O nás

Vážení přátelé, krajané, spolupracovníci, lidé kolem nás známí i neznámí, všichni, kteří máte rádi českou kulturu, všichni, kteří si myslíte, že náš národ může přispět do evropského dění svou tvořivostí a činorodostí, svým zájmem kvalitně pobavit druhé i sebe i něco pro druhé udělat, vy všichni vítejte na stránkách sdružení s názvem „Česká inspirace – Inspiration tchèque“. Toto sdružení je registrováno podle belgických zákonů jako ASBL – association sans but lucratif - a vzniklo na základě společného zájmu lidí, kteří pracují v evropských institucích, jejich rodinných příslušníků, i těch, kteří zde dlouhodobě bydlí a pracují v různých firmách a organizacích. Naším cílem je zaštítit některé kulturní, společenské, vzdělávací a jiné aktivity, které v Bruselu již několik let organizujeme společně s řadou přátel a nadšenců a které dosud neměly formálnější statut a bylo tedy obtížné pro ně nalézt dostatečnou podporu.

O jaké aktivity se jedná? To se dozvíte zde.

Především je to české amatérské divadlo "Jen tak", které za více než deset let své existence představilo bruselskému publiku řadu českých i zahraničních her: od klasických titulů typu Jiráskovy Lucerny, Nezvalovy Manon Lescaut nebo Gogolovy Ženitby přes osvědčené komediální hity, jako jsou Charleyova teta Brandona Thomase, Dámský krejčí Georgese Feydaua nebo Dívčí válka Františka Čecha, až po soudobou divadelní tvorbu, kterou reprezentují třeba Pech pod střechou Pavla Kohouta, Dámská šatna Arnošta Goldflama, Nejstarší řemeslo americké dramatičky Pauly Vogel nebo ve světové premiéře uvedené hry Země zaslíbená aneb Cesta do Ameriky a zpět, kterou přímo pro tento soubor napsala Ester Lajkepová, a 1936: Vlakem do Leningradu, jejímž autorem je Josef Blažek. Naše neziskové sdružení také zastřešuje působení česko-slovenského hudebního sboru Brussings/Brusinky, který veřejně vystupuje v Bruselu již několik let. Velikou oblibu si také získaly výtvarné dílničky pro děti s rodiči, které pořádáme nejméně dvakrát ročně - před Vánoci a Velikonocemi. Naše sdružení je připraveno organizovat či podporovat další projekty a iniciativy podobného zaměření: karneval na ledě, besedy s českými spisovateli, drakiádu nebo přípravu svatomartinského průvodu... Jeho obecným cílem je poskytnout bruselským Čechům a přátelům české kultury a jazyka možnost seberealizace či odreagování v širokém spektru aktivit a zároveň svým skromným dílem přispět k propagaci české kultury a českých tradic.

Vítáme mezi námi všechny, kteří chtějí jakýmkoli způsobem pomáhat šíření dobrého jména české kultury v tomto mezinárodním prostředí a zejména ty, kteří jsou ochotni se na této činnosti aktivně podílet. Právě dobrovolné a aktivní zapojení širokého okruhu bruselských Čechů a přátel českého jazyka a kultury do přípravy programu a jednotlivých akcí je totiž základním principem fungování našeho sdružení a všech jím zastřešených projektů. Rozhodli jsme se, že vedle již existující bohaté nabídky profesionální kultury v Bruselu otevřeme možnost jejího aktivního vytváření na sice amatérském, ale o to zapálenějším a živějším základě.

Věříme, že naše společné úsilí nalezne své příznivce a že svým dílem přispějeme k dobré náladě mezi námi a k přátelství a spolupráci mezi různými subjekty.

Kdo jsou členové a nejbližší spolupracovníci našeho sdružení? A díky komu můžeme pořádat všechny naše akce?

Chcete nám pomoci? Chcete nás podpořit? Jak?

Jaké jsou cíle sdružení Inspiration Tchèque, asbl, a jaké jsou naše hlavní aktivity a projekty?