Фадєєнко Галина Дмитрівна

Директор Державної установи "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України"

Керівник відділу вивчення захворювань органів травлення та їх коморбідності з неінфекційними захворюваннями

Член-коресподент Національної академії медичних наук України 

Доктор медичних наук, професор, 

Лікар-терапевт вищої кваліфікаційної категорії, лікар-гастроентеролог вищої кваліфікаційної категорії

Викладач освітньо-наукової програми з підготовки докторів філософії ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України"

Галина Дмитрівна Фадєєнко – відомий терапевт і гастроентеролог, учениця і послідовник Героя України 

академіка Любові Трохимівни Малої – яскравого представника Харківської терапевтичної школи.

Науковий стаж - 35 роки. Клінічний стаж - 49 років. 

ОСВІТА ТА НАУКОВА ПІДГОТОВКА

Закінчила з відзнакою у 1974 р. Харьківський медичний університет. 

1974-1975 - Навчалася в інтернатурі при Харківській міській клінічній лікарні №27. 

У 1993 р. Фадєєнко Г.Д. присуджено учене звання кандидата медичних наук, а в 1995 р. - учене звання старшого наукового співробітника з спеціальності "Внутрішні хвороби".

У 1999 р. присуджено вчене звання доктора медичних наук після успішного захисту дисертації за темою "Клітинні та гуморальні механізми загоєння виразок з неускладненим та ускладненим перебігом виразкової хвороби шлунка та дванадцятипалої кишки".

У 2003 р. присуджено звання професора з внутрішніх хвороб.

У 2021 р. Президією НАМН України обрана  Членом-кореспондентом Національної академії медичних наук України за  спеціальністю "Терапія".

Трейнінги та курси 

Безпосередньо приймає участь в організації бесперервної медичної освіти – організатор заходів та/або доповідач 

Володіння мовами

англійська (B2), українська

ПРОФЕСІЙНА КАР'ЄРА 

З 1980 своє медичну та наукову діяльність пов'язала з Інститутом терапії, починаючи з очолення приймального відділення, далі -  завідуюча відділенням гастроентерології (з 1988 до 2001 рр.) та провідний науковий співробітник

З 2003 р. - Заступник директора з наукової роботи Інституту терапії ім. Л.Т. Малої АМН України

З 2013 - дотепер - Керівник відділу вивчення органів травлення та їх коморбідності з неінфекційними захворюваннями ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої АМН України", Харків

З 2013 р. - Директор ДУ "Національний інститут терапії ім. Л.Т. Малої НАМНУ"

НАУКОВА ДІЯЛЬНІСТЬ

Член-коресподент НАМН України Галина Дмитрівна Фадєєнко відомий вчений-терапевт, яка створила наукову терапевтичну школу, що здобула авторитет в Україні і за її межами. За її ініціативою вперше в Україні було впроваджено методики визначення дослідження бактерій Helicobacter pylori за допомогою мікробіологічного методу.  Під її керівництвом вперше в Україні була розроблена інтегральна система прогнозування можливих ускладнень виразкової хвороби і її профілактики,  розроблений алгоритм ранньої неінвазивної діагностики стеатозу та стеатогепатиту неалкогольної етіології, запропоновані гематологічні критерії прогнозу розвитку фіброзу і цирозу печінки при хронічних гепатитах. 

Суттєвим досягненням Г.Д.Фадєєнко є визначення ролі кишкової мікробіоти, епігенетичних факторів та генетичної детермінованості в розвитку та прогресуванні найбільш розповсюджених неінфекційних захворювань в умовах коморбідності, визначення ранніх (доклінічних) маркерів поєднаної патології з подальшою розробкою заходів профілактики та призначення їх персоніфікованого лікування. 

Широкому загалу науковців та лікарям відомі наукові роботи проф. Г. Д. Фадєєнко з вивчення патології органів травлення, коморбідності хвороб органів травлення з іншими захворюваннями, зокрема гастроезофагеальної рефлюксної хвороби (ГЕРХ) та ішемічної хвороби, ГЕРХ та гіпертонічної хвороби, ГЕРХ та ожиріння, ГЕРХ та хронічні обструктивні захворювання легень, неалкогольної жирової хвороби печінки та порушень ліпідного обміну і атеросклерозу та ін.

Вперше в Україні Г. Д. Фадєєнко було розроблено алгоритм ранньої неінвазивної діагностики стеатозу і стеатогепатиту неалкогольної етіології; запропоновано гематологічні критерії прогнозу розвитку фіброзу і цирозу печінки при хронічних гепатитах.

Галина Дмитрівна започаткувала проведення в інституті фармакогенетичних та нутрігенетичних досліджень при терапевтичних захворюваннях, результати яких дозволяють забезпечити індивідуальний підхід до кожного пацієнта з урахуванням його генетичних особливостей.

Суттєвим досягненням серед наукових розробок під персональним керівництвом Г.Д.Фадєєнко стало визначення ролі кишкової мікробіоти , епігенетичних факторів та генетичної детермінованості в розвитку та прогресуванні найбільш розповсюджених неінфекційних захворювань  в умовах коморбідності, а також розробці персоніфікованих методів  профілактики і лікування поєднаної патології.

За пропозицією професора Фадєєнко Г.Д. розвивається пріоритетний для України напрямок внутрішньої медицини – профілактика неінфекційних захворювань (НІЗ) - спрямований на розробку та створення програм індивідуальної та групової профілактики НІЗ з метою ранньої діагностики найбільш поширених НІЗ, скринінгу пацієнтів з коморбідною патологією терапевтичного профілю з наступним застосуванням диференційованих профілактичних заходів для попередження розвитку ускладнень. В 2014 р. проф. Фадєєнко Г. Д. стала засновником громадської організації "Асоціація профілактичної медицини".

Професор Фадєєнко Г.Д. приймає активну участь у підготовці наукових кадрів вищої кваліфікації: Під її керівництвом підготовлено 2 доктора медичних наук, 13 кандидатів медичних наук та 1 доктор філософії.

Участь в атестації наукових кадрів (як офіційного опонента  або члена постійної спеціалізованої вченої ради)

Підготовка  наукових кадрів

Є науковим керівником/консультантом 16 дисертантів – 2 д.мед.н., 13 к.мед.н. та 1 доктора філософії.

2018 - Науковий керівник дисертаційної роботи Нікіфоровой Я.В.  на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук зі спеціальності 14.01.02 - внутрішні хвороби 222 – медицина. Тема: "Корекція харчової поведінки у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки з ожирінням та гіпертонічною хворобою"

2022 - Науковий керівник дисертаційної роботи Черелюк Н.І. на здобуття наукового ступеня доктор філософії (Phd). Тема: "Оптимізація ранньої діагностики неалкогольної жирової хвороби печінки на тлі ожиріння та надлишкової ваги з урахуванням основних філотипів кишкової мікробіоти та маркерів запалення"

Офіційна опоненція

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Тимошенко Галини Юріївни за темою "Оптимізація діагностики, прогнозування перебігу та лікування хворих на хронічний холецистит та цукровий діабет 2 типу з урахуванням ролі фактору росту фібробластів-19", подану на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за спеціальністю 14.01.02 – внутрішні хвороби

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Маслової ганни Сергіївни на тему "Патогенетичне обґрунтування диференційованого підходу до профілактики уражень печінки у хворих на гемобластози із надмірною вагою і ожирінням" на здобуття наукового ступеня доктора медичних наук зі спеціальності 14.01.02 - внутрішні хвороби

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Яранцевої наталії Андріївни на тему: "Роль тиреоїдних гормонів в коморбідному перебігу гастроезофагеальної рефлюксної хвороби та автоімунного тиреоїдиту в осіб молодого віку", що представлена на здобуття наукового ступеня доктора філософії за спеціальністю 222 "Медицина"  (спеціалізація: 14.01.02 – "Внутрішні хвороби")

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Балаклицької Ірини Олегівни на тему: "Роль мелатоніну та  серотоніну у формуванні інсомнії при гастроезофагеальній рефлюксній хворобі із супутньою нейроциркуляторною дистонією" на здобуття ступеня доктора філософії в галузі знань 22 "Охорона здоров’я" за спеціальністю 222 - "Медицина"  (спеціалізація: 14.01.02 – "Внутрішні хвороби")

2021 - Офіційний опонент дисертаційної роботи Мургузова Мургуза Адільхан огли "Оптимізація діагностики та лікування гастроезофагеальної рефлюксної хвороби асоційованої із синдромом обструктивного апное сну з урахуванням якості життя, стану оксидативного стресу і мелатоніну", що представлена на здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі науки 22 "Охорона здоров’я" за спеціальністю 222 "Медицина" (спеціалізація 14.01.02 – "внутрішні хвороби")

Постійне членство в спеціалізованих вчених радах

 -  Член спеціалізованої вченої ради Д 64.600.04 Харківського національного медичного університету

 -  Член спеціалізованої вченої ради Д 44.601.02 Полтавського державного медичного універститету

Дослідницький досвід

Керівництво НДР з 2015 року

2013-2015 рр. "Встановити генетичний поліморфізм ADIPOR2-гена і особливості клінічного перебігу неалкогольної жирової хвороби печінки у пацієнтів з кардіоваскулярним ризиком"

2014-2016 рр. "Вивчити роль ендотеліальної дисфункції та запально-деструктивних процесів в стравоході в розвитку та прогресуванні гастроезофагеальної рефлюксної хвороби в поєднанні з ішемічною хворобою серця та розробити підходи до  патогенетичного лікування цієї категорії хворих"

2017-2019 рр. "Розробити нову технологію персоніфікованого лікування хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на тлі метаболічних порушень"

2020-2022 рр. "Розробити шляхи індивідуалізованої корекції метаболічних порушень у хворих на неалкогольну жирову хворобу печінки на підставі вивчення кишкового мікробіому, регуляторних молекул та маркерів системного запалення"

 2023-2024 рр. "Розробити мікробіом-орієнтовану стратегію проти прогресування неалкогольної  жирової хвороби печінки під впливом стресових факторів, пов’язаних з військовими діями"

 Теоретичне обгрунтовання та дослідження ролі кишкової мікробіоти на основні ланки патогенезу при метаболічних захворюваннях: ожиріння, ЦД 2 типу, НАЖХП та ін.

 Наукові напрямки, що висвітлюються в доповідях для лікарів і науковців

"Патогенетична роль кишкової мікробіоти у виникненні, прогресуванні та ускладнень  захворювань метаболізму", "Напрямки відновлення кишкової мікробіоти", "Неалкогольна  жирова хвороба печінки як компонент метаболічних захворювань", "Новітні методи  лікування хронічних запальних хвороб кишечника"

Член редакційної колегії:

-  Головний редактор науково-практичного спеціалізованого журналу  "Український терапевтичний журнал"

 - Головний редактор науково-практичного спеціалізованого журналу  "Сучасна гастроентерологія"

 - Член редколегії науково-практичного спеціалізованого журналу "Львівський клінічний вісник"

Наукові гранти (Scientific grants)

2022 - Грант за найкращу наукову постерну доповідь на конгресі "54th European Pancreatic Club Meeting". Назва: "Features of eating behavior in patients with chronic pancreatiti" Автори: Fadieienko G., Nikiforova Y., Prosolenko K.

- Тревел-грант за програмою "International Schoolar ship Programme" від 30-th UEG Week 2022

ГРОМАДСЬКА ДІЯЛЬНІСТЬ

Фадєєнко Г.Д. є фундатором гастроентерологічної служби в Харківському регіоні, членом Президії правління Асоціації гастроентерологів України та Президії Правління Української асоціації гастроентерологів, секретарем Українського відділення Всесвітньої асоціації гастроентерологів, Головою регіонального Харківського відділення Української гастроентерологічної асоціації, Головою Харківського товариства гастроентерологів, членом Правління Українського товариства терапевтів, головним редактором видань "Український терапевтичний журнал" та "Сучасна гастроентерологія".

Професор  Фадєєнко Г.Д взяла участь у розробці Національного плану дій щодо лікування та профілактики неінфекційних захворювань відповідно до Європейської стратегії "Здоров’я-2020" та згідно розпорядження Харківської обласної державної адміністрації №630 від 28.12.2015 стала співголовою Робочої міжгалузевої групи щодо розроблення та впровадження Регіонального плану дій в боротьбі з неінфекційними захворюваннями.

За ініціативи Г.Д. Фадєєнко започатковані і регулярно проводяться в різних регіонах України виїзні засідання терапевтичної школи академіка Л.Т.Малої, в рамках яких популяризується розвиток профілактичного напрямку.

За підтримки Галині Дмитрівні в Харкові створена й успішно діє громадська асоціація "Молоді вчені і спеціалісти інститутів НАМН України".

Фадєєнко Г.Д. є депутатом Харківської обласної ради VIII скликання.

НАГОРОДИ ТА ВІДЗНАКИ

Досягнення Г.Д. Фадєєнко високо оцінені державою і громадськими організаціями. Вона нагороджена Грамотою верховної ради України за заслуги перед українським народом (2013р.), Почесною грамотою Міністерства охорони здоров’я України (2007р.), Почесною Грамотою Харківської обласної державної адміністрації (2009р.), Почесною Грамотою Харківської міської ради (2011, 2012р.), почесним знаком "За розвиток соціального партнерства" Федерації професійних спілок України та Подякою обласного комітету Харківської обласної організації профспілки працівників охорони здоров’я України (2015р.), Почесною Грамотою Головного управління охорони здоров’я Харківської обласної державної адміністрації (2006р.), почесними грамотами і дипломами Президії НАМН України за кращі науково-дослідницькі роботи (2007, 2008, 2012, 2013, 2014, 2015), медаллю-відзнакою Міжнародної академії рейтингових технологій і соціології "Золота фортуна" (2012р.), Подякою Харківського міського Голови (2016), знаком пошани Національної академії медичних наук (2016) та медаллю "Трудова слава" II ступеня (2016р.); Орденом преподобного Агапіта Цілителя Печерського з нагоди 25-річчя від дня заснування НАМНУ (2018р.); Відзнакою НАН України "За наукові досягнення" (2019р.); Почесною грамотою Президента НАМНУ та Президента Всеукраїнського лікарського товариства (2019р.); Почесною грамотою Адміністрації Новобаварського району Харківської міської ради (2020р.), Почесною Грамотою Профспілки працівників охорони здоров'я України (2021р.), Грамотою Управління служби безпеки України в Харківській області (2021р.), Почесною відзнакою Харківської обласної ради "Слобожанська слава" (2021 рік). 

16 вересня 2021 загальними зборами НАМН України Галина Дмитрівна Фадєєнко була обрана членом-кореспондентом НАМН України. 

ПУБЛІКАЦІЇ ТА НАУКОМЕТРИЧНІ ПРОФІЛІ

Професор Фадєєнко Г.Д. - автор понад 700 наукових робіт, в тому числі 47 монографій, довідників та підручників з актуальних питань терапії . Наукові розробки професора Фадєєнко Г.Д. захищені патентами України та авторськими свідоцтвами. Отримано 40 свідоцтв на право інтелектуальної власності.

Фадєєнко Галина Дмитрівна

Директор ДУ "Національний інститут терапії імені Л.Т. Малої НАМН України", керівник відділу вивчення захворювань органів травлення та їх коморбідності з неінфекційними захворюваннями,  член-коресподент Національної Академії Медичних Наук України, доктор медичних наук, професор

Адреса: 61039, м. Харків, пр. Любові Малої, 2а,

e-mail: therapy@amnu.gov.ua 

             nit_pr@ukr.net 

тел.: +38 (057) 370-37-37 


Fadieienko Galyna

Director of the Government Institution “L.T. Malaya Therapy National Institute of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine”, MD, PhD, Doctor of Medical Sciences, Professor 

Head of Department of the Study of Digestive System Diseases and their Comorbidity with Non-communicable Diseases

L.T. Malaya Therapy National Institute of the National Academy of Medical Sciences of Ukraine,   

Address: 61039, 2a Lyubovi Maloy Ave., Kharkiv, Ukraine

e-mail: therapy@amnu.gov.ua

             nit_pr@ukr.net