Вступ у спадок в Україні під час війни.


Вступ у спадок в Україні під час війни.

У зв'язку з військовими діями в Україні багато громадян виїхали за кордон або змінили своє постійне місце проживання в межах України. Часу припинення воєнного стану ніхто не знає. І у зв'язку з цим дедалі частіше ставлять запитання «Як подати заяву про прийняття спадщини? Кому подати? Які нотаріуси працюють? Що робити, якщо я за кордоном і не встигаю вчасно? Що буде, якщо я не подам заяви протягом шести місяців з моменту відкриття спадщини?»

Відповідно до Цивільного кодексу України, щоб прийняти спадщину, кожен спадкоємець як згідно із законом, так і за заповітом має виявити бажання прийняти спадщину (подати особисто заяву нотаріусу), термін для прийняття спадщини становить 6 місяців з моменту відкриття спадщини, тобто. з моменту смерті спадкодавця.

Такий самий термін передбачається і для відмови від спадщини тими спадкоємцями, які прийняли спадщину автоматично.

Це означає, що після смерті спадкодавця кожному спадкоємцю протягом 6 місяців з дати його смерті необхідно звернутись до нотаріуса і написати заяву про прийняття спадщини.

Під час воєнного стану, не потрібно боятися, що Ви не встигнете подати заяву про прийняття спадщини вчасно, оскільки згідно з Постановою КМУ від 28.02.2022 № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» на час дії воєнного стану терміни для прийняття спадщини зупиняються.

Таким чином, час воєнних дій фактично не враховується у рахунок встановлених 6 місяців прийняття спадщини. Тобто спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії військового стану, незалежно від його тривалості, та додатково, після його скасування, у строк, що залишався станом на 24.02.2022 із встановлених 6 місяців.

Звичайно ж, якщо у спадкоємця є така можливість, краще все ж таки подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини зараз. Але якщо такої можливості немає поки що, не переймайтесь, головне, після припинення дії воєнного стану не затягувати, і одразу найближчим часом прийняти спадщину, інакше існує ризик надалі доводити своє право на спадщину в судовому порядку.

Після прийняття спадщини (подання заяви нотаріусу) чкрез 6 місяців з моменту смерті спадкодавця, Вам потрібно оформити спадщину. Тобто, остаточно вступити у права спадщини та отримати свідоцтво про право на спадщину. Раніше ніж закінчиться 6 місяців з моменту смерті спадкодавця, остаточно оформити спадщину неможливо. Якщо Ви вчасно подали заяву про прийняття спадщини нотаріусу або є тим, хто прийняв її автоматично, то оформити спадщину та отримати свідоцтво про право на спадщину Ви можете будь-коли. І відразу через 6 місяців з моменту смерті померлого, і навіть через кілька років.

Що таке автоматичне прийняття спадщини?

Відповідно до чинного законодавства України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на момент відкриття спадщини (на час смерті), є таким, що прийняв спадок, якщо протягом терміну його прийняття (6 місяців) не заявив про відмову від нього. На практиці спільне проживання зі спадкодавцем підтверджується реєстрацією (пропискою) за однією адресою на день смерті спадкодавця. В даному випадку вам не обов'язково йти до нотаріуса і писати заяву про прийняття спадщини протягом шести місяців, але для оформлення свідоцтва про право на спадщину все-таки доведеться звернутися до нотаріальних органів України, але жодними термінами ви вже не обмежені, все залежить від вашого бажання. .

Відповідно до ч. 4 ст. 1268 ЦК України малолітні, неповнолітні, недієздатні особи, а також особи з обмеженою дієздатністю вважаються такими, що прийняли спадщину, крім випадків, передбачених частинами 2-4 ст.1273 Цивільного Кодексу України. А це випадки відмови від спадщини за згодою батьків, усиновителів, опікунів, піклувальників та обов'язково органу опіки та піклування.

Це означає також, що неповнолітні діти вступають у спадок автоматично. Хоча також раджу батькам все одно вчасно звертатися до нотаріуса та щодо своїх дітей для прийняття спадщини.

Оформлення спадщини в Україні, спадкоємцем, що знаходиться в Німеччині.

Для подання заяви про прийняття спадщини спадкоємцю, який перебуває за межами України, необхідно звернутися до консульства України в країні перебування, де він зможете скласти заяву про прийняття спадщини, після чого відправити її поштою до нотаріальних органів України.

Якщо ви не маєте можливості займатися оформленням спадщини в Україні самостійно, ви можете оформити довіреність на представника компанії «Спадкова справа», який підготує необхідні документи та проведе процедуру оформлення спадщини без вашої присутності.

Консульства України в Німеччині розташовані у п'яти містах:

Берлін https://germany.mfa.gov.ua/timchasovij-zahist-u-frn;

Дюсельдорф https://duesseldorf.mfa.gov.ua;

Мюнхен https://munich.mfa.gov.ua;

Франкфурт на Майні https://frankfurt.mfa.gov.ua

Гамбург https://hamburg.mfa.gov.ua

Зразок заяви про прийняття спадщини

До приватного/державного нотаріуса_________

міського нотаріального округу ______________

гр. ______________________________________

______________________року народження

Реєстраційний номер ОКПП_____________,

Яка зареєстрована за адресою: місто ___________

вул. ____________, будинок _ квартира __

ЗАЯВА







____________року помер(ла) _______________ПІП, «__»_______ року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податку _____________, що постійно проживав(ла) за адресою: м. _______, вул. ___________, буд. ____, кв._____

Після смерті відкрилася спадщина

Повідомляю нотаріуса, що цю спадщину я приймаю.

Зміст статей 1269, 1273, 1274 Цивільного кодексу України нотаріусом мені роз’яснено.

Місто _______________

Дата________. Підпис __________/ _________________

Консультація по питанню Вступ у спадок в Україні під час війни від представника компаніі "Спадкова Справа", або на сайті

https://innopolicy.com.ua