Віртуальний кабінет технологій Вінниччини

Вітаємо Вас на відкритому освітньому сайті

для вчителів технологій/трудового навчання!

До Вашої уваги пропонуються цікаві й корисні матеріали для організації якісного і результативного навчального процесу, а саме: методичні рекомендації та досвід колег, сучасні дидактичні матеріали, розробки занять, виховних заходів, об'єктів проектування, творчі проєкти тощо.

Ми раді бачити Вас у нашому колі - колі однодумців і професіоналів своєї справи. Запрошуємо до співпраці вчителів закладів загальної середньої освіти, викладачів і майстрів закладів професійно-технічної освіти, керівників гуртків і просто зацікавлених осіб

***

Обласна конференція: 

“STEM-навчання як сучасний інструмент підвищення якості інклюзивної освіти”


30 квітня 2024 року в онлайн-режимі відбулася обласна конференція “STEM-навчання як сучасний інструмент підвищення якості інклюзивної освіти” в межах Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна – 2024»

Конференція була присвячена обговоренню ролі науки, технологій, інженерії та математики (STEM) у підвищенні якості інклюзивної освіти. Учасники мали змогу ознайомитися з новітніми дослідженнями, практичним досвідом та кращими практиками в галузі використання STEM-підходів для забезпечення рівних можливостей для всіх учнів.

 

У заході брали участь педагогічні та науково-педагогічні працівники КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, професійної технічної освіти, та зацікавлені педагоги.

 

З вітальним словом до учасників форуму звернулись Олена Герасімова, проректор з науково-педагогічної роботи КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» та Тетяна Браніцька, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафедри  педагогічних наук, початкової та корекційної освіти КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти»

 

Після вітальних слів учасники конференції мали можливість послухати захоплюючі виступи спікерів, які представили унікальні погляди та практичний досвід щодо впровадження STEM-навчання для здобувачів освіти з ООП.

 

Молошнюк Людмила Василівна, методист відділу «Ресурсний центр підтримки інклюзивної освіти» при КЗВО «Вінницька академія неперервної освіти», розглянула питання етики взаємодії в умовах інклюзивної освіти, висвітливши складові безбар'єрності та правила мови

 

У своїй доповіді Маляр Олена Іванівна, кандидат психологічних наук, доцент КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», представила огляд категорій дітей з особливими освітніми потребами та надала психолого-педагогічні рекомендації щодо організації їхнього навчання та виховання.

 

Доцент кафедри педагогічних наук, початкової та корекційної освіти, кандидат педагогічних наук у КЗВО «Вінницька академія неперервної освіти», Жаровська Олена Петрівна, у своїй доповіді підкреслила важливість застосування СМАРТ-ОСВІТИ І STEM-ТЕХНОЛОГІЙ для розвитку громадянської компетентності у дітей з різними особливостями навчання.

 

Надія Іванівна Салтановська, кандидат педагогічних наук та керівник лабораторії математики у КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», висвітлила STEM як ключовий тренд у загальній середній освіті на початку ХХІ століття та продемонструвала застосування STEM-технологій у навчанні математики через конкретні приклади.

 

Інна Миколаївна Смаковська, педагог з розвитку мовлення в Прибузькій спеціальній школі Вінницької обласної Ради, представила свій навчальний заклад та поділилася своїм досвідом у виступі на тему "Впровадження елементів STEM-освіти у заняттях з розвитку мовлення в спеціальній школі". У своєму виступі вона наводила конкретні приклади та інсайти, які можуть бути корисними для учасників конференції.

 

Заступник директора з навчально-виховної роботи у КЗ «Вінницький ліцей 33», Лариса Миколаївна Мишакова, представила заклад та продемонструвала практичні приклади інтеграції STEM-освіти та інклюзивних практик з метою розвитку творчих здібностей учнів. Вона поділилась досягненнями учнів у навчанні.

 

Олена Костянтинівна Сокольвак, заступник з навчально-виховної роботи у КЗ «Вінницькій початковій школі №5», представила школу та розповіла про процес формування STEM компетентностей у дітей з особливими освітніми потребами. Також вона поділилась успіхами учнів у STEM-навчанні.

 

Під час свого виступу Олена Петрівна Михайляк, завідувач лабораторії фізики та астрономії у КЗВО «Вінницькій академії безперервної освіти», ознайомила учасників конференції з застосуванням штучного інтелекту в STEM-освіті для учнів з особливими освітніми потребами.

 

У своєму виступі Ірина Борисівна Согур, вчитель фізики у КЗ "Вінницькому ліцеї 22", показала практичні прилади, створені учнями під час STEM-уроків з фізики, які дозволяють визначити наявність вад зору.

 

Людмила Миколаївна Дзигаленко, кандидат педагогічних наук та завідувач лабораторії технологій у КЗВО «Вінницькій академії безперервної освіти», у своєму виступі наголосила на важливих аспектах використання елементів STEM-освіти на уроках трудового навчання та технологій у контексті інклюзивної освіти.

Після завершення конференції, всі присутні відзначили позитивну атмосферу спілкування. Кожен з учасників спроєктував ідеї впровадження STEM-навчання для підвищення якості інклюзивної освіти  у своїх освітніх галузях та навчальних закладах.

***

Увага АНОНС!!!  

Всеукраїнський фестиваль "STEM-весна - 2024 

План заходів фестивалю за покликанням: https://docs.google.com/document/d/1SGyE7lgVjonOflKsl_knI9rAiUJCFEaF/editusp=sharing&ouid=101754648911372962600&rtpof=true&sd=true 

Заходи Вінниччини

29.03.2024  Педагогічний форум: "STEM-Tech Mastery: навчання та уроки для майбутніх інженерів та винахідників"  (дистанційний формат);

30.04.2024 Обласна конференція: “STEM-освіта як сучасний інструмент підвищення якості інклюзивного навчання” (дистанційний формат);

29.05.2024  Обласний STEM фестиваль “STEM-професії сучасності” 

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ОСВІТНІЙ NON-STOP «ЦЕНТР STEM-ОСВІТИ ЯК ПРОСТІР ІНТЕЛЕКТУАЛЬНИХ МОЖЛИВОСТЕЙ УЧАСНИКІВ ОСВІТНЬОГО ПРОЦЕСУ»

11-12 квітня 2024 року у фокусі Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна – 2024» на базі комунального навчального закладу «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» відбувся Всеукраїнський освітній non-stop  «Центр STEM-освіти як простір інтелектуальних можливостей учасників освітнього процесу».

Черкащина гостинно приймала педагогів-новаторів із 15 областей України, а саме: Вінницької, Донецької, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Київської, Кіровоградської, Миколаївської, Полтавської, Сумської, Тернопільської, Хмельницької, Чернігівської, Чернівецької, а також міста Київ та Біла Церква. 

Захід відбувся з метою консолідації зусиль провідних STEM-педагогів країни з питань системного впровадження та розвитку компетентнісної моделі SТЕМ-освіти, створення сучасного освітнього середовища для збалансованого гармонійного формування науково-орієнтованої системи освіти на основі модернізації освітніх галузей, презентації, популяризації та поширення кращого досвіду STEM-орієнтованого напряму в системі освіти та на виконання наказу Міністерства освіти і науки України №741 від 12.08.2022 р. «Про реалізацію інноваційного освітнього проєкту за темою «Організаційні та науково-методичні умови створення STEM-центрів у червні 2022-травні 2027 років».

Партнерами та співорганізаторами заходу є Міністерство освіти і науки України, ДЕРЖАВНА НАУКОВА УСТАНОВА «Інститут модернізації змісту освіти», Управління освіти і науки Черкаської обласної державної адміністрації, БФ «Фонд освітніх ініціатив».

У межах дводенної програми педагоги відвідали пленарне засідання, долучилися до огляду різних локацій, а саме: 

Ø    презентації технічних рішень для закладів освіти від Accord Group та STEM-class;

Ø    виставки-презентації інноваційних STEM-засобів та сучасного STEM-обладнання;

Ø    презентації сучасного навчального обладнання в Україні 2d:3d;

Ø    презентації професійного оснащення від STEM-CLASS.

 Accord Group представили сучасні технологічні рішення для освітян, спрямовані на оновлення навчального процесу в умовах цифрової трансформації, диджиталізації та SMART-підходу.

Компанія «2d:3d» презентувала сучасне обладнання для адаптації викладання предмета «Захист України» до сучасних викликів, зокрема для Нової Української Школи 10-11 класів.

У фокусі заходу ТОВ «Стем-клас» учасникам була представлена виставка сучасного обладнання та засобів, які належним чином допоможуть впровадити STEM-орієнтований підхід в умовах Нової української школи.

Крім того, вчителі були ознайомлені з можливостями навчально-тренінгового центру STEM-освіти, розташованого на базі комунального навчального закладу "Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради", та обговорили питання щодо подальшої реалізації інноваційного освітнього проєкту з теми "Організаційні та науково-методичні умови створення STEM-центрів".

Родзинкою non-stop була презентація технологій літальних апаратів, яку продемонстрував В’ячеслав СКІЧКО, координатор волонтерської організації «Наш батальйон» та голова «Об’єднання «Самопоміч» у Черкаській області.

Захід пройшов в дружній атмосфері. Кожен з учасників заходу надихнувся новими ідеями щодо створення сучасного освітнього середовища для формування науково-орієнтованої системи освіти на основі модернізації освітніх галузей, презентації, популяризації та поширення кращого досвіду STEM-орієнтованого напряму в системі освіти.

***

ПЕДАГОГІЧНИЙ ФОРУМ:  

"STEM-Tech Mastery: навчання та уроки для майбутніх інженерів та винахідників"


29 березня 2024 року в онлайн-режимі відбувся Педагогічний форум: "STEM-Tech Mastery: навчання та уроки для майбутніх інженерів та винахідників" в межах Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна – 2024»

У заході брали участь педагогічні та науково-педагогічні працівники КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», педагогічні працівники закладів загальної середньої освіти, професійної технічної освіти, та зацікавлені педагоги.

З вітальним словом до учасників форуму звернулись Ольга Рябоконь, перший проректор КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти».

Спікерами форуму були представлені наступні теми:

1.              Тарасенко Галина Сергіївна, професор кафедри екології, природничих та математичних наук, доктор педагогічних наук, професор, магістр екології, академік Національної академії наук вищої освіти України. Тема виступу: "Stem-підхід у контексті проблеми міжпредметної інтеграції"

2.              Луп’як Дмитро Миколайович, вчитель технологій/трудового навчання,  комунального закладу "Вінницький ліцей №23", заслужений вчитель України. Тема виступу: «Міждисциплінарний підхід у реалізації STEM-освіти на уроках трудового навчання та технологій».

3.              Тичук Руслан Борисович, викладач  фізики, програмування і алгоритмічні мови, відокремленого структурного підрозділу "Вінницький фаховий коледж Національного університету харчових технологій".  Тема виступу: «Міжпредметні зв’язки та елементи СТЕМ-освіти в технічному коледжі».

4.              Мицик Любов Миколаївна,  учитель математики, трудового навчання та технологій комунального закладу «Некрасовський ліцей Якушинецької сільської ради Вінницької області» Тема виступу: «Впровадження STEM-уроків з гендерночутливим підходом»

5.              Бузенюк Лілія Григорівна,   вчитель фізики   комунального закладу «Ліцей №2 смт. Стрижавка Вінницького району Вінницької області» Тема виступу: «Презентація авторського робочого зошита Фізика 7 клас НУШ з елементами STEM»

6.               Согур Ірина Борисівна,  вчитель фізики комунального закладу "Вінницький ліцей №22". Тема виступу: «Майстер-клас для вчителів природничо-математичного циклу.  “SТEM- технологія — один із шляхів впровадження концепції «Нової української школи» в освітній процес»

7.              Сергєєв Олексій Вікторович, вчитель хімії комунального закладу "Вінницький ліцей №20». Тема виступу: «Організація проєктно-дослідницької діяльності учнів в умовах  STEM-орієнтоаваного підходу до навчання».

Спікери форуму у своїх виступах розкрили методологічні та практичні аспекти, щодо об’єднання зусиль освітян на шляху до впровадження STEM-технологій у систему роботи закладів освіти Вінницької області; акцентували увагу на актуальних питаннях організації освітнього процесу та професійного розвитку педагогічних працівників; представили ідеї та можливості для розвитку STEM-освіти в сучасних умовах у роботі з дітьми різних вікових категорій.

 

Організатори форуму:

Людмила Дзигаленко – завідувачка лабораторії технологій;

Олена Михайляк - завідувачка лабораторії фізики та астрономії.

***

03.02.2024 в онлайн-форматі відбувся ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади з трудового навчання у Вінницькій області. 

В олімпіаді брали участь переможці територіальних громад Вінниччини. Загалом – 94 учасники.  ІІІ етап містив випробування  теоретичного і практичного туру. Під час теоретичного туру учасники олімпіади виконували тестове завдання в  онлайн-сервісі Googl Форми. Практичний тур – виконання комплексної  роботи:

- «Сумка-рюкзак для змінного взуття» - 8 та 9 класи, обслуговуючі види праці;

- «Фартух для кухні» - 10 та 11 клас, обслуговуючі види праці;

- «Виріб для відзнаки переможців конкурсів або змагань» - 8 та 9 клас, технічні види праці;

- «Сувенір з використанням національної символіки» - 10 та 11 клас, технічні види праці.

***

4 січня відбувся вебінар для учителів трудового навчання.pdf

***

***

25.08 - 29.08.2023 відбулися серпневі конференції   для вчителів технологічної освітньої галузі Вінницької області. 

На конференціях було розкрито перед присутніми питання: «Організація освітнього процесу та викладання предметів технологічної освітньої галузі у 2023/24 навчальному році», доповідач - Дзигаленко Людмила Миколаївна, завідувач лабораторії технологій, старший викладач кафедри педагогічних наук, професійної та початкової освіти, кандидат педагогічних наук КЗВО ВАБО

Матеріали виступу можна переглянути за покликанням:

 https://cprvmr.edu.vn.ua/uploads/main_folders/trud/2023-2024/VinBootEduCamp/25.08%20Instruktion%20.pdf 

***

28 СЕРПНЯ 2023 РОКУ відбулась серпнева веб-конференція для педагогічних працівників «Вчені НАПН України – українським учителям».

На цьому заході були висловлені поради вчених Академії щодо реалізації концепції «Нова українська школа», надані коментарі до змісту нових модельних навчальних програм і підручників, що запроваджуються цього навчального року, висвітлені особливості організації освітнього процесу в умовах воєнного стану, подолання освітніх втрат, створення безпечного психологічного середовища, та відбулося ознайомлення освітян з методичними розробками науковців щодо актуальних питань, які турбують нині освітянську спільноту.

Перегляд пленарного засідання за посиланням [1]: https://www.youtube.com/watch?v=LrJ2zQAhezw [1].

Виступи вчених академії за секціями можна переглянути за посиланням:

https://undip.org.ua/to-scientists/events/ucheni-napn-ukrainy-ukrainskym-uchyteliam-2/

(вкладка "Загальна середня освіта")

***

Обласна виставки «Народна іграшка» до Міжнародного дня захисту дітей 

(присвячена пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії рф проти України)

У Міжнародний день захисту дітей вшануємо пам’ять про дітей, які загинули через  збройну агресію рф проти України.

Лише за офіційними даними внаслідок дій ворога загинуло 484 і поранено близько тисячі дітей України.  Робота   продовжується зі встановлення даних   в місцях ведення бойових дій, на тимчасово окупованих та звільнених територіях.

Діти повинні мати щасливе дитинство, радіти життю, бути веселими і безтурботними. Та сьогодні наші діти втрачають свої права на мирне й щасливе життя.

Роботи  дітей  різного віку, які представлені на виставці «Народна іграшка», говорять: «НІ ВІЙНІ!»  В експозиції виставки розміщені шість напрямків народної дитячої іграшки, а саме: лялька-мотанка, іграшка з соломи, іграшка з глини, дерев’яна іграшка, іграшка-мотанка, сучасна іграшка.

Перегляд дитячих робіт за покликанням: https://padlet.com/dzygalenkol/padlet-wuz5qfbghpzy4aet

 

***

Всеукраїнський полігон «STEM-освіта: можливості для майбутнього»

26-27 квітня 2023 року у фокусі Всеукраїнського фестивалю «STEM-весна – 2023» на базі комунального навчального закладу «Черкаський обласний інститут післядипломної освіти педагогічних працівників Черкаської обласної ради» відбувся Всеукраїнський полігон «STEM-освіта: можливості для майбутнього».

Більше за покликанням: https://sites.google.com/view/dzygalenko/steam-steam-%D0%BB%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%80%D1%96%D1%8F 

                                                 ***

18.02.2023 в онлайн-форматі відбувся ІІІ етап Всеукраїнської олімпіади з трудового навчання у Вінницькій області. 

В олімпіаді брали участь учні 8, 9,10,11 класів з технічних та обслуговуючих видів праці. Під час теоретичного туру учасники олімпіади виконували тестове завдання в  онлайн-сервісі Googl Форми. Практичний тур – комплексна робота – передбачала виготовлення виробу:

-        «Пов’язка на голову» -8 та 9 класи, обслуговуючі види праці;

-        «Органайзер для дрібничок» - 10 та 11 клас, обслуговуючі види праці;

-        «Кухонна дошка» - 8 та 9 клас, технічні види праці;

-        «Ложка» - 10 та 11 клас, технічні види праці.

  ***

06.12.2022 року на базі КЗ «Вінницький ліцей № 19» відбувся онлайн-вебінар для учителів трудового навчання/технологій ЗЗСО області, керівників гуртків, консультантів ЦПР ПП, представників Збройних сил України, волонтерів на тему «Національно-патріотичне виховання здобувачів освіти через організацію позаурочної діяльності».

До участі у вебінарі долучились Олександр Сич, заступник керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій; Алла Захарова, начальник відділу позашкільної освіти департаменту інституційного аудиту Державної служби якості освіти України; Олена Герасімова, проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародного співробітництва КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти», а також представники Збройних сил України та волонтери, зокрема, представники об’єднаного центру цивільно-військового співробітництва ОТУ «Лиман», добровільного формування Хмільницької територіальної громади «Легіон Хмільник», громадської організації «Наш виклик».

Під час роботи вебінару учасники обмінялись досвідом з актуальних питань національно-патріотичного виховання сучасної молоді, обговорили проблеми виховання особистості учня, з’ясовували питання координації змісту навчально-виховної роботи.

Учителі трудового навчання КЗ «Вінницький ліцей № 19» Віктор Могуч та Валентина Діордійчук поділились з учасниками вебінару досвідом організації національно-патріотичного виховання здобувачів освіти через позаурочну діяльність з трудового навчання.

Підсумовуючи роботу вебінару  з учасниками було погоджено пропозицію започаткувати традицію презентування різних закладів освіти щодо створення умов для національно-патріотичного виховання здобувачів освіти, обміну досвідом, напрацюваннями між закладами, що є гарним прикладом для розширення можливостей роботи з виховання сучасної молоді. 

 

Щиро дякуємо всім учасникам вебінару за співпрацю!

  ***

07 вересня 2022 р. на базі КЗВО «Вінницька академія безперервної освіти» відбулися консультації для вчителів технологій (5 клас НУШ). Тема консультацій: «НУШ: виклики сьогодення».

У зустрічі взяли участь  учителі технологій/трудового навчання усіх територіальних громад Вінниччини. Під час роботи були розглянуті питання:

•  укладання навчальної програми та календарного планування;

•  організації та проведення уроків технологій у класах без поділу на групи хлопчиків/ дівчат.

                             ***

Відповідно до розпорядження Вінницької обласної державної адміністрації № 540 від 07 липня 2021 року "Про затвердження плану заходів  щодо вшанування на місцевому рівні пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України на 2022 рік"  27 червня 2022 року на базі КЗВО «Вінницької академії безперервної освіти»  в онлайн-форматі відбулася обласна виставка «Народна іграшка» до Міжнародного дня захисту дітей, присвячена пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України.

На виставку було представлено роботи учнів та вихованців освітніх установ Вінницької області.

Для перегляду онлайн-виставки перейдіть за покликанням:

                               ***

30 травня 2022 року на базі КУ "Центр професійного розвитку педагогічних працівників Барської міської ради" відбувся вебінар для вчителів технологічної освітньої галузі

Впродовж зустрічі розглядалися питання організації освітнього процесу у 2022-2023 навчальному році у 5-х класах. Спікер зустрічі, Дзигаленко Л. М. завідувачка лабораторії технологій, приділила увагу модельним навчальним програмам технологічної галузі, підручникам та створенню навчальних програм.

Усі учасники зустрічі були активними та ініціативними.

Шановні колеги, дякуємо, що ви у час важких випробувань знайшли можливість взяти участь у вебінарі. Бажаємо вам здоров’я та миру!

Слава Україні!

Технологізація освітнього процесу створює нові виклики для педагогів. З появою штучного інтелекту постає багато запитань, труднощів і водночас перспектив. Потенціал ШІ може змінити спосіб викладання вчителів і навчання учнів, допомагаючи досягти максимальної успішності учнів та підготувати їх до майбутнього. Які нові можливості та виклики ШІ принесе у світ освіти, як це може змінити освітній процес? На вебінарі поговоримо про застосування штучного інтелекту на уроках технологій.

Зміст

Очікувані результати: Учасники вебінару актуалізують і поглиблять знання щодо особливостей використання штучного інтелекту на уроках технологій; ознайомляться із можливостями інструментів, створених на основі штучного інтелекту; отримають ідеї та поради щодо створення та використання освітнього контенту за допомогою ШІ.

Обсяг годин підвищення кваліфікації: 2 години

Напрями: Наскрізні навички, ІКТ, Предметне навчання, Практичні прийоми

Компетентності: професійні, у галузі природничих наук, техніки і технологій, інформаційно-комунікаційна, цифрова

Програма:  Програма підвищення кваліфікації

Кому це буде корисно:

учителям предмета «Технології», учителям трудового навчання, керівникам МО, керівникам гуртків відповідного профілю.

Автор вебінару


Даниліна Елла

вчитель трудового навчання, технологій, мистецтва Української загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №13 Селидівської міської ради, вчитель-методист, увійшла в ТОП-50 вчителів за версією Національної премії Global Teacher Prize Ukraine.