Húsvéti szokások és hagyományok a Békés megyei németeknél

Az egyik legismertebb német húsvéti szokás a húsvéti tüzek gyújtása, mely az ősi germán tavaszünnep egyik fő látványossága volt. Ma ezzel a tűzzel a keresztények Jézus feltámadását, az örök életet ünneplik, míg mások az élet éltetőjét, a napot köszöntik vele.

A húsvéti ünnepkör (Oster) a Virágvasárnappal (Palmsunndag) kezdődött. Ehhez a naphoz kapcsolódó hiedelem: virágvasárnap kell a virágmagokat vetni. Nagycsütörtökön (Gründonnerstag) az asztalra főleg "zöldek" kerültek pl. káposzta, fejes saláta, spenót.

Nagyszombaton történt a húsvéti tojás (Ostereir) festése. A legkedveltebb szín a piros volt. A kertben zöldülő virágok, bokrok tövében rejtették el a tojásokat, amit a gyerekek, mint nyúltojást találtak meg. A mezőberényi német gyerekek által kedvelt ünnepi szokást a XX. század elején már a magyarok is ismerték.

A húsvéti tojás a kút központi díszítő eleme is volt egykoron. Szokás volt az életet adó víz tiszteletére a kutakat ünnepi "ruhába" öltöztetni. (Osterbrunnen)

Senki sem tudja hogyan kapcsolódik a nyúl a húsvéti hagyományokhoz. A germánok különböző istenekben és istennőkben hittek, és ekkor a nyulat a tavasz istennője, Ostara hírnökeként tartották számon. Amikor kora tavasszal megjelentek a házak kertjeiben élelmet keresve, a gyerekekkel könnyebb volt elhitetni, hogy a kertbe beszökő nyúl tojja a tojásokat.

Ezek azt bizonyítják, hogy a húsvéti nyúl és a tojás -mint a termékenység szimbóluma- kiemelkedő szerepet kapnak a németség tavaszi szokásaiban. Ez a motívum megfigyelhető a berényi németség hagyományaiban is.

A mezőberényi németek által használt húsvéti kifejezések: "nyúltojás (Hasaik), locsolkodók (Schitter), Jön a nyúl! (Tr Has kommt!); Szabad locsolni? (Terf mr schitte?)" Forrás: Mezőberény története. Szerkesztő: Szabó Ferenc.

Húsvéti szokások az eleki németeknél

Forrás: Mezőberény története. Szerkesztő Szabó Ferenc. Mezőberény: Nagyközség Tanács, 1973., A magyarországi németek. Szerkesztő Manherz Károly. Útmutató Kiadó, 1999.; Rapajkó Tibor: Elek története. 2002., Freepic; Behír; Hungaricana.hu