ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИВиховний захід

«21 лютого- Міжнародний день рідної мови»

Мета: розширити знання учнів про історичний розвиток рідної мови, показати її красу і велич; розвивати усне мовлення вихованців, пам'ять, увагу; формувати ціннісне ставлення до рідної української мови; прищеплювати чинники народної моралі (ідеали добра, справедливості, патріотизму)

На білому світі, на чорній землі

Є мова у квітів, є мова в зорі,

Є мова у бджілки, метелика й клена,

В бузкової гілки, в любистку зеленого.

Є мова в калини, в зеленого лісу,

У річки й стежини, осіннього листу.

Та тільки тому, хто цурається рідної мови,

Не промовлять вони ані слова!

По-своєму кожна пташина співає.

По-своєму кожен народ розмовляє.

У мене й народу мого – українська

Є мова чудова, своя, материнська.

По світу її, як святиню нестиму.

Допоки живу, в чистоті берегтиму.

З любов’ю сердечною, вірністю сина.

Ця мова для мене, як мати, єдина.

поділ учнів на творчі групи

(за бажанням)

оголошення теми

виховного заходу

21 лютого відзначається Міжнародний День рідної мови. Це відносно молоде свято – до календарів усього світу воно ввійшло тільки у 1999 році. В Україні воно також лише почало писати свою історію, хоча сама проблема мови на українських землях нараховує кілька століть. «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота схованка його духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподіванки, досвід, почування». Панас Мирний

Досвід людства упродовж тисячоліть переконливо доводить, що мова об’єднує народи в нації і зміцнює державу. Тому 21 лютого для учнів класу була проведена година єдності «Українська мова – мова єднання». У цей день учні нашого класу відповідали на питання тематичної вікторини з української мови "КОНКУРС МОВОЗНАВЦІВ". Під час заходу діти мали змогу ознайомитися з друкованими матеріалами про розвиток української мови (виставка книг) «Без мови рідної, юначе, й народу нашого нема», подивилися презентацію "ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО УКРАЇНСЬКУ МОВУ". На заході звучала пісня "Рідна мова" (слова В. Сосюри)

огляд презентації

надання цікавої інформації , у формі м/ф

вплив мов сусідніх держав на формування і розвиток укр. мови

КЛІП

пісня "Рідна мова"

Учні класу підготуваали віршований монтаж, читали вислови відомих представників української літератури про мову, була представлена невелика інсценізація у виконанні Шарапової А., грали у мовознавчі ігри: "Четвертий зайвий" (на картках треба було вибрати зайві букви або слова, пояснити свій вибір); розшифрувати анаграми; "Мовні перегони" (назвати синоніми та антоніми до слів, виконати переклад слів); "В гостях у казки" (відгадати загадки про героїв українських казок, повернути загублені предмети власникам казок, закінчити прислів*я та пояснити). А саме цікаве завдання називалось "Поетичний безлад": суть гри полягала у відновленні віршованого тексту з окремих частин. Усі рядки вірша поділено на дві частини. Перше слово – продовження на окремих смужках. Усі смужки переплутано. Завдання гравців - розкласти смужки правильно, щоб кожна опинилася на своєму місці за змістом написаного. Було дуже весело читати такі віршики! Також, Смецький І. надав свій малюнок, присвячений темі заходу.

Група читців віршів

Вислови про мову

Інсценізація

"Я - Україна"

Проведення мовних ігор

Виконання завдань групами учнів, інсценізація "Скарги УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ", проведення вікторини "ЗАГАДКИ"

В кінці заходу діти подивилися відео "Гімн мові". Також учням було видано символічне свідоцтво "ЗНАВЕЦЬ МОВИ", яке вони самі і підписали. Від такого відповідального завдання всі були у захваті, дуже гордилися цим!

Мова – це показник культури людини. Недаремно кажуть «Заговори, щоб я тебе побачив». На жаль, сьогодні є небагато людей, які володіють рідною мовою досконало. Причиною цієї прикрості стало те, що в результаті злиття української і російської утворився так званий «суржик», який є небезпечний і шкідливий, оскільки засмічує і поганить одну з найкрасивіших мов світу. Вчені довели, що мова впливає на свідомість людини і є своєрідним генетичним кодом. Крик новонародженого українця відрізняється від крику дитини іншої національності. А постійне вживання і сприймання чужої мови пригнічує розумовий розвиток дитини. Незнання власної мови призводить до деградації, морального і культурного зубожіння народу. Тож давайте розмовляти своєю мовою і знати, хто ми!