Електрична і магнітна взаємодії. Магнітне поле струму
Електрична і магнітна взаємодії. Взаємодія провідників зі струмом. Магнітне поле струму. Лінії магнітного поля прямого і колового струмів. Індукція магнітного поля. Потік магнітної індукції
Дія магнітного поля на інші тіла (магнітні стрілки, залізні ошурки) підтверджує його існування.
Нерухомі електричні заряди взаємодіють між собою через електричне поле. Рухомі — через електричне й магнітне. Якщо по двох паралельних гнучких провідниках проходять струми в одному напрямку (мал. а), то провідники притягуються один до одного. Якщо струми протилежних напрямків — провідники відштовхуються (мал. б). Взаємодіють між собою, притягуючись або відштовхуючись, не лише прямолінійні провідники зі струмом, а й провідники довільної форми, по яких протікає струм, наприклад, провідники у вигляді прямокутних рамок, витків. Така сама взаємодія відбувається й між котушками зі струмом (мал. в, г).
Взаємодія провідників зі струмом не завжди обмежується притяганням або відштовхуванням. Якщо, наприклад, маленьку прямокутну рамку, по якій тече електричний струм, розташувати поблизу прямолінійного провідника зі струмом, то рамка повернеться та розташується так, щоб її площина перебувала у площині провідника (мал. а). Ще один приклад. Два прямолінійні провідники зі струмом, розташовані так, як показано на малюнку б (у провіднику 2 струм напрямлений від нас), взагалі не взаємодіють.
Описані взаємодії між електричними струмами1 (тобто рухомими електричними зарядами) не можна пояснити на підставі законів електростатики. Таку взаємодію називають магнітною. Сили, з якими провідники зі струмом діють один на одного, називають магнітними силами.
Індукція магнітного поля. Під час з'ясування природи взаємодії провідників зі струмом постає таке саме питання, як у випадку вивчення взаємодії заряджених тіл. Яким чином передається взаємодія на відстані?
Як у просторі, що оточує нерухомі електричні заряди, виникає електричне поле, так у просторі, що оточує рухомі електрично заряджені частинки, виникає, крім електричного поля, ще й магнітне. І тому, розглядаючи взаємодію струмів, маємо не просто говорити, що один струм діє на інший, а що електричний струм в одному з провідників створює навколо себе магнітне поле, яке діє на елемент струму в другому провіднику.
На малюнку зображено провідник, навколо якого існує магнітне поле
Магнітне поле H, створене двома магнітними зарядами
Магнітне поле B, створене контуром зі струмом
Магнітне поле (стаціонарне) — форма матерії, окремий вияв електромагнітного поля. Породжується рухомими електричними зарядами (струмами).
Визначення напрямку вектора індукції магнітного поля за правилом: а, в — свердлика; б, г — правої руки; д, е — букв
Потік магнітної індукції Ф — це фізична величина, яка характеризує магнітне поле, що пронизує певну поверхню площею S. Якщо індукція В в усіх точках поверхні однакова, то Ф = BS cos α, де α — кут між вектором магнітної індукції та нормаллю до поверхні.
Одиниця магнітного потоку — вебер.
Як взаємодіють між собою паралельні струми? Що спричинює їх взаємодію? Що встановлює закон Ампера?
Дайте визначення одиниці сили струму в системі одиниць СІ.
Джеймс Максвелл стверджував, що електричний струм — це те, що створює магнітне поле. Як це твердження потрібно розуміти?
Для вивчення електричного поля користуються пробним електричним зарядом. Чим, за аналогією, користуються, вивчаючи магнітне поле?
Яка з величин, що характеризують магнітне поле, є аналогом напруженості електричного поля? У чому основна відмінність цих величин?