Česká inspirace

Premiéra Divadla Jen tak: Společenstvo vlastníků 12. - 15. října

Nové představení Divadla Jen tak je tady: Společenstvo vlastníků od Jiřího Havelky. Rezervace spuštěny!  Více najdete zde.

Koncerty ženského sboru Mammas&Mammas spolu s Brusinkami 

Připravte se na smršť koncertů! První se bude konat v neděli 8. října v kostele Saint Pierre,  další, kde vystoupí pouze Mammas&Mammas, v pondělí 9. října v Plzeňském domě, a poslední v úterý 10. října na Stálém zastoupeni ČR pri EU. Více najdete zde.

Smutná zpráva: zemřel Jan Řebřina (1973-2023) 


S velkou lítostí jsme přijali zprávu, že nás 17. září 2023 po dlouhé nemoci navždy opustil náš kamarád a divadelní kolega Jan Řebřina. Honza patřil k zakládajícím členům Divadla Jen tak a dlouhá léta k jeho hlavním oporám. Ve svých rolích byl vždy nepřehlédnutelný – ať už jako nekompromisní mušketýr v Lucerně, škodolibý cvrček v Ze života hmyzu nebo třeba lehce natvrdlý Vašek Kapoun v Zemi zaslíbené aneb Cestě do Ameriky a zpět. Po krátké herecké pauze se na divadelní prkna s nemenším úspěchem vrátil jako vladyka Ctirad v Dívčí válce (jeho výkon v této roli si můžete připomenout zde), důstojník Anučkin v Ženitbě nebo podruh Bárta v Záskoku. A i když zrovna nehrál, zůstával našemu divadlu nablízku a patřil k jeho skalním fanouškům. Jeho stále dobrá nálada, nadšení, nezaměnitelný smích a smysl pro humor nám budou moc chybět.


Poslední rozloučení s Honzou proběhne v pondělí 25. září 2023 v 11:15 v obřadní síni v Blatné. 


Zde v Bruselu se bude za Honzu v neděli 24. září 2023 v 9:30 sloužit zádušní mše v Église du Sacré-Coeur, Rue Le Corrège 19. Na místě bude k dispozici kondolenční kniha, která bude následně předána rodině.

Nová premiéra Divadla Jen tak v půlce října: Společenstvo vlastníků od Jiřího Havelky

Jistě jste mnozí z vás viděli úspěšný český film Vlastníci. Málokdo ale ví, že byl natočen podle úspěšné divadelní hry Jiřího Havelky Společenstvo vlastníků. A tuto brilantně napsanou (tragi)komedii teď můžete vidět naživo v podání Divadla Jen tak! Hrajeme od 12.-15.10. v bruselském divadle Le Spot v režii Jany Michalov Birgusové. Medailonky tvůrců letošního představení si můžete přečíst zde.


Dětské divadlo Jen tak  v divadle Le Spot

Přijďte se podívat na hru Zvířátka a Petrovští, kterou zahraje dětské divadlo Jen tak v neděli 25. června 2023 ve 13:00 a v 15:30 v divadle Le Spot, na adrese Rue de chambéry 32, 1040 Etterbeek. Více informací zde.


Bruselské Divadlo Jen tak zahraje v říjnu Společenstvo vlastníků

Na podzim 2023, od 12. do 15. října, si rezervujte čas na nové představení bruselského Divadla Jen tak. Tentokrát sáhla režisérka Jana Michalov Birgusová po osvědčeném divadelním textu Jiřího Havelky, který možná znáte z jeho filmového zpracování v roce 2019. Hra odhalí panoptikum lidí, kteří jsou nuceni nejen spolu sdílet prostor v jednom domě, ale ještě se dohodnout na jeho údržbě a rozvoji, ačkoli nemají společného nic jiného než právě vlastnictví bytových jednotek...


Výstava výtvarné skupiny Nesourodí v květnu

Od 5. května do 31. května bude v prostorách Zastoupení Jihomoravského kraje v Bruselu k vidění další výstava výtvarné skupiny Nesourodí, kterou založil Tomáš Lajkep a která působí při našem sdružení Inspiration Tchèque asbl. Vernisáž výstavy proběhne 11. května od 18:30 hodin. Záštitu nad výstavou přijal také velvyslanec České republiky v Belgii pan Pavel Klucký. Více informací o vystavovatelích se dozvíte zde.


Nabitý divadelní víkend 17.-19.3.

Divadelní soubor Jen tak se v březnu vrací na scénu, a to hned ve dvou provedeních! V pátek a v sobotu se můžete těšit na hru Divadlo bez zvířat francouzského autora Jeana Ribese v podání pražské odnože Divadla Jen tak, zatímco v neděli zahraje původní bruselský spolek Jen tak představení pro děti a rodiče Stvoření světa. Rezervace zahájíme v tomto týdnu. Více informací zde.


Velikonoční tvořivé dílničky

V sobotu 25. března 2023 pro vás opět připravujeme velikonoční tvořivé dílničky, které se uskuteční opět v komunitním centru Chant d´Oiseau na adrese av. du Chant d´Oiseau 40, 1150 Brusel. Více informací naleznete zde.

Karneval na ledě - fotky

Ve čtvrtek 26. ledna 2023 od 19:30 jsme velcí i malí opět řádili na kluzišti Poseidon, tentokrát v chlupatých kožíšcích v duchu hesla "Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá". Dojmy z karnevalu pro nás nafotili fotografové Martin Dušek a Jáchym Klíma. Prohlédněte si obrázky zde.


Sbírka na generátory pro ukrajinské školy 

Díky vaší štědrosti  se vybralo 22 630,77 euro. Radoš Horáček za ně koupil a už nechal na Ukrajinu dopravit 5 generátorů. Dalších 10 generátorů čeká na odvoz. Radoš teď hledá někoho, koho by zasvětil do know-how ohledně shánění a dopravy generátorů, aby mohl projekt pokračovat. Více info zde.


Rybova mše vánoční - fotky a výsledky sbírky na rodinu V. Kutilové

Díky Vašemu dobrovolnému vstupnému na našem Vánočním koncertě jsme mohli rodině Veroniky Kutilové předat 1 500 EUR.  Jménem rodiny a České inspirace velice děkujeme.

Fotografie z koncertu, které pro nás nafotil Jáchym Klíma, najdete zde. Jáchymovi děkujeme.

"Maturitní" ples České inspirace - obrázky z plesu

Pro všechny, kdo se nějak účastnili plesového víření v sále Fabry minulou sobotu, tu máme galerii fotek, které pro nás nafotili Jáchym Klíma a Martin Kubišta, jimž tímto srdečně děkujeme. Děkujeme také Martinu Duškovi za natáčení videa.

Aktuality

Brusinky zpívaly na Galakoncertě u příležitosti Dne Evropy

Galakoncert, pořádaný poslancem Evropského parlamentu panem Tomášem Zdechovským a Stálou zástupkyní ČR při EU, velvyslankyní paní Editou Hrdou se konal ve středu 10. května 2022 v prostorách Stálého Zastoupení ČR při EU. 

Sbor Brusinky pod vedením Dariny Krausové vystoupil před sborem Boni Pueri z Prahy. Zazpíváme několik písní od Jaroslava Ježka, upravených pro sbor, Mlýnský kámen od Spirituál Kvintetu, ale i moderní církevní skladbu Ave Verum. 

Celou zprávu o tom, jak se nám zpívalo, si přečtěte zde.