Mapy w zbiorach Geografa

Kolekcja Map Wikariusza Jaskra

Mapy Wikariusza Jaskra, wykonywane po trudach samodzielnej podróży wokoło całego Kompasu, często przez niewidzialne granice Państw, które nie chciały przyjmować zagranicznych podróżników, są najstarszym zabytkiem sztuki kartograficznej Trzeciej Edycji M4P.

Mapy ukazywały się od poraz pierwszy jako zepspół, w ciągu trzech kolejnych dni, począwszy od 2 października 2021 roku. Zawarte na niej nazwy zbiorników wodnych, równin czy gór do dzisiaj pozostają w znacznej mierze jedynymi ich nazwami dopuszczonymi w obiegu prawnym i administracyjnym na terenie Państwa.

Z dzisiejszej perspektywy mapy te są świetnym źródłem historycznym, pokazującym niesamowite przekształcenie się sieci osadniczej całego Kompasu, w ciągu jego civesowego etapu życia. Zachęcamy do rzucenia na nie okiem, a może i głębszej refleksji!

Plan turystyczny osieckiego Starego Miasta

Plan został sporządzony przez Arcybiskpa Piwskiego, któremu osieckie Stare Miasto jest niezmiernie drogie. Jest to jeden z popularniejszych plakatów na całym Kompasie. Występuje powszechnie nie tylko na terenie ulic na terenie Państwa, ale także w wielu urzędach pocztowych rozsianych po całym Kompasie, po urzędach miejskich czy szkołach.

Za jego pomocą promowano odwiedzanie Osieka między innymi w Leocji, a także w innych zaprzyjaźnionych krajach Pollinu.

Prezentuje on za pomocą różnych barw przeznaczenie poszczególnych budynków. Pomarańczowe to budynki w jakiś sposób związane z dziedziną administracji państwowej, samorządowej z kulturą. Na kolor czerwony zaznaczono zaś cztery świątynie Starego Miasta.

Mapy różne

W zbiorach Geografa Osieckiego Arcybiskupiego Towarzystwa Geograficzno-Krajoznawczego znajduje się także szereg innych map, które prezentują koloryt Kompasu, a czasami nawet innych ziem Pollinu. 

W skład pierwszej kategorii można zaliczyć robocze wersje mapy Najjaśniejszego Arcybiskupiego Miasta Osieka i Jego Okręgu, wraz z Rzecząpospolitą Niebieską i jej lennikami, autorstwa Arcybiskupa Piwskiego, szkice dla map: nazw fizycznych Berengarii autorstwa Simona Warnera, szkic do mapy ZKRLu Piwskiego, czy mapy w wyjątkowym stylu prezentujące dawny podział administracyjny osieckiego Starego Kompasu.

Do drugiej kategorii póki co można zaliczyć pojedynczą mapę: mapę Tropicany, sporządzoną przez tow. Kyriłła Lejpunskiego, a sfinsowania przez Towarzystwo. 

Zachęcamy do rzucenia okiem na ten zbiór rozmaitości, którego rozwój będzie w przyszłości z pewnością rozwijany.

Członkowie Sekcji Kartografii

Jaskier Żmij-Sroczyński

Prekursor osieckiej kartografii

Piwski Żmij-Sroczyński

Kartografia administracyjna i turystyczna

Simon Warner

Osieckie badania nad Berengarią