ЯК БІЖЕНЦЯМ ОФОРМІТИ СПАДЩИНУ В УКРАЇНІ У 2022 РОЦІ


Ця стаття орієнтована на те, щоб відповісти на питання та дати вступні інструкції щодо порядку прийняття спадщини в Україні у 2022 році.

В умовах військового стану, багато спадкоємців, які перебувають за кордоном, не мають можливості приїхати в Україну, і стикаються з низкою питань:

Як прийняти спадщину в Україні, м.Київ ?

Як оформити спадщину іноземцю в Україні, м.Київ?

Чи можливий вступ у спадок віддалений за довіреністю в Україні, м.Київ?

Скільки коштує успадкувати в Україні, м.Київ?

Який податок на спадщину в Україні для нерезидентів?

Прийняття спадщини України.

Прийняти спадщину нерезидентом, іноземцем або особою, яка тимчасово перебуває за кордоном України в період бойових дій буде складніше, ніж у звичайний час.

Першою складністю, з якою зіткнеться спадкоємець, буде подання заяви про прийняття спадщини. Перебуваючи в Україні, спадкоємець особисто приходить до нотаріуса, у присутність якого складається та підписується заява.

Особи, які перебувають за межами України, але є громадянами України, звертаються до консульства України для складання заяви про прийняття спадщини та надсилають цю заяву до нотаріальних органів України.

Чим відрізняється консульство від посольства.

Посольство – дипломатичне представництво, яке вирішує державні питання; консульство - установа, що вирішує цивільні питання на території іноземної держави.

Якщо спадкоємець перебуває в Федеративній Республіці Німеччина, Консульства України розташовані:

Берлін https://germany.mfa.gov.ua/timchasovij-zahist-u-frn

Дюсельдорф https://duesseldorf.mfa.gov.ua;

Мюнхен https://munich.mfa.gov.ua

Франкфурт на Майні https://frankfurt.mfa.gov.ua

Гамбург https://hamburg.mfa.gov.ua

Іноземці, які звертаються до нотаріальних органів у країні перебування, складають заяву, легалізують її та відправляють до нотаріальних органів України.

Всім спадкоємцям, які перебувають за межами України незалежно від громадянства, необхідно знати і розуміти свій статус - резидент або нерезидент.

РЕЗИДЕНТ – особа, яка постійно проживає на території України (у тому числі, яка тимчасово перебуває за кордоном менше 183 днів).

Резидентами можуть бути:

громадяни України;

громадяни України, які тимчасово перебувають за кордоном;

іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають документ про постійне місце проживання на території України.

НЕРЕЗИДЕНТ - особи (у тому числі, як громадяни України, так і іноземці), які проживають на території України менше 183 днів протягом року, або мають офіційно зареєстроване місце проживання в іншій країні.

Що ж робити, щоб успадкувати нерухоме майно, яке перебуває в Україні?

Відповідно до Закону України "Про міжнародне приватне право" успадкування нерухомого майна, яке знаходиться в Україні, регулюється українським законодавством. Це означає, що для успадкування нерухомого майна необхідно пройти процедуру, передбачену законодавством України.

Відповідно до українського законодавства, немає різниці в порядку спадкування громадянами України та громадянами інших держав чи нерезидентами. Відмінності є лише у розмірі податку, який необхідно сплатити за спадкове майно.

Законодавець надав як резидентам, так і нерезидентам термін для прийняття спадщини у 6 місяців. Необхідно також зазначити, що, у зв'язку із запровадженням в Україні 24. 02. 2022 року військового стану, постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах військового стану» призупинено протягом шестимісячного терміну прийняття спадщини на час його дії.

Прийняття спадщини.

Це згода спадкоємця прийняти спадщину, яка виражається шляхом подання нотаріусу письмової заяви про прийняття спадщини.

Зверніть увагу, що до закінчення 6-ти місячного терміну зі смерті спадкодавця, необхідно подати лише заяву про прийняття спадщини. Питання оформлення свідоцтва про право на спадщину протягом цього періоду не стоїть.

Процес успадкування можна поділити на два етапи:

перший – прийняття спадщини (заява про прийняття спадщини);

другий – оформлення прав на успадковане майно.

За першим етапом законом чітко встановлений шестимісячний строк, на другому етапі – оформлення спадщини, спадкоємець не обмежений у часі.

Що робити, якщо немає можливості приїхати в Україну для прийняття спадщини?

У цьому випадку зможе допомогти довірена особа (представник), яка перебуває в Україні та діє на підставі отриманої від спадкоємця довіреності. Представник підбирає нотаріуса, надсилає необхідні зразки документів, які необхідно оформити у країні перебування, докладно пояснює процедуру оформлення спадщини.

То з чого ж почати?

Почати потрібно з вибору нотаріуса. Потрібно обирати нотаріуса за місцем знаходження спадкового майна або за місцем останнього проживання померлого. Це може бути як державний, так і приватний нотаріус. Наші юристи (адвокати) по спадкових справах, вже на цьому етапі, проконсультують та допоможуть з вибором нотаріуса, попередньо обговоривши з нотаріусом та погодивши майбутні процедурні питання. Адже не всі нотаріуси хочуть займатися спадковими справами за участю нерезидентів, кожен нотаріус має свої порядки роботи та ціни на послуги.

Покроковий порядок прийняття спадщини через представника.

1. Попередня консультація та надання необхідних зразків документів.

2. Оформлення заяви про прийняття спадщини та довіреності на представника в країни перебування.

Для того щоб довірена особа могла представляти інтереси спадкоємця, їй необхідно мати довіреність. У довіреності чітко прописуються всі повноваження та дії, які довірена особа може здійснювати від імені спадкоємця. Заява про прийняття спадщини та довіреність видані за межами України підлягають легалізації.

3. Надсилання вищезазначених заяв своєму представнику в Україну

4. Звернення представника до нотаріальних органів України для відкриття спадкової справи.

Перелік документів для відкриття спадкової справи (може змінюватися залежно від конкретної ситуації):

- Копія паспорта спадкоємця. Якщо спадкоємець самостійно з оригіналом паспорта не приходить до нотаріуса, то довірена особа подає засвідчену нотаріально копію. Якщо це паспорт іноземної держави, то завірена нотаріально копія має містити також переклад паспорта українською.

- (бажано) довідка про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків РНОКВП (так званий ідентифікаційний код, виданий податковою інспекцією). Виготовити ідентифікаційний код іноземцю може представник за наявності зазначення в довіреності цих повноважень.

- Свідоцтво про смерть спадкодавця. Якщо людина померла за межами України, і свідоцтво про смерть видано уповноваженими органами іноземної держави, воно підлягає легалізації. Переклад українською мовою свідоцтва можна зробити вже в Україні, і уникнути повторної легалізації ще й перекладу.

- Заповіт (якщо успадкування відбувається за заповітом). Заповіт є обов'язковим документом, який подається нотаріусу в оригіналі, і якщо заповіт написаний іноземним нотаріусом, то, звичайно ж, підлягає легалізації та перекладу українською мовою.

- документи, що підтверджують родинні стосунки (якщо успадкування відбувається за законом, тобто коли немає заповіту). Свідоцтво про народження (усиновлення), свідоцтво про шлюб тощо, - все залежить від ступеня спорідненості.

(Якщо спадкоємець знаходиться за межами України і не хоче передавати оригінали таких документів в Україну, то вийти з цього положення можна, зробивши нотаріально завірені копії).

- довіреність на представника.

Ще раз наголосимо!

Відкриття спадкової справи необхідно здійснити саме до закінчення 6-ти місячного терміну після смерті спадкодавця. Результат цього етапу - це отримання виписки про реєстрацію спадкової справи. Усі наступні дії (подання документів на спадкове майно, його оформлення та отримання свідоцтва на спадщину) здійснюється після закінчення 6-ти місячного терміну.

5. Після відкриття спадкової справи, ваш представник збирає та надає нотаріусу необхідний пакет документів для подальшого оформлення свідоцтва про право на спадщину. Якщо необхідних документів немає, їх необхідно буде відновити. Нотаріус надсилає запити до компетентних органів для отримання підтвердження про права спадкодавця на певне майно, а це потребує часу.

Перелік необхідних документів індивідуальний та залежить

- від наявності правовстановлюючих документів на успадковане майно;

- Від кількості успадкованого майна;

- Від виду успадкованого майна;

- від порядку спадкування (за заповітом чи за законом);

- від наявності документів, що засвідчують родинні зв'язки та відсутність помилок у даних документах тощо.

ВАЖЛИВО!

- Необхідність в оригіналах документів, що встановлюють право, виникає виключно на останньому етапі оформлення спадщини, коли спадкоємцю замість старих правовстановлюючих документів, оформлених на спадкодавця, будуть видані нові свідоцтва, оформлені на спадкоємця. Попередня робота проводиться виключно із ксерокопіями, фотокопіями.

- Кваліфікований представник перед початком роботи з оформлення спадщини узгоджує перелік необхідних документів з нотаріусом, знає де, коли та в які терміни подаються документи, готує зразки документів, які спадкоємець може оформити у країні перебування.

- При оформленні спадщини завжди робиться попередній розрахунок вартості процедури оформлення спадщини (послуги нотаріуса, представника, податки тощо).

До правовстановлюючих документів належать: свідоцтво про право власності, договір дарування, договір купівлі-продажу, договір міни, свідоцтво про придбання майна з публічних торгів тощо. У разі відсутності правовстановлюючих документів, попередньо необхідно здійснити пошук та відновлення документів на майно. Це може зробити довірена особа на основі наявної довіреності від спадкоємця. Якщо майно раніше реєстрували в електронних реєстрах, нотаріус може самостійно отримати інформацію про дане майно з таких реєстрів.

6. Експертна оцінка нерухомого майна (необхідна, якщо спадкоємець зобов'язаний сплачувати податок).

Для отримання оцінки вартості нерухомого майна необхідно звернутися до сертифікованого експерта або до оціночної компанії, яка уповноважена здійснювати такі дії. Експертна оцінка надається нотаріусу разом із іншими документами. Сума податку, яку необхідно сплатити, вираховується у відсотковому співвідношенні від вартості майна, зазначеної в експертній оцінці. Об'єкти спадкування (тобто спадкове майно) оподатковуються як податок на доходи фізичних осіб. Від сплати цього податку звільняються особи-резиденти першого та другого ступеня спорідненості.

Навіть якщо спадкоємець підпадає під категорію осіб, які звільняються від сплати такого податку, але він є нерезидентом, йому доведеться сплатити суму в 18% від вартості майна.

Сплата податку нерезидентом у спадок має відбутися до нотаріального оформлення свідоцтва на спадщину.

При оформленні спадщини спадкоємцем, який не належить до першого та другого ступеня спорідненості або є нерезидентом, додатково сплачують військовий збір, який становить 1,5% від оцінної вартості майна.

7. Отримання спадкоємцем свідоцтва про право на спадщину.

Оскільки нотаріуси можуть реєструвати право власності на майно, то під час видачі свідоцтва про право на спадщину нотаріус також може самостійно здійснити реєстрацію права власності на спадкове майно у Державному реєстрі прав власності на нерухоме майно. Ця дія є фінальною у процедурі спадкування - спадкоємець стає повноправним власником майна.


Як біженцям оформити спадщину у м. Київ у 2022 році


Зразок заяви про прийняття спадщини

До приватного/державного нотаріуса _________

міського нотаріального округу _______________

гр. _______________________________________

________________________року народження

Реєстраційний номер ОКПП_____________,

Яка зареєстрована за адресою: місто ___________

вул. ____________, будинок _ квартира __

ЗАЯВА

____________року помер(ла) _______________ПІП, «__»_______ року народження, реєстраційний номер облікової картки платника податку _____________, що постійно проживав(ла) за адресою: м. _______, вул. ___________, буд. ____, кв._____

Після смерті відкрилася спадщина

Повідомляю нотаріуса, що цю спадщину я приймаю.

Зміст статей 1269, 1273, 1274 Цивільного кодексу України нотаріусом мені роз’яснено.

Місто _______________

Дата________ Підпис __________/ _________________