Пошуки життя за межами Землі

Пошуки життя за межами Землі. Послання позаземним цивілізаціям. Міжзоряні польоти й можливі контакти між цивілізаціями

Кілька особливостей роблять нашу планету, з огляду на існування на ній життя, унікальною в Сонячній системі.

Перша з них і, можливо, найголовніша, та, що орбіта Землі пролягає в «поясі життя». Цей пояс – ділянка Сонячної системи, де вода може перебувати в рідкому стані.

В околицях Сонця земляни, очевидно, єдині істоти – носії розуму. І хоча ще є надія виявити найпростіші форми життя на інших тілах Сонячної системи, можливо, на Європі – супутнику Юпітера або на Титані супутнику Сатурна, складніші його форми потрібно шукати біля інших зір.

Було реалізовано кілька наукових програм із пошуку сигналів позаземних цивілізацій. Найвідоміші з них – СЕТІ (Communication with Extraterrestrial Intelligence – «Зв’язок з позаземним розумом») та SETI (Search for Extraterrestrial Intelligence – «Пошук позаземного розуму»).

Однак донині жоден з цих проектів не досяг успіху.

Американські міжпланетні зонди «Піонер-10» і «Піонер-11» та «Вояджер-1» і «Вояджер-2», які вже покинули межі Сонячної системи, несуть спеціальні послання для мешканців інших світів. Ініціаторами відправлення перших міжзоряних послань землян були американські астрономи Френк Дрейк та Карл Саган.

«Піонер-10» і «Піонер-11»

«Вояджер-1» і «Вояджер-2»

На позолочених (для кращого зберігання) дисках, відправлених з «Воя-джерами», є фотографії, де вміщено найважливіші наукові дані, зображення Землі, її материків, різні ландшафти, сцени з життя тварин і людини, їх анатомічна будова й біохімічна структура, включаючи молекулу ДНК. Крім зображень є звуки: шепіт матері й плач дитини, голоси птахів і звірів, шум вітру та дощу, гуркіт вулканів і землетрусів, шурхіт піску і прибій океану. На дисках записано короткі привітання 58 мовами народів світу та музичні твори Баха, Бетховена, Моцарта, Луї Армстронга, Чака Беррі, а також народну музику багатьох країн.

Якщо «вийти» за межі Сонячної системи з метою пошуку життя, то потрібно розуміти, що в космосі тільки на планетах можуть збігтися всі параметри, потрібні для його існування. Але не кожна зоря підходить для пошуку біля неї життя.

Нині астрономи схильні вважати, що в нашій зоряній системі життя, подібне до земного, найімовірніше може існувати тільки біля зір сонячного типу, що перебувають у межах так званого коротаційного кола, яке пролягає ближче до краю диска Галактики, ніж до її ядра.

Коротаційне коло – це відносно вузька концентрична до ядра галактики зона, де швидкості руху зір збігаються зі швидкістю руху спіральних рукавів. Уздовж коротаційного кола пролягає шлях Сонячної системи в галактиці. Можливо, саме ця обставина сприяла виникненню та розвитку життя на Землі.

Пошуки життя у Всесвіті поки що не дали результатів. Але з огляду на відкриття великої кількості екзопланет надія його знайти залишається.

Формула Ф. Дрейка

Впродовж 20-го століття, завдяки появі нових телескопів, радіоастрономії та космічних обсерваторій, було зроблено багато зусиль, спрямованих на пошук позаземних цивілізацій (extra-terrestrial intelligence, ETI).

Проте, людство досі знає лише одну цивілізацію у Всесвіті – нашу власну. І поки ми не виявимо інопланетну цивілізацію, найкраще, що ми можемо зробити, це висувати гіпотези про ймовірність їх існування. Саме тут варто пригадати знамените рівняння Дрейка – назване на честь астронома доктора Франка Дрейка. Сформульоване в 1960-х роках, це рівняння оцінює кількість можливих позаземних цивілізацій, виходячи з низки факторів.

Рівня Дрейка, математична формула для знаходження вірогідності життя або розвинених цивілізацій у Всесвіті

Де N — це кількість цивілізацій в нашій галактиці, з якими ми можемо спілкуватися; R* — середня швидкість утворення зір у нашій галактиці; fp — частка тих зір, які мають планети; ne — кількість планет, які можуть мати життя; fl — кількість планет, де виникло життя; fi — кількість планет, де існує розумне життя; fc — це кількість цивілізацій, які досягли рівня технології радіопередач; L — час, упродовж якого цивілізації транслюють свої сигнали в космос.

Антропний принцип. Мультиверсум

Антропний принцип. У 1973 р. на симпозіумі, присвяченому 500-річчю від народження Коперника, астрофізик Брендон Картер виступив з доповіддю про те, що незвичний збіг значень низки (до 30) незалежних одна від одної фізичних сталих не випадковий. Він уможливлює утворення складних структур різних масштабів – від вірусів і бактерій до галактичних скупчень. Картер висловив припущення: існування людства свідчить про те, що закони Всесвіту цьому сприяють, і назвав свою ідею антропним принципом (від грец. anthropos – людина).

Згідно антропного принципу, якби Всесвіт був не таким, а інакшим, його було б нікому спостерігати

Картер сформулював антропний принцип так: «Очікувані результати спостережень мають бути обмежені умовами, які потрібні для нашого існування як спостерігачів». Це означає, що закони природи в певному сенсі спеціально обрані так, щоб допустити наше існування.

Питання існування інших всесвітів. Досі багато науковців скептично ставляться до антропного принципу, а деякі з них вважають, що уявлення про важливість тонкого налаштування фізичних констант у нашому Всесвіті дуже перебільшені. Однак антропний принцип знайшов пояснення в рамках ідеї про Мультиверсум (мультивсесвіт), тобто про існування величезної кількості всесвітів, окремі з яких випадково є придатними для життя.

Ідея мультиверсуму виникла як результат вдосконалення інфляційної моделі виникнення Всесвіту. Виявилося, інфляція є одвічним явищем. Вона відбувається повсякчас і повсюди. Безупинно виникають окремі ділянки інфляційного розширення, спричиненого розпадом псевдовакууму. Деякі з них породжують окремі всесвіти. Ми якраз живемо в одному з таких всесвітів. Вічна інфляція породжує велику кількість всесвітів з усіма можливими значеннями базових фізичних сталих.

Проте і це питання взаємодії окремих всесвітів, їх співіснування та розміщення поки що лишається відкритим.

  1. Поясніть суть антропного принципу. У рамках якої ідеї і як саме було пояснено антропний принцип?
  2. Яке явище спричиняє появу великої кількості всесвітів?