Як біженцям оформити спадщину у м. Київ, перебуваючи у Польщі.


Як біженцям оформити спадщину у м. Київ, перебуваючи у Польщі.

Відповідно до Наказу Міністерства Юстиції України від 01 квітня 2022 року закрито доступ до Спадкового реєстру в Донецькій, Луганській, Херсонській області, Автономній Республіці Крим, а також частково в Запорізькій, Миколаївській та Харківській областях. В інших адміністративно-територіальних одиницях доступ до Спадкового реєстру відкрито. Отже, немає жодних перешкод для реєстрації спадкових справ у м. Київ.

Згідно з Цивільним Кодексом України, нотаріус відкриває спадкову справу за останнім місцем проживання (реєстрації) померлого. У разі, коли така інформація відсутня, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або його основної частини.

У зв'язку із запровадженням військового стану на території України багато сфер зазнали змін у правовому регулюванні, велика кількість громадян були змушені виїхати за межі кордону України та не мають можливості особисто відвідати нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини.

У цій статті викладено деякі особливості спадкування в період воєнного стану, які слід врахувати нашим громадянам для правильного оформлення спадщини особами, які перебувають за межами України.

ВАЖЛИВО.

Для подання заяви про прийняття спадщини, спадкоємцю, який перебуває за межами України, необхідно звернутися до консульства України в країні перебування, де він зможете скласти заяву про прийняття спадщини, після чого відправити її поштою до нотаріальних органів України.

Якщо ви не маєте можливості займатися оформленням спадщини в Україні самостійно, ви можете оформити довіреність на представника компанії «Спадкова справа», який підготує необхідні документи та проведе процедуру оформлення спадщини без вашої присутності.

Консульства України в Республіці Польща:

Генеральне консульство України в Любліні https://lublin.mfa.gov.ua/;

Генеральне консульство України в Кракові https://krakow.mfa.gov.ua/;

Генеральне консульство України у Вроцлаві https://wroclaw.mfa.gov.ua/;

Генеральне консульство України в Гданську https://gdansk.mfa.gov.ua/;

Порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України передбачає, що для відкриття спадкової справи спадкоємцю слід подати/направити нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

В умовах воєнного стану, коли багато громадян є переселенцями, а деякі території України знаходяться в окупації, уряд України спростив процедуру наслідування. Спадкоємці мають право звернутися до будь-якого нотаріуса України для відкриття спадкової справи, незалежно від місця відкриття спадщини (місця проживання померлого). Наприклад, якщо спадкоємець, у зв'язку з активними бойовими діями, не має можливості прибути або надіслати заяву за місцем проживання спадкодавця, він може звернутися до будь-якого нотаріуса в регіоні, де він тимчасово перебуває або куди вимушено переселився.

Відповідно до чинного законодавства України, при відкритті спадкової справи, нотаріус має вчинити низку дій, пов'язаних із функціонуванням Спадкового реєстру, зокрема, перевірити наявність раніше заведеної спадкової справи, наявність заповіту та зареєструвати спадкову справу у Спадковому реєстрі. У деяких випадках, за умов воєнного стану, нотаріус заводить спадкову справу без використання Спадкового реєстру (коли доступ обмежений). Однак після відновлення доступу до спадкового реєстру нотаріус протягом п'яти робочих днів повинен перевірити наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору та заповіту.

У разі, якщо нотаріус виявить, що є раніше заведена спадкова справа, та справа, яка заведена без реєстрації у Спадковому реєстрі, має бути передана нотаріусу, який раніше завів спадкову справу. Якщо під час перевірки даних у Спадковому реєстрі нічого очікувати виявлено інші спадкові справи, нотаріус реєструє відкриту їм спадкову справу.

Заборонено видавати свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі. Ці законодавчі обмеження покликані не допустити зловживань щодо спадщини у воєнний час та після відновлення мирного життя.

Термін прийняття спадщини.

Термін прийняття спадщини залишається незмінним і становить шість місяців із дня смерті спадкодавця.

Увага!!!

З 24 лютого 2022 року, відповідно до Закону України "Про правовий режим воєнного стану", в Україні введено режим воєнного стану!

Відповідно до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 "Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану" перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Наказом Міністерства юстиції України від 11 березня 2022 року № 1118/5 "Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів у сфері нотаріату" (набрав чинності 19.03.2022) внесено зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерство юстиції України від 22 лютого 2012 року N 296/5, відповідно до яких:

в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини;

в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу;

забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до її реєстрації у Спадковому реєстрі.

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» наказом Міністерства юстиції України від 3 травня 2022 р. № 1760/5 затверджено перелік нотаріусів, якими в умовах воєнного стану вчиняються нотаріальні дії щодо цінного майна.

Питання відкриття спадкової справи краще не відкладати на потім. По можливості слід подати необхідні документи щодо майна померлого, що значно прискорить надалі видачу свідоцтва про право на спадщину.

Видача свідоцтва про право спадщину.

Якщо шестимісячний строк для прийняття спадщини не закінчився до запровадження військового стану в Україні, видача свідоцтва про право на спадщину призупинено.

Свідоцтво про право на спадщину можуть отримати спадкоємці, якщо строк прийняття спадщини закінчився до запровадження воєнного стану і нотаріус має доступ до спадкового реєстру.

З цього випливає, що спадкоємці, за заявами яких було відкрито спадкові справи на територіях, де велися або ведуться бойові дії, не зможуть отримати свідоцтва до відновлення роботи нотаріату на цих територіях. При цьому механізми передачі таких спадкових справ до інших регіонів чи нотаріусів не передбачено.

Якщо у вас виникають питання, як оформити спадщину перебуваючи у Польщі , ми надамо вам безкоштовну юридичну консультацію.

Зразок заяви про прийняття спадщини

До приватного/державного нотаріуса _________

міського нотаріального округу _______________

гр. _______________________________________

________________________року народження

Реєстраційний номер ОКПП_____________,

Яка зареєстрована за адресою: місто ___________

вул. ____________, будинок _ квартира __

ЗАЯВА

____________року помер(ла) _______________ПІП, «__»_______ року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податку _____________, що постійно проживав(ла) за адресою: м. _______, вул. ___________, буд. ____, кв._____

Після смерті відкрилася спадщина

Повідомляю нотаріуса, що цю спадщину я приймаю.

Зміст статей 1269, 1273, 1274 Цивільного кодексу України нотаріусом мені роз’яснено.

Місто _______________

Дата________ Підпис __________/ _________________