ВИХОВНІ ЗАХОДИ

Тижня суспільствознавчих дисциплін

Цікавим  та  насиченим було життя в ліцеї під час Тижня суспільствознавчих дисциплін, який тривав з 14 по 21 березня.

Розпочався  Тиждень  виховним заходом до Дня українського добровольця, який під керівництвом вчительки історії  Фанта О.В. підготували учні 11-АБ  класів.

15 березня, у день відзначення 85-річниці проголошення Карпатської України, відбулося кілька цікавих заходів. Учениці 10-Б класу виступили з тематичною «інформаційною хвилинкою» у 7-11-х класах та  підготували змістовну конференцію з теми: «Третя спроба проголошення незалежності України» (керівник  Яцкович В.М.).  Участь в конференції взяли здобувачі освіти 10-АБ та 11-А класів. Після  конференції  кращі учні    10-Б, 11-А класів та вчителі історії стали учасниками  урочистостей, приурочених  85 річниці проголошення Карпатської України на Красному полі. Нам повезло: ми не лише бачили останнього учасника Карпатської Січі, а й зробили пам’ятне фото з ним. З нашого ліцею участь в цих урочистостях взяли також пластуни старшої вікової групи. Після урочистостей ми відвідали захоплюючу виставу Закарпатського обласного театру драми та комедії «Остання ніч у Хусті» - історичної хроніки за п’єсою О. Гавроша «Блаженний Августин». Сценічна версія п’єси О. Погана та режисера-постановника Володимира Завальнюка, в якій останній зіграв роль Августина Волошина, чудова гра  акторів драмтеатру, пройшла на одному подиху глядачів та надовго збережеться у нашій пам’яті.

18 березня учні 6-АБ класів провели тематичне свято «Символи моєї держави та народу» ( вчитель Фанта О.В.), яке збагатило знання учнів 5-6-х класів про нашу Державну та національну символіку.

19  березня  проведено конференцію до 150-річчя від  Дня народження  Августина Волошина – Президента Карпатської України, яку також підготували учні 10-Б класу (вчитель  Яцкович В.М.).

20 березня учні 9-АБ та 11-А класів  взяли участь в усному журналі «Правові пам’ятки України», який під керівництвом вчительки основ правознавства підготували учні 9-А класу.  Виступаючі  проаналізували всі правові пам’ятки  від звичаєвого права до діючої Конституції України.

Цього ж дня відбувся  «історичний марафон», в якому в знаннях з історії позмагалися учні 8-А та 8-Б класів (організатор – Фанта О.В.).

21 березня проведено конкурс тематичних газет та підсумки Тижня суспільствознавчих дисциплін. Проведені заходи в рамках предметного тижня збагатили знання наших учнів з історії України, рідного краю та правознавства. Сподіваємося, що вони стануть достойними патріотами своєї держави.

Слава Україні!  Героям  Слава!


210-а річниця з Дня народження 

Т.Г. Шевченка

Педагоги та здобувачі освіти 5-11-х класів  ліцею гідно відзначили 210-у річницю з Дня народження Т.Г.Шевченка. Протягом Шевченківського тижня учні знайомилися з  маловідомими сторінками непростого життя великого  Пророка України,   його самобутнім світоглядом, неповторністю художньої творчості  під час  тематичних уроків української мови та літератури, цікавих позаурочних заходах.

6-8 березня  проведено тематичні години спілкування, конкурс малюнків, інформаційні хвилинки, організовано виставку  літератури  «Тобі, Тарасе, шану складаємо». присвячені нашому українському генію. 7-8 березня відбувся конкурс читців Шевченківського  слова «Борітеся - поборете», де  обдаровані учні зуміли розкрити красу поетичного слова Т. Шевченка та сучасних поетів України, оригінально декламуючи пронизливі до болю та актуальні нашому сьогоденню поезії.  Переможцями конкурсу читців стали: учениця 5-А класу Ловга Аліна (вчителька Лева М.І.), учень 8-А класу Саварин Роман (вчителька Фірка І.І.), учениця 10-Б класу Рошкович Анастасія (вчителька Фірка І.І.).

Цікавою та змістовною була літературна  композиція. «Шевченкове слово в віках не старіє»,  яку підготувала з учнями 5-В класу учителька української мови та літератури Квак Я.В.  Учні 7-х класів змагалися на звання кращого знавця біографії та творчої спадщини Кобзаря під час проведення вікторини «Вшануймо пам’ять Кобзаря», яку підготували вчителі-філологи Гудебняк Г. Ю. та Ловга М. В. Закінчився тиждень літературно-музичним святом «Творчість Шевченка в сучасній пісні», яке підготувала й провела Фірка І.І. з учнями 10-Б класу.

         Нехай лине вічно жива в народі слава Великого Кобзаря. Бо він – наша душа, наша мудрість, наша слава.

Предметний тиждень мистецтва

З 4 по 8 березня 2024 року у початковій школі нашого ліцею проходив предметний тиждень мистецтва.

       Вчителями  образотворчого та музичного мистецтва організовано та проведено ряд заходів, спрямованих на знайомство учнів з цікавими засобами мистецтва, на вміння пробудити уяву та фантазію дітей, виховання естетичного смаку та патріотичних почуттів.            Основною метою тижня було ознайомлення дітей з новими видами і жанрами мистецтва. Діти споглядали та обговорювали картини митців і створювали власні шедеври.

ВІЙНА, ЩО ЗМІНИЛА ІСТОРІЮ

2 роки болю....

2 роки втрат....

2 роки ненависті....

Ніколи не пробачимо!

Ніколи не забудемо!


www.facebook.com/100086465983129/videos/918139253139211/ 

Виступ учнівського самоврядування

www.facebook.com/100086465983129/videos/pcb.370320112526852/332988726367634 

"Пліч-о-пліч всеукраїнська шкільна ліга"! 

Команди  Довжанського ліцею ім. В.Німчука Довжанської сільської ради  з нетерпінням чекають на ІІ етап змагань  "Пліч-о-пліч всеукраїнська шкільна ліга"! 

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ РІДНОЇ МОВИ

21 лютого – Міжнародний день рідної мови - свято, яке відзначає  вся  наша держава, адже мова - духовний скарб нації, виплеканий багатьма поколіннями, яким дорожить кожен українець.

       До відзначення Міжнародного дня рідної мови долучилася вся  наша ліцейна  родина.   Учителями української мови та літератури проведено цікаві заходи, під час  яких здобувачі освіти поглиблювали свої знання про українську мову, її  місце  серед  інших мов світу,  підвищували  культуру мовлення.

        Учням надовго запам'ятаються: вікторина «У світі цікавих слів і висловів», тематичні уроки «Мова нас єднає», «Рідна мова», «Рідна мова – безцінна й невичерпна духовна скарбниця народу», відео-подорож «Легенди минулих віків»,  конкурс скоромовок-спотиканок «Хто зможе повторити»,  мовні ігри.  

        Вдосконалюємо свої знання з рідної мови. Пишаємося, що  мелодійну українську  мову знають і  вивчають  у багатьох країнах світу. Сьогодні вона по особливому приємно звучить з вуст відомих світових політиків, які підтримують нашу державу на міжнародних зустрічах та форумах.


ГЕРОЇ НЕБЕСНОЇ СОТНІ

З метою увічнення  громадянської і національної  відваги,  самовідданості, сили духу і стійкості  громадян,  завдяки яким змінено  хід історії нашої держави, 20 лютого в ліцеї  пройшли заходи, присвячені  вшануванню десятої річниці подвигу  Героїв Небесної Сотні, які віддали своє життя  під час Революції Гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права  і свободи людини,  європейське майбутнє України. 

  Цього дня класні керівники  підготували та провели  з учнями виховні години "Україна-гідна свободи" 7-Б клас, "Герої Небесної Сотні" 10-А клас,  "Боротьба продовжується" 6-Б клас,  «Герої не вмирають» 5-В та години спілкування на теми: "Нові часи, нові Герої" 6-В клас,  «Шлях до волі» 11-Б клас. Учні 8 - 11 класів мали нагоду прослухати інформаційну хвилинку з коротким описом подій, які відбувались 10 років тому, на майдані. Кожен захід завершувався  вшануванням  пам’яті  загиблих на майдані Незалежності  хвилиною мовчання. Ми закликаємо всіх небайдужих людей  згадати у своїх молитвах  усіх Героїв,  які поклали свої голови  за наше майбутнє. Хай пам’ять всіх невинно убитих згуртує нас,  живих, дасть  нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної держави  на власній землі.


ДЕНЬ СИМВОЛА УКРАЇНИ - ГЕРБА

19 лютого в Україні відзначається річниця затвердження тризуба як державного символа             України

19 лютого 2024 року українці святкують 32-гу річницю встановлення державного символа України.

Золотий тризуб на синьому фоні можна побачити на гербі УНР,  на листівках УПА, а також можна було побачити на фото, як елемент одягу людей, що мітингують проти радянського режиму.

Історія тризуба як українського герба

24 червня 1991 року був оголошений конкурс на створення Державного герба. Журі розглянули кілька сотень варіантів, серед них більшість містила різні зображення тризуба. У конкурсі перемогла робота історика-геральдиста Андрія Гречила та художника Івана Турецького в стилі князя Володимира, адже саме він об'єднав українські землі.

У нашого тризуба тисячолітня історія. Ще в давні часи тризуб був знаком Рюриковичів, пізніше він став гербом УНР, як символ соборності українських земель.

У XX столітті тризуб уособлював боротьбу українців за волю та незалежність. СРСР суворо забороняв цей знак.

Обравши знак Володимира Великого за національний символ, українці затвердили існування свого прадавнього коріння та його чітке історичне правонаступництво наших державних утворень.


www.facebook.com/100004837650854/videos/769620141291765/ 

ДЕНЬ ЄДНАННЯ

Учні 3-А класу вітають громадян наймужнішої країни світу! Бажають сил та відваги військовим, які саможертовно захищають українську незалежність, доброї вдачі та Божої допомоги медикам, волонтерам, рятувальникам та усім, хто ціною власного життя та здоров’я стоїть на сторожі спокою та миру. З Днем єднання! Разом – до перемоги! 

www.facebook.com/100004837650854/videos/781086443871924/ 

РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!

Сьогодні була відправлена посилка нашому Захиснику-односельчанину. Щира подяка всім небайдужим, хто доєднався до збору, колегам за набір речей, які вкрай необхідні в холодну пору року, учням за воскові диски, сім'ї Шопа М.Ю. та Батрин В.Д. за домашні смаколики.

Разом до Перемоги!

КРУТИ

29 січня ми відзначали річницю бою під Крутами, який став символом героїзму та самопожертви українців в їхній боротьбі за незалежність. У цей день у 1918 році українські юнаки стримали наступ російсько-більшовицьких військ. Сьогодні, як і 106 років тому, Україна веде боротьбу за свободу і незалежність і вшановує жертву, принесену українськими захисниками в бою під Крутами.

   Тож до Дня пам'яті Героїв Крут, в нашому ліцеї були проведені в старших класах виховні години на теми "Пам'ятаємо героїв Крут", "Герої Крут - для нащадків взірець",

"День пам"яті героїв Крут", "Їхній подвиг не був марним" та години спілкування «Квіти у полі, там де Крути…».

  Не забуваймо подвиг юних Героїв, їхню сміливість та самовідданість!


ГОЛОКОСТ

Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день пам'яті жертв Голокосту.

Він присвячений жертвам геноциду єврейського народу в часи Другої світової війни, а також геноциду представників інших спільнот, зокрема, ромів, яких також знищували німецькі нацисти.

Пам'ятну дату Генеральна Асамблея ООН встановила у 2005-му — саме 27 січня 1945 року солдати 1-го Українського фронту визволили в'язнів найбільшого нацистського табору смерті в Освенцімі.

В ньому, за різними оцінками, знищили від 1,5 до 2,2 млн людей. Загалом же під час Другої світової війни нацисти знищили 6 млн євреїв, серед них — 1,5 млн дітей.


День Соборності

Вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена 22 січня 1918 року IV Універсалом Української Центральної Ради, а 24 серпня 1991 року відбулося фактично не здобуття, а відновлення незалежності. Тому 22 січня важливо відзначати і як День Соборності, і як День Першої Незалежності. 22 січня 1918 року – проголошення незалежності Української Народної Республіки;

1 листопада 1918 року – день “Листопадового чину”, українського повстання у Львові, за результатами якого постала Західно-Українська Народна Республіка;

22 січня 1919 року – проголошення Акта злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки;

15 березня 1939 року – проголошення незалежності Карпатської України;

30 червня 1941 року – проголошення Акта відновлення української державності;

16 липня 1990 року – ухвалення Декларації про державний суверенітет України;

1 грудня 1991 року – Всеукраїнський референдум на підтвердження Акта проголошення незалежності України від 24 серпня 1991 року.

Перше офіційне відзначення свята Соборності на державному рівні відбулося 22 січня 1939 року в столиці Карпатської України м. Хусті. Це була наймасовіша за 20 років перебування краю у складі Чехословаччини демонстрація українців — понад 30 тис. осіб.

У 71-у річницю Акта злуки (22 січня 1990 року) в Україні відбулася одна з найбільших у Центральній і Східній Європі масових акцій – “живий ланцюг” як символ єдності східних і західних земель та знак ушанування подій Української революції. Більше мільйона людей, узявшись за руки, створили безперервний ланцюг від Києва до Львова.

www.facebook.com/100086465983129/videos/1784353772053140?locale=uk_UA 

РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ

Сьогодні учні 3-А класу отримали неочікуваний подарунок  від  36 окремої бригади морської піхоти за  виготовлені  міні енергетичні батончики,  листи , окопні свічки, та смаколики  , які були  відправлені захисникам.  Також ще раз хочеться подякувати всім захисникам за мужність, силу, витривалість, патріотизм. За те, що ви ціною свого здоров'я та життя бороните кордони України та захищаєте її інтереси; твердо тримаєте позиції та відбиваєте напади ворогів, щоб ми могли жити в затишних оселях , навчатися в школі ,та працювати.  Разом до перемоги. Шана і слава захисникам і захисницям України  . 

КІБОРГИ

"Вони вистояли – не вистояв бетон!" – мабуть неповторна фраза, яка характеризує таке поняття, як незламність . Адже сьогодні 696 доба нашої незламності від початку повномасштабної збройної агресії та терору рф проти нас. І який би не був бетон, ми – українці, нація нескорених, нація кіборгів. 

Щиро вітаємо всіх з святом Різдва Христового

І висловлюємо уклінну подяку воїнам ЗСУ за можливість сидіти в родинному колі, смакувати різдвяними стравами, приймати благодать Божу .

Нехай Бог воздасть вам по справах ваших, пошле вашим сім'ям щастя, миру, благодаті та закінчення війни.


www.facebook.com/100086465983129/videos/1821109248338579?locale=uk_UA 

З НОВИМ РОКОМ 2024

Шановні вчителі, учні, батьки та всі працівники нашого ліцею.

Вітаємо Вас із прийдешнім 2024 роком та світлим Святом Різдва Христового!!!

Бажаємо, щоб прийдешній рік був щедрим, сповненим цікавими подіями та яскравими моментами, які принесуть успіхи, натхнення та впевненість у правильності обраної мети!

Нехай у Новому році діловий успіх супроводжуватиме усі починання, котрі стануть запорукою добробуту та процвітання!

Міцного здоров’я кожній родині, сімейного затишку, добробуту та здійснення заповітних мрій і сподівань!

Бажаємо, щоб попереду у нас були тільки хороші і світлі події. Мирного неба та процвітання рідній Україні!

З повагою адміністрація Довжанського ліцею імені Василя Німчука

НОВОРІЧНИЙ КУТОЧОК

Сьогодні у нашому ліцеї відбувся конкурс на найкращий НОВОРІЧНИЙ КУТОЧОК!

    Всі ліцеїсти сумлінно старалися прибрати свої класні приміщення, проявляючи ініціативу та креативність. Всі класи були чудово прикрашені, всюди панувала святково-новорічна атмосфера.

   Журі мало дуже складне завдання, адже визначити переможців було занадто складно. Беручи до уваги критерії за якими визначались місця, а це сучасність, насиченість та креативність, журі дійшло такого висновку:

ПОЧАТКОВА ШКОЛА

І місце - 3Б клас кл.кер. Лендел М.М.

ІІ місце - 1Б,2В,3А клас кл.кер. Батьо О.В,  Фірка О.Ю. та  Рошкович А.А.

ІІІ місце - 2А клас Параска М.М. та 4Б клас Логойда М.І

БАЗОВА ШКОЛА

І місце - 8А клас кл.кер. Фірка І.І.

ІІ місце - 6А клас кл.кер. Саварин Т.Ю.

6Б клас кл.кер. Німчук В.І.

7В,8Б клас кл.кер. Самойлова Л.В. та Шрам В.І.

ІІІ місце - 5А клас Шандра М.В.

СТАРША ШКОЛА

І місце - 11Б клас кл.кер. Симканич М.В.

ІІ місце - 10Б клас кл.кер. Віг Н.Ю.

ІІІ місце - 10А клас кл.кер. Німчук Г.В.

Ми щиро вітаємо переможців! А також вітаємо всі інші класні колективи за активну участь в конкурсі, адже всі старалися. Ми бажаємо і надалі залишатися такими креативними та творчими. Маємо надію, що наші учні дбатимуть так щоденно про затишок та чистоту свого класного приміщення!

Благодатний Вифлеємський вогонь

В наш ліцей юнаки і юначки Пласт Довге , сьогодні передали Благодатний Вифлеємський вогонь.

Вифлеємський вогонь – це символ надії, який говорить нам про те, що темрява не триватиме вічно, і за нею обов’язково прийде світло та буде Перемога. Цей символ миру як ніколи актуальний для України. А традиції для нас мають особливе значення, зокрема сьогодні, коли всі українці живуть в умовах війни. Вифлеємський вогонь – це символ нашого єднання, незламності та боротьби.

Поширення Вифлеємського вогню – міжнародна щорічна скаутська акція до святкування Різдва Христового. З’явилася вона більше 35 років тому в Австрії. Ідея акції полягає в поширенні символічного вогню, запаленого на місці народження Ісуса Христа. Так, австрійські скаути беруть Вифлеємський вогонь миру з Вифлеєму. Літаком доставляють до Відня. А звідти – передають іншим скаутським осередкам у різних країнах світу.

Ура! Наша Ліліанна Левко  обрана президентом обласного учнівського самоврядування "Нове покоління"! 

"Національного тижня читання"

У рамках "Національного тижня читання" учні 3-А класу мали цікаву та змістовну зустріч з видатним письменником сьогодення, нашим односельчанином, Василем Васильовичем Кузаном.

Діти залишилися дуже задоволені та вдячні!!!

Вчитель: Бучмей Марина Миколаївна.

Протягом цього тижня учні 5-11-х класів ліцею долучилися до участі у Всеукраїнській інформаційно-просвітницькій акції «Національний тиждень читання», яку традиційно проводить  Український інститут книги.

Літературно-мистецькі заходи під гаслом «Бути своїми», не лише об’єднали ліцеїстів до участі в Акції, а й в чергове  переконали, що читати - це цікаво, корисно, сучасно.

У понеділок учні 11-х класів провели пізнавальну інформаційну хвилинку, яку підготували під керівництвом Н.Д.Свистак, а Г.Ю. Гудебняк провела ще й конкурс «Кращий читач» з учнями 7-А класу.       

У вівторок учні 6-А класу із захопленням декламували улюблені поезії Лесі Українки (вч.Саварин Т. Ю.), а з учнями 5-А класу М.І.Лева провела літературну вікторину «У світі казок».

У середу Я.В.Квак провела з учнями 6-х класів пізнавальний захід «27 причин, чому потрібно читати книги», а здобувачі освіти 10-Б класу декламували улюблені поезії корифея української літератури Івана Франка  (вчитель Фірка І.І.).

У четвер учні 7-х та  10-х класів  з болем у душі читали вірші сучасних  поетів про війну  рашистів проти нашої держави ( вч. Ловга М. В., Садова Г.В.).

Підсумком «Національного тижня читання» стала зустріч із нашим односельчанином, відомим поетом, членом Національної Спілки письменників України Василем Кузаном, яку організували для учнів 7-х класів вчителі Гудебняк Г.Ю. та Ловга М.В.

Літературно-мистецькі заходи вкотре довели, що саме читання українських книжок  сприяє єднанню нашого народу, формуванню нашої ідентичності, збереженню культурно-мовної спадщини нашої держави.

«Будьмо своїми»! Єднаймося навколо своєї ідентичності! Читаймо разом! Дякуймо Збройним Силам України за те, що маємо таку можливість.

А у нас посиденьки!

    Сьогодні учні 4-х класів зібралися на творчі посиденьки "Поетичні перлинки".

      Читання поетичних творів, складання власних віршів містить безліч корисних аспектів для дітей.

       Поезія - це творчість, це - емоційний розвиток, це - формування культури читання, це підтримка ментального здоров'я.

Вчителі: Логойда М.І. та Білей М.Ю.

До Всеукраїнського " Національного тижня читання " в бібліотеці Довжанського ліцею ім.В.Німчука було проведено бібліотечний урок "Казка-як різновид жанру."Також було оформлено книжкову виставку "З книгою жити-з добром дружити."

З ранніх дитячих років ми знайомимо дитину з казкою.Казка вчить любити прекрасне,природу,рідну землю, поважати старших,бути працьовитими і добрими.

Читання розвиває мислення,дає великий запас слів,діти впізнають світ,повагу до старших,повагу до товаришів і вдосконалюють самих себе.

Читайте! Нехай у вашому житті не буде жодного дня,коли б ви не прочитали хоча б сторінку із книги.

Будь чистою і світлою, дитино.

Добро твори у світі кожен час.

Добро і є та категорія єдина,

Яка веде до світла кожного із нас.

Добром на доброту відповідай щоднини.

Й на зло також добром відповідай.

Покликання найбільше для людини –

Добро творити! Це запам’ятай!

(Н.Красоткіна)

Під таким девізом в рамках щорічної Всеукраїнської акції «Національний тиждень читання», яку організовує Український інститут книги, 07.12.2023 року  у 3-Б класі класний керівник Лендел Марія Михайлівна провела урок «Людина починається з добра» (за творами В.О. Сухомлинського).

Урок мав мету продовжити знайомити учнів з творами Василя Сухомлинського, формувати в учнів доброту, чуйність, повагу до старших, доброзичливе ставлення до рідних і друзів; навчати оцінювати вчинки дійових осіб, наслідувати позитивні риси, прагнути до самовдосконалення; розвивати навички свідомого читання творів, зв’язне мовлення, вміння визначати головну думку твору; виховувати людяність, милосердя, доброту.

Під час уроку учні поглибили свої знання про життєвий і творчий шлях В.О.Сухомлинського, презентували однокласникам калейдоскоп казок та оповідань письменника, за результатами аналізу вчинків героїв творів створили «Заповіт добра».

Сподіваємося, що такі уроки стануть ще одним поштовхом для того, щоб  читання стало повсякденною звичкою кожного українця..

В рамках "Національного тижня читання"  учні 3-А класу працювали з деформованими текстами за методикою видатного педагога- новатора  В.Б.Едігея  .Учні з зацікавленістю конструювали слова та речення в текстах, читаючи для друга. Деформовані слова, речення, тексти розвивають в учнів критичне мислення та  навички свідомого читання.

Вчитель: Рошкович А.А.

16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЛЯ

Сьогодні, 7 грудня, у рамках акції " 16 днів проти насилля" в нашому ліцеї відбулася зустріч учнів 10,11 класів з поліцейським громади  Іваном Ковалем, представником   соціальної  служби Людмилою Батьо, начальником відділу служби у справах дітей Наталією Костяк, директором центру соціальної допомоги Аллою Турок. Метою візиту було привернути увагу учнів до всіх видів насильства, особливо акцентували гості, увагу на сексуальне насильство та насилля в сім'ї по відношенню до дітей. Також розповідали про поширення проблем з вживання алкольних напоїв та тютюнопалінням серед молоді. 

СЬОГОДНІ ДО НАС ПРИЙШОВ СВЯТИЙ МИКОЛАЙ !!!

У нас, в Україні, діти з великим нетерпінням чекають на Чудотворця. Вони напередодні свята пишуть листи до Святого Миколая. У день перед святом згадують всі свої добрі та злі вчинки, зважають чого більше. Чи буде подарунок, а чи, можливо, різка? Бо чемні діточки обов’язково знайдуть під подушкою подарунок, а неслухняні – прутик.

І нарешті настала мить, коли Миколай завітав до дітей молодшої школи. Святий привітав всіх, побажав МИРУ, а також побажав дітям залишатись надалі чемними, бути здоровими та добре вчитись. Чудотворець був зі своїми помічниками-ангелами та іншими цікавими гостями. На свято діти підготували для Миколая вірші та пісні.

В сьогоднішньому дійстві активно прийняли участь учасники центру "Дозвілля" учнівського самоврядування "Воїни світла"

ЧЕЛЕНДЖ ДО ДНЯ ЗСУ

Найсильнішій, наймужнішій, найпотужнішій армії в День Збройних Сил України від усієї душі хочемо побажати міцних сил і незламної віри, сміливих ідей і добрих надій, впевнених планів та обов’язкової удачі, незгасимого оптимізму і відмінного виконання всіх поставлених завдань!

Сьогодні й щодня ми всією країною пишаємося силою та стійкістю, героїзмом і подвигом ЗСУ.

Сьогодні й щодня ми дякуємо! Дякуємо за щоденну відсіч ворога, за запеклі бої та боротьбу за українську землю.

Найшвидшої ПЕРЕМОГИ та щасливого повернення в свої домівки.

Все буде Україна!

www.facebook.com/100086465983129/videos/1063242714802675?locale=uk_UA 

 Учні 3-А класу виготовили міні енергетичні батончики, та листи  , які згодом буде відправлено захисникам. 

ДЕНЬ ВОЛОНТЕРА

Роль волонтерів в Україні зараз, під час війни, важко переоцінити. Волонтери - одні з тих, хто завжди стоїть за спиною військових та допомагає їм, а також українцям на окупованих територіях, часто ризикуючи власним життям. Сьогодні волонтери - найпотужніша частина громадянського суспільства України, а волонтерський рух об'єднує всі міста й громади держави та всі соціальні групи. Це ідея, яка залучає до боротьби за свободу України мільйони людей із різних країн світу.

Наші ліцеїсти також входять до лав волонтерів. Учасники центру "Волонтерства" учнівського самоврядування "Воїни світла" ніколи не стоять осторонь, а завжди організовують заходи для підтримки наших ЗСУ. Самі активно приймають участь і залучають інших. Адже гасло наших волонтерів "А хто, як не ми!"

Разом ми сила, і разом до перемоги

П.С. АКЦІЯ ПО ЗБОРУ КРИШЕЧОК ЩЕ ТРИВАЄ!!!!


3 грудня у всьому світі — День інформування суспільства про людей з інвалідністю

В цей день людям з інвалідністю часом дарують безліч непотрібних подарунків, вітають зі “святом”, навіть проводять святкові концерти.

Завтра про них забудуть, бо бути дорослою людиною з інвалідністю у нашій країні досить складно.

Основна мета цього дня  — не святкування та не викликання жалості до людей з інвалідністю, а саме інформування. Про те, як правильно говорити про інвалідність. Про те, як комунікувати з людьми з інвалідністю. Про те, що людей з інвалідністю не потрібно боятися або ігнорувати.

Людям з інвалідністю не потрібні подарунки та концерти. Їм потрібні знання, навички,можливість розвиватися у власному темпі та ритмі, можливість працювати та мати ті ж самі права, як і люди без інвалідності.

Людина з інвалідністю перш за все Людина.

Без особливих потреб або обмежених можливостей, без знецінення або героїзації, але з повагою до кожного та кожної, як до людини перш за все, зі своїм досвідом та можливостями.

Інклюзія, до якої ми прямуємо —  це здатність сприймати світ різним. Незалежно від кольору шкіри, розумових здібностей, зовнішнього вигляду або будь-якої форми інвалідності людини, яка знаходиться поруч.

Адже сьоголні  толерантність — яскравий показник ступеню демократичності кожної держави та одна з умов її розвитку.

На фото: графічне зображення з написами про те, що 3 грудня - це не свято, не час концертів та не день для привітань.

РАЗОМ ДО ПЕРЕМОГИ!

Спільними зусиллями педагогічних колективів Довжанського ліцею імені Василя Німчука, Довжанської гімназії, Довжанського ЗДО#1 та ЗДО#2, а також Сухівського ЗДО придбано тепловізор та додаткову оптику для нашого односельця, воїна захисника Пасулі Людвіга. А щоб День Збройних Сил України зробити справді святковим, ми відправили ще багато смаколиків для Людвіга та його побратимів. Звичайно це неодноразова акція, наша допомога буде, як і завжди, регулярною.

Це життєво необхідні прилади для кожного захисника і ми вдячні кожному хто долучився до збору.

Разом до Перемоги!

Слава Україні! Героям Слава!

День пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років

24 листопада в ліцеї було проведено ряд заходів присвячених пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років.

Учні молодших класів виготовляли свічки та незабудки. Вчителі провели з ними виховні години "Не дамо загасити свічку пам'яті".

Учні 9-11 класів прийняли участь в учнівській конференції на тему «Голодомор 1932-1933 рр. - геноцид українського народу в друкованих спогадах свідків, творах літератури і мистецтва», присвячений 90-им роковинам вшанування памʼяті жертв Голодомору 1932-1933 рр. та масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років.

День Гідності та Свободи

Сьогодні в нашому ліцеї відбулися заходи присвячені десятій річниці Дня Гідності та Свободи. Учнівське самоврядування "Воїни світла" відтворювали події тих страшних днів, коли невинні студенти поклали своє життя за те, щоб ми жили в мирній, європейській, незалежній Україні. Ніхто не залишився байдужим до емоційного виступу дівчат та хлопців. Класні керівники провели Всеукраїнський урок до Дня Гідності у своїх класах. 

ТИЖДЕНЬ АНГЛІЙСЬКОЇ МОВИ

З 13 по 17 листопада у нашому ліцеї проходив Тиждень англійської мови, який організували з учнями вчителі Маюрець Д.І., Поринець Є.І.,  Роман Т.В., Саварин І.П., Погребенко В.В. Перший поверх ліцею  «ряснів»  змістовними газетами, висловлюваннями, інформацією  про англійську мову, які  підготували учні 5-10-х класів. Тиждень був насичений і цікавий: учні брали участь у різноманітних конкурсах, вікторинах,  квесті, презентаціях та обговоренні улюблених кінофільмів  на англійській мові, виконували  творчі  завдання, що дало їм можливість не лише збагатити знання з англійської  мови, а й розширити свій кругозір. Бо ж недаремно народна мудрість стверджує: «Скільки мов ти знаєш, стільки разів ти людина». 

www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.311199058438958 

ФОРУМ ЄДНОСТІ "ВІЛЬНІ.ГІДНІ.НЕЗЛАМНІ"

17-18 листопада на Закарпатті проходив молодіжний форум єдності «Гідні. Вільні. Незламні», який організував Молодіжний координаційний центр "Нова генерація України" за підтримки ОВА та Департаменту освіти, молоді та спорту, де мали честь побувати наші учні. На форумі дітям дали змогу розширити платформу для спілкування, обмінятись досвідом та ідеями задля формування єдиної команди юної інтелігенції України, котра працює і буде працювати над її розвитком у майбутньому. В програмі також були заняття з військово-патріотичного виховання та підготовки населення до нацспротиву, проведення якого забезпечив Закарпатський обласний центр підготовки населення до національного спротиву.

Дякуємо за надану можливість нашим ліцеїстам та педагогам повірити ще більше в себе, мотивуватися і ще впертіше йти вперед!

Слава Україні! Героям слава!

"Здорова Україна"

Наш ліцей, як і завжди не лишився осторонь! Мега крутий челендж-руханка в стилі Закарпатської сколомийки за загальнонаціональною програмою Президента "Здорова Україна" в нашому закладі і це було незабутньо! З великим задоволенням участь прийняли учні всієї вікової категорії нашого ліцею. Емоції переповнювали) 

www.facebook.com/100086465983129/videos/366730945929728?locale=uk_UA 

https://www.facebook.com/100086465983129/videos/301653419453897?locale=uk_UA

ТИЖДЕНЬ НІМЕЦЬКОЇ МОВИ

З 6 по 10 листопада відбувся Тиждень німецької мови у нашому ліцеї. Діти активно допомагали, вчились та ділились знаннями. Кожна група підготувала плакати з улюбленими пам'ятками Німеччини, провели інформаційні хвилинки, а також найзавзятіші взяли участь у різноманітних вікторинах. Організували Тиждень німецької мови разом з учнями вчителі Квак С.В, Німчук В.І,  Німчук Г.В., Марушка І.Ю. 

www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.306859022206295 

день жалоби за загиблими Героями  128 бригади 

"ВОРОГАМ-КРИШКА"

Довжанський ліцей приймає участь у благодійній акції "ВОРОГАМ-КРИШКА" по збору пластикових кришечок для виготовлення запчастин на дрони. Будь ласка, активно долучайтеся до акції. Кришечки приносити в ліцей, їх потрібно дуже багато. Разом наближаємо ПЕРЕМОГУ! Допомагаємо ЗСУ! 

День української писемності та мови

«Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова…» - писав Панас Мирний. І це справді так. Українська мова - безцінний скарб нашої нації. Вона може втішити серце, загоїти душевні рани… Недарма її називають солов’їною.                                                                                                          

   27 жовтня вся Україна відзначає важливе свято – День української писемності та мови. Учнівський колектив разом з вчителями української мови та літератури ретельно готувалися до цієї знаменної події. Протягом дня  в нашому  ліцеї панувала святкова атмосфера. 

   Учні 3-11-х  класів взяли участь у  Міжнародному  конкурсі  знавців української мови ім. П. Яцика.

  Ліцеїсти-старшокласники долучилися до написання Радіодиктанту національної  єдності - 2023  «Дороги України».

  Завершальним патріотичним акордом було літературно-музичне свято «Єдиний скарб у тебе - рідна мова...», яке підготувала з  учнями    9-А,  7-А та 2-В класів голова методичної спільноти вчителів української мови та літератури Г.Ю. Гудебняк. Свято вдалося змістовним та цікавим. Учні ще раз переконалися, що українська  мова – це мова єднання та поваги, взаємопідтримки  й розуміння.

www.facebook.com/media/set?vanity=100086465983129&set=a.299341386291392&locale=uk_UA 

РЕПОРТАЖ

Зображення дівчини в українському віночку, що біжить полем  з кульками, на яких написані основні цінності кожної людини – саме таке зображення художниця з Харкова Анастасія Худякова нанесла на фасаду Довжанського ліцею імені Василя Німчука. 

www.facebook.com/mstudio.tv/videos/285030991120825?locale=uk_UA 

Що таке Бабин Яр?

Бабин Яр - це урочище в північній частині Києва, яке стало місцем наймасовіших розстрілів євреїв у Другій світовій війні. Розстріли проводилися з 1941 по 1943 роки, під час окупації нацистами Києва.

Точна кількість жертв Бабиного Яру невідома. Багатьох жертв нацисти не враховували. Історики називають числа від 70 до 150 тисяч розстріляних. Серед убитих були не тільки євреї, а й душевнохворі люди, цигани, військовополонені радянські солдати і звичайні мирні жителі Києва. Також нацисти знищували членів ОУН. Наприклад, в Бабиному Яру була розстріляна українська поетеса Олена Теліга з чоловіком.

За час розстрілів врятуватися вдалося лише 29 людям. Люди, які врятувалися з Бабиного Яру, в основному прикидалися мертвими або здійснювали втечі з концтаборів.

Історія Бабиного Яру

Бабин Яр був визначений місцем масового вбивства євреїв 26 вересня 1941 року. Саме в Київському урочищі окупаційна влада Києва хотіла остаточно вирішити "єврейське питання".

Перший і наймасовіший розстріл був призначений на 29 вересня. По всій столиці були розклеєні листівки: "Наказується всім євреям міста Києва та околиць зібратися в понеділок дня 29 вересня 1941 року о 8 ранку при вул. Мельника-Доктеровський (біля кладовища). Всі повинні взяти з собою документи, гроші, білизну та інше. Хто не підкориться цьому розпорядженню буде розстріляний."

Мету збору нацисти не оголошували. По місту ж пройшла чутка, що євреїв евакуюватимуть. Люди прийшли в Бабин Яр, не здогадуючись про плани окупантів. Ось що розповідала про день розстрілу одна з врятованих Раїса Майстренко:

"Татова мати зі мною на руках пішла проводжати, а моя мати йшла паралельно зі своїми рідними. Вона допомагала матері ходити, бо у неї були хворі ноги. Бабуся мені потім розповідала: ніхто не думав, що всіх ведуть на розстріл. Всі думали, що будуть переселяти в Палестину."

По прибуттю на місце у євреїв та інших жертв спочатку забирали цінні речі, а потім наказували проходити до південно-східного відрогу Бабиного Яру, де і проводилися розстріли. За 29-30 вересня 1941 року було розстріляно 33 771 особу (без урахування дітей до 3 років).

Ще кілька масових розстрілів проводилося протягом жовтня. Біля урочища було відкрито Сирецький концентраційний табір, в якому загинуло близько 25 тисяч осіб. У березні 1942 року нацисти в Бабиному Яру стратили понад 600 членів ОУН. Розстріли тривали до 1943 року, поки німецькі війська не покинули Київ.

Бесіда щодо попередження протиправних дій з боку здобувачів освіти та застереження їх від небезпек

Сьогодні, як ніколи зростає співпраця закладів освіти з працівниками правоохоронних органів. Адже профілактична робота дає можливість виробляти в дітей вміння діяти в конфліктних ситуаціях, приймати правильні рішення, володіти навичками самозбереження , знати свої права та обов'язки. Відтак 03 жовтня 2023 року в Довжанському ліцеї ім. Василя Німчука відбулася зустріч з Ковалем Іваном Івановичем- майором поліції, поліцейським офіцером громади відділу превенції Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області та Кузьмою Іванною Михайлівною-лейтенантом поліції,  дільничним офіцером поліції сектору превенції ВП №1 Хустського РУП ГУНП в Закарпатській області. Головною метою зустрічі було проведення бесіди щодо попередження протиправних дій з боку здобувачів освіти та застереження їх від небезпеки. Працівники поліції поспілкувались з учнями про  види правопорушень, які часто трапляються в освітньому середовищі та позаурочний час, на вулиці, про правила безпечного поводження в Інтернеті, звернули особливу увагу на види відповідальності учнів та їх батьків за скоєні правопорушення. Зустріч пройшла у формі діалогу, учні отримали багато корисної інформації та погодилися з тим, що безпека кожного залежить від нас самих. 

З ДНЕМ ЗАХИСНИКА ТА ЗАХИСНИЦЬ УКРАЇНИ!

У такий знаменний день вітаємо всіх чоловіків, хлопців, жінок та дівчат, всіх тих, хто стоїть на захисті кордонів нашої Батьківщини. Ви сильні, стійкі, сміливі і хоробрі. Нехай служба буде спокійною, мирною, а життя - яскравим, довгим, а в домі панує тепло, затишок і любов. Шана і слава Захисникам і Захисницям Вітчизни, слава Україні! 

www.facebook.com/100086465983129/videos/279316825008242?locale=uk_UA 

З ДНЕМ ВЧИТЕЛЯ

Дорогі вчителі, вітаємо Вас із професійним святом! Дякуємо Вам за вашу доброту, терпіння, турботу і нескінченне розуміння. Бажаємо Вам міцного здоров'я, побільше радості в житті, особистого добробуту, гідної зарплати і хороших, вдячних, люблячих учнів та найшвидшої Перемоги!

З повагою випускники та всі інші учні ліцею!

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ТУРИЗМУ!

Тепла і сонячна погода, різнобарвний осінній ліс, день, проведений не за партами, а на свіжому повітрі. Так сьогодні учні нашого ліцею активно провели час присвячений Всесвітньому дню туризму

Юні спортсмени 5-11 класів, змагались з орієнтування "Мікроспринт", проходили «Смугу перешкод», брали участь у конкурсі "Веселий турист", показали свої здібності в конкурсі «Цікава експедиція». Не відставали й учні молодших класів. Активно виборювали перемогу в конкурсі "Перетягування канату", "Розкладання намету", "Підготовка до розпалювання вогнища" та конкурсі  "Веселі старти".  Всі були переможцями)

Командний дух та жага до перемоги, залишили в учасників змагань тільки найприємніші спогади та позитивні емоції! Діти чудово провели час та дізналися багато нового!

Так чи інакше, Всесвітній день туризму стосується кожного з нас. Будь-яка людина хоча б раз у житті подорожувала і, тим самим, відчувала більшу повноту життя. Тому подорожуйте, пізнавайте та відкривайте для себе нові вершини, нові міста, нові країни…

Дякуємо ЗСУ за можливість навчатися та працювати, брати участь у заходах, радіти дрібничкам, подорожувати… За можливість просто бути. Тут і зараз. В найкращій країні в світі.

Слава Україні! Героям Слава!

www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.281417364750461 

Благодійний ярмарок 

"Свята Покрово - захиснице наша"

Весело, гамірно, яскраво, неймовірно дружньо і надзвичайно смачно пройшов благодійний ярмарок під назвою "Свята Покрово - захиснице наша" у нашому ліцеї, 22 вересня. Від самого ранку і діти, і батьки несли із собою, разом із портфелями, різноманітну смакоту. Всі товари приготовлені вдома, акуратно запаковані, розфасовані - готові до вживання, аби відразу можна було розставити усі страви на столі і пропонувати своїм однокласникам, учителям, батькам. Це був не просто ярмарок, це було свято. Подвір'я ліцею нагадувало справжнісіньку веселу казку, учні перетворилися в справжніх продавців. Всі були задоволені! 

www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.280400494852148 

ВИБОРИ ПРЕЗИДЕНТА ЛІЦЕЮ!

На цьому тижні в нашому ліцеї відбулась значуща подія - ВИБОРИ на пост президента ліцею. Свої кандидатури подали: учениця 10 класу - Мунтян Валерія, учениця 10 класу - Бабинець Інна, учениця 10 класу - Дзихор Дарина та учень 9 класу - Бучмей Артем. Голосували учні 7-11 класів. Агітаційна компанія проходила активно. Кандидати нетерпляче чекали висновків) І в результаті з відривом в 32 голоси перемагає учень 9 класу БУЧМЕЙ АРТЕМ, з чим ми його і вітаємо! Тож терпіння тобі, наш юний президент та багато нових ідей та перемог!!! Вітаємо!!!!!! 

www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.124015557157310 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ МИРУ

Мир – це те слово, це те відчуття спокою і цілісності, за які ми зараз боремося, не оминаючи і освітнього фронту. Любов до Батьківщини, повага до пращурів, ушанування звитяги наших сучасників – усе це рухає зараз нами і веде вперед! Ми – нація вчених, воїнів і хліборобів; кров'ю наших предків ми завоювали цю землю і відстоюємо нашу свободу зараз; ми прагнемо до саморозвитку, цінуємо досягнуте і прямуємо до нових звершень! Ось чому ми так цінуємо мир і дбаємо про життя...   

Миру в усьому – миру в сім’ях, миру в серцях та миру нашій рідній Україні!

www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.278500255042172 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ ПРИБИРАННЯ!

Спільними зусиллями ми зробили територію нашого ліцею чистою і комфортною, адже спільна справа не лише гуртує, але й виховує відповідальне ставлення до порядку й затишку.

ПАМ’ЯТАЙТЕ - чистота, порядок та благоустрій нашого ліцею залежить від кожного з нас!!! А усі ми разом , як бачимо, велика сила !!!

Хай небо ЗАВЖДИ буде мирним , а Україна чистою, ВІЛЬНОЮ і НЕЗАЛЕЖНОЮ

СЛАВА УКРАЇНІ !

ГЕРОЯМ СЛАВА!

www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.274972362061628 

Всеукраїнський олімпійський тиждень

Цього тижня у нашому ліцеї пройшов Всеукраїнський олімпійський тиждень присвячений відзначенню Дню фізичної культури і спорту.

Учні 5-11 класів мали змогу ознайомитись із спортивним життям нашої країни, з різноманітними видами спорту, проведення Олімпійських зимових та літніх ігор. А ще згадали і про Паралімпійські ігри та Ігри нескорених. Для учнів 5-6 класів проведено спортивні змагання "Cool games", "Чирлідинг", "Веселі старти".  Також для 7-8 класів - легкоатлетичні змагання "Стрибки в довжину з місця", "Човниковий біг" та футбольні змагання. Старти надій проведено для 9 класів. Смуга перешкод - 10-11 класи.

За підсумками змагань, було оголошено такі результати:

"Cool games" - І місце - 5-А,Б клас, ІІ місце - 5-В клас

"Чирлідинг" -  І місце - 5-В клас, ІІ місце - 5-А, Б клас

Старти надій - І місце - 9-А клас, ІІ місце - 9-Б клас, ІІІ місце - 9-В клас.

Вітаємо переможців, а всім учням бажаємо спортивної витримки!


www.facebook.com/media/set/?vanity=100086465983129&set=a.274972892061575&locale=uk_UA 


АКЦІЯ "ПОДАРУЙ БУКЕТ ЗАХИСНИКУ" 1 ВЕРЕСНЯ 2023 РІК

Велика подяка всім, хто долучився до акції "Подаруй букет захиснику", яка була проведена 1 вересня 2023 року. Було зібрано 12580 гривень!!!!! Всі ці кошти будуть спрямовані на підтримку нашим ЗСУ! Деталі будуть трохи згодом.

Разом до ПЕРЕМОГИ!

Зібрані гроші на прохання учнів були передані на придбання ПТАШКИ МАДЯРА для знищення хробаків!

Разом до ПЕРЕМОГИ!


Сьогодні в нашому ліцеї радісний та святковий день, адже сьогодні починають свою нелегку стежку знань наші маленькі учні, наші першачки. Ми всі хочемо ще раз привітати їх з цим святом і висловити подяку голові Закарпатської обласної військової адміністрації Віктору Микиті та його заступнику Петру Добромільському, які зробили нашим учням подарунки. Всі 55 першачків отримали рюкзаки з наборами канцелярських приладів. Тож вчіться та будьте здоровими! Разом до перемоги! 

Друзі! День 1 вересня завжди особливо урочистий і хвилюючий, адже саме з нього починається незвіданий, цікавий і водночас нелегкий шлях до пізнання, до нових звершень, до самостійного життя. Бажаємо усім вам на цьому шляху підкорити нові вершини знань, зустріти добрих і надійних друзів та досягти омріяної мети. Нехай ваші здібності, наполегливість стануть запорукою визначних успіхів у дорослому житті.

Вересень щедро сонцем зігрітий.

В школу повсюди сходяться діти.

Квіти барвисті в них у руках,

Вогники щастя ясніють в очах.

В кожного радісна усмішка сяє.

Дзвоником першим їх школа вітає.


Олімпійський тиждень

учасники 5 - 11 класи

5-16 вересня 2022 рік


Флешмоб до Дня Захисника України

www.facebook.com/media/set/?set=a.123649793860553&type=3 


УЧНІВСЬКЕ САМОВРЯДУВАННЯ

"ВОЇНИ СВІТЛА"

Випуск газети "Онлайн" та засідання центрів

www.facebook.com/media/set/?set=a.124015557157310&type=3 


ДЕНЬ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ

Урок пам'яті "День Гідності і Свободи - громадянський подвиг людей"

www.facebook.com/media/set/?set=a.128205490071650&type=3 


Україна - це територія гідності та свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції - наш Майдан 2004 року, який був Святом Свободи,і революція 2013 року, Революція Гідності. Це був надзвичайно важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи.

ДО ДНЯ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ ТА ПОЛІТИЧНИХ РЕПРЕСІЙ

Голодомор — це геноцид української нації, вчинений в 1932–1933 роках. Він був скоєний керівництвом Радянського Союзу, щоб упокорити українців, остаточно ліквідувати український спротив режиму та спроби побудови самостійної, незалежної від Москви Української Держави. У 2006 році Законом України «Про Голодомор 1932–1933 років в Україні» Голодомор визнано геноцидом українського народу. У 2010 році постановою Апеляційного суду міста Києва доведено геноцидний характер Голодомору, намір Сталіна, Молотова, Кагановича, Постишева, Чубаря, Хатаєвича, Косіора знищити частину української нації. Під час вчинення особливо тяжкого злочину геноциду в 1932–1933 рр. комуністичний тоталітарний режим знищив мільйони.

Після поділу території України в середині XVII століття між Річчю Посполитою та Московським царством протягом наступних двох століть українська нація не мала власної державності, через що зазнавала політичних, економічних, національних, культурних утисків. Росія проводила жорстку колонізацію Лівобережної України. Потужна русифікація, шовінізм та політика ототожнення українців з російським народом (ідентифікація України як частини Росії — Малоросії) не знищили української національної свідомості. Українці дуже гостро відчували свою відмінність від росіян і протягом століть вели перманентну визвольну боротьбу. Та тільки в 1918 році вдалося створити Українську Державу — Українську Народну Республіку і об’єднати українські території.

У ХХ столітті незалежна Українська Держава протрималася лише кілька років, борючись із постійними зазіханнями та втручаннями у внутрішні справи країни ззовні. Їй так і не вдалося конструктивно закласти та зміцнити фундамент своєї незалежності в світі. Після третьої окупації українських земель, які входили до складу Російської імперії, російські більшовики встановили комуністичний тоталітарний режим за допомогою сили та маріонеткових урядів.

30 грудня 1922 року було утворено Союз Радянських Соціалістичних Республік, до якого увійшла й Українська Соціалістична Радянська Республіка. Союзний договір передбачав повну рівноправність республік, проте Україною фактично керував Кремль.

Попри нетривалі періоди державотворення, українська державна традиція все ж була і мала глибоке історичне коріння, що сягало періоду Київської Русі. Вона об’єднувала націю, посилювала український націоналізм та суперечила ленінській теорії соціалізму, що передбачала злиття націй. Окупувавши територію України, російські більшовики дуже гостро це відчули. Ленін визначав національний рух і проблеми національного суверенітету як явище буржуазного характеру, з яким більшовики вели боротьбу. Українська сутність була перешкодою для існування СРСР у форматі, визначеному радянським керівництвом.

З утвердженням комуністичного режиму відбулися помітні зміни у суспільному, громадсько-політичному та соціально-економічному житті України, що торкнулися насамперед традиційного села. Комуністичний тоталітарний режим насаджував українцям нові звичаї, нові обряди, водночас змушував відрікатися від минулого, забути своє походження. Відбулося згортання українізації. Розпочався наступ на духовне життя українців.

У 1928 році керівництво СРСР оголосило курс на колективізацію — об’єднання індивідуальних приватних селянських господарств у колективні господарства державної власності. Кожному селянину нараховували певну кількість трудоднів, за відробіток яких платили натуральним продуктом. Однак переважно трудодні були настільки мізерними, що позбавляли селянина можливості прохарчувати себе і свою родину. З огляду на потужне почуття індивідуалізму українських землеробів, в Україні насадження колгоспної системи викликало спротив. Тому селян насильно заганяли у колгоспи шляхом терору та пропагандистської війни з незгодними, на яких режим вішав ярлики «куркулі», «буржуазні націоналісти», «контрреволюціонери» та знищував цих людей.

Політика комуністичного тоталітарного режиму викликала опір українського народу. Історики зафіксували близько 4 тис. масових виступів селян на початку 1930-х років проти колективізації, політики оподаткування, пограбування, терору та насильства.

Почуття національної ідентичності українського селянина разом з його ментальним індивідуалізмом суперечило ідеології Радянського Союзу. Воно було основою українського націоналізму і становило загрозу єдності та самому існуванню СРСР. Саме тому об’єктом злочину геноциду стала українська нація, для послаблення якої сталінський тоталітарний режим геноцидом винищив українське селянство як питому частину нації і джерело її духовної та матеріальної сили.

Небезпеку бунтів та повстань для існування СРСР добре усвідомлювали в Кремлі. Не бажаючи втратити Україну, радянський режим вибудував план винищення частини української нації, замаскований під плани здавання хліба державі. Йшлося про повне вилучення всіх запасів зерна, а потім конфіскацію інших продуктів харчування та майна як штрафи за невиконання плану. Перетворивши Україну на територію масового голоду, режим перекрив усі шляхи до порятунку. Лише селянам України та Кубані було заборонено виїжджати до міст, до Росії і Білорусі. 22,4 мільйони людей було фізично заблоковано в межах території Голодомору.

Й. Сталін, який вважав селянство основою національного руху, завдав удару по українських селянах як носіях української традиції, культури та мови. У 1932 році для України було встановлено нереальний до виконання планхлібозаготівель у 356 млн пудів хліба. Для затвердження цього плану до Харкова прибули найближчі соратники Сталіна — Каганович і Молотов, добре проінформовані про розпал голоду вже в першій половині 1932 року в Україні. Геноцид було організовано і вчинено шляхом узаконення насильницьких дій та масового вбивства українців. Близько 400 архівних документів це підтверджують.

На початку 1930-х років політика колективізації в Україні зазнала краху. Селяни масово покидали колгоспи та забирали своє майно: худобу, інвентар, зароблене збіжжя. Для збереження колгоспів і майна у руках держави режим 7 серпня 1932 року прийняв репресивну постанову, яка в народі отримала назву «закон про п’ять колосків».

Постановою ЦВК і РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів і кооперації та зміцнення суспільної (соціалістичної) власності» все колгоспне майно прирівнювалося до державного, а за його розкрадання було встановлено жорстоке покарання. Згідно з цим законом держава карала голодних селян за збирання в полі залишків урожаю ув’язненням на 10 років з конфіскацією майна або розстрілом. Було організовано спеціальні групи людей, які обшукували населення, аби силою вилучати зерно. Такі обшуки супроводжувалися терором, фізичними та моральними знущаннями над людьми.

Наступним геноцидним рішенням стало встановлення натуральних штрафів — права держави забирати у селян не лише зерно, а й інші продукти харчування та майно, яке можна було продати або обміняти на їжу. Такого явища не було в жодній іншій республіці СРСР. З метою посилення голоду в Україні політбюро ЦК КП(б)У під тиском Молотова 18 листопада 1932 року ухвалило постанову, якою було запроваджено специфічний репресивний режим — «чорні дошки». Занесення на «чорні дошки» означало фізичну продовольчу блокаду колгоспів, сіл, районів: тотальне вилучення їжі, заборону торгівлі і підвозу товарів, заборону виїзду селян та оточення населеного пункту військовими загонами, ГПУ, міліцією. У 1932–1933 роках режим «чорних дощок» діяв у 180 районах УСРР (25% районів). Такий репресивний режим було застосовано лише в Україні і на Кубані, тобто в місцях компактного проживання українців.

Кремль створив умови життя, розраховані на знищення частини української нації, шляхом повного вилучення всіх продуктів харчування. Постанова ЦК ВКП(б) і Раднаркому СРСР від 22 січня 1933 року за підписами Сталіна і Молотова заблокувала українців в межах голодуючої території, заборонивши виїзд із УСРР і Кубані за хлібом. До жодного іншого адміністративного регіону СРСР чи республіки подібного рішення не було застосовано.

Сталінський режим проголосив голод в Україні неіснуючим явищем і на цій підставі відмовився від допомоги, яку пропонували численні неурядові організації, зокрема закордонні українські громади та Міжнародний Червоний Хрест.

Навесні 1933 року смертність в Україні набула катастрофічних масштабів. Пік Голодомору припадає на червень. Тоді щодоби мученицькою смертю помирало 28 тисячі осіб, щогодини — 1168 осіб, щохвилини — 20. В цей час Москва надала Україні насіннєву (для посівної кампанії) та продовольчу позики. Якщо продовольча й надходила до села, то її надавали переважно у формі громадського харчування і лише тим колгоспникам, котрі ще були здатні працювати й жити в польових станах.

Все це відбувалося за наявності великих запасів зерна у централізованих державних резервних фондах та масштабного продовольчого експорту. Дії тоталітарного режиму підтверджують намір знищити частину української нації у визначених часових межах.

 Під час вчинення особливо тяжкого злочину геноциду в 1932–1933 рр. комуністичний тоталітарний режим знищив мільйони українців.

Певні історичні обставини ускладнюють підрахунки, а ще більше — встановлення імен убитих. Комуністичний тоталітарний режим зробив все можливе, щоб приховати наслідки свого злочину. На місцях було заборонено фіксувати реальну кількість смертей. Сьогодні виявлено таємні списки деяких сільрад із переліком померлих в 1932–1933 роках. Ці списки вдвічі перевищують офіційні дані. Цілком зрозуміло, що такі випадки були непоодинокими. Існувала заборона записувати причину смерті як «голод», тому в актах про смерть вказували «від тифу», «виснаження», «від старості». В 1934 році всі книги РАЦСів про реєстрацію смертей були передані до спеціального відділу ГПУ. Українці вимирали сім’ями, селами, і не завжди померлих обліковували. Рівень незареєстрованої смертності невідомий, але цілком очевидно, що померли мільйони.

Радянський Союз переконав міжнародну громадськість «не побачити» масового вбивства українців за допомогою пропаганди та підкупів окремих журналістів. Однак були публіцисти, які писали правду. Збереглися звіти послів, дипломатів. Режим ужив заходів, щоб стерти пам’ять про вбивство мільйонів українців, але пам’ять народу є незнищенною, і з становленням незалежності України заборону говорити про Голодомор було зірвано.

Участь наших ліцеїстів у Всеукраїнській акції "Запали свічку"

www.facebook.com/100086465983129/videos/a.129187413306791/1504682880010179 

ВСЕСВІТНІЙ ДЕНЬ БОРОТЬБИ ЗІ СНІДОМ


ДЕНЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ


присвячується нашим односельчанам, нашим зсу! 

www.facebook.com/100086465983129/videos/a.123664087192457/814560689808827