищенні інституційної спроможності Національної гвардії України щодо виконання завдань із забезпечення громадської безпеки, вдосконалення професійної підготовки особового складу відповідно до найкращих європейських практик діяльності аналогічних правоохоронних структур є жандармерія Румунії. Завдяки плідній роботі та тісній співпраці з жандармерією Румунії в Національній гвардії України було реалізовано 4 спільні проекти. У 2018 році також було проведено новий спільний проект «Технічна допомога для розвитку Національної гвардії України» (вартість 50 тис євро).

Також завдяки підтримці жандармерії Румунії представниками Національної гвардії України, в рамках двосторонньої україно-румунської робочої групи, ведеться робота щодо започаткування 6 проектів Європейського Союзу з питань транскордонного співробітництва (вартість близько 600 тис євро).

МІЖНАРОДНІ НАВЧАННЯ В УКРАЇНІ

Ураховуючи досвід Національної гвардії України, отриманий під час виконання завдань в ООС (АТО), а також підготовку представників НГУ інструкторами країн-членів НАТО, наші підрозділи постійно приймають участь у міжнародних навчання, які проходять на території України.

Так, військовослужбовці Південного ОТО у липні 2018 року взяли участь у міжнародних навчаннях «Sea Breeze - 2018», у яких також взяли участь Збройні сили України, США, Грузії, Молдови. Слід відмітити, що військовослужбовці військової частини НГУ брали участь у навчаннях у ролі інструкторів для підготовки іноземних представників.

У вересні на базі Міжнародного центру миротворчості та безпеки (с. Старичі) відбулись українсько-американські навчання «Rapid Trident – 2018», участь у яких взяли 2500 військових із 14 країн, зокрема – США, Великої Британії, Канади, Грузії, Литви, Туреччини, Польщі, тощо. Від Національної гвардії України взяли участь 183 військовослужбовці.

МІЖНАРОДНІ НАВЧАННЯ ЗА КОРДОНОМ

Представники Національної гвардії України у складі групи цивільно-військового співробітництва взяли участь у багатонаціональних навчаннях «Комбайн Резолв ХІ», що проходили в м. Хоенфельц, Федеративна Республіка Німеччина.

В рамках реалізації другого проекту Міжнародних навчань Європейських сил поліції EUPST ІІ, під час яких постійно проводяться широкомасштабні практичні навчання, модульні тренінги та наукові конференції (семінари), спрямовані на вдосконалення взаємодії особового складу підрозділів з різних країн, а також на виявлення та використання найкращих методик у всіх аспектах роботи (кримінальні розслідування, припинення масових заворушень та суспільно орієнтована поліцейська діяльність). Представники Національної гвардії України брали участь у навчаннях у ролі як індивідуального поліцейського персоналу (IPUs), так і в складі окремих сформованих поліцейських підрозділів (FPUs).

МІЖНАРОДНА ДІЯЛЬНІСТЬ З ПІДТРИМАННЯ МИРУ І БЕЗПЕКИ

На сьогодні 15 представників Національної гвардії України проходять службу у місіях ООН з підтримання миту та безпеки, а саме:

 • Нью-Йорк (штаб-квартира ООН) – 1 чол.,
 • Південний Судан – 8 чол.,
 • Демократична Республіка Конго –5 чол.,
 • Кіпр –1 чол.

Також у травні- червні 2018 року на базі Національної академії внутрішніх справ України представниками Секретаріату ООН проводився відбір кандидатів МВС, зі знанням англійської та французької мов, з метою формування резерву для направлення до складу національного персоналу МВС для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки. 13 військовослужбовців НГУ успішно пройшли тестування комісії ООН та внесені до резерву.

РЕАБІЛІТАЦІЯ ТА ОЗДОРОВЛЕННЯ ЗА КОРДОНОМ

У 2018 році було проведено роботу щодо направлення за кордон для проходження реабілітації військовослужбовців НГУ, поранених при виконанні завдань в ООС та членів їх сімей, а саме:

  • до Грузії (15 чол.);
  • до США (1чол.);
  • до Болгарії (2 чол.);
  • до Республіки Польща (1 чол.).

Також 14 дітей військовослужбовців НГУ пройшли оздоровлення в літньому військовому таборі в м. Салдус, Латвія та 20 дітей – в літньому військовому таборі «Baltic Guards – 2018» в м. Марупе, Латвія.

УЧАСТЬ У БАГАТОНАЦІОНАЛЬНОМУ ОБ'ЄДНАНОМУ КООРДИНАЦІЙНОМУ КОМІТЕТІ

У рамках планування та імплементації заходів військового співробітництва між силами оборони України і Збройними силами США, Національна гвардія України приймає участь в Багатонаціональному об’єднаному координаційному комітеті (БОКК), який був створений з метою надання Україні сприяння у реформуванні сил оборони держави.

У 2018 році представники Головного управління НГУ взяли участь в 2 засіданнях БОКК та 2 засіданнях виконавчого комітету.

Слід зазначити, що у 2018 році в рамках роботи БОКК Національна гвардія України отримала матеріально-технічну допомогу від Уряду США на загальну суму 25, 2 млн дол США.

МІЖНАРОДНА ТЕХНІЧНА ТА ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА

Протягом 2018 року в рамках Ініціативи безпекової допомоги Україні (USAI) отримано наступне майно та тренувальне обладнання:

  • радіостанції, засоби супутникового зв’язку, генератори;
  • безпілотні літальні апарати;
  • системи імітації бою «MILES»,
  • оптичне обладнання, приціли, прилади нічного бачення
  • медичне обладнання;
  • намети, модульні спальні системи.

Всього отримано допомоги на суму близько 900 млн. грн.

В рамках співпраці з Посольством Латвії в Україні, Національною гвардією України забезпечено доставку 200 тон гуманітарної допомоги для незахищених верств населення Донецької та Луганської областей.

МОВНА ПІДГОТОВКА

Перспектива європейської та євроатлантичної інтеграції України потребує підвищення вимог до мовної підготовки військових фахівців та вимагає від військовослужбовців навичок мовної комунікації і високого рівня іншомовної професійно-комунікативної компетентності.

З цією метою в рамках Технічної угоди між Міністерством внутрішніх справ України та Міністерством національної оборони Канади і Канадськими Збройними Силами протягом 2018 року 7 представників НГУ (з них 2 викладача НАНГУ) пройшли підготовку на курсах вивчення іноземної мови (англійська та французька) в Канаді.

З метою надання допомоги у викладанні англійської та французької мов, а також проведення занять з курсантами та слухачами в НАНГУ, офіцерами ГУНГУ залучаються іноземні представники:

викладач французької мови в НАНГУ (Франція);

викладач французької мови в ГУНГУ (Франція);

представники операції UNIFIER (Канада) беруть участь у проведенні інтенсивних курсів вивчення англійської мови на Київському факультеті НАНГУ;

представник Групи радників з питань доктрини та освіти (DEAG) (США) залучається до проведення занять з англійської мови на Київському факультеті НАНГУ.

Також на базі Національної академії НГУ з 2016 року проводяться інтенсивні курси з вивчення іноземних мов, а з жовтня 2018 розпочату курс з вивчення англійської мови на Київському факультеті НАНГУ.