COP i SCOP

czyli ile prądu zużyje pompa

COP – współczynnik wydajności pompy ciepła


Jest to stosunek ilości wyprodukowanego ciepła do ilości energii elektrycznej zużytej przez pompę. Im COP jest większy, tym uzyskanie tej samej ilości ciepła wymaga mniejszego nakładu w postaci energii elektrycznej. Nie jest to wielkość stała, i uzależniona jest od zmiany temperatury zewnętrznej (dolne źródło ciepła) i temperatury instalacji grzewczej (górne źródło), gdzie dla ogrzewania podłogowego przyjmuje się najczęściej parametr W35, natomiast dla grzejników W55.

I dla przykładu:

COP przy A7@W35 = 4,95 oznacza iż przy ogrzewaniu podłogowym i temperaturze zewnętrznej 7C pompa z każdego 1kW pobranej energi elektrycznej odda 4,95kW energii cieplnej, a dla A7@W55 = 3,05 (grzejniki oddadzą 3,05kW energii cieplnej z każdego 1kW pobranej energii elektrycznej


SCOP – sezonowy współczynnik efektywności energetycznej

To stosunek ilości energii cieplnej, dostarczanej do ogrzewania budynku, do wielkości wykorzystanej przy tym energii elektrycznej w przeciągu określonego czasu. Współczynnik ten oznaczany jest zgodnie z normą EN 14825.

Tak więc dysponując informacją o zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania budynku i wody użytkowej w skali roku oraz paramentem SCOP, możemy oszacować koszty eksploatacji, a zarazem roczny koszt ogrzewania domu.

Np. jeśli zapotrzebowanie średnio energooszczędnego budynku 160m2 wynosi 13.000kWh to przy ogrzewaniu podłogowym SCOP wynosi 4,81, czyli szacowane zużycie energii wyniesie 2.703 kWh/rok Analogicznie przy instalacji grzejnikowej SCOP = 3,34, czyli szacowane zużycie energii to ok 3.892 kWh/rok