ГОТОВИ ЗА БЪДЕЩЕТО

FIT FOR FUТURE

2019-1-BG01-KA101-062172

Програма „ЕРАЗЪМ+”,

Ключова дейност 1 „Образователна мобилност за граждани“,

сектор „Училищно образование“


За проекта

Проектът "Готови за бъдещето" е в съответствие със стратегията за развитието на Финасово-стопанска гимназия "Васил Левски" - град Добрич и главните цели на проекта за организиране на обученията и наблюдението на работата са:

  • Нови перспективи за развитие и интернационализация на нашето училище
  • Използване на добри европейски практики за прилагане на подходи в учебния процес с цел развиване на комуникативни умения на чужд език
  • Подпомагане на професионалното развитие на учителите и ръководството, което би довело до въвеждане на иновации и подобряване на качеството на преподаване

Планираните проектни дейности са в две направления за квалификация:

  1. Структурирани курсове

Бенефициенти ще бъдат 4 учители в структурните курсове, които ще посетят 2 обучения в 2 европейски страни: "English for Teachers“ във Великобритания и "In English, please!" в Португалия. Избраните кандидати за участие и в тази квалификация са същевременно с изявени лидерски умения и с прогресиращо кариерно развитие. Имат необходимата езикова и дигитална подготовка, мотивирани са към извличане на ползи от обученията и могат да внесат своя принадена стойност към тях.Те са ориентирани към иновативни методи на преподаване и ще спомогнат много за осъществяване на международни контакти. Чрез подбора точно на тези авторитетни учители се цели да се реализира висока "принадена стойност" на резултатите от мобилностите, така че те да бъдат мултиплицирани и интегрирани в нови иновативни решения на нашето училище и неговата БЪДЕЩА ВИЗИЯ.

И двете обучения ще се проведат през лятната ваканция, като първото е 10 дневно в Великобритания, а второто - 6 дневно в Португалия.

Участниците ще бъдат обучавани при реални условия в група и ще имат възможност да създадат европейски партньорски мрежи. Те ще повишат квалификацията си в престижни образователни институции, попадайки в автентична чуждоезикова среда.

2. Наблюдение на работата

Бенефициенти ще бъдат 6 души от мениджърският екип и учители. Партньор по тази дейност е професионално училище "Ito Vakfi Suleyman Tastekin Mes ve Teknik Anadolu Lisesi" в Измир, Турция. За период от 1 седмица през пролетната ваканция през април 2020г. ще се запознаем с: различни методологии за разработване на нови инструменти и приложения за обучение с цел подобряване на качеството на професионалното образование и обучение; „маркетингови” инструменти, които да направят училищата за ПОО по-привлекателни за учениците; ще анализираме и сравним учебните програми в Турция и България, като извлечем положителните страни от тях и др.

Тази дейност ще подпомогне осъществяването на международни контакти и ще се подобри капацитета, атрактивността и международното измерение на училището. В процеса на наблюдения бенефициентите ще усвоят нови знания, умения и компетенции (посредством беседи, семинари, работни ателиета и наблюдение) и ще внедрят иновации в учебната практика на училището посредством широко споделяне на опита си с останалите учители от училището и общността.

Очакваните конкретни резултати от реализираните проектни дейности са получаване на мотивация за кариерно израстване на педагогическия персонал, подобряване чуждоезиковите компетентности на учителите, подобряване на тяхната самооценка, прилагане на индивидуалния подход в обучението на нашите ученици чрез персонифициране на учебно съдържание, придобиване опит за прилагане дуално обучение, внедряване на проектно - базирано и проблемно- базирано обучение.

В дългосрочен план са свързване на класни стаи, обмяна на опит между европейски и международни институции, прилагане на една обща Европейска квалификационна рамка, осъществяване на всякакъв вид многостранен и мултикултурен диалог и сътрудничество. Реализиране на нови партньорства по КA 229, КА201 или КА202. Имаме амбиция да реализираме проекти по КА102 ПОО, а за целта ни трябват и добре подготвени езиково учители по професии.

Очакваното въздействие на проекта "Готови за бъдещето“ е главно върху професионалното развитие и квалификация на преподавателите, върху атрактивността, статута и цялостната атмосфера на институцията, в която работят. Нашият девиз е: “Учим се днес, за да успеем утре!” . В условията на нарастваща конкуренция и динамични промени в европейския и националния контекст ФСГ ще продължи да модернизира непрекъснато образователната дейност в областта на професионалното образование. Нашето училище ще продължи да утвърждава своите лидерски позиции в професионалните направления: Икономика, Управление и администрация, Финанси и Застраховане. ФСГ ще продължи да адаптира учебните програми в зависимост от промените в национална и международната среда, да привлича повече ученици, да стимулира международната мобилност на своите ученици и преподаватели, като се стреми да разширява и затвърждава международното си сътрудничество с европейски и международни институции.

Този проект е финансиран по КА101

Потенциалните бенефициенти по дейност „Мобилност”, сектор „Училищно образование”, съгласно Ръководството по Програма „Еразъм+“ могат да бъдат: Училищата (т.е. институции, предоставящи общо, професионално или техническо образование на всяко образователно ниво от предучилищно до средно), които са регистрирани в страна участничка в Програма „Еразъм+”. Координаторът на национален консорциум за мобилност.

В рамките на Ключова дейност 1 в областта на училищното образование се отпуска финансиране за проекти за мобилност на: училищен персонал (преподавателски и непреподавателски, включително училищни директори и др.), работещ в изпращащото(ите) училище(а.), както и друг образователен персонал (експерти в РУО на МОН, училищни съветници, педагогически съветници, психолози и др.), участващ в стратегическото развитие на изпращащото(ите) училище(а).

Образователната мобилност за учители в сферата на училищното образование с цел обучение подкрепя професионалното развитие на учители, ръководни кадри в сферата на училищното образование и друг училищен персонал под формата на:

  • Участие в структурирани курсове или обучения в чужбина;
  • Периоди на наблюдение в партньорско училище или друга организация, работеща в сферата на училищното образование;
  • Образователната мобилност в сферата на училищното образование с цел преподаване дава възможност на директори, учители или друг училищен персонал да преподават в партньорски училища в друга европейска страна.

Програма Еразъм - 32 годишна история

„Еразъм+“ e eвропейска програма за образование, обучение, младеж и спорт, която стартира през 2014г. http://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/ Тя е създадена, за да подкрепя дейностите в сферата на: училищното образование, висшето образование, професионалното образование и обучение, образованието за възрастни, младежкия сектор, като има за цел да изгради стабилни партньорства между образованието и бизнеса за насърчаване на иновациите и конкурентоспособността, насърчава заетостта и поставя акцент върху борбата с младежката безработица.

В България националната структура за управление на европейски образователни програми е Център за развитие на човешки ресурси (ЦРЧР):

Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" град Добрич - училище със 70 годишна история

Ако има нещо, което не можем да си представим, това е съвременната образователна система на град Добрич без Финансово-стопанска гимназия “Васил Левски”. Защото днес, във второто десетилетие на XXI век, повече от всякога общообразователната и професионалната подготовка на учениците осигурява високи перспективи и далечен хоризонт за житейска реализация.

Има ли по-добър старт за един млад човек, подготвен в духа на съвременната пазарна икономика, в съответствие с изискванията на глобализиращото се общество?

Между страниците на десетилетията се преплитат безчет човешки съдби – съдби на учители, които са дали най-доброто от себе си, за да припламне искрата на знанието в очите на неукрепналите момичета и момчета; съдби на хиляди възпитаници, избрали точно тази професионална гимназия за своя отправна точка към зрелостта; съдби на служители и специалисти, за които работата в училището е била потребност и дълг, и отговорност.

Едва ли е възможно да включим всички в един своеобразен отчет, особено когато става дума за 70-годишна история.

Обучителни организации

Фейс

Организатор на обученията

English for Teachers (A2, B1) in United Kingdom

English Matters предлага курсове за учители, студенти и професионалисти в Ирландия, Англия и други европейски страни. Значението на изучаването на английски език чрез културата (културите) и споделянето на идеи и добрата ни дейност се откроява с проектирането, популяризирането и организацията на съвместните практики на програмите са фундаментални за нашата работа. По отношение на интеркултурното и основано на запитване изучаване на съвременните езици.

English Matters въвежда европейско измерение в своите дейности и насърчава международната мрежа и създаването на партньорства за учене. Това улеснява обмена на професионални умения, както на ниво училище или институт, така и на лична основа. Tehnite програми са чудесен пример за активното подпомагане на Европа. Фирмата е базирана в Испания и работи с университети и органи за обучение в Ирландия, Англия и различни европейски страни.

Организатор на обучението

COACHING: A POWERFUL TOOL

Learning Together is a operating division dedicated to training under the Erasmus + programme.

Founded in 2000 and accredited by the Department General for Employment and Labour Relations (DGERT) since 2001, the management company is an education and training institution with over 15 years of experience and has its head quarters in Porto (Portugal) . Since 2001, more than 400 trainers, 18 project coordinators and 9 administrative worked with us.

Our PIC code: 916487332

Организатор на НАБЛЮДЕНИЕТО НА РАБОТАТА

„Ito Vakfi Suleyman Tastekin Mes ve Teknik Anadolu Lisesi“

Измир, Турция


Лого на проекта

Екип на проекта:

Координатор: Милена Николова

Техническо лице: Снежина Вутова

Счетоводител: Теменужка Коларова

Контактно лице: Минка Господинова