EETIKA ÕPPEMATERJAL - BAASTASE

Kas sulle näib, et kuigi oled läbi lugenud Hea Teadustava eetikakoodeksi, ei tunne sa end kindlalt, et kõik oma teadustöös eetiliselt teed?

See veebileht aitab sul katsetada oma eetika-alaseid oskusi Baastasemel. Vasakul saad tutvuda teadustöö oluliste eetiliste aspektidega.

Käesolev veebileht aitab saada teadlikuks võimalikest eetilistest küsimustest teadustöös ning harjutada eetikakoodeksite rakendamist. Parima tulemuse saamiseks kasuta õppematerjali paari sõbra, kursusekaaslase või kolleegiga (2-4 inimest grupis).

Enne kui alustad, vaata üle rahvuslikud ja institutsionaalsed eetikajuhendid (Eestis Hea Teadustava) ja koodeksid, samuti ALLEA - üle-Euroopaline teaduseetika koodeks. Võid sooritada ka diagnostilise testi, et näha, milline on sinu eetika-alased teadmised praegusel hetkel.

Veebpõhine materjal on kasutamiseks Uurimistööde seminari osana või individuaalselt. Osalejad võivad õppematerjali alla laadida, ülesanded täita ja neist Eetikakompetentside Portfoolio koostada (juhend hetkel vaid inglisekeelne) Ethics Competence Portfolio (ECP).

Õppematerjal on jaotatud neljaks, vastavalt teadustöö etappidele: planeerimine, läbiviimine, levitamine ja andmehaldus. Kõige tõhusam oleks läbi teha kõik osad, et tutvuda erinevate eetikateemadega teadustöös. Alustamiseks klikka osale, millega soovid alustada:

Kui sa soovid õppematerjali kasutada läbiviijana, siis tutvu eetika töötoa läbiviimise juhendiga siin (hetkel vaid inglise keeles) workshop planning and assessment guidelines.

Veel üks juhtum, et arutada eksimusi ja rikkumisi:

Siin võid leida juhendeid ja põhjasid eetika infrastruktuuri kohta. Palun kontrolli oma asutuse nõudmisi, kuna need võivad näidetest erineda:

Kui sa oled läbi teinud kogu õppematerjali sellel veebilehel, siis võid jõudu proovida edasijõudnute taseme eetikamaterjaliga (ainult inglise keeles) Advanced Level.