Opis rasy

Kot syberyjski. Koty półdługowłose - II kat. FIFe, oznaczenie SIB, kot syberyjski (Siberian).

HISTORIA. Kot syberyjski jest zwierzęciem średniej wielkości, silnym, ruchliwym, z dużym temperamentem dobrze umięśnionym. Waży od 4 do 7 kg. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku 3 lat. Głowa jest trójkątna, czoło lekko wypukłe, podbródek zaokrąglony. Nos powinien być długi, z nieznacznie zaznaczonym przełomem. Oczy są duże, lekko owalne, skośnie osadzone; zielone lub bursztynowe. Uszy są dosyć duże, szerokie u nasady, lekko pochylone do przodu, porośnięte wewnątrz kępkami włosów. Tułów lekko wydłużony, silny. Sylwetka nie może sprawiać wrażenia kanciastej. Kończyny są średniej długości, stopy duże, dobrze owłosione między palcami. Ogon długi, dobrze porośnięty sierścią - latem nie linieje. Szata półdługa, włosy okrywowe gładko przylegające do ciała, podszerstek miękki i gęsty. Na szyi występuje bogaty kołnierz, na udach portki i obfite pióro na ogonie.

TEMPERAMENT I CHARAKTER. Charakterystyczną cechą kota syberyjskiego jest to, że mimo udomowienia i potrzeby bliskiego kontaktu z człowiekiem wciąż pozostała w nim odrobina dzikości. Jest bardzo samodzielny i choć - jak wszystkie koty - nie lubi przymusu, to łatwo można go wychować. W młodym wieku potrzebuje dużo uwagi i poświęcenia mu czasu. Syberyjczyki uwielbiają drapaki, podesty i różnego rodzaju półki. Zapewniając kotu odpowiednie rozrywki nie trzeba się martwić, że coś zniszczy. To kot bardzo ciekawski biorący czynny udział w życiu rodzinnym. Doskonały przyjaciel dla dzieci, cierpliwy, wyrozumiały i zawsze chętny do zabawy. Rasa ta uwielbia towarzystwo ludzi lub innych kotów. Koty te mogą na stałe mieszkać w domu, nie ma przeciwskazań aby przebywały na odpowiednio zabezpieczonym balkonie, ich gęste futro ochroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi (nie należy jednak przesadzać ani z długością przebywania na powietrzu ani z temperaturą – nie chodzi tylko o zimno, ale również o wysokie temperatury).

PIELĘGNACJA. Futro syberyjczyka nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, wystarczy wyczesać ją raz na kilka dni. Jedynie w okresach linienia zabieg ten wykonujemy częściej, systematycznie usuwając martwy włos. Pielęgnacja to nie tylko zabiegi kosmetyczne ale także odpowiednie odżywianie, które ma ogromne znaczenie jeżeli chodzi o jakość sierści – zła karma może prowadzić do kołtunienia sierści, co niestety kończy się jej wycięciem. Ponieważ w naturze kot ten był często zmuszony do brodzenia w płytkiej wodzie, dosyć dobrze znosi kąpiele. Koty syberyjskie dzieli się obecnie na dwie odmiany kolorystyczne: tzw. klasyczne i Neva Masquarade. Wśród kotów umaszczonych klasycznie dopuszczalne są wszystkie kolory, wliczając wszystkie odmiany kolorystyczne z białym, z wyjątkiem kolorów: czekoladowego, liliowego, cynamonowego i oznaczeń. Występowanie koloru białego jest dozwolone m.in. jako biała gwiazda (płomyk), biały medalion, biała klatka piersiowa, biały na brzuchu, białe łapy oraz bicolour, arlekin, van. Umaszczenie Neva Masquarade to znaczenia typu point (maska, uszy, łapy, ogon).

Kot neva masquarade. Koty półdługowłose - II kat. FIFe, oznaczenie NEM.

HISTORIA. Historia rasy jest ściśle związana z rasą kotów syberyjskich. Nazwa rasy wiąże się z miejscem jej powstania.MLegenda głosi , że nad rzeką Newą przepływającą przez Petersburg, odbywały się huczne bale maskowe. Jednocześnie Rosjanie byli rozkochani w kotach syjamskich, które same wyglądały jakby nosiły maski. Koty te były mieszkańcami carskich pałaców, ale mniej więcej w XVII w , kiedy populacja ich była już dość duża, spowszedniały i straciły zainteresowanie możnowładców. Trafiły wówczas na ulicę, gdzie doszło do samoistnych krzyżowań z kotami syberyjskimi.

WYGLĄD. To co odróżnia je od kotów syberyjskich to kolor sierści i oczu. Koty Neva Masquarade maja oczy wyłącznie w kolorze niebieskim. Kot Neva Masquarade, jest jak wszystkie syberyjczyki, zwierzęciem średniej wielkości, silnym i dobrze umięśnionym, sylwetka nie może być kanciasta. Dojrzałość fizyczną osiąga w wieku 3 lat. Jego waga to od 4 do 7 kg. Jego głowa jest trójkątna, czoło lekko wypukłe, policzki wydatne, podbródek zaokrąglony, nos długi, lekko wypukły, stop nieznacznie zaznaczony. Oczy ma duże, lekko owalne, szeroko rozstawione i ukośnie osadzone. Uszy dosyć duże, szerokie u nasady i lekko pochylone do przodu, z kępkami włosów wewnątrz małżowiny. Długi ogon, zaokrąglony na końcu, nie linieje latem. Tułów wydłużony a kończyny średniej długości, mocne, stopy duże, dobrze owłosione między palcami.

TEMPERAMENT I CHARAKTER. Neva Masquarade jest pełnowartościowym kotem syberyjskim - poza umaszczeniem nie różni się od swojego kuzyna. To kot o dużym temperamencie, wesoły i ruchliwy. W młodym wieku potrzebuje wiele uwagi i bliskiego kontaktu z domownikami, ponieważ dzięki temu wyrośnie na zrównoważonego i komunikatywnego czworonoga. Inteligentny, bystry i ciekawski, szybko nauczy się porządku i zasad obowiązujących w rodzinie. Jest zgodny i niekonfliktowy, lubi przebywać w grupie kotów, zaprzyjaźni się także z psem. Nadaje się na przyjaciela dla dzieci, cierpliwie znosi wszelkie przejawy czułości. Przystosuje się do stałego przebywania w mieszkaniu, ale na pewno chętnie skorzysta z zabezpieczonego balkonu lub specjalnego wybiegu. Lubi się wspinać, dlatego powinien mieć słupek z budką lub podestami, na którym będzie mógł ćwiczyć i ostrzyć pazury.

PIELĘGNACJA. Pielęgnacja Nevy jest identyczna jak wszystkich kotów rasy syberyjskiej , sierść wystarczy wyczesać raz w tygodniu. Zimą szata jest bardzo gęsta i długa, latem mocno linieje i staje się zdecydowanie krótsza. Jedynie ogon pozostaje obficie owłosiony, niezależnie od pory roku. Oczywiście w razie potrzeby można kotom przycinać pazury i sprawdzać uszy.Koty Neva Masquarade są bardzo związane z syberyjczykami klasycznymi, jeżeli kot i kotka nosi tak zwany przez hodowców „gen Nevki” to w miocie jest prawie pewne , że pojawią się kocięta o umaszczeniu Neva.