Paříš? Pařim! DAB+ z Paříže nás srazil na kolena

Tuhle pařížskou historickou památku zná pravděpodobně každý

Paříš? Pařim! DAB+ z Paříže nás srazil do kolen

V uplynulých letech se podařilo v Česku zachytit DAB ze Skandinávie nebo Velké Británie. Digitální rozhlas tak již několikrát dokázal, že i III. pásmo dokáže přenést signály na opravdu velkou vzdálenost. Francie je novým perspektivním trhem pro tuto technologii, ale jen málokdo by čekal, že se ji podaří zachytit i v České republice.

Důkaz o zachycení francouzského DAB+ z okraje Paříže. Díky nemožnosti odložení notebooku jsem bohužel v danou chvíli odhodil anténu na zem, čímž je způsobena prakticky i ztráta signálu, nicméně ID vysílače i obsah multiplexu na fotu nechybí.

Neděle 1. října 2023 byla dnem, který je třeba opět poctivě zdokumentovat a zapsat do všech análů dálkového příjmu. Je to vůbec historicky poprvé, kdy se podařilo na území Čech zachytit digitální rozhlas DAB+ z Paříže. Kolega Pavel Martínek se svými četnými výlety za signály sice již několikrát vytáhl Belgii nebo Skandinávii, ale co se stalo začátkem tohoto měsíce, to skutečně nemělo obdoby. Předpovědní mapy sice slibovaly mimořádné příjmové podmínky, ale nikdo asi nečeká, že vylezete na kopec ve středních Čechách a tady na vás bude čekat 900 km vzdálený signál. Slovy klasika: „To je prostě úplně jinej level.“ Já dodávám, tady se prostě psala historie.

Kostel Navštívení Panny Marie v obci Lašovice

V následujících měsících nás v Česku čeká rozvoj digitálních rozhlasových sítí, které přidělí operátorům Český telekomunikační úřad. Tyto firmy následně poskytnou kapacitu pro start komerčních rádií. Tato skutečnost pochopitelně do budoucna znemožní dálkový příjem na většině kanálů, na které jsme byli zvyklí. Vše má být dokonáno přibližně v horizontu čtyř let, kdy regionální i místní multiplexy pokryjí většinu plánovaných oblastí. Doposud měli lovci (nejen) v České republice tedy naprosto unikátní možnost ladit vzdálené signály nejen z Německa nebo například Rakouska, ale i z dalších koutů Evropy, samozřejmě dle intenzity příjmových podmínek.

Autor textu při cestě za vzdálenými signály, kdy ještě netušil, jaký záchyt na něj na vrcholu Hrby čeká.

Ve Francii již odstartovaly jak národní, tak i regionální sítě a programová nabídka je zde bohatá. Z povahy věci se příjem těchto multiplexů dá očekávat na území sousedních států, jako je například Německo nebo Španělsko. Skutečnost, že se tento signál dostane ale až na území Čech, je naprosto nepochopitelná. Samozřejmě platí staré známé lovecké přísloví: „Cesty Páně a elektromagnetických vln jsou nevyzpytatelné.“ Záchyt z Francie je o to více extrémní, že se povedl na kanálu 6A, na kterém jsou lovci v Čechách běžně zvyklí přijímat bavorskou síť Ingolstadt. Dá se předpokládat, že dosah tohoto multiplexu byl v danou dobu výrazně omezen. Příjem sítě Paris 6A byl potvrzen hned v několika oblastech. V mém případě šlo o lokalitu Hrby přesně na pomezí středních a jižních Čech.

Pohled na prostranství obce Lašovice u autobusové zastávky

Dnešní lovecká technika již bez problémů umožňuje bezpečně identifikovat zachycený vysílač, pokud se objeví v dostatečné síle. V tuto chvíli tedy již víme, že šlo o francouzskou kótu Meudon/Tour hertzienne s výkonem 10 kW ve vertikální polarizaci. V mém případě šlo o vzdálenost 879 km, u kolegy Pavla Martínka na Voticku pak dokonce přes 900 km. Na kótu Hrby, kde jsem se nacházel, se dá dostat bez přestupů autobusem dopravce Arriva ze Smíchovského nádraží, kdy má linka nejprve označení 392 a od Dobříše pak pokračuje jako číslo 420. Jízda je bohužel poměrně dlouhá – má 40 mezizastávek a trvá téměř dvě hodiny. To k tomu, pokud byste se náhodou na místo neměli možnost dopravit vlastním vozidlem, ale spoléhali na autobus.

Takto to vypadá na vrcholu kóty Hrby, rozhled je bohužel nulový

Kóta Hrby nenabízí žádný výhled. Vrchol se tyčí sice ve výšce slibných 627 metrů nad mořem, ale neuvidíte z něj nic. Nejen, že je zalesněný, ale navíc je i oplocený. Lepší je tak například volit některé klidné místo v lese v okolí nedaleké bezejménné kóty z 616 metry, kde uslyšíte jen božský klid a šumění stromů a za kolik hodin vás vůbec nikdo nevyruší, nebo se přesunete blíže k obci Lašovice. Mimochodem, navštívit můžete i nedalekou Langovu rozhlednu patřící do areálu Onen Svět. Osobně jsem tuto potřebu neměl a platbu padesát korun za vstup shledal jako zbytečnou. Šumavské vrcholky bylo vidět i po cestě do Lašovic a tvrzení, že by odtud měly být vídět i vrcholky Alp, se mi příliš věřit nechce. V takovém případě by musela být opravdu vyníkající dohlednost.

Za celou dobu jsem v lese při návštěvě této lokality nikoho nepotkal.

Přesto, že na anténu EmmeEsse 7RB3 přicházela celá řada signálů, jen šest dalších identifikovaných vysílačů překročilo hranici tří set a tři z nich dokonce čtyř set kilometrů. Zalogováno jich je přitom přesně 43. Je tedy tato skutečnost neúspěch? Rozhodně ne! Ve III. pásmu se vyskytovala celá řada dalších vysílačů, které se s softwarem QIRX a USB SDR tunerem RTL2832U R860T nepodařilo identifikovat. Hned v několika případech se tak stalo, že na spektru byl sice jasně vidět digitální signál, ale nedošlo k úspěšnému záchytu. Je to klasická situace, kdy jdou dva digitální signály proti sobě, s čímž si tuner logicky nedokáže poradit. Ideálním příkladem tak může být například kanál 8B, kde s největší pravděpodobností kolidovaly multiplexy AllgäuDonauIller a MDR Thueringen.

V lokalitě byl božský klid. Sice sem občas doletěl nějaký zvuk z nedaleké zástavby nebo areálu Onen Svět, ale jinak zde byl prakticky slyšet pouze vítr v korunách stromů.

Za zmínku rozhodně stojí i záchyt multiplexu Antenne Deustschland na neobvyklém kanálu 8C, který se „hádal“ s bavorskou sítí Mittelfranken. V tomto případě se naštěstí podařilo alespoň přečíst obě programové nabídky. Zatímco běžně je na území Čech k zachycení právě multiplex Mittelfranken z Dillbergu, výskyt dalšího multiplexu byl hodně velkým překvapením. Pro mě osobně šlo vůbec o první záchyt Antenne Deutschland na tomto kanálu. Následující den se tato síť objevila i v Praze, a to z 456 km vzdáleného vysílače Donaueschingen nedaleko švýcarského Bernu. Lze předpokládat, že 1. října byla na Hrbech síť přítomná právě odtud. Osobně jsem o této lokalitě neměl doposud vůbec tušení. Velmi neobvyklý byl i výskyt vysílače Pforzheim Langenbrand, který šíří stejnou síť na kanálu 9B. V drtivé většině případů jsme zvyklí zejména na Aalen.

Výhled na nedaleké kopce i vzdálenější vrcholy Šumavy v pozadí

Přátelé, bylo to velké a na tohle se bude ještě opravdu hodně dlouho vzpomínat. Co se nám tu kdysi 1. října 2023 povedlo, možná dokážeme ocenit až s několikaletým odstupem, kdy se III. pásmo zaplní více méně místními signály a my na DX-ing digitálního rádia budeme maximálně tak vzpomínat. Pak nás čeká opět návrat k velmi krátkým vlnám s příslibem, že analogové FM vysílání se ani v následujících letech vypínat nebude. Do té doby nezbývá než doufat, že nevyrostou ještě další a další dokrývače, které se k naší nelibosti množí doslova jako houby po dešti. To už je ale zase příběh na jiné povídání...

Kompletní fotogalerii z návštěvy kóty Hrby na hranici středních a jižních Čech včetně důležitých technických parametrů a další dokumentaci najdete na mém Google Disku.