У споју духовитости и духовности

Ко научи да ћути кад не мора да говори, знаће и да каже кад не буде могао да оћути.

Беседе


1.

Имао сам срећу да се родим и живим у народу чије земље и градове насељавају књижевни јунаци. Од Светог Саве, чији је отац тек кад је изашао из његове књиге постао оно што је био, преко Јефимије с даром манастиру, па јунаштвом и вештином обдарених Војиновића, Обилића, Југа и девет Југовића, па брижне Јевросиме и сетне Милице, па Петра Пеције и Мркоњића, па Степе, Мишића, Путника и свих наших којима би се војводичио сваки род и народ на свету, па Вукашина из Клепаца и браће му и синова спремних да свако пола века пред камом новог крвника светачки мирно кажу "Ради ти, дијете, свој посао", па до ових о којима данас певамо, наш најважнији пут је: из живота у књижевност и из књижевности у живот.

Срећу да се родим и живим у народу чије земље и градове насељавају књижевни јунаци препознавао сам не само кад сам читао Кочића, Андрића, Ћопића, Матавуља, Змаја, Јакшића, Нушића, него и кад бих на славама и свадбама, на саборима и скупштинама српским, срео неког њиховог књижевног јунака... Оно јест, Нушићева госпођа министарка ме увек изнова убеђује да гласам за оног њеног сметењака, али се зато баш лепо испричам и готово обавезно заракијам с Ћопићевим ђедом, оним што га је аустријски цар Фрањо уставио на конаку, па га овноћ питао: "Максиме, кољу ли тебе буве". Са Змајева три хајдука виђам се чешће него и с једним колегом из гимназије или с факултета.

У народу чије земље и градове насељавају књижевни јунаци често ми се учини да су ми Кочићеви чак и неки род. Чујем да је Шошљага причао Партенији да смо род рођени, најрођенији. Каже и да ми је Симеун Ђак ујак, Мргуда сестра, Анђа тетка, а Лујо и Вујо браћа, од оне друге тетке, оне Давидове бабетине што се дружи с оном кабасто учевном женом. Ма, и да нисмо фамилија, гледамо се као да јесмо. С мрачајским протом се пазим као с рођеним братом... Проходао сам уз Илицу Одалицу и Лазицу Вуцалицу, проговорио поред оног иза каце, а описменио ме је Давид Штрбац; научио ме да читам и пишем, и само је он крив што, ево, не умем да се зауставим.

Кад је Симеун Пејић Рудар, ђак од намастира Гомјенице, чуо данас да је мени дало Кочићеву награду, казао је само "Ђаволе Бог т' убио", као што је исто то, "Ђаволе Бог т' убио", казао Белемез њему кад га је оно, вактиле, затек'о у униформи царског капетана с Кадине Воде.

Хвала вам што сте ме дигли на ниво ове угледне награде. Само ви знате колико вам је то било тешко или баш лако. Трудићу се да не обружим, ни вас, ни Петра Кочића, чијим сте именом, ево, већ једанаести пут наградили ову награду, а то је име којем дугујем захвалност за најсветлији узор свом књижевном и политичком уверењу и опредељењу.

Тако ми Бог помогао.


На додели Кочићеве награде, 24. августа 2002.у Банском двору у Бањој Луци;објављено у Политици,додатак Култура-наука-уметност, 31. августа 2002.


2.

Кад је Милош Војиновић добио ситну књигу од браће, да иде ујаку у сватове, да се њему у невољи нађе, па је и надмудрио и надјуначио, прије нег ће познати Роксанду ђевојку, гађао је кроз прстен јабуку.

Као да су, роде, сви Срби и све што је српско, увијек и у свему, у позицији Милоша Војиновића: између те књиге и те кроз прстен јабуке. Народ смо чије се јунаштво непрестано искушавало и искушава; народ смо од којег се увијек и очекивало, и искало више него и од ког другог; народ смо од којег се и без питања и капом и шаком узимало, и материјално и духовно; народ смо чија је књига исписана мукама, свакојаким, големим, и још се исписује; народ смо чија јабука нема једног укуса, нити је само слатка, нити само горка... Кад год се негдје сретну јабука и књига то се српски народ сам са собом сусреће.

Ови сусрети овдје, ако једног дана и њих не забаталимо, учиниће да јабукородна Јабланица буде мјесто гдје ћемо се са собом сусретати радосно, без пријеког погледа, без затора, без и најмање замјерке; увијек само с пажњом и љубављу, јер јабука увијек казује љубав! И кад је момак дјевојци даје, и кад је милошта што се у род носи, и кад је на крсту над покојником; увијек, увијек, и у радости, и у тузи: јабука је љубав.

Љубав је и књига, прво она прва и највећа, она којом се љубав Господња по нама разлила и кроз коју је Човјек казао љубав своју према Господу, па све ове потом. Књига увијек казује љубав, јер је - као симбол знања и мудрости - једина у прилици да онога коме је омилила дарује знањем и духовношћу, просвјетљењем.

Јесте, постоји и Парисова јабука раздора и ваља увијек бити на опрезу да се нека званична српска рука опет баш за њу не ухвати, кад већ знамо и за златну јабуку у врту Хесперида као воће бесмртности, па за јабуку сазнања коју су Адам и Ева загризли у врту Едемском, а тек што је слатко знати за јабуку која у Пјесми над пјесми над пјесмама казује плодност Божје Ријечи, њен окус и мирис. "Што је јабука међу дрветима шумским, то је драги мој међу момцима" одговара љубав на љубав исказану кроз стихове "Што је љиљан међу бршљанима, то је драга моја међу дјевојкама" у Пјесми над пјесмама, најљепшој на свијету.

Свијет је књига зато што је књига Објава свега на свијету!

Књига је симбол свијета, јер "свијет је голем као књига", као Књига живота из Откривења Јовановог, књига која је у средишту раја и поистовјећује се са стаблом живота: листови стабла, као и слова у књизи, предочавају сва бића заједно, али и све Божје одлуке. Књига је воћка која увијек рађа и сладак је плод њен. Плод јабуке код Срба је и симбол дара и даривања. Бога молимо прво за здравље и здравље је прво што другима пожелимо, па зато јабуком дарујемо све које бисмо увијек радо видјели здраве и једре к'о јабуке. Здраво румене боје и пуног облика, јабука је и симбол здравља, а здравље је у животу народа и од злата је вриједније. Ни једно друго воће, ма колико да је слатко, не може бити златно. У народној пјесми срећемо само од злата јабуку.

Златан је сваки сусрет са књигом. Затворена књига је као затворено срце: скрива своје мисли и осјећања, а отворено срце их нуди, преноси радост своју и на друге људе, на цијели свијет.

Затворена књига је нетакнута твар; кад је отворена оплођена је и рађа увијек нове, веће и љепше мисли и осјећања и казује да је онај који је чита схватио њен садржај, усвојио ново знање и постао слободнији.

Симболом спознаје и слободе сматрају се и оних пет кракова и пет сјеменки у средишту јабуке. Ипак, јабука се широм свијета, у различитим културама, религијама, па и цивилизацијама, најчешће види као симбол љубави, плодности, младеначке снаге и љепоте. Кажу да је Александар Велики, трагајући за водом живота, пронашао у Индији јабуке које животни вијек продужавају на 400 година... Нека драги Бог учини да се бар три пута толико година људи добре воље и нарави срећу овдје с књигама и јабукама као са самима собом и својим љубавима.

У Јабланици под Козаром,на Крстовдан, 14/27. септембра 2008.


3.

Није Свети Сава постао и био онај који је био и који ће у векове векова бити само зато што је на двору свога честитог оца васпитаван у хришћанском духу и што су га учили најбољи учитељи тога времена, јер: било је дворова честитих српских владара и пре и после двора Стефана Немање и било је добрих, бољих и најбољих учитеља и пре и после оних који су своје знање и васпитање преносили на младог принца Растка, него је Свети Сава постао и био онај који је био и који ће у векове векова бити зато што се - као ни у једном српском сину пре и после њега - у срце његово свило неизмерно много искрене љубави и вере у Господа нашег Исуса Христа.

Ко се год попео до сазнања да се без љубави и без вере не може ни најмањи и најневажнији посао опослити, зна да је човеку, што је већи и важнији задатак пред њим, јасније да му је више искрене љубави и искрене вере, а највише и најискреније потребно за највеће и најважније послове народне и државне. Знамо ли да је, вођен баш таквом љубављу и таквом вером, Стефан Немања утемљио јединствену српску државу, у коју су ушле до тада мање или више самосталне области Рашка, Зета, Травунија и Захумље, па ће је потом син му Стефан Првовенчани уздићи на ниво краљевине, а нешто касније најмоћнији Немањић, Стефан Душан, до царевства Срба и Грка, знаћемо и колико је и како дубоке љубави и вере било у Светом Сави који је овој држави и овом народу утемељио све оно што нас је чинило и учинило државом и народом: веру, културу, науку, политику.

Свети Сава је први српски верски поглавар, први српски књижевник и просветитељ, први српски законописац, први српски лекар, први српски дипломата и све је то успешно, најуспешније радио јер је искрено, најискреније веровао и у вери љубио Господа, јер је увек и увек чинио само добра, богоугодна дела и зато што је богољуљубан био цео живот његов: од Раса, где је рођен, до Врачара, где је - баш супротно од зле намере Синан-пашине да уништи славу Савину и улије страх у кости његовом народу - пепелом његових светих моштију освештан ваздух који удишемо и своју веру чувамо и снажимо, ми данас, као што су преци наши у вековима пре нас и као што ће потомци наши у вековима који ће доћи.

Свети Сава, као и остали монаси пре и после њега, није имао порода, али је, као ни један монах рода нашег пре и после њега, Свети Сава био и остао отац целог српског народа! Духовни отац Срба, монах Сава је сваком свом детету, сваком свом Србину и свакој својој Српкињи, оставио у наслеђе цело, неокрњено, највеће богатство: веру!

Оставио нам је отац наш Свети Сава светосавље, наше православље, и свако од нас најбоље зна како се и колико влада по томе што нам је казао и показао Он, који се сваке године на дан своје смрти поново рађа, да нас подсети и опомене, да нас поучи и у право учење упути.

Као што је Синан-паша мислио да ће спаљивањем светитељевих моштију заплашити народ светосавски и одлучити га од вере православне, тако је и безбожна власт црвена мислила да је заувек укинула веронауку у школама, па и Савиндан, и да је успела да народу окрене главу од Цркве Божије и усади му веровање у своје идеје, у своје идеологе и идоле, али, слава Богу, као што је Синан-пашин злочин имао супротан учинак, тако је и укидање веронауке у школама и Савиндана као школске славе изазвало да се при поновном увођењу, кад смо из безбожног ропства искорачили у слободу вере, осети тим већа радост, можда већа и од оне која је заискрила кад је 1840. године Попечитељство просвештенија одлучило да Савиндан буде школска крсна слава.

Јесте, пола века безбожне власти оставило је дубоке ране у духовном животу нашег народа и логично је што те ране још нису код свих зацељене, што још имамо оних који се батргају у ропству неверовања, што још имамо оних који безнадно тумарају од немила до недрага мислећи да ће наћи оно чега нема, мислећи да ће наћи истину изван Истине Господње, мислећи да ће наћи љубав изван Љубави обожене, мислећи да ће наћи ишта људскије и људима милије од вере у Богочовека, у Сина Божијег, Господа нашег Исуса Христа.

Волим да путујем, волим да упознајем људе и да с њима о свему и свачему причам, да што више чујем и сазнам. Нисам се напутовао, још сам жељан сусрета са људима и њиховим причама, али сам стигао да у своју књигу радости упишем три сусрета с местима на којима је боравио Свети Сава. Био сам у Хиландару и ћутао где се Свети Богу молио. Ћутао сам и пред малим остацима зидина средњовековног града Трнова, у којем је Свети свет овај напустио на сутрашњи дан пре 775 година. Прошаптао сам своју најдражу песму у Милешеви, у храму у којем је Свети био сахрањен.

Данас сам тим трима радостима додао још једну: говорио сам о Светом Сави на светосавској свечаности у Бијељини, у Босни и Херцеговини Светог Саве дедовини.

Хвала вам за ту лепу радост.

На Светосавској академијиу Бијељини 26.јануара 2010.



Верујеш ли,

верујем ти


Из књиге Верујеш ли, верујем ти,Свакодневник 2012; изд. Бесједа, Бања Лука 2013.Овај избор начињен је за сајтДруштва Свети Сава (осн. 1886) и одатле је овде преузет.


Вера није уточиште. Не можеш се у веру сакрити, па изаћи кад гониоци твоју прођу. У веру се улази чистог срца и с надом у спасење. Вера је живот. Бити без вере значи бити у непрестаном бежању од истинског живота.

+

Чинити добро другима значи чинити добро и себи. Не тако што се “добро добрим враћа“, него што те свако добро дело чини још бољим човеком.

+

Ко научи да ћути кад не мора да говори, знаће и да каже кад не буде могао да оћути.

+

Невероватна је брзина којом се организује, а тек непробојност којом се обезбеђује обруч неспособних око сваког иоле способног на власти.

+

Кад "ђаво дође по своје" у кућу неумних, у кућу неверних, незнабожних - дају му и оно што не заиште.

+

Наши непријатељи, у мрак укопани, асасини, бацали су бомбе отрова на нас и окупирали најмилији део наше државе... Све, баш све могу да униште, да отму и опљачкају, само веру, љубав и наду не могу нам узети и то ће их победити!

+

У пословима народним и државним само искрен и предан посленик, опредељен да буде слуга народа, може бити господар ситуације у сваком тренутку, па и у оним тешким и најтежим по народ и државу.

+

Привилегија је, пре свега, знак неслободе и где год и коју год привилегију да си добио (у школи, на послу, у друштву...), добио си с њом и неслободу да ономе који ти је дао то што није дао и онима поред тебе кажеш све што би му сигурно рекао да ти то није дао. С вером у Бога и с поверењем у правду Божју, одреци се сваке привилегије, јер и не добијаш ти њу, него она тебе.

+

Богохулно је и само помислити, а камоли још и пожелети, а тек (у гордости јадан!) заискати и добити одлуку да си непогрешив, незаблудив! Покај се, богохулни јадниче, покај и моли опрост од Господа.

+

И с најцрњим непријатељем, а камоли с комшијама, ваља преговарати и договарати како да се избегну неспоразуми и сукоби, јер је сваки разговор бољи од сукоба, али не и договор који би водио (ма и најмањем!) одустајању од себе, од свог рода и народа, од православне вере Христове. Има! Има места за све на свету овом и сви можемо у миру да будемо и да, живећи једни поред других, свако своје уверење казује и у својој вери се моли. Да је Господ хтео да сви будемо исти, не би нам оволике разлике дао.

+

Као што је мозаик у храму уметничко дело пажљиво сложено у славу Господа нашег Исуса Христа и сваки делић тог мозаика има своје важно место, тако је и наша Српска православна црква мозаик у којем је сваки верник, свештеник и великодостојник: камичак своје боје, величине, облика и чврстине и сваки је баш такав потребан да бисмо заједно били ово што јесмо.

+

Улазећи у грех не бацај каменчиће да се по том трагу из греха вратиш. Грех није бајка, грех је сурова стварност и из њега се излази само искреним покајањем, испаштањем и молитвом.

+

Не каже се узалуд да се човек топи у раскоши и уживању. Заиста се топи, топи и топи, и убрзо видимо да је љуштура празна, да у њој ни човека, ни човечности нема.

+

Онолико колико поверујеш да си изнад људи који су те бирали да владаш: предузећем, општином, државом... толико ће те и болети кад се с те висине суновратиш у живот без власти.

+

Неопростива је и само помисао да Косово и Метохија буду улазница за Европску унију, ма колико тај трговачко-политички савез био добар или не, јер само једна стопа земље којом је ходио Свети Сава вреди више него сва Европа, а камоли та њена унија.

+

Много је, премного оних који верују да су велики, да су највећи, да им је свет мален, премален, и сваки покушава да простор у којем с нама живи и ради себи подреди; покушава да га на своју меру доведе, да нам га смањи!

+

Највећа опасност за народ и државу није у снази непријатељских народа и држава, него у нашем страху од њих.

+

Кратак и стрм силазак у грех иште једнако стрм, али неупоредиво дужи успон до покајања и опроста.

*

Лаж увек некако изађе на површину и казни свога творца: праведно и строго ако је за живота му, а сурово, најсуровије ако је после смрти, коју је јадник дочекао у уверењу да је његова гнусна лаж остала затрпана, поклопљена.

+

Не препири се, не надгорњавај с оним који не зна, који не разуме то о чему говорите; не дозволи да његово незнање постане мера твога знања.

+

Кад река обале изгуби, кад се излије на њиве и ливаде, и људи су плахи и непредвидиви - све док се река у корито не врати. Човек је део природе и увек она више утиче на њега, него он на њу.

+

Са политичког, економског, културног, верског или којег год становишта хтели да разговарате о Косову и Метохији, увек ћете и заувек бити пред истим проблемом, јер: као и свако друго српско питање, и Косово и Метохија траже само: српски одговор!

+

Црква није посредник између Бога и човека. Црква је место где су Бог и човек увек заједно.

+

Лакше ти је, Сизифов потомче, изгурати голем камен на велико брдо, него себе на положај који не заслужујеш. Камен иште само снагу и вештину, а за тебе на незаслуженом месту траже: удвориштво, понизност, притворности суровост - дакле, све што ти нећеш или, далеко било, хоћеш а не можеш, не умеш!

+

Свест о правди не настаје на бунту против неправде; тај бунт може да исправи само ту једну неправду, а свест о правди захтева владавину истине и слободе, владавину у којој нема места ни једној неправди.

+

Свет је довољно велик да и добри и недобри људи имају довољно места и довољно времена: добри да још бољи буду, а недобри да се продобре.

+

Ако не знаш ко си, погледај где си, с ким си, којим језиком говориш и Богу се молиш и, ето: тај си!

+

Људи суде по праву, а Господ по правди. Право је несавршено.

+

Како не знаш шта би ти на то рекао деда, грешниче!? Рекао би ти исто оно што ће ти унук рећи.

+

Бог је свет створио да га никад не сруши; никад, јер људи никад неће успети да га покваре толико да Бог не би могао да га поправи и бољима од нас у руке преда.

Координате


Избор из Свакодневника у дневном листу Балкан,Београд, 2004.
Откад је света и века, људи се деле на градитеље и рушитеље. Само градитеље памтимо заувек. Мост у Варварину су подигли Срби из Швајцарске. Ове речи сам данас преписао са плоче на споменику жртвама НАТО дивљања над Србијом од 24. марта до 10. јуна 1999. године, покушавајући при том да се не сетим стравичног призора, који сам 30. маја те тужне године видео на телевизији. Нисам успео. Поново сам видео ужас који су изазвале НАТО бомбе, поново сам чуо плач недужних и поново пожелео да видим тог пилота који убија из невидла и недодира. Поново сам се и запитао: Зна ли му мајка за ово? Поносили ли се, ако зна, а ако не зна, слути ли макар да јој је син злочинац? Можда је мамин јунак и одликован; можда баш сада поносна мајка гланца орден храброг сина, орден који је заслужио убијајући мирне грађане у малом, питомом месту поред Мораве, у недељу код цркве. Не умем да мрзим. Осетио сам, док сам данас стајао између моста и споменика, неку чудну снагу и одмах знао да то није жеља за осветом, да ми то не долази отуд; то се јакост жртве преливала у мене... О, како је величанствена снага невиног страдања! Надвисила је, заувек је победила и највећу, најјачу силу на свету. Као својеврсну поруку и овом, и свим будућим злочинцима, на споменик је уписала тачне координате: "Варварин 21º 22' источне географске дужине, 43º 44' северне географске ширине". Господо злочинци, изволите!