#wolne #silne #bezpieczne 

 Empowerment Summer School (ESS) dla dziewczyn* i młodych kobiet*

15-20 lipca 2024, Warszawa, Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki


W naszej komunikacji *gwiazdka oznacza uwzględnienie szerokiego spektrum osób, które mają doświadczenie socjalizacji i życia jako dziewczyna/kobieta oraz identyfikujące się jako dziewczęta/kobiety (w tym osoby "gender non-conforming" i trans).

Zaproszenie na ESS jest skierowane do osób posługujących się językiem polskim, ale zapewniamy tłumaczenie na PJM i język ukraiński. Wszystkie zajęcia będą odbywać się w przestrzeniach dostępnych dla osób poruszających się na wózkach.

Cześć!


Czy chcesz tego lata zrobić coś wyjątkowego dla siebie? 

Czy po tygodniu z nami na ESS chcesz poczuć się #wolna #silna #bezpieczna?

Masz 16-24 lata?

Jako Fundacja Juniper z Krakowa zapraszamy dziewczyny* i młode kobiety* w wieku 16-24 lata do udziału w jedynym tego rodzaju wydarzeniu w Polsce – inspirującej 6-dniowej Letniej Szkole Empowermentowej! Wydarzenie odbędzie się w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie (instytucji partnerskiej projektu), w dniach 15-20 lipca 2024 roku.

 

Empowerment Summer School (w skrócie: ESS) ma 2 główne cele:

-         rozwinąć Twoją świadomość w zakresie równości płci i bezpieczeństwa

-         wesprzeć Twój rozwój osobisty, społeczny i zawodowy!



Zaproszenie na ESS w Polskim Języku Migowym możesz obejrzeć tu: 

O ESS 

Co czeka na Ciebie w trakcie ESS 

ESS to doskonała okazja do refleksji nad ważnymi kwestiami społecznymi oraz budowania sieci wsparcia i inspiracji.

Zapraszamy Cię do  udziału w cyklu inspirujących warsztatów, dzięki którym rozwiniesz swoje umiejętności w zakresie przeciwdziałania przemocy motywowanej uprzedzeniami, krytycznego myślenia, zmiany społecznej i rzecznictwa, a także dowiesz się jak używać artystycznych narzędzi i jak je tworzyć.

ESS jest kreatywną przestrzenią tworzoną wraz, z i dla dziewczyn* i młodych kobiet*. Przestrzenią do wzmacniania siebie i swoich umiejętności w zakresie samostanowienia, wpływu i oporu, równości i bezpieczeństwa, feminizmu i artywizmu, krytycznego myślenia i zmiany społecznej. Przestrzenią do budowania i rozwijania kontaktów, słuchania głosów innych i bycia słuchaną, do wymiany doświadczeń, pomysłów i wiedzy, do inspiracji i działania razem z innymi.

W trakcie wydarzenia będziesz mieć też okazję do spotkania wyjątkowych artystek i aktywistek oraz poznania metodologii spacerów badawczych, skupionych na kwestiach bezpieczeństwa dziewczyn* i kobiet* w miastach, którą będziesz mogła np. wykorzystywać w swoich przyszłych działaniach.

Weźmiesz również udział w inspirujących sesjach co-creation (współtworzenia) z udziałem osób z organizacji społeczeństwa obywatelskiego, grup feministycznych i młodzieżowych, aby wspólnie opracować plan działania i fundamenty kampanii na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa (w) przestrzeni publicznej w miastach.

ESS kładzie nacisk na współtworzenie, dialog, wspólną refleksję, eksplorację i otwarte uczenie się, w bezpiecznej i kreatywnej przestrzeni. Dołącz do nas, aby zdobyć cenną wiedzę, rozwinąć swoje umiejętności, poznać niesamowite osoby i poczuć siłę wspólnoty, która zmienia świat!

Program ESS został zaplanowany z udziałem osób należących do Dziewczyńskiej* Grupy Doradczej fundacji Juniper, o której dowiesz się więcej w trakcie szkoły letniej.

 

Dlaczego to robimy?

Empowermentowa Szkoła Letnia stanowi część projektu „Safer Cities", którego celem jest współtworzenie z dziewczętami* i młodymi kobietami* w całej ich różnorodności (w skrócie: D*MK*), bezpiecznych, odpowiedzialnych i włączających miast. Dążymy do:

● Zwiększenia autonomiczności, bezpieczeństwa i dostępu D*MK* do przestrzeni publicznej w miastach.

● Zwiększenia aktywnego i znaczącego uczestnictwa D*MK* we współtworzeniu miast i współrządzeniu nimi.


 

Sprawdź, czy to dla Ciebie!

Jako organizacja feministyczna, dla której kluczowe są perspektywa intersekcjonalna i dostępność, zaproszenie kierujemy do wszystkich dziewczyn* i kobiet* między 16 a 24 rokiem życia, w tym należących do grup mniejszościowych ze względu na pochodzenie, kolor skóry, stopień sprawności, orientację lub tożsamość seksualną i płciową i inne przesłanki.

Udział w wydarzeniu jest całkowicie bezpłatny, a osobom spoza Warszawy zapewniamy zwrot kosztów dojazdu i nocleg. Ilość miejsc noclegowych jest ograniczona.

Zapewniamy też wspólne wegańskie posiłki, a dla wszystkich uczestniczących przygotowałyśmy fajne gadżety.

Dbamy o dostępność wydarzenia – poza dostępnością ekonomiczną, zapewniamy tłumaczenie na Polski Język Migowy, język ukraiński, asystę osobistą oraz dostępność architektoniczną, aby każda osoba mogła czuć się komfortowo i w pełni uczestniczyć we wszystkich działaniach.

Program ESS

Zapoznaj się z naszym bogatym programem! 

 

Udział w ESS wymaga pełnego zaangażowania osób uczestniczących, w tym obecności na wszystkich sesjach warsztatowych/treningowych i wspólnych posiłkach. Zapewniamy też sporo wolnego czasu późnymi popołudniami i wieczorem.

Każdego dnia zajęcia będą rozpoczynać się o 10:00. Koniec zajęć planujemy między 16:00 a 18:00, w zależności od dnia. W trakcie planujemy przerwy regeneracyjne z poczęstunkiem i obiad.

Zajęcia będą miały bardzo różnorodny charakter. Planujemy warsztaty, spotkania, projekcje, dyskusje, zajęcia angażujące umysł i ciało, akcje performatywne, ćwiczenia regeneracyjne i relaksacyjne.

Warsztaty empowermentowe oparte na metodzie WenDo - samostanowienia, samoobrony i asertywności dla dziewczyn* i kobiet* – dzięki którym doświadczysz własnej siły, rozwiniesz poczucie sprawczości i zdolności do podejmowania decyzji, zyskasz dostęp do swoich mocnych stron i zasobów, wzmocnisz świadomość ciała, oddechu i ich potencjału. Poznasz też techniki samoobrony werbalnej i fizycznej, dzięki którym wzrośnie Twoja zdolność do obrony i poczucie bezpieczeństwa.

Warsztaty artywistyczne – artywizm to określenie działań łączących sztukę (po angielsku: art) i aktywizm. Podczas tego cyklu spotkań dowiesz się, w jaki sposób można łączyć społeczne i polityczne zaangażowanie z praktyką artystyczną. Będziemy poznawać język i narzędzia sztuki współczesnej, których każda z nas może używać, by zmieniać świat, korzystając z przestrzeni warsztatowej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz poznając tajniki wystawy Łzy szczęścia. Przyjrzymy się działaniom innych artystek i osób artystycznych, będziemy się wzajemnie inspirować i, kto wie, może zdecydujemy się na wspólne działanie ;) 

Warsztat z krytycznej analizy przekazów medialnych – na zajęciach dowiesz się, jak rozpoznawać i przeciwdziałać seksizmowi w reklamach, reagować na cyberprzemoc, oraz jak rozpoznawać manipulację i postprawdę w mediach. Warsztat dostarczy Ci narzędzi do świadomego odbioru treści medialnych i aktywnego kształtowania bezpiecznej cyberprzestrzeni. Zdobędziesz umiejętności, które pozwolą Ci zdemaskować niesprawiedliwość i dezinformację, obecną w mediach.

Warsztaty rzecznicze - te zajęcia będą się odbywały w formie interaktywnych spotkań, dyskusji, projekcji.  Dowiesz się jak skutecznie działać na rzecz zmiany społecznej, praw kobiet, promować równość i sprawiedliwość - poprzez wpływ na osoby kluczowe i decyzyjne w różnych instytucjach i środowiskach, tak by zmienione zostało prawo albo praktyka. Dowiesz się, jak planować i realizować kampanie społeczne oraz skutecznie komunikować swoje postulaty. Poznasz strategie współpracy z innymi organizacjami, tworzenia sieci wsparcia oraz angażowania społeczności w działania na rzecz równości.

Aplikuję!

Zdecydowana by aplikować?

Formularze aplikacyjne przyjmujemy do 21 czerwca 2024 do godz. 23.59. Wyniki rekrutacji zostaną ogłoszone 24 czerwca 2024 - z wszystkimi osobami biorącymi udział w procesie rekrutacyjnym skontaktujemy się indywidualnie.

 

Aplikuj!

Link do formularza aplikacyjnego znajdziesz tu: FORMULARZ APLIKACYJNY

Postaraj się odpowiedzieć na wszystkie pytania najlepiej jak potrafisz - im więcej nam napiszesz, tym więcej się o Tobie dowiemy ;-)

 

Podsumowanie:

Aplikacje na ESS przyjmujemy do 21 czerwca 2024 do godz. 23:59.

Wyniki: Informację o tym, czy dostałaś się na ESS czy nie lub trafiłaś na listę rezerwową - otrzymasz od nas 24 czerwca 2024 r. w formie mailowej. Sprawdzaj tego dnia swoją skrzynkę ;-)

Liczba miejsc: 24

Liczba dostępnych miejsc noclegowych: 10

Koszty dojazdu: zwrot określony w regulaminie, niezależny od tego, czy będziesz korzystać z noclegu (np. możesz przyjechać na szkołę do Warszawy z Poznania, ale mieszkać u rodziny)

Posiłki: zapewnione!

 

Ważne!

Przed aplikowaniem zapoznaj się z regulaminem ESS. Jeśli zostaniesz uczestniczką Szkoły Letniej będziesz zobowiązana do jego podpisania, a także wzięcia udziału w krótkim (max. 60 minut) szkoleniu online, które odbędzie się 28 czerwca o godz. 19.00. 

Kontakt

Masz pytania? 

Skontaktuj się z nami mailowo safer.cities@gmail.com lub poprzez Messenger dostępny na platformie Facebook (https://www.facebook.com/Juniper.fundacja). Odpowiemy na Twoje pytania i wątpliwości.

O nas

Fundacja Juniper działa, by każda dziewczyna* i kobieta* była wolna i bezpieczna, by mogła się rozwijać i o sobie stanowić, by miała siłę i odwagę by wspólnie z innymi wpływać na rzeczywistość, w której żyjemy. Juniper koncentruje się na budowaniu infrastruktury (ekosystemu) w zakresie profilaktyki przemocy wobec dziewcząt* i kobiet* oraz innej przemocy ze względu na płeć. Rozwijamy i upowszechniamy strategie empowermentowe (upełnomocnienia), emancypacyjne i sojusznicze, by zwiększać wpływ osób z grup narażonych na dyskryminację, na narracje, polityki, praktyki i instytucje. Angażujemy się we współpracę i wspieranie osób pracujących i podejmujących decyzje w sektorach edukacji, młodzieży, polityk społecznych, bezpieczeństwa i in. a także w rozwój międzynarodowej współpracy i rzecznictwa.

Nasz partner - Plan International współpracuje z dziećmi i dziewczętami w ponad 80 krajach, aby pomóc stworzyć świat, w którym wszyscy jesteśmy równi. W tym celu Plan International zajmuje się korzeniami wyzwań i nierówności, przed którymi stoją dzieci i młode dziewczęta. Działa na rzecz dzieci od urodzenia do dorosłości i umożliwia im przygotowanie się na kryzysy i przeciwności losu oraz reagowanie na nie. Plan International Poland rozpoczął działania w Polsce w marcu 2022 roku, w odpowiedzi na bezprecedensowy napływ uchodźców przybywających do kraju z Ukrainy.

Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki to jedna z wiodących instytucji kulturalnych w Europie. Misją Galerii jest upowszechnianie sztuki współczesnej we wszystkich jej aktualnych przejawach jako istotnego elementu życia kulturalnego i społecznego.

Galeria organizuje wystawy czasowe, prezentując najciekawsze zjawiska w sztuce XXI i XX wieku. Galeria prowadzi działalność edukacyjną kierowaną zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do widzów dorosłych. Organizuje również cykle wydarzeń dostępnych, czyli uważnych na różnorodność potrzeb odbiorców. Publikuje książki o sztuce współczesnej oraz gromadzi informacje na temat współczesnego polskiego życia artystycznego.