Елементарні частинки

Елементарні частинки. Загальна характеристика елементарних частинок. Кварки

Ще 1949 р. Луї де Бройль (1892-1987, Франція) запропонував створити міжнародну організацію для здійснення наукових досліджень мікросвіту. У 1954 р. офіційно відкрито європейську організацію з ядерних досліджень (ЦЕРН) — найбільшу у світі лабораторію фізики високих енергій. Сьогодні фізика елементарних частинок стала новою, великою і самостійною галуззю науки. Дослідження елементарних частинок у земних умовах здійснюється за допомогою прискорювачів частинок різних конструкцій: лінійних прискорювачів, циклотронів, синхрофазотронів, колайдерів (мал. 202) тощо. Проводять дослідження і природних потоків частинок — космічного проміння.

На початок 60-х років ХХ ст. кількість відкритих елементарних частинок стала настільки великою, що виникли сумніви, чи всі частинки, які називають елементарними, повністю відповідають цій назві.

Поняття елементарних частинок ґрунтується на факті дискретної будови речовини. Ряд елементарних частинок має складну внутрішню структуру, проте розділити їх на частини неможливо. Інші елементарні частинки є безструктурними й можуть вважатися первинними фундаментальними частинками.

Елементарна частинка — збірний термін, що належить до мікрооб'єктів у суб'ядерному масштабі.

Найхарактернішою особливістю елементарних частинок є їхня здатність до перетворень і взаємодії. Водночас дочірні частинки не є структурними складовими материнських, а народжуються в актах перетворення.

Отже, за сучасними уявленнями, елементарні частинки не просто «цеглинки» світобудови, це специфічні об'єкти мікросвіту. До того ж їм властивий особливий вид фундаментальної взаємодії — слабка взаємодія. За інтенсивністю слабка взаємодія в багато (приблизно в 1014) разів менша від сильної і навіть електромагнітної взаємодії. Проте вона значно більша за гравітаційну взаємодію, оскільки маси елементарних частинок надто малі, а радіус їхньої взаємодії становить лише 10-18 м.

Класифікація частинок. За властивостями елементарні частинки поділяють на такі групи:

  1. За масою. Легкі частинки — лептони (до них належить електрон), найважчі — адрони (до них належать протони та нейтрони), й особлива частинка — фотон — частинка без маси, яка здатна існувати лише в русі зі швидкістю світла;

  2. За видом взаємодії. Для гравітаційної — гравітони, для електромагнітної взаємодії — фотони, сильну взаємодію зумовлено глюонами, слабку — векторними бозонами.

Існування гравітонів поки не доведено експериментально через слабкість гравітаційної взаємодії, проте його вважають цілком імовірним.

Більше про елементарні частинки ви дізнаєтеся, проаналізувавши малюнок

Майже всі частинки, які можна безпосередньо спостерігати, належать до лептонів або адронів. Головна відмінність між ними в тому, що адрони беруть участь у сильній взаємодії, а лептони — ні. До того ж лептонів є лише 6, а адронів — понад сотню. Це дало підставу вважати, що адрони не є суто елементарними частинками й складатються з фундаментальніших частинок — кварків.

Саме кварки та лептони є «будівельним матеріалом» для речовин. Завдяки взаємодії кварків існують ядра атомів. Формування електронних оболонок навколо ядра веде до утворення атомів.

Глюони, що випускаються кварками так само мають кольоровий заряд, більш того, при випуску глюони певного «кольору», сам кварк теж змінить колір, так як глюон «понесе» з собою певний колірний компонент. Схематично цей процес показаний на анімації.

Космічне випромінювання

Космічні промені — заряджені частинки високих енергій з космічного простору. Майже 90 % від загальної кількості частинок складають протони, 9 % — ядра гелію (альфа-частинки) та близько 1 % — електрони (бета-мінус частинки). Слово «промені» в назві явища не слід сприймати буквально, оскільки частинки потрапляють в атмосферу Землі окремо, а не у вигляді напрямленого пучка частинок чи променя. Назва походить з часів відкриття явища і є більше даниною історії, аніж описом суті явища.

Наявність частинок з різними енергіями відображає розмаїття джерел цих частинок. Походження частинок варіюється від енергетичних процесів в надрах Сонця до не з'ясованих ще достатньо механізмів у найвіддаленіших куточках видимого Всесвіту. Космічні промені можуть сягати енергій вище 1020 еВ, що значно перевищує можливості теперішніх земних прискорювачів частинок, в яких можна надати частинці кінетичну енергію лише порядку 1012−1013 еВ (дивіться Космічні промені надвисоких енергій для опису реєстрації частинки з енергією близько 50 Дж, що еквівалентно тенісному м'ячу розігнаному до швидкості 42 м/с). Планується досліджувати частинки навіть з більшими енергіями.

Енергетичний спектр космічних променів.

Можна виділити дві великі категорії космічних променів: первинні та вторинні. Космічні промені від позасонячних астрофізичних джерел є первинними космічними променями; вони можуть взаємодіяти з матерією міжзоряного середовища і утворювати вторинні космічні промені. Сонце також продукує космічні промені невисоких енергій переважно під час сонячних спалахів. Точний склад первинних космічних променів, поза атмосферою Землі, залежить від діапазону спостережуваного енергетичного спектру. Загалом, майже 90 % всіх космічних променів, що надходять складають протони, близько 9 % ядра гелію (альфа-частинки) та майже 1 % — електрони. Залишок складають інші важчі ядра, які є продуктами зоряних реакцій ядерного синтезу. Вторинні космічні промені складаються з легких ядер, які не є продуктами життєдіяльності зір, але є результатом Великого Вибуху, це переважно літій, берилій та бор. Цих легких ядер значно більший вміст в космічних променях (співвідношення приблизно 1:100 частинок), а ніж в сонячній атмосфері, де їхній вміст становить близько 10−7 вмісту ядер гелію.

Ці відмінності у вмісті є наслідком процесів формування вторинних космічних променів. При взаємодії важких ядер первинних космічних променів, наприклад, ядер карбону та оксигену, з матерією міжзоряного середовища, вони розпадаються на легші ядра (в так званому процесі розпаду космічних променів), літій, берилій та бор. Спостереження вказують на те, що енергетичні спектри літію, берилію та бору спадають дещо крутіше, а ніж спектри карбону та кисню, що вказує на те, що розпад ядер з більшою енергією трапляється рідше, імовірно внаслідок їхнього виходу з-під дії галактичного магнітного поля. Розпад впливає також і на вміст Sc, Ti, V та Mn в космічних променях, які продукуються зіткненнями ядер феруму та нікелю з матерією міжзоряного середовища.

Методи реєстрації елементарних частинок

Методи спостереження і реєстрації заряджених частинок. Перша група реєструвальних приладів (детекторів) ґрунтується на здатності заряджених частинок і γ-квантів, які проходять через газ, йонізувати його.

Друга група приладів (фотоемульсійні пластинки, кристалічні лічильники) використовує здатність зарядженої частинки iонізувати кристали броміду аргентуму, що містяться у фотоемульсії, або iонізувати кристали напівпровідника і, отже, різко змінювати його електропровідність.

Третя група приладів (сцинтиляційні та черенківські лічильники) використовує флюоресценцію, яка збуджується зарядженою частинкою, або світіння Черенкова при проходженні частинки крізь речовину.

До четвертої групи приладів належать трекові прилади для реєстрування заряджених частинок — камера Вільсона, дифузійна та бульбашкова камери.

Йонізаційна камера

Іонізаційна камера, яку використовував П'єр Кюрі (1895–1900)

Одним з найпростіших приладів для дослідження інтенсивних потоків частинок великої енергії є іонізаційна камера. Це посудина заповнена газом, з двома електродами, на які подається стала напруга.

В багатьох конструкціях одним з електродів служить корпус камери, другий електрод введено в середину камери і добре ізольовано від першого.

Якщо в камеру влітає частинка, вона утворює певну кількість іонів, і крізь газ проходить струм. При відповідній напрузі між електродами сила струму досягає насичення, тобто сила струму не залежить від напруги і пропорційна кількості утворюваних під дією випромінювання іонів, що дає можливість за виміряною силою струму насичення в камері визначати інтенсивність ядерних випромінювань.

Лічильник Гейгера — один з найважливіших приладів для автоматичного рахунки частинок, винайдений в 1908р.

Лічильник Гейгера складається з металевого циліндра, що є катодом (тобто негативно зарядженим електродом) і натягнутого вздовж його осі тонкого дротика — анода (тобто позитивного електрода). Катод і анод через опір R приєднані до джерела високої напруги (близько 200—1000В), завдяки чому в просторі між електродами виникає сильне електричне поле. Обидва електрода поміщають у герметичну скляну трубку, заповнену розрідженим газом (зазвичай аргоном). Дія лічильника засноване на ударній іонізації.

Детектор радіації, чутливим елементом якого є лічильник Гейгера, що розташований у виносному блоці на передньому плані.

Схематичне зображення будови й принципу дії лічильника Гейгера

Фотоемульсійний метод Цей метод ґрунтується на тому, що заряджена частинка, рухаючись у фотоемульсії, руйнує молекули бромистого срібла лише в тих зернах, крізь які вона пройшла. Після проявлення такої пластинки в ній виникають „доріжки” з осілого срібла, добре видимі в мікроскоп. Кожна така доріжка є слідом рухомої частинки. За характером видимого сліду—його довжиною, товщиною тощо можна судити як про властивості частинки, яка залишила слід, так і про характер процесу (розсіювання, ядерна реакція, розпад частинок), якщо він стався в емульсії.

Цей метод має ряд переваг: ним можна реєструвати траєкторії всіх частинок, які пролетіли крізь фотопластинку за час спостереження; фотопластинка завжди готова до застосування; емульсія має велику гальмівну здатність; цей метод дає незникаючий слід частинки, який потім можна вивчати. Недоліком цього методу є довго тривалість і складність хімічної обробки фотопластинок.

Камера Вільсона, бульбашкова камера Камера Вільсона представляє герметично закритий циліндр (мал. 4), заповнений газом і парами якихось рідин, близькими до насичення. При швидкому збільшені об’єму пара охолоджується і з насиченої перетворюється в перенасичену. Якщо в цей час в циліндр влітає заряджена частинка, то на своєму шляху іонізує молекули газу, і на цих іонах конденсуються краплинки рідини, роблячи видимою траєкторію частинки. При належній підготовці камери туманний слід частинки утворюється настільки густим, що може бути сфотографований.

Видимі відрізки шляхів заряджених частинок у камері Вільсона називають треками. На плакаті (мал. 5) відтворені деякі з фотографій таких треків.

За довжиною трека можна визначити енергію частинки, а за числом краплинок туману на одиницю довжини трека можна оцінити її швидкість. За характером трека можна визначити вид (природу) частинки.

Можливості камери Вільсона як приладу для кількісних вимірювань значно розширюються, якщо вмістити камеру в сильне магнітне поле. Завдяки цьому є можливість за кривизною сліду частинки визначати її масу, імпульс і знак заряду, а в деяких випадках також енергію, швидкість і число пар іонів, створюваних частинкою на одиницю довжини свого шляху. Справді на заряджену частинку, яка влітає в камеру перпендикулярно до ліній магнітної індукції, діє сила Лоренца Fл = qvB , під дією якої частинка рухається по колу, тобто: qvB = mv2/R, звідки m = qBR/v .

Таким чином, якщо відомий заряд частинки q, то за даним значенням магнітної індукції B, виміряним радіусом кривизни R траєкторії і при відомій швидкості можна визначити масу частинки m, її кінетичну енергію і імпульс.

Частинки і античастинки. Анігіляція

Кожна частинка має античастинку (позначається тильдою над позначенням частинки). Маси, час існування і спіни частинки й античастинки однакові. Інші параметри, зокрема електричний заряд і магнітний момент, однакові за модулем, але протилежні за знаком. Прикладами частинок і античастинок є електрон і позитрон, протон і антипротон, нейтрон і антинейтрон, нейтрино і антинейтрино. Зіткнення частинки і античастинки приводить до їх взаємної анігіляції, внаслідок якої вони перетворюються на інші форми матерії.

Анігіляція — взаємодія елементарних частинок і античастинок, внаслідок якої вони перетворюються в інші форми матерії, напр. перетворення електрона і позитрона в пару фотонів (електрон-позитронна анігіляція).

Принцип реєстрації нейтрино. Нейтринні обсерваторії

Нейтрино вперше спостерігала 1956 року група Клайда Кована та Фредеріка Райнеса за механізмом, який 1942 року запропонував Ван Ганьчан. За це відкриття Фредерік Райнес отримав Нобелівську премію з фізики 1995 року. Спостерігалися антинейтрино, утворені в ядерному реакторі. Вони взаємодіють з протонами за реакцією:

νe + p+ → n0 + e+.

Надалі утворений позитрон швидко анігілює з електроном, й утворюються два гамма-кванти. Отже, експериментально потрібно зафіксувати подію, коли одночасно детектується нейтрон та два гамма-кванти.

Леон Ледерман, Мелвін Шварц та Джек Стейнбергер 1962 року вперше спостерігали мюонне нейтрино, за що 1988 року отримали Нобелівську премію. Про існування тау-нейтрино було повідомлено 2000 року проектом DONUT у Фермілабі.

Реймонд Девіс та Масатосі Косіба отримали Нобелівську премію 2002 року за спостереження нейтрино від наднових зір, що заклало початок нейтринної астрономії. Протягом розвитку нейтринної астрономії нейтрино спостерігалися від Сонця і наднової 1987 року у Магелановій Хмарі. Крім того установка Ice Cube спостерігала нейтрино високих енергій, які можуть бути космогенні. Розглянемо потоки нейтрино, що виникають при поширенні протонів надвисоких енергій, що утворюються у астрофізичних і космологічних джерелах. Такі протони не можуть досягати наземних детекторів через ГЗК-обрізання. При їх взаємодії з мікрохвильовим тлом утворюються піони, розпади яких містять так звані космогенні (тобто утворені космічними променями) або ГЗК-нейтрино. У різноманітних оглядах по космогенним нейтрино їх енергія вважається рівною 10% від енергії космічного променя. Теоретики припускають існування великої кількості гіпотетичних нейтральних ферміонів подібних до нейтрино; стерильні нейтрино, калібрино, нейтраліно та інші. Їх відкриття може розв'язати проблему темної матерії. Важливим типом нейтраліно є гравітино.

Нейтринний детектор— це комплекс, збудований для вивчення нейтрино. Через природу слабкої взаємодії, яка притаманна для взаємодії нейтрино з іншими елементарними частинками, розмір детектора має бути дуже великим та спроможним спіймати значну кількість нейтринних частинок. Переважна кількість нейтринних детекторів збудовані під землею з метою запобігти впливу космічного випромінювання та будь-яких інших джерел природного радіаційного фону.

Нейтринна астрономія — галузь астрономії, що спостерігає астрономічні об'єкти в спеціальних обсерваторіях за допомогою нейтринних детекторів. Частинки нейтрино утворюються внаслідок деяких видів радіоактивного розпаду, ядерних реакцій, подібно до тих, що відбуваються на Сонці, чи внаслідок зіткнення космічних променів з атомами. Через дуже слабку взаємодію з речовиною нейтрино надає унікальну можливість спостерігати за процесами, які недоступні для оптичних телескопів.

Детектор нейтрино «Супер-Камиоканде» (модель).

На «Супер-Камиоканде» работал японский учёный Такааки Кадзита, получивший Нобелевскую премию по физике 2015 года за открытие нейтринных осцилляций

Телескоп ANTARES (Антарес) — нейтринный телескоп, расположенный на глубине 2,4 км в Средиземном море в 40 километрах от берегов Тулона, Франция.

Художнє зображення телескопа ANTARES

Національна лабораторія Гран-Сассо — фізична лабораторія з дослідження елементарних частинок, є однією з чотирьох лабораторій Італійського Національного інституту ядерної фізики.

Інтерактивне завдання