Iskolai hitoktatás

Görögkatolikus hitoktatás


Miért jó, ha a gyermekemnek a görögkatolikus hit- és erkölcstan órát választom?

Az emberi életet végigkísérő kérdések; Honnan vagyunk? Mi a célja az életünknek? Hogyan lehetünk boldogok? Hogyan szerethetünk jól és hogyan szeretnek bennünket? Hová tart a világ? Miért van, fájdalom, betegség és agresszió, a világban? Mik az időtálló és a talmi értékek?… mind-mind olyan kérdések, amelyekre választ keresünk gyermekkorunktól fogva. A Biblia a világ legtöbb nyelvére lefordított és a valaha legnagyobb példányszámban nyomtatott könyve. A görögkatolikus hit- és erkölcstan a Biblia történetein keresztül és egyházunk kétezer éves történetének kincseiből merítve válaszol a fenti kérdésekre. Túl azon, hogy az alapműveltségnek is szerves része a Biblia ismerete, az egyes életkori sajátosságokat figyelembe véve úgy világítunk rá a keresztény értékrendből fakadó hit nagyszerűségére.

A hittan integráló tantárgy. Kapcsolódik szinte valamennyi tanult ismerethez. A történelem, az irodalom, a zene, de akár a természettudományok és a képzőművészet felfedezésében is új távlatokat nyit meg, ha meglátjuk benne azt a célszerűséget, amely végső soron az örök életre vezet.

Tanulnak-e olyan témákról a hittanon, amely az erkölcstan tantárgynak is az anyaga?

Igen, az erkölcsi nevelés a hit- és erkölcstan része. Az életkori sajátosságoknak megfelelően, ábrákkal, képekkel, történetekkel, kisfilmek segítségével érjük el, hogy a tanulók átéljék azokat a helyzeteket, amelyekben az etikus viselkedés a társadalmi normák szerint elvárható.

Mi a különbség az erkölcstan és a hit- és erkölcstan között?

Elsősorban a tanított ismeretek világnézeti megalapozottságában van különbség. Az erkölcstan úgynevezett „konszenzus etika”, világnézetileg semleges alapokon. A hit- és erkölcstan oktatásban az erkölcsi ismereteket a görögkatolikus hit alapjaira, a Bibliára és a kétezer éves keresztény hagyományra építve oktatjuk.

Mit kell tennem, ha az elsős gyerekem részére a hit- és erkölcstant szeretném választani?

A beiratkozáskor, de legkésőbb április 30-ig kell nyilatkoznia az iskolában arról, hogy melyik tantárgyat választja a gyermeke számára.

Ha erkölcstant választom az egyik évben, van-e lehetőségem a következő évre a hit- és erkölcstan órát választani a gyermekem számára?

Igen, mind az erkölcstanról, mind a felekezeti hit- és erkölcstanról van átjárás a másik tantárgy felé. Május 20-ig kell jelezni az iskola felé a változtatási szándékot.

Járhat-e görögkatolikus hit- és erkölcstan órára a gyermekem, ha más felekezethez tartozunk?

Igen, mivel a szülői nyilatkozattétel során nem a szülő vagy a gyermek felekezeti hovatartozásáról, hanem két tantárgy (erkölcstan/felekezeti hittan) közötti választásról nyilatkozik a szülő.

Mit kell tennem, ha görögkatolikus hit- és erkölcstanórára szeretném a gyermekemet járatni?

Amikor beíratja gyermekét az első osztályba, akkor kell jeleznie ezt a szándékát az iskolának. Amennyiben, gyermeke a korábbi években nem hit- és erkölcstan órára járt, de a jövő évtől szeretné, ha ezt a tantárgyat tanulná, akkor minden tanév május 20-ig kell jeleznie írásban ezt a szándékát az iskola felé.

Ha a gyermekem nincs megkeresztelve, akkor is járhat hittanra?

Igen. A hit- és erkölcstan tantárgy választásának nem előfeltétele, hogy a tanuló meg legyen keresztelve.

Mi a görögkatolikus hit- és erkölcstan célja?

Egészséges gondolkodású, vidám, boldog gyerekek csoportban, közösségben történő oktatása és nevelése, azaz az istengyermeki lét megélésének a segítése. Ennek része a Biblia és a keresztény szemléletmód, értékrend megismertetése.

„A katekézis célja, hogy a Szentlélek kegyelme által az embert elvezesse Jézus Krisztus személyéhez, aki által „a régiből új emberré válik”; beavassa az Ő életébe, hogy „egészen bensőséges kapcsolatba kerüljön az Úrral”; közösségre lépjen Jézus Krisztussal és Általa az Atyával. Úgy Éljen, gondolkodjon, döntsön és cselekedjen, mint Jézus Krisztus.” (kivonat a Katekézis Általános Direktóriumából)

Nyitott és örömteli szívvel hívjuk és várjuk gyermeküket az iskolai órarend keretei között zajló görögkatolikus hit- és erkölcstan (röviden: hittan) órákra. Egyházunk kétezer éves, rendkívül gazdag lelki-szellemi örökség hordozója. Ezt az örökséget bensőséges, családias légkörben, személyes szeretettel, korszerű eszközökkel, az életkori sajátosságoknak megfelelő módon, a szülők partnereiként közvetítjük.

Szeretettel: Gulybán Gergely atya