Hajduk  živi vječno 

Obrtna tehnička škola 

šk. god.:2023./2024.

CI SDŽ i OTŠ, učenički projekt Čuvari baštine, Priče moga kraja

O projektu

U projektu sudjeluju visokomotivirani i potencijalno daroviti učenici OTŠ Split u obrtničkim zanimanjima koji su zainteresirani za projektni rad, interdisciplinarni pristup, suradničko, istraživačko i inovativno učenje.

Razvijati će inovativnosti, kreativnosti, kritičko mišljenje, informacijsku i digitalnu pismenost te sposobnosti za istraživački i suradnički rad kroz planiranje, provedbu i prezentaciju projekta. Poticat ćemo učenike i djelatnike u izgradnji osobnog, kulturnog i zavičajnog identiteta kroz “Priče moga kraja”,  oživljavati stare priče i upoznati javnost s legendom o Hajduku, kroz oči učenika te prikazati povijesne događaje koji su klub  doveli do današnjega statusa legende.




U Javnom pozivu CI SDŽ Obrtna tehnička škola  iz Splita prijavila se na projekt „Čuvari baštine” ovogodišnjeg naziva „Priče moga kraja” projektom o nikada do sada ispričanoj legendi, o nastanku nogometnog kluba Hajduk, fenomena koji živi vječno. 

Pivnica „Kod Fleka” 

Slavne 1911. godine u pivnici „Kod Fleka“ u srcu Praga, osnivači Hajduka su bili mladi studenti: Fabijan Kaliterna, Lucijan Stella, Ivan Šakić, Vjekoslav Ivanišević i Stjepan Lovrić. 

"Hajduk je jedini sportski klub na svijetu koji ima svoju operetu, seriju a sada i leksikon." ,

izjavio je Jurica Gizdić, sportski novinar i kroničar Hajduka. 

To su:

Naši učenici 

Veliki broj učenika naše škole igrao je i igra za NK Hajduk.  Neki od njih predstavili su se kratkim videom. 

Dinko Trebotić

Elektroinstalater


Luka Bradarić

Drvodjeljski tehničar dizajner

Što znam o Hajduku?


Zašto sam skupljao sličice?


Učenici 3.C razreda autolimari i automehaničar su u kratkom videu ispričali zašto su kupovali album sa sličicama Hajduka i koliko im je to značilo.

Ideje učenika dizajnera


Učenička konferencija


Ravnatelj Obrtne tehničke škole, Milivoj Kalebić, je 22. studenog 2023. godine otvorio učeničku konferenciju pod nazivom Hajduk živi vječno. Konferenciji su prisustvovali učenici Obrtne tehničke škole stolari, autolimari, automehaničari i tehničari za vozila i vozna sredstva. Projektni tim: M.B. Dadić, S. Mrčić, M.Lučin i koordinatorica projekta M.Krišto su učenicima kroz PPT prezentaciju izložili plan rada i trajanje projekta.

Učenik Bartul Botica iz 3.A razreda je izradio digitalni plakat u kojem je prikazao priču s Hajdukove ponistre. Pokazao kako su njegovi prabaka i pradjeda dobili dozvolu Hajduka da sa svoje ponistre smiju svi članovi njihove obitelji mogu gledati utakmice, kao najbliži susjedi i prijatelji Hajduka, jer je njihova kuća bila spojena sa starim Hajdukovim igralištem.

Staro Hajdukovo ili Stari plac

Nastavnica Maja Krišto je s učenicima 3.C razreda, autolimarima i automehaničarima, bila na prvom igralištu Bilih iza kojega se vidi kuća s digitalnog plakata učenika Botice u kojoj su živjeli njegovi pradid i prabaka. Ovom prilikom su učenici kazali nekoliko podataka o legendarnom Starom placu na kojem legenda nastaje.

Poljud Stadion Tour


Učenici su 6. prosinca posjetili Hajdukov stadion Poljud te su kroz obilazak Poljud Stadion Toura, uz pomoć vodiča, doznali podatke, a i vidjeli trofeje, pehare i poklone koje je Hajduk osvajao od svog osnutka 1911. do danas.

Razgledavanje stadiona trajalo je tridesetak minuta i obuhvatilo je kraću edukaciju o osnivanju i povijesti HNK Hajduka, obilazak dviju trofejnih dvorana s više od 1500 izložaka, fotografiranje u novinarskom salonu i VIP loži te silazak na tartan stazu i fotografiranje uz travnjak.

Trofejne dvorane


Učenici su ovom prilikom, pod stručnim vodstvom, pogledali više od 1500 izložaka koje se nalaze u dvije trofejne dvorane legendarnih Bilih u splitskom Poljudu.

Novinarski salon

Učenici su se u Novinarskom salonu Hajduka osjećali kao dio ekipe  Bilih te su odgovarali na pitanja o nastanku legende nogometnog kluba koji živi vječno.

Loža i tartan


FOTO u počasnoj loži Hajduka, prestižnom mjestu na splitskom Poljudu, na kojem imaju čast biti brojne zaslužene osobe, bivši veliki igrači i dužnosnici kluba ovjekvječili su i učenici OTŠ te tako postali dio onih legendarnih koji su ovdje bili i bit će vječno.

Ispod stare murve


U radionici OTŠ stvara se Božična čarolija koju su osmislili učenici dizajneri nastavnice Sandre Mrčić, a realizirat će učenici stolari pod stručnim vodstvom našeg čarobnjaka, nastavnika praktične nastave, Milana Lučina.

Kako kažu naše nastavnice M.B.Dadić i S.Mrčić :" Što naši učenici očima vide, rukama naprave."

Učenik Niko Pavić je trnutačno učenik Obrtno tehničke škole, a i igrač Hajduka. Kao učenik sudionik projekta HŽVječno , Priče našeg kraja, dao je osvrt na HNK Hajduk u čijem je timu jedan od igrača juniora.

Ivica Mornar, zvani Moka je hrvatski nogometaš. Igrao je za legendarni klub Hajduk u periodu od 1991.-1995. godine, a u tom periodu je zabio 58 golova za svoj klub. Igrao je za Hrvatsku nogometnu reprezentaciju u periodu od 1994.-2004. godine, a za projekt Hajduk živi vječno je dao kratki osvrt na svoje igranje i stav o Hajduku.

Dobili smo suglasnost Hajduka!

Podmetači

Crteži učenika Drvodjeljskih tehničara dizajnera 2.H, 3.H i 4.H.

Intarzija je specijalni rad na drvu. To je ukrasna tehnika koja upotrebom komadića drva stvara geometrijske, biljne ili figurativne motive, te prikaze arhitekture ili pejzaža. Prvi radovi na drvu pojavljuju se 350 g.pr.n.e. Intarzija obuhvaća više raznih radova na drvu od rezanja furnira, njihovog pozicioniranja na čvrstu ploču, drvenu podlogu te se namješta i pričvršćuje lijepljenjem. 

Intarzije su umjetničko djelo, a na fotografijama se mogu vidjeti učenici koji precizno skalperom kidaju komadiće furnira (furnir je tanki list drva koji se dobiva piljenjem ili ljuštenjem) i spajaju u mozaik koji se potom lijepi, brusi i lakira.

Legendarna stara Murva je oživjela u rukama učenika stolara u školskoj radionici.

Bili! Bili!

Tu, ispod murve stare

Dom mu je prvi bio

Kraj nje je svoje slavno

Ime on dobio

Hajduk je ponos grada

Uz Palace i Marjan, hej

Gdje Hajduk s loptom vlada

Za Split znade cijeli svijet

Tradiciju i slavu nosi

Svog mora i sunca znak

Po bijeloj, plavoj njegovoj boji

Hajduka pozna sva'k

Po bijeloj, plavoj njegovoj boji

Hajduka pozna sva'k





Slavno ime


Legenda kaže kako je svoje slavno ime Hajduk dobio tu ispod stare Murve.

Učenici stolari su u taj slavni spomen napravili 3D stablo murvu.

Finalni proizvod podmetači

Drvodjeljski tehničari dizajneri su na kreativan i inovativan način pokazali svoje sposobnisti crtanja finalnog simbola projekta. 


Finalni proizvod Murva

U projektu su sudjelovali učenici: 

drvodjeljski tehničari dizajneri, 


Dino Šimunović

Tamara Mlinar

Zlatko Mlinar

Petar Jukić

Toni Kalebić

Niko Miletić

Mateo Josip Gotovac


Leon Eduard Vuka

Pavao Brekalo

Ante Žužul

Roko Mihanović

Edo Barčot

Josip Svalina

Bruno Bakotić


Noa Tvrdeić

Ante Vržina

Luka Marelja

Rafael Roje

Ante Petković

Roko Čokolić

Damijan Čosin

Luca Balić


Jozo Vujera

Ares Babić 

Mate  Matić

Filip Grčić

Ante Bratim

Niko Pavić

Bartul Botica

Jure Marasović


Armin Osmančević

Mateo Perković

Ivan Brnada

Marin Prpić

Luca Balić

Lovro Franjić

Luka Markovina

Petar Jandrek Majstrović


Projektni tim:

Maja Krišto, prof. savjetnik

Sandra Mrčić, nastavnica strukovnih predmeta

Milan Lučin, nastavnik praktične nastave

Manuela Brnčić Dadić, prof. mentor

Duje Krivić, prof. strukovnih predmeta