CV


Leszek Wiśniowski (pseudonim Hefi)- flecista, saksofonista, kompozytor, pedagog i okazjonalnie klarnecista. Najczęściej związany z jazzem i muzyką współczesną.

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fletu prof. Jerzego Jarosika i studiów doktoranckich w Akademii Muzycznej w Krakowie. Obecnie prowadzi klasę fletu jazzowego w Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie, jest również kierownikiem sekcji jazzowej w Szkole Muzycznej I i II stopnia im B. Rutkowskiego w Krakowie.

Laureat wielu nagród i wyróżnień, w tym m.in: Międzynarodowego Konkursu Młodych i Debiutujących Zespołów Jazzowych JazzJuniors (Kraków 1993r), I Konkursu Standardów Jazzowych (Siedlce 1996), nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki (1998), Nowej Tradycji (Warszawa 2001r.), Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne (2015), II nagrody w międzynarodowym konkursie Flute Jazz Artist Competition, który odbył się podczas National Flute Association Convention w Chicago 2022

W 2018 roku uzyskal tytul doktora sztuki, w dziedzinie sztuki muzyczne, w dyscyplinie instrumentalistyka.

Muzyk konsekwentnie wykraczający poza ramy jednego stylu czy gatunku, intuicyjnie łączący odległe przestrzenie muzyczne. Głównie związany jest z muzyką jazzową i współczesną. Jest członkiem stowarzyszenia wykonawców muzyki współczesnej „Muzyka Centrum” i amerykańskiej organizacji fletowej "National Flute Association". Prowadzi klasę „Gry na flecie w zakresie muzyki jazzowej” w Katedrze Muzyki Współczesnej, Jazzu i Perkusji Akademii Muzycznej w Krakowie. Jako pedagog związany jest ponadto ze Szkołą Muzyczną im.B.Rutkowskiego w Krakowie.

Jest członkiem stowarzyszenia wykonawców muzyki współczesnej „Muzyka Centrum”


Koncerty jego zespołu emitowane były przez TVP Kultura, PR II, PR III.

Nagrał 6 płyty autorskich:

„Lechoechoplexita” (CM Records 2006)

„Kinetyka” (EWmusic 2010)

HeFi Quartet feat. Krzesimir Dębski –“Live” (TWDA 2013)

“Elektrycerz” - (au.diom.at 2015)

HeFi Quartet - " Parallax Error" (SJrecods 2017)

Leszek Wiśniowski, Ewa Lipska "Awaria Świata" (Requiem Recods 2021)


2 płyty jako współautor :

"7 lotów Pirxa" Cyberkinetic (au.diomat 2021)

"Abstract Trio" Gawlas, Wiśniowski, Herzyk (Requiem Records 2022)


brał udział w nagraniu blisko 30 płyt innych muzyków.


Tworzy unikatowe projekty z ikonami światowego fletu jazzowego i awangardowego: Jamie Baum i Robertem Dickiem. W 2018 został zaproszony do wspólnego koncertu „Tribute to Dave Valentine” który odbył się w Orlando w USA, gdzie wystąpił obok amerykańskich znakomitości fletowych jak Ernesto Fernandez, Orlando "Maraca" Valle Ali Ryerson, Nestor Torres, Mark Vinci. Współpracował również z artystami reprezentującymi bardzo różne obszary estetyczne, m.in. Joanną Słowińska, Agatą Zubel, Krzesimirem Dębskim, Markiem Chołoniewskim, Krzysztofem Ścierańskim, Dominikiem Wanią, Pawłem Kaczmarczykiem, MichałamKrzysztofem Herdzinem, Nestoeowiczem, Mikołajem Blajdą, Vishwa Mohan Bhattem, Giridharem Udupa, Sandeshem Popatkar (INDIA).

Jako solista współpracował z orkiestrami: Sinfoni Polska Orkiestra Radiowa,a Cracovia, Archett i, Sinfonia Baltica,, Filharmonia Pomorska, Philharmonic Chamber Orchestra “Leopolis” (Lwów), Filharmonia w Guadalajara (Meksyk), Filharmonia Dolnośląska, Filharmonia Futura.

Brał udział w projektach Ośrodka Praktyk Teatralnych – Gardzienice.

Koncertował i nagrywał w Azji, Ameryce i w Europie.


Zrealizował partie solowe na ścieżkach dźwiękowych 8 filmów z muzyką Krzesimira Dębskiego i Zygmunta Koniecznego:

  • “Stara Baśń” reż. Jerzy Hoffman, muz. Krzesimir Dębski

  • “Magiczne Drzewo” reż. Andrzej Maleszka (nagrodzony Emmy Award 2007)

  • “Ranczo” reż. Wojciech Adamczyk, muz. Krzesimir Dębski

  • “Tylko nie teraz” reż. Walerij Pendrakowski, muz. Zygmunt Konieczny

  • “Nie ten człowiek” reż, Paweł Wendorff, muz. Zygmunt Konieczny

  • “1920 Wojna i miłość” reż. Maciej Migas, muz. Zygmunt Konieczny

  • “Święty interes” reż. Maciej Wojtyszko, muz. Zygmunt Konieczny

  • „Sztos 2” reż. Olaf Lubaszenko, muz Krzesimir Dębski