My Photo Gallery

Fotograf: Szuszkiewicz Krzysztof

Fotografia uliczna

Podstawą fotografii ulicznej jest dokumentowanie codziennego życia ludzi na ulicach miast i wsi. Będąc fotografem ulicznym nie muszę opuszczać miejsca, w którym żyję, by robić ciekawe i dobre zdjęcia.

Fotografia uliczna jest typem fotografii wykonywanej zazwyczaj bez zgody i znajomości osoby, którą fotografuję. Fotografia ta wymaga fotografowanie tutaj i teraz, bo nie ma już fotografii za chwilę, i nie można jej zrobić ponownie. Nie zobaczysz już prawdziwej natury osoby i jej zachowania, która zwróciła sobą moją uwagę, gdy się zawahasz i spóźnisz ze spustem migawki aparatu. Możesz się zbliżać do obcych osób i poprosić o pozwolenie na zrobienie zdjęcia, ale będzie to statyczne zdjęcie pozowane, a nie ukryta kamera, aby uchwycić emocje i pokazać charakter osoby. Musisz mieć dużo czasu, aby 'strzelić' kadrem aparatu dany moment, ale z pewną praktyką i cierpliwością praktyki są nabywane.

Najłatwiejszym sposobem na ustawienie aparatu do fotografii ulicznej jest przełączenie go na tryb AV (tryb priorytetu przysłony) i ręczne wybieranie f-stop (przysłona) i ISO. Aparat sam wtedy określi prędkość migawki (ekspozycja).

Proponuję stosowanie "zasady słońca 16", która jest używana w fotografii do ustawiania prawidłowej ekspozycji w różnych warunkach oświetleniowych bez użycia miernika światła.Kraków ulica Szeroka na Kazimierzu

Przykładowy przykład: "Słońce 16":


  1. W słoneczny dzień, mając aparat z czułością ISO 100, ustaw przysłonę na f / 16 i czas otwarcia migawki na 1/100 s (lub najbliższa wartość, np. 1/125 s);
  2. W słoneczny dzień, mając aparaturę z czułością ISO 200, ustaw przysłonę na f / 16 i czas otwarcia migawki na 1/200 s (lub najbliższej wartości, np. 1/250 s);
  3. W słoneczny dzień, mając aparaturę z czułością ISO 400, ustaw przysłonę na f / 16 i czas otwarcia migawki na 1/400 s (lub najbliższa wartość, np. 1/500 s);

Itp.

Rynek główny w Krakowie

Bardzo użyteczne jest "strzelanie biodra", tzn. szybko, niedostrzegalne przez innych i bez myślenia, ale wtedy nie ma kontroli nad tym, 'co robi' aparat, więc nie zawsze jest to najlepsza metoda. Tryb aparatu automatyczny jest dość przyzwoity, ale nie można polegać na nim w słabym świetle, gdy czas otwarcia migawki może być zbyt wolny, aby zamrozić sytuację dynamiczną. Czasami aparat nie może być podniesiony do oka, więc "strzał biodrowy" jest użytecznym sposobem na uchwycenie decydującego momentu.

Jeśli temat zdjęcia nie jest blisko, można podejść używając nóg jako zoomu, aby pozostać we właściwym miejscu i czasie.

Również korzystanie z obiektywu szerokokątnego pozwala 'dotrzeć do osoby', i czuć, że jesteś w tłumie jako jego uczestnik, stojąc po drugiej stronie ulicy. Spacerując przez ruchliwą ulicę lub inne miejsce, możesz robić zdjęcia z 'otwartymi oczami' na interesujące tematy.


Fotografia uliczna jest spontaniczna i szybka, którą trzeba stale ćwiczyć. Jeśli poważnie myślisz o fotografii ulicznej, aparat musi zawsze znajdować się w zasięgu ręki. Nazywa się to "decydująca chwila", w której masz tylko jedną sekundę, aby uchwycić fotografowany obiekt i rzadko uzyskać drugą szansę na zrobienie zdjęcia przedmiotu lub opowieści.

Niektórzy ludzie walczą z fotografią uliczną, ich lęk o wizerunek może przybrać odruch złości, ponieważ zrobiłeś im zdjęcie, grozą fizyczną przemocą, lub gorzej, zadzwonią na policję. Strach jest po prostu fałszywym dowodem, który wydaje się być rzeczywisty. Istnieją powszechne takie obawy, które można przezwyciężyć poprzez praktykę fotografii ulicy, i użyć swojej inteligencji połączonej z uśmiechem w takiej sytuacji.

Kraków ulica FloriańskaZ mojego osobistego doświadczenia podczas "strzelania na ulicy" aparatem nie interesuje mnie jakość zdjęcia jak w fotografii krajobrazowej czy architekturze. Staram się uzyskać obraz wysokiej jakości, ale w fotografii ulicznej nie jest to ważne. Moim zdaniem kompozycja, światło, dramat i opowieść na zdjęciu są ważniejsze niż jakość obrazu.


Podobnie jak wszystkie rodzaje fotografii, ważne jest, aby cieszyć się tym, co robię, i robić tak jak chcę. Lubię "uliczne zdjęcia", spotykać się z ciekawymi ludźmi, i patrzeć z mojego punktu widzenia na codzienne życie uliczne. To inspiruje mnie do kontynuowania pracy nad fotografią uliczną.

Kraków ulica Bożego Ciała

Foto galeria - Portfolio - fotokrakus.com

Kontakt: fotokrakus@interia.pl

Autor: Szuszkiewicz Krzysztof


Copyright © 2017 | Szuszkiewicz Krzysztof FotoKrakus