Особливості оформлення спадщини під час війни


Запитання, пов'язані з оформленням спадщини, завжди були актуальними. Однак із запровадженням військового стану до законодавства України було внесено деякі зміни до порядку оформлення та отримання спадщини.

Докладніше про ці зміни розповідає юрист компанії «Спадкова справа».

Відповідно до чинного законодавства України, успадкування – це перехід прав та обов'язків спадкодавця до його спадкоємців, а їхня сукупність і є спадщиною. Право на спадкування виникає в день відкриття спадщини - тобто в день смерті особи або день, з якого він оголошується померлим.

Зазначимо, що спадкодавцем може бути лише фізична особа – громадянин України, іноземний громадянин чи особа без громадянства. Проте спадкоємцями може бути як фізичні, і юридичних осіб, включаючи держава та інші суб'єкти публічного права.

Терміни прийняття спадщини у період воєнного стану.

Законом для прийняття спадщини або відмови від нього передбачається строк у шість місяців, який обчислюється з дня відкриття спадщини (дня смерті спадкодавця). З початком війни Кабінет Міністрів прийняв постанову № 164, згідно з якою на час дії військового стану було припинено перебіг цього терміну.

Це означає, що якщо спадщина відкрилася до введення воєнного стану, а термін прийняття спадщини не закінчився на момент її запровадження, то такий термін припиняється і буде продовжено після завершення воєнного стану. Виходить, якщо спадщина відкрилася до 24 лютого 2022 року, і 6-місячний термін не закінчився цього дня, то спадкоємець може звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом періоду, на який було введено військовий стан, а також після його скасування протягом строку, що залишався до початку війни.

У зв'язку із запровадженням воєнного стану на території України, багато сфер зазнали змін у правовому регулюванні, велика кількість громадян були змушені виїхати за межі кордону України та не мають можливості особисто відвідати нотаріуса для подання заяви про прийняття спадщини.

У цій статті викладено деякі особливості успадкування у період воєнного стану, які слід врахувати нашим громадянам для правильного оформлення спадщини спадкоємцями, які перебувають за межами України.

Кожному спадкоємцю, який перебуває за межами України, для подання заяви про прийняття спадщини, необхідно звернутися до консульства України в країні перебування, де він зможете скласти заяву про прийняття спадщини, після чого надіслати її поштою до нотаріальних органів України.

У випадку, якщо у вас немає можливості займатися оформленням спадщини в Україні самостійно, вам допоможе спеціаліст компанії «Спадкова справа», який підготує необхідні документи та проведе процедуру оформлення спадщини без вашої присутності.

Отже, які дії необхідно вчинити спадкоємцю для подання заяви про прийняття спадщини:

Звернутися до консульства України. Консульства України в Німеччині розташовані: Берлін https://germany.mfa.gov.ua/timchasovij-zahist-u-frn;

Дюсельдорф https://duesseldorf.mfa.gov.ua;

Мюнхен https://munich.mfa.gov.ua;

Франкфурт на Майні https://frankfurt.mfa.gov.ua

Гамбург https://hamburg.mfa.gov.ua

1. Скласти заяву про прийняття спадщини та належним чином завірити її в консульстві, зразок заяви буде надано нижче;

2. При оформленні спадщини нашим представником необхідно підготувати довіреність на ведення спадкової справи та завірити належним чином у консульстві;

3. Надіслати поштою заяву про прийняття спадщини до державної або приватної нотаріальної контори у м. Київ, на ваш вибір;

4. Надіслати поштою заяву та довіреність нашому юристу, якщо веденням спадкової справи займатиметься юрист компанії «Спадкова справа».

Спадковий реєстр працює у більшості регіонів, крім Донецької (за винятком Краматорська), Луганської, Харківської, Сумської, Чернігівської, Запорізької (за винятком міста Запоріжжя), Херсонської та Миколаївської областей.

Особливості оформлення спадщини у період війни

– якщо нотаріус не має доступу до Спадкового реєстру, то він заводить спадкову справу без цього реєстру та перевіряє наявність раніше заведеної спадкової справи, спадкового договору та заповіту протягом 5 (п'яти) робочих днів з дня відновлення такого доступу;

– спадкову справу можна зареєструвати у Спадковому реєстрі лише після перевірки реєстру на наявність раніше заведеної спадкової справи;

– якщо в результаті перевірки Спадкового реєстру було встановлено наявність раніше заведеної спадкової справи, то спадкову справу, яку було відкрито без використання цього реєстру, буде передано нотаріусу, який раніше розпочав спадкову справу;

– заборонено видавати свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, яка була заведена без використання Спадкового реєстру, до його реєстрації у цьому реєстрі;

– за відсутності доступу до Спадкового реєстру реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, видані свідоцтва про право на спадщину та їх дублікати, з дня поновлення такого доступу.

Безкоштовна консультація з питаннь Оформлення спадщини під час війни оформлення спадщини під час війни

Зразок заяви про прийняття спадщини

До приватного/державного нотаріуса____

міського нотаріального округу __________

гр. __________________________________

_________________року народження

Реєстраційний номер ОКПП___________,

Яка зареєстрована за адресою: місто _____

вул. ____________, будинок _ квартира __

ЗАЯВА

____________року помер(ла) _______________ПІП, «__»_______ року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податку _____________, що постійно проживав(ла) за адресою: м. _______, вул. ___________, буд. ____, кв._____

Після смерті відкрилася спадщина

Повідомляю нотаріуса, що цю спадщину я приймаю.

Зміст статей 1269, 1273, 1274 Цивільного кодексу України нотаріусом мені роз’яснено.

Місто _______________

Дата________. Підпис __________/ _________________






https://innopolicy.com.ua