Forklift Tamiri Nasıl Yapılır, Nelere Dikkat Edilir?

Forklift servisi

O çok gördüğümüz ve tam olarak ne iş yaptığını bilemediğimiz forkliftler aslında boyundan büyük işler yapıyor. İç mekanlarda, dış mekanlarda veya herhangi bir alanda sürekli olarak kullanılmaları Forklift Sektörünü bile oluşturmuş durumda. Çok zor bir kullanıma sahip olmadığı için bu aracı kullanırken öyle profesyonel bir bilgiye gerek olmuyor. Komplike aksanları sayesinde Forklift Operatörü tarafından kolayca çeşitli işlerde kullanılıyor. Buraya kadar her şey güllük gülistanlık. Bu içeriğimizde biraz daha forkliftlerin arızalarına değinmek istiyoruz. “Forklift tamiri nasıl yapılır?” veya “Forklift servisinde dikkat edilmesi gereken konular” hakkında fikir sahibi olmak istiyorsanız yazımıza geçebiliriz.


Forklift Tamiri Nasıl Yapılır?


Forkliftler kolay kullanımı ve fazla karışık olmayan yapıları sayesinde fazla arızalanmazlar. Genel olarak kullanıcı hatası, akü bitmesi, düzenli bakımlarının yapılmaması veya düşük olasılıkla hatalı araç gelmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Forklift benzeri iş makinalarında olduğu gibi kullanıcı hatası diğer sorunlardan daha büyük bir sorun. Ne kadar da kullanımı kolay bir iş makinası olarak belirtsek de, forkliftler hakkında hiç deneyimi olmayan birisinin operatörlük yapması en baştan büyük bir hatadır. Herhangi bir kullanıcı hatası ya da bakım yaptırmama sonucu oluşan durumlarda Forklift servislerine ulaşmanızı büyük bir şekilde tavsiye ediyoruz. Bu uyarımızdan sonra ilk başlığımız olan “Forklift lastik tamiri nasıl yapılır?” başlığımıza geçebilirsiniz.


Forklift Lastik Tamiri Nasıl Yapılır?

Forklift tamiri sadece teknik bakımdan yapılmaz. Tamir aslında bir sorunu başından önlemekten de geçer. Forklift lastikleri de bu iş makinası için diğerleri kadar önemli bir yapı. Bizim hatayı en başından önlememiz için teknik olarak bir hata yapmamız lazım. Forklift lastikleri iç ve dış mekan lastikleri olarak ikiye ayrılıyor. İç mekanda kullandığımız lastikleri dış mekanda da kullanır isek bu verimli bir işlem olmaz. Sonuçlarında lastik patlamaları, kalite kaybı ve fazla yakıt tüketimi gibi olumsuzluklar olabilir. Bunun önüne geçmek için iş makinamızı bakımlarını yaptırıp servis kontrolünden geçirmeliyiz. Ayrıca lastikleri de kullanım alanına göre kullanmalıyız.


Akülü Forklift Tamiri Nasıl Yapılır?

Akülü forkliftler gerek kullanım kolaylığı gerek bazı modellerindeki fiyat ucuzluğu gerek de yakıt tasarruffu dolayısıyla firmalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Fakat bu forkliftler ilk alındığı günden itibaren aralıksız kullanıldığında akü boşalması veya akü arızası çıkartabiliyor. Zaten çalışma enerjisinin çoğunu aküden aldığı için akünün bitmesi doğal bir sorun. Bazı firmalar veya kişiler direkt yaygara kopartabiliyor bu durum sebebiyle. Eğer akü yeni ve tam dolu olduğu halde çalışmıyorsa ilk olarak yağını ve suyunu kontrol ediniz. Yine aynı şekilde akü tamirini tamamlayamadıysanız kendi Forklift servisinize danışın.

Elektrikli forklift

Forklift Kart Tamiri Nasıl Yapılır?

Kişisel bir forklift makinanız varsa ve elektronik kart arızasından şüpheleniyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir Forklift Servisine başvurmaktır. Biz yine ilk başta uyarımızı yapalım. Eğer küçük bir arıza olduğunu düşünüyorsanız ilk olarak kabloları kontrol etmeniz gerekir. Çünkü herhangi bir kesilme ya da yanma sonucunda kablolar zarar görebilir. Kablolarda sorun yok ise karta bakıcağız bu sefer. Kartta yanma izleri gibi izler görüyorsanız elinizi sürmeden servisinizle iletişime geçin ve bir uzman desteği alın.