Πρωτοβουλία Πολιτών Κατερίνης
"I Can't Breathe"
Αγωνιζόμαστε
με ατομική ευθύνη
όλοι μαζί
για τη ΑΝΑΣΑ μας ...
για τη ΖΩΗ μας!
Μπορείτε να ενισχύσετε οικονομικά, για την κάλυψη της αμοιβής του δικηγόρου. Διαβάστε περισσότερα...
Κάθε βράδυ, ιδιαίτερα τους θερινούς μήνες, μια ανυπόφορη δυσωδία διαχέεται στον αέρα σε μεγάλο μέρος της Κατερίνης που μας φυλακίζει στα σπίτια μας! Κι αν η οσμή δεν έχει εικόνα, η πιθανή πηγή της, έχει φωτογραφηθεί κατά καιρούς στην αντιπλημμυρική τάφρο της πόλης, με τα πιο μελανά χρώματα από επικίνδυνα απόβλητα που απορρίπτονται εκεί.
Εάν δεν ληφθούν άμεσα μέτρα, οι δυσμενείς συνέπειες στο περιβάλλον θα καταστούν μη αναστρέψιμες με συνέπειες στη δημόσια υγεία. Δεδομένου δε, ότι τα ρέματα με το ρυπογόνο φορτίο τους καταλήγουν στη θάλασσα, υπάρχει δικαιολογημένη ανησυχία για ζημία στον τουρισμό και αποθάρρυνση πιθανών μελλοντικών επενδυτών.
"I can't breathe" είναι η απελπισμένη κραυγή για βοήθεια, απέναντι σε ένα σύστημα που μας "πνίγει"!
Δεν θα ανεχτούμε να είμαστε όμηροι ιδιωτικών επιχειρήσεων και δημόσιων υπηρεσιών.
Δεν επιθυμούμε το κλείσιμο καμίας επιχείρησης.
Επιθυμούμε, την πιστή εφαρμογή των νόμων του κράτους και της ευρωπαϊκής νομοθεσίας.
Αγωνιζόμαστε για μια λογική, άμεση και οριστική λύση!
Μαζεύουμε υπογραφές για να δώσουμε επιτέλους λύση
Αν θέλετε μπορείτε να στείλετε καταγγελία στις αρμόδιες ελεγκτικές υπηρεσίες της Π.Ε. Πιερίας, anaptixi@pieria.pkm.gov.gr και ygeias@pieria.pkm.gov.gr .
Επίσης, καλό είναι να τις κοινοποιήσετε στην Εισαγγελία και στην Ομάδα στα emails: grammateia-dir@eisaggeliaprotodikon-katerinis.gov.gr και anasa.katerini@gmail.com με τον αριθμό πρωτοκόλλου που θα λάβει στην Π.Ε. Πιερίας.
Τα μέλη της συντονιστικής επιτροπής απαρτίζονται, κατά αλφαβητική σειρά, από :
Νόπη Βαρυτιμίδου, Βίκυ Ζάχου, Σημέλα Ελευθεριάδου, Πόπη Παναγιωτίδου, Αλέκος Σιδηρόπουλος, Susan Plioti Sidiropoulos, Κωνσταντίνος Χατζηιωαννίδης
Μπορείτε να ενημερώνεστε για την πρωτοβουλία από την σελίδα:
https://www.facebook.com/icantbreathekaterini/
αλλά και από το group του Facebook:
Από που προέρχεται η δυσοσμία;
αφ' ενός από κόπρο βοοειδών, χοίρων και πτηνών. Η κόπρος αφού προηγηθεί διαχωρισμός των υγρών αποβλήτων και "χωνεύσει" μπορεί να στοιβάζεται ή να διασκορπίζεται σε καλλιέργειες ως εδαφοβελτιωτικό, όπως συμβαίνει στις αγροτικές εκτάσεις πλησίον της τάφρου. Ωστόσο, απαγορεύεται να στοιβάζεται κόπρος όταν επικρατούν βροχοπτώσεις, παγετοί κλπ. Κατά τη χωροθέτησή τους πρέπει να λαμβάνεται υπόψη και η κύρια κατεύθυνση των ανέμων, ώστε να αποφεύγεται η μεταφορά ενοχλητικών οσμών προς κατοικημένες περιοχές. Οι επικρατούντες άνεμοι στην περιοχή μας είναι δυτικοί-βορειοδυτικοί. Η πόλη, εκτείνεται νοτιοανατολικά της τάφρου.
Από την άλλη, τα μη επεξεργασμένα υγρά απόβλητα που απορρίπτονται στην τάφρο, οργανικά και απορρυπαντικά, την εμπλουτίζουν με νιτρικές και φωσφορικές ενώσεις οι οποίες αποικοδομούμενες, παράγουν θρεπτικά στοιχεία για το φυτοπλαγκτόν και τα υδρόβια φυτά. Τα τελευταία είναι καταναλωτές μεγάλων ποσοτήτων οξυγόνου. Η έλλειψη οξυγόνου, οδηγεί σε αναερόβιες συνθήκες μέσα στο νερό, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα την παραγωγή τοξικών και δύσοσμων ουσιών (το μεθάνιο, το υδρογόνο, η αμμωνία, κ.ά.)
Τον Ιούνιο του 2021, προστέθηκε και μια τρίτη μυρωδιά, η οποία αποδόθηκε από το Κλιμάκιο Ελέγχου Περιβάλλοντος Πιερίας σε αυτοψία τον Ιούλιο 2021, σε μονάδα θερμικής αδρανοποίησης ζωικών υποπροϊόντων του πτηνοσφαγείου.
Γιατί δεν έχετε απευθυνθεί στον αρμόδιο Δήμο Κατερίνης;
Προκύπτει από δημόσια έγγραφα που λήφθηκαν από τον ιστότοπο «ΔΙΑΥΓΕΙΑ», έγγραφα που μας δόθηκαν από πολίτες που κατήγγειλαν τη δυσοσμία και έγγραφα που μας εστάλησαν από τη Δ/νση Κτηνιατρικής & Αγροτικής Οικονομίας της Π.Ε. Πιερίας, το πρόβλημα της δυσοσμίας και της ρύπανσης της αντιπλημμυρικής τάφρου, καταγγέλλεται στις καθ’ ύλην αρμόδιες υπηρεσίες της Π.Ε. Πιερίας, από το 2013. Τι βρέθηκε;
Οι υπηρεσίες, στα πλαίσια έρευνας για την εξακρίβωση των καταγγελθέντων, εστίαζαν σε επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται πλησίον της αντιπλημμυρικής τάφρου βόρεια της επαρχιακής οδού Κατερίνης – Π. Κεραμιδίου. Πρόκειται για τις επιχειρήσεις:
«Αμβροσιάδης Κοτόπουλα Εξοχής ΑΒΕΕ» - πτηνοσφαγείο
“Dairy Farms Pierias A.E.” (βουστάσιο) και
«Ν. Τσιούπρος & Υιοί Ο.Ε.» - χοιροστάσιο
Στις παρυφές της ιδιόκτητης έκτασης του πτηνοσφαγείου, διέρχεται μικρό ρέμα το οποίο λίγο βορειότερα του πτηνοσφαγείου «σβήνει». Βόρεια του σημείου “Ε” όπου εκβάλλει το ρέμα, η τάφρος είναι άνυδρη σε παρατεταμένες περιόδους ανομβρίας. Αντίθετα, από το “Ε” και νότια μέχρι την εκβολή στον ποταμό Πέλεκα, η τάφρος έχει πάντα νερό, μαύρο και δύσοσμο, το οποίο, μακροσκοπικά και μόνο είναι δηλωτικό της ρύπανσης με μη επεξεργασμένα απόβλητα (λυματολάσπη).
Στο απόσπασμα της Google Earth, απεικονίζονται οι θέσεις των μονάδων αυτών με Γεωγραφικές Συντεταγμένες σημείου "Ε" : 40ο 17΄ Β - 22Ο 29΄ Ε
Συντεταγμένες ΕΓΣΑ σημείου "Ε" : 371091 , 4460341