Epöl
EPÖL
Röviden a településrõl
Népvándorláskori, Árpád-kori településmaradványok jelzik az itteni emberi élet folytonosságát. Ma 600-700 között van az itt lakók száma, akik õseiket betelepített szlovák és németek között kereshetik. A múlt században ismert volt vízimalmáról. Késõbarokk katolikus temploma mûemlék jellegû, természeti értékei közül ismert az érdekes alakú Babály –szikla.
EPÖL JELKÉPEI
Epöl község jelképeinek tervezésénél a történelmi múltra utaló adatok a közelmúltra, a jelenre vonatkozó helytörténeti leírások, az ezekre utaló szimbólumok, címertani elemek, az európai és magyarországi címeralkotás több évszázados hagyományai, valamint a jelenleg érvényes elõírások és az elfogadott tervezési gyakorlat voltak a legfontosabb szempontok.
TÖRTÉNELMI ELÕZMÉNYEK
Epöl község már a magyarok honfoglalása elõtt is lakott település volt, amit a falu határában elõkerült régészeti leletek is bizonyítanak.
Elsõ írásos említése 1225-bõl maradt fenn Epely néven. A késõbbiekben Epel, Epeei, Epöll és Epely néven említik a különbözõ források.
Epöl elsõ ismert lakosa és birtokosa Epelyi Vendégi volt, aki 1225-ben az esztergomi káptalan elõtt hitelesítette, hogy epelyi földjét, rétjét és haraszt nevû erdõrészét jobbágyainak beleegyezésével Epelyi Benedeknek és fiának Motodnak 4 '/2 márkáért eladja.
Epöl vidékét a tatárok 1242. tavaszán végigpusztították, amit a község lakossága elég hamar kihevert.
Epélyi Benedek családján kívül a királynéknak is voltak birtokai Epölön. Az itt élõk egy része hadbaszálló jobbágy volt, más része pedig az esztergomi és budai királyi udvarnak szállított meghatározott mennyiségû bort évente.
V. István király 1270. július 26-án Epölt, valamint bort adományozó jobbágyait az esztergomi káptalannak adományozta. Az epöli jobbágyok ezt zokon vették, mert királyi jobbágyként elõnyösebb, kiváltságosabb helyzetben voltak, mint a nagybirtokosok jobbágyai.
IV. László király 1274-ben megerõsítette atyjának V. Istvánnak az esztergomi káptalannak tett adományát, amit X. Gergely pápa 1275. január 5-én
Lionban keltezett leiratával hagyott jóvá. Az adományozó okiratban olvasható az alábbi idézet:
„... Ez a falu a királyi asztal, vagyis a budai királyi pince szolgálatára volt (ad Regiom mentem, sen clicém regale de Buda). Az ehhez a földhöz tartozó
szõlõmûvesek Magyarország királyainak, a mi õsatyáinknak évenként szolgálatuk címén, õsi kötelezettségük révén bizonyos mennyiségû bort szoktak szolgáltatni, István király Õket, valamint a falu, illetve a föld összes szõlõit a felszereléssel, a haszonnal és joggal együtt, a neki és nekünk is kedves esztergomi szent káptalannak ajándékozta... ."
1284-ben IV. László felesége Erzsébet királyné az Epölön lévõ birtokaiból, újabb birtokrészt adományozott a káptalannak.
A XIV. és XV. századból két epöli peres ügyrõl maradt fenn rövid feljegyzés.
Az 1526-os mohácsi vész után a törökök fokozatosan végigpusztították a Duna jobb partján fekvõ településeket.
Az esztergomi járás legtöbb falva, köztük Epöl is 1532-ben elpusztult. Több mint száz év elteltével válik újra lakott településsé. Az elsõ magyar betelepülõk mellett szlovák és német telepesek is érkeztek a faluba. A református magyarok 1714-ben elköltöztek a faluból. A faluban megtelepedett szlovákok és németek a római katolikus vallású magyarokkal kötött vegyes házasságok következtében a múlt század végére elmagyarosodtak.
A falu férfi lakossága közel 2 évszázadig szén- és kõzetbányászatból élt, ezek megszûnte után pedig a környéken folytattak különbözõ tevékenységeket. Mindemellett a helybéli lakosság egy része a mezõgazdaságból tartja fenn magát.