HUDOBNO-FOLKLÓRNY MIESTOPIS VÝCHODNÉHO SLOVENSKA

Verejnej knižnice Jána Bocatia v Košiciach

Verejná knižnica J. Bocatia v Košiciach (VKJB) sprístupnila prostredníctvom webovej stránky hudobno-folklórny miestopis jednotlivých regiónov východného Slovenska. Touto cestou chce čitateľom, ale i širokej verejnosti poskytnúť prehľad svojej ponuky v oblasti ľudovej hudobnej kultúry Abova, Šariša, Zemplína, Spiša a Gemera, pričom upozorňuje nielen na klasické knižné tituly, ale i na texty v odbornej i dennej tlači, notový materiál a zvukové, či zvukovo-obrazové nosiče (gramoplatne, CD, DVD).

Hudobno-folklórna mapa zachytáva všetky lokality spomínaných regiónov, ktoré sú rôznym spôsobom a v rôznej forme spracované v jednotlivých zbierkach knižnice. Farebným rozlíšením jednotlivých lokalít je navyše na prvý pohľad viditeľná príslušnosť konkrétnej obce k určitému regiónu, čo môže byť pre začiatočníkov na poli hudobnej regionalistiky vítaná pomôcka. K jednotlivým obciam sú priradené zoznamy dostupnej literatúry obsahovo zameranej na ľudovú hudbu s interaktívnymi odkazmi na online katalóg knižnice, ktorý poskytuje ďalšie, podrobné informácie o obsahu a umiestnení jednotlivých dokumentov.

Predpokladom vytvorenia takejto formy katalógu knižnice je kvalitný, analytický popis dokumentov, ktorý sa na jej dvoch špecializovaných pracoviskách – hudobnom oddelení a oddelení regionálnej literatúry – realizuje hlavne od zavedenia knižničného systému Clavius v roku 2013. V tomto systéme bol postupne spracovaný fond starších gramoplatni z oblasti slovenskej ľudovej hudby, hlavne jej autentických foriem. Kritériá pre popis jednotlivých dokumentov boli zvolené tak, aby umožňovali vyhľadávanie nahrávok z rôznych hľadísk – okrem spomínanej geografickej a regionálnej príslušnosti i podľa druhu piesní (trávnice, zbojnícke piesne, regrútske piesne, piesne na Jána, pastierske piesne, rozkazovačky ap.), podľa spôsobu interpretácie (sólový spev, spevácke skupiny, ľudové hudby ap.), v prípade ľudovej nástrojovej hudby podľa nástrojového obsadenia a nakoniec podľa názvu piesní. Tým istým spôsobom sú spracovávané i novšie dokumenty – CD a DVD. Záujemcovia o ľudovú hudbu tak majú k dispozícii rozsiahlu databázu, v ktorej sa môžu orientovať pomocou online katalógu knižnice. Sprístupnená mapa umožňuje oveľa rýchlejší prístup ku komplexnej informácii o stave ľudovej hudobnej kultúry v konkrétnej lokalite (odborné štúdie z oblasti etnomuzikológie, zápisy ľudových piesní v zbierkach a spevníkoch, články venované minulému i súčasnému dianiu v jednotlivých obciach, články o folklórnych súboroch pôsobiacich v jednotlivých obciach, audio a video nahrávky miestneho folklóru, obrazová dokumentácia).

Knižnica sa chce i v budúcnosti cielenie zameriavať na mapovanie folklórneho diania na východnom Slovensku a systematicky rozširovať svoje zbierky kníh, hudobnín a nahrávok . V tomto zmysle mapa nie je uzavretým celkom a priebežne bude doplňovaná novými záznamami. Práve v týchto dňoch pribudlo do fondu knižnice ďalších 28 titulov CD platní s nahrávkami autentickej ľudovej hudby Abova, Zemplína a Šariša.

Hudobné oddelenie je špecializované pracovisko knižnice určené pre záujemcov o hudbu. Návštevníkom sú tu k dispozícii knihy o hudbe, notové materiály, hudobné časopisy, gramoplatne a CD. Žánrovo pestré zbierky dokumentov sú zamerané predovšetkým na vážnu hudbu, no ponúkajú tiež menšinové žánre hudby populárnej, folklór a hovorené slovo. Knihy, noty a časopisy sa požičiavajú aj mimo knižnice. Zvukové nosiče je možné počúvať len v priestoroch oddelenia. Na oddelení je k dispozícii takmer 18 000 knižničných jednotiek. Informácie o dokumentoch sa nachádzajú v elektronickom katalógu.