Покращення доступу до послуг дошкільної освіти в умовах надзвичайних ситуацій та раннього відновлення в Україні

YouTubeLinkFacebookLink
Для вихователів_2023.pdf

На що звернути увагу під час ревізії іграшок: шпаргалка

Іграшки часто не витримують перевірок на міцність, які їм влаштовують діти. Тож пропонуємо вам перевтілитися на ревізора та переконатися, що у групі немає поламаних, небезпечних іграшок. Допоможе впоратися із цим завданням шпаргалка, наведена далі.

Чи відповідають віку дітей 

Пропонуйте дітям іграшки, що відповідають їхньому віку.

Молодший дошкільний вік. Перевірте, щоб іграшки в молодшій групі не мали гострих кутів, незакріплених і дрібних деталей; щоб їхня поверхня була ретельно відшліфована й без зазублин.

Середній дошкільний вік. Упевніться, що комплекти всіх ігрових наборів — повні, ляльки мають усі деталі, а їхній одяг — цілісний та відповідає розмірам ляльок. Перевірте, чи надуті м’ячі для прогулянок тощо.

Старший дошкільний вік. Діти цього віку полюбляють конструктори, пазли, мозаїки з дрібними деталями, а також набори посуду, іграшкові музичні й побутові інструменти, фігурки людей, тварин. Тож простежте, чи наявні всі складники таких ігор, а розмір деталей конструкторів відповідає віку дітей.

Чи не пошкоджені

Вилучайте пошкоджені іграшки, адже вони можуть мати гострі краї. Але не робіть цього потайки від дітей, тим паче, якщо вони їх люблять. Разом з дітьми відправте такі іграшки на лікування чи канікули.

Перевіряйте комплекність наборів конструкторів, пазлів тощо.

Чи ціле покриття

Огляньте іграшки, чи на них не розмита і не облущена фарба. Шматочки покриття можуть опинитися в дітей у роті.

Колір іграшки, її форма не мають змінюватися внаслідок взаємодії з водою, а матеріал покриття — бути стійким до слини, поту, нейтрального мила тощо.

Примітка. Підготовлено за матеріалами порадника для вихователів «Подбайте про безпеку дітей», розробленого в межах проєкту ЮНІСЕФ «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», який реалізувала Асоціація працівників дошкільної освіти за підтримки МОН.

Терещенко Навчаємо дітей математики.pdf

Неочевидні ідеї, як навчати дошкільників математики

Перша афроамериканська астронавтка, яка облетіла Землю, Мей Керол Джемісон зрозуміла, що хоче стати вченою у пʼять років. Це сталося завдяки педагогам, які підживлювали інтерес дівчинки до науки. Якщо заохочувати дошкільників вивчати математику, то це не гарантує, що кожен із них стане Піфагором чи Декартом, але шансів стати успішними у навчанні, кар’єрі та житті додасть. Добірка ідей, як навчати дошкільників математики — далі у статті.

1. Дитина попросила почитати їй улюблену казку, оповідання чи вірш. Перш ніж виконати прохання, запропонуйте їй знайти сторінку, на якій розміщений твір. Згадайте з дитиною казки чи оповідання, в назвах яких є цифри, наприклад: «Вовк і семеро козенят» (брати Грімм), «36 і 6 котів», «36 і 6 собак» (Галина Вдовиченко), «Сьома донька» (Василь Сухомлинський), «Десять робітників» (Михайло

Коцюбинський) та ін.

2. Поскладайте разом з дитиною іграшки від найменшої до найбільшої чи навпаки. Обовʼязково озвучуйте напрямок їх розміщення: «Постав, будь ласка, іграшки зліва направо від найменшої до найбільшої».

3. Пограйте з дитиною у гру «Чим пахне цифра?». На аркуші паперу клеєм-олівцем напишіть цифру. Відтак запропонуйте дитині насипати на контури зображення подрібнену улюблену спецію, назвати цифру і спецію.

4. Під час спостережень за деревами запросіть дитину полічити: кроки до дерева; листочки на гілочці; пташок, які сидять на дереві. Запитайте: скільки листочків лежить під деревом, а скільки на гілочці; який листок більший; у який бік хиляться гілки, коли дме вітер, — вправо чи вліво. Запропонуйте викласти листки від більшого до меншого чи навпаки, справа наліво чи зліва направо.

5. Метайте шишки, а потім умовною міркою, наприклад гілочкою, визначте, хто далі кинув. Виміряйте глибину калюжі чи висоту снігу. Для цього використовуйте палицю, на якій крейдою зробіть позначку.

6. Запропонуйте дитині знайти найвище дерево, обійняти найтовще; виміряти мотузкою товщину дерева та прикласти її до умовної мірки (лінійки); викласти з листків велике й маленьке кола, найдовшу, найкоротшу доріжку; порівняти за висотою найближчі дерева. Також — роздивитися годівнички. Запитайте, з яких  геометричних фігур вони складаються; які розташовані далі, а які ближче.

7. Запропонуйте дитині завершити такі речення:

 Якщо стіл вищий за стілець, то стілець … нижчий за стола.  

Якщо восени холодніше, ніж влітку, значить влітку … тепліше, ніж восени.

 Якщо два більше від одного, то один … менше від двох. 

 Якщо Катя вийшла з квартири раніше за Сергійка, то Сергійко вийшов … пізніше за Катю.

 Якщо річка глибша, ніж струмочок, то струмочок … мілкіший, ніж річка.

 Якщо сестра старша за брата, то брат … молодший за сестру.

 Якщо хліб дорожчий за батон, значить батон … дешевший за хліб.


Більше ідей — у посібнику Ірини Терещенко «Навчаємо дітей математики». Його розроблено в межах проєкту ЮНІСЕФ «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», який реалізувала Асоціація працівників дошкільної освіти за підтримки МОН.

Кіндрат_Інтелектуальні_карти_2023.pdf

Як скласти інтелектуальну карту: алгоритм

Пропонуємо вам зробити перший крок до використання інтелектуальних карт в освітньому процесі — опанувати алгоритм їх складання. За допомогою інтелектуальних карт зможете планувати освітню діяльність, реалізовувати принцип інтеграції змісту освіти, організовувати навчально-пізнавальну і творчу діяльність дітей.

Інтелектуальні карти — відомий у всьому світі ефективний метод організації мислення й пам’яті. Англійський психолог Тоні Б’юзен запропонував цей візуальний спосіб роботи з інформацією в 1970-х роках. Авторка методики застосування інтелектуальних карт у дошкільній освіті — Наталія Гавриш, доктор педагогічних наук, професор.

Крок 1. Почніть із центру аркуша. Основну ідею чи об’єкт яскраво виділіть і представте у вигляді образу, малюнка. Головний принцип створення карти — «відштовхуйтесь» від асоціацій, а не усталених формулювань.

Крок 2. Виділіть основні загальні ідеї та поняття, пов’язані з темою, і розмістять їх у вигляді гілок, які відходять від центрального образу. Використовуйте різні кольори.

Крок 3. Розвивайте теми, розміщені на основних гілках, за допомогою другорядних гілок, на яких розміщуйте ідеї та ключові слова. Намагайтеся пропорційно розміщувати блоки інтелект-карти, лінії-гілки робити зігнутими, а не прямими. На кожній лінії має бути по одному слову.

Крок 4. Використовуйте стрілки, коли необхідно показати зв’язок між елементами інтелект-карти. Око мимовільно стежитиме за їх напрямком.

Крок 5. Покращуйте якість інтелект-карти за допомогою кольорів, малюнків, закодованих виразів (абревіатур тощо) і символів, а також завдяки тривимірності карти. Завдяки цьому інтелект-карти будуть цікавішими, привабливішими та оригінальнішими. Результат: усі зображені гілки формують пов’язану вузлову систему. Інтелект-карта допускає формування безкінечної послідовності гілок, що дає змогу всебічно і глибоко розглянути будь-які предмет чи питання.

Детальніше про те, як застосовувати інтелектуальні карти розповіла Інна Кіндрат у посібнику «Інтелектуальні карти в освітній роботі». У ньому також запропонувала два тематичні цикли, сплановані на основі інтелектуальних карт. Посібник розроблено в межах проєкту ЮНІСЕФ «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», який реалізувала Асоціація працівників дошкільної освіти за підтримки МОН.

Програма_старший_вік_WEB.pdf

Як допомогти дітям контролювати емоції: пʼять порад для педагогів і батьків 

Емоції для дітей, як океан. Вони можуть захоплювати, дивувати, а інколи й накривати з головою. Тому так важливо, щоб діти вміли контролювати емоції, надто коли вони такі сильні, як шторм. У цій статті пʼять порад, які допоможуть і педагогам, і батькам підтримати дітей у цьому процесі та зробити його лагідним.


Не приписуйте дітям мотиви дорослих. У дітей немає зловмисних мотивів. Діти привертають увагу. 


Не знецінюйте почуттів і емоцій дитини. Не забороняйте дітям вивільняти емоції. Не стверджуйте, що «це не варто сліз», «це не так жахливо, як здається».


Займайте дорослу позицію. Будьте спокійними й доброзичливими. Дійте так, як хочете, щоб діяла дитина.

Навчіть дітей найпростіших способів контролювати емоції. Запропонуйте:


Бережіть дітей від травмування. Для цього:


Поради наведено із парціальної програми для дітей середнього дошкільного віку «Дбаємо

про емоції — мову серця. Програму розроблено в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Покращення доступу до послуг дошкільної освіти в умовах надзвичайних ситуацій та раннього відновлення в Україні», який реалізує Асоціація працівників дошкільної освіти за інформаційної підтримки Міністерства освіти і науки України.

Ковальова Гра - розвиток, діяльність, навчання (1).pdf

Добірка ігор із ключами

    Щодня ми, дорослі, відмикаємо та замикаємо вхідні двері, шафи, шухляди, автомобілі, поштові скриньки… Ця рутинна для нас дія для дітей буде цікавою і таємничою, якщо вплести її у гру. Далі пропонуємо добірку ігор з ключами, завдяки яким діти не лише розважаться, а й дізнаються більше про ключі, замки та їх використання.

«Порівняй»

    Запропонуйте дітям порівняти ключі за розміром, формою, вагою, матеріалом, з якого вони виготовлені. Розгляньте різні типи замків (накладні, врізні, навісні та ін.) та ключі до них.

Проведіть із дітьми такі «досліди»:




«Таємний агент»

   Ця гра мотивуватиме дітей досліджувати. Зробіть відтиски обох сторін ключа. Запропонуйте дітям розглянути їх, порівняти відтиски двох сторін чи з відтиском іншого ключа. Провівши це дослідження, поясніть їм, що кожен ключ і замок — унікальний.

Запитайте в дітей:

«Співочий ключ»

       Як зробити так, щоб ключ «співав»? Спробуйте зробити це разом з дитиною. Стукайте різними ключами по різних поверхнях, подзвеніть в’язкою ключів. Створіть різні ритми.

       На завершення запропонуйте дітям придумати казковий ключ та що саме він може відчинити. Разом з дітьми придумайте історію або казку про нього чи намалюйте цей ключ.


      Такі моменти залишать яскраві враження у дітей та зроблять вивчення навколишнього світу цікавішим. Кожну таку радісну хвилину діти пам’ятатимуть усе життя.


      Ці ігри наведено з посібника Надії Ковальової «Гра — розвиток, діяльність, навчання», розробленого в межах проєкту ЮНІСЕФ «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», який реалізувала ВГО "Асоціація працівників дошкільної освіти".



Гура Ефективні форми роботи з дітьми в укритті (1).pdf

Чим зайняти дітей в укритті: добірка цікавих форм роботи

Чи можна продовжувати освітній процес в укритті? Можна, але його слід організувати так, щоб діти відчували не лише фізичну, а й емоційну безпеку. Як це зробити? Пропонуємо добірку цікавих форм роботи, які не дадуть тривозі заволодіти думками дітей і стимулюватимуть їхній пізнавальний розвиток.

1. Збудуйте халабуду. Вона буде простором, в якому дитина зможе усамітнитися та відпочити від подій, емоцій, інших людей, або ж погратися. 

Це і хатинка для загадкового персонажа, і казкова рукавичка, і королівський палац... Халабуда займає мало місця, її легко збудувати, наприклад, із ковдр, столів, завісок або нещільного та прозорого матеріалу.


2. Реалізуйте технологію «Стіни, стеля та підлога, що говорять». Завдяки цій технології можна перетворити укриття в освітнє середовище. Стеля, підлога, стіни мають заохочувати та стимулювати дітей до різних ігрових дій, наприклад:  пройти шляхом, заданим відбитками ніжок певного кольору, які намальовані на підлозі, або по казковому лабіринту;  «прочитати» схеми з геометричних фігур на стіні або відшукати малюнки загадок — усе що креативні дорослі підготували, намалювали чи розвішали.

Ось кілька прикладів реалізації цієї технології:

3. Створіть локації для вільної гри, де діти матимуть змогу гратися за інтересами,  де може виникнути та розгорнутись вільна гра за особистою ініціативою дітей,

завдяки якій вони втілюють свої задуми, діють за своїми планами та уявленнями про реальне життя. Вільна гра — це творча ініціатива дітей, а з боку дорослого — делікатна підтримка.

4. Організуйте театралізовану діяльність. В укритті доцільно використовувати ті види театрів, які можна легко розмістити в ньому та які займають небагато місця:

настільний, фартушковий, фланелеграфовий, ляльковий, тіньовий. Театр і діяльність, що з ним пов’язана, навчає дітей помічати, цінувати прекрасне в усьому,

що нас оточує.

5. Проводьте рухливі ігри. Це можуть бути розминки, руханки, малорухливі ігри, рухливі ігри з конструктором LEGO чи спортивні ігри. Якщо умови укриття дозволяють, можна проводити спортивні заходи за участю інструктора з фізичного виховання.

6. Пропонуйте дітям бізіборди, конструктори, пазли та настільні ігри. Дошкільник — невтомний дослідник, якому необхідно все знати, все розуміти та у всьому розібратися. Саме гра для дошкільників — найважливіший спосіб дослідити світ. А допоможуть їм у цьому бізіборди, різні види конструкторів, настільно-друковані та дидактичні ігри.

Примітка. Запропоновані технології та форми роботи — із порадника для вихователів Оксани Гури «Ефективні форми роботи з дітьми в укритті». Порадник розроблено в межах проєкту ЮНІСЕФ «Забезпечення безперервності навчання та розвитку дітей дошкільного віку в умовах кризи в Україні», який реалізувала Асоціація працівників дошкільної освіти за підтримки МОН.

Косенчук_Психологічна_підтримка_2023.pdf

Знайомимо дітей зі світом емоцій: інсценування та три вправи

Здоровʼя, добре самопочуття, задоволення бути наодинці з собою, радісно та невимушено взаємодіяти з іншими, справлятися з труднощами — усе це залежить від розвитку емоційної сфери, емоційного інтелекту. Саме тому так важливо вже в дошкільному віці розвивати емоційні навички дітей. Допоможуть у цьому запропоновані далі активності.

Інсценування «Пантоміма»

Мета: навчити дітей розпізнавати емоції за виразом обличчя та жестами.

Хід. Підготуйте три короткі, легкі у виконанні сценки, які відображають різні емоційні епізоди. Для кожної сценки оберіть по одному-три учасники. Інші діти спостерігатимуть за сценками. Учасники сценок розігруватимуть їх — імітуватимувать, наприклад, такі емоційні епізоди:

Ми раділи як могли, бо у змаганні перемогли.

 Ми від ящірки ховались, дуже ми її злякались.

 Мені робот не дістався і я довго ображався.

 Після розігрування обговоріть сценки. Запитайте у дітей:  чи розпізнали вони емоції учасників сценок;  чи завжди легко розпізнати емоції інших;  чи можна одну й ту саму емоцію виразити по-різному; чи знають вони персонажа мультфільмів, який підвищує голос, коли сердиться або мовчить і надуває щоки, коли ображається.

Вправа «Термометр»

Мета: навчити називати свою емоцію, розповісти, що емоції можуть бути різними за інтенсивністю.

Матеріали: вирізаний з картону термометр із позначками від одного до десяти, які починаються зі світлого і закінчуються інтенсивним червоним (для кожної дитини).

Хід. Вправу можна виконувати індивідуально з дитиною чи в невеликій групі. Наведіть дитині приклад якоїсь ситуації й попросіть її уявити себе в ній. Дитина називає емоцію, яку відчуває, і показує на термометрі наскільки інтенсивною буде її емоція.

Приклади ситуацій:

Вправа «Що робити з гнівом»

Мета: навчити дітей розпізнавати та долати гнів.

Хід. Покажіть дітям фрагмент відео або розкажіть історію, наприклад, про те, як котика відштовхнули ногою чи як тварина застрягла у пластику через те, що люди викидають сміття у непризначених для цього місцях.

Обговоріть з дітьми, що гнів виникає тоді, коли є несправедливість, жорстоке поводження, коли нас хтось пригнічує, не називає на імʼя, а чіпляє прізвисько. Разом із гнівом зʼявляються розчарування, образа. Відтак запитайте у дітей:

 Чи відчули ви гнів, коли переглядали відео?

 Це приємне відчуття чи ні?

 Якщо ви прикриєте очі та спробуєте знайти гнів, то в якій частині тіла він знаходитиметься?

Після цього поміркуйте з дітьми, як справлятися з гнівом.

Вправа «Як справлятися зі смутком»

Мета: вправлятися з дітьми в розпізнаванні та доланні смутку.

Хід. Розкажіть історію або покажіть дітям відео, що у них викличе смуток, наприклад, про те, як дитина загубила улюблену іграшку чи про те, як на малюнок, над яким художник довго працював, вилилася фарба й зіпсувала його.

Поставте дітям такі запитання:

 Як ви розпізнаєте смуток з-поміж інших емоцій?

 Які відчуття викликає смуток?

 Ці відчуття приємні чи ні?

 З якою частиною тіла повʼязуєте смуток?

Обговоріть з дітьми їхні відповіді. Розкажіть дітям, що якщо розслабитися й зрозуміти причину смутку, а також знати, як можна розв’язати проблему, то смуток зменшується, а потім зникає. Попросіть дітей розповісти про події з їхнього життя, коли вони засмучувались. Запитуючи про причини цього смутку, обговоріть з дітьми його цінність і користь.

Панічна атака, ступор у дитини: як допомогти

Панічна атака чи ступор може статися з будь-ким, будь-де і будь-коли. І діти, на жаль, не виняток. Ніхто не знає, що може спровокувати ці стани, зокрема у дитини: віршик про дім, відео про домашню тваринку чи гул трамвая за вікном. А як допомогти дитині, в якої панічна атака чи ступор, знає і порадить Тетяна Костенко, канд. психол. наук, старший дослідник, заступник директора ГО «Трініті хаб», доцент кафедри технологій освіти та реабілітації осіб з порушеннями зору факультету спеціальної та інклюзивної освіти УДУ ім. Михайла Драгоманова.

Що робити, якщо в дитини панічна атака

1. Попросіть дитину сісти, опустити голову та впертися ногами в підлогу.

2. Відтак попросіть дитину зосередитися на диханні і дихати повільно.

3. Переключіть увагу дитини: попросіть її розказати, що бачить навколо і чує.

4. Якщо дитина відповідає на ваші запитання, то можете розширити їх перелік, запропонувати дитині водички чи переміститися у те місце, де вона почуватиметься безпечно.

Що робити, якщо в дитини ступор

1. Підійдіть до дитини, візьміть її за руку та запропонуйте йти разом з вами.

2. Говоріть з дитиною тихо, повільно, але чітко. Інакше ваш голос може викликати у

дитини нестабільні сильні емоції.

3. Спробуйте зігнути пальці на обох руках дитини, притиснути їх до долонь.

Консультація стала можливою завдяки проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ)  «Покращення доступу до послуг дошкільної освіти в умовах надзвичайних ситуацій та раннього відновлення в Україні» проводять освітні зустрічі з дітьми та батьками. Його реалізує Асоціація працівників дошкільної освіти за інформаційної підтримки МОН.

Для вихователів_2023.pdf

Як запобігти неприємностям під час ранкового приймання дітей: золоті правила для вихователів

Дбати про безпечні умови перебування дітей у дитсадку — спільне завдання всіх працівників, зокрема й вихователів. Що слід проконтролювати до приходу дітей вранці, щоб запобігти неприємностям, дізнайтеся із памʼятки.

1. Перевірте, чи двірник прибрав територію. А ще — чи помив підлогу тіньового навісу. Щоб діти не підсковзнулися на мокрому покритті та не травмувалися, це слід робити за одну-дві години до їх приходу.

2. Простежте, щоб помічник вихователя прибрав групове приміщення з дезінфекційними засобами та провітрив його, поки ви зустрічатимете дітей.

3. Огляньте ігрове обладнання на майданчику. Його пошкодження можуть стати причиною травм.

4. Особливо уважно обстежте пісок у пісочниці: у ньому можуть бути скло, гострі металеві предмети тощо. Його також слід спушити і зібрати «гіркою».

5. Перевірте, чи закриті каналізаційні люки, чи немає на ділянці предметів, що загрожують життю та здоров’ю дітей.

6. Приймаєте дитину — поцікавтеся в батьків про стан її здоров’я та візуально визначте, чи не хвора вона. Дітей з ознаками інфекційного захворювання не приймайте.

7. Завершили приймати дітей, хвіртку та ворота слід зачинити.

Ковальова Гра - розвиток, діяльність, навчання (1).pdf

3 гри-мовчанки, щоб заспокоїти дітей

Хіба можна гратися мовчки? Так! Ігри-мовчанки — дієвий інструмент, щоб заспокоїти дітей. Та не лише для цього. Мовчання може бути надзвичайно пізнавальним і давати дітям змогу навчитися виражати свої думки і почуття за допомогою жестів, міміки.

Переконайтеся в цьому, запропонувавши дітям ігри-мовчанки з добірки.

«Мовчанка» 

Це гра для групи дітей. Розпочніть її такою скоромовкою:

Іду додому, на зелену солому.

На тій соломі сидить жаба.

Хто писне, той жабу хлисне.

Мені можна говорити сто раз,

А іншому — ні разу.

Відтак усі учасники гри повинні припинити розмовляти. Ведучий намагається розвеселити і викликати різними способами їх на розмову. Перший, хто починає розмову, програв. Після цього гра починається спочатку.

«Пантоміма»

Ця гра познайомить дітей із пантомімою, навчить виражати свої думки та почуття без слів, а за допомогою міміки, жестів.

Запропонуйте дітям відтворити певну подію або ситуацію за допомогою рухів, міміки та жестів, наприклад:

 мама миє посуд;  дитина годує котика; тато відчиняє двері;  дитина будує башту з кубиків.

«Мімічна гімнастика»

Гру можна проводити і для однієї дитини, і для групи. Запропонуйте дитині відобразити виразом обличчя певну емоцію. Дитина показує і

розказує, який саме вираз обличчя має бути за тої чи тої емоції:  подив — підняти брови;  презирство — стиснути губи, примружити очі;  страх — розплющити широко очі, відкрити рот;  роздратування — насупити брови;  байдужість — розслабити брови, підняти вгору очі;  радість — розслабити чоло, широко усміхнутися, підморгнути.

6 ідей для спільної діяльності з дітьми восени 

Попри те, що телеграм-канал «ВзаємоДІЯ: щоденні кроки до спільної радості», спрямований на інформаційну підтримку батьків дітей старшого дошкільного віку, він стане у пригоді і вам, дорогі педагоги. Адже у ньому так багато ідей для спільної діяльності з дітьми, які зможете реалізувати і ви.


У цій публікації команда телеграм-каналу пропонує добірку «осінніх ідей» для спільної діяльності з дітьми:



Беріть добірку в роботу та реалізуйте з дітками одну чи всі запропоновані ідеї. Це додасть радісних моментів та барв і в їхнє, й у ваше життя.



Косенчук_Психологічна_підтримка_2023.pdf

Як запобігти істерикам у дітей: добірка релаксаційних ігор і вправ

Діти дошкільного віку часто відчувають сильні емоції, але їм може бракувати навичок, щоб ефективно з ними справлятися. От тоді-то й трапляються й істерики, й агресивна поведінка. Щоб цьому запобігти, під час щоденних активностей проводьте релаксаційні вправи й ігри. Завдяки їм діти навчаться визначати свої емоції та керувати ними.


Гра-перевтілення «Розквітають квіти»

(для дітей від трьох до пʼяти років)


Попросіть дітей сісти на килимки — «на галявині». Відповідно до ваших вказівок діти імітуватимуть, що вони квіти, які:

Ці рухи слід виконувати з максимальним напруженням м’язів. Після них слід максимально розслабитися, тому скажіть дітям, що наближається вечір, квіти закриваються й лягають відпочивати. Нехай вони виконають відповідні рухи.


Гра-перевтілення «Млин»

(для дітей від чотирьох до пʼяти років)


Покажіть дітям іграшковий млин. Розкажіть, як люди в давнину із зерна робили борошно. Покажіть, як завдяки руху повітря крутився вітряк. Нехай діти по черзі спробують розкрутити вітряк іграшкового млина.


Відтак попросіть дітей рухами показати, як працює вітряк. Вони розводитимуть руки у сторони, розмахуватимуть ними по колу вперед або назад, поступово збільшуючи темп.


Потім скажіть, що вітряк зупинився чи зламався. Нехай розслаблять руки, порухають ними неконтрольовано.


Дихальна вправа «Мандрівники»

(для дітей від трьох до пʼяти років)


Попросіть дітей сісти за столи, одне навпроти одного. Біля кожної дитини — тварини-оригамі: жабка, коник-стрибунець, пташка тощо.

Попросіть дітей по черзі без допомоги рук, склавши губи трубочкою й повільно вдихаючи та видихаючи, перемістити тварин на інший бік столу за допомогою 1—3 вдихів-видихів. Це тварини мандрують. 


Зосереджуючись на диханні, діти вчаться бути в моменті та бути уважними під час діяльності.


Вправа «Як ми зайчика ловили»

(для дітей від трьох до пʼяти років)


Запропонуйте дітям спіймати сонячного зайчика — накрити його долонею. Діти можуть зробити по декілька спроб. Зайчик завжди опинятиметься на долоні, а не під нею.


Оскільки руками зайчика не спіймати і в долоньку не заховати, то запропонуйте спіймати його очима. Для цього потрібно тримати голову статично, не повертати в різні сторони та стежити за зайчиком тільки очима. Діти стежать за рухом сонячного зайчика. Коли він зупиняється, то продовжують на нього дивитися й кажуть: «Спіймали».

Після цього продовжуйте гру. Нехай зайчик стрибає ліворуч-праворуч, вгору-вниз, по колу. 


Після вправи підсумуйте, що сонячного зайчика неможливо втримати в руках, але можна спіймати очима і впустити всередину себе, щоб стало тепло й весело. Коли нам сумно, можна згадати про сонячного зайчика.


Дихальна вправа «Незвичайний більярд»

(для дітей від трьох до пʼяти років)


Для цієї гри вам буде потрібний дитячий більярдний стіл чи невеликий стіл, обтягнутий тканиною, із чотирма лузами на кутах і жолобами по краях; легкі пластикові кульки.


Згрупуйте дітей у кілька команд. Розкажіть їм правила гри. Кожна з команд має подихом загнати якомога більше кульок у лузу. Діти заганяють кульки по черзі, маючи одну спробу на кожного гравця. При цьому вдих має бути глибоким, але не занадто, а видих повільним і тривалим.


Виконуючи дихальні вправи, діти стають більш налаштованими на своє тіло та внутрішні відчуття. Це допомагає їм краще розуміти свої емоції, фізичний стан і потреби.

Соловйова_Вчимо_дитину_діяти_довільно_2023.pdf

Як навчити дитину діяти за зразком: поради

Дитина порушує правила гри? Не бачить недоречних поєднань, коли складає розрізну картинку? Перестрибує з однієї лінії на іншу, шукаючи шлях у лабіринті? Просить вашої допомогти при перших труднощах, з якими стикається? Ствердна відповідь на якесь із цих запитань є сигналом, що варто приділити додаткову увагу вдосконаленню вміння дитини діяти за зразком. Далі у статті — поради, як це зробити.


Запропонуйте дитині:

Так навчите дитину свідомо керувати її сприйманням, увагою, пам’яттю, мисленням.

Ставте дитині навідні запитання, наприклад: «Уважно розглянь зразок. З яких елементів він складається? Де розташовані ці елементи? Якого вони кольору? Якої форми? Якого розміру? Обведи їх пальчиком». Так залучите максимальну кількість аналізаторів. Як результат — у свідомості дитини сформується повний образ предмета, вона ліпше запамʼятає його, а відтак і відтворить.


Коли дитина детально обстежить зразок, попросіть її повторити завдання вголос, описати послідовність дій та оцінити, чи правильно вона його відтворила. 


Також, щоб сформувати в дитини вміння діяти за зразком, використовуйте ігри та ігрові завдання, в яких необхідно чітко наслідувати зразок, щоб досягти успішного результату.

Добірку рухливих ігор наведено у статті «4 рухливі гри, щоб сформувати у дітей вміння володіти своїми рухами».

Кіндрат_Малі_групи_2023.pdf

6 «за» на користь роботи дошкільників у мікрогрупах

Інна Кіндрат, кандидатка педагогічних наук, авторка посібника для вихователів «Організація роботи дошкільників у малих групах» розповіла, у чому важливість досвіду взаємодії дитини з однолітками в мікрогрупах.

1. Коли ми пропонуємо роботу в парах і групах з нестабільним складом учасників, то діти «перетинаються» одне з одним, взаємодіють щоразу з іншими партнерами, знаходять привабливіших для себе партнерів і, зрештою, можуть самостійно створити команду.

2. У дитини, якій важко комунікувати з іншими або яка зрідка буває в дитсадку і тому у неї немає друзів, є шанс об’єднатися з кимось і подружитися. Це стосується не лише дітей, що нечасто відвідують заклад, адже зазвичай дитина протягом дня спілкується з обмеженим колом однолітків, яких обирає сама.


3. Заздалегідь невідомо, хто з ким опиниться у групі, а отже, хто стане лідером. Щоразу склад груп унікальний. Вихователь не передбачить, не запрограмує, не спланує діяльність дітей — і це шанс для кожної дитини проявити себе. До того ж це розвиватиме її самостійність. Так створюємо умови, у яких виявляється прихований потенціал дошкільників.

4. Доки одна підгрупа зайнята з вихователем, інші діти можуть знайти в освітньому середовищі цікаве заняття для себе чи об’єднатися в пари / команду / підгрупи для спільної діяльності за власним вибором чи пропозицією вихователя.

5. Під час роботи в постійних і тимчасових мікрогрупах (ігрових командах) зменшується дистанція між дітьми. Вони вчаться знаходити підходи одне до одного, відкривають у собі терпимість і бачать її користь для справи, якою зайнята команда.

6. Що відчуває дитина, коли мусить працювати у групі з дитиною, з якою їй, можливо, не дуже комфортно взаємодіяти? Вона знає, що так вирішив вихователь і що так буде постійно. А коли вибір не залежить від вихователя, а випадковий, причому щоразу інший, — немає відчуття «приреченості» і залежності від волі вихователя.

БРЕНДБУК ПРОЄКТУ "ПОКРАЩЕННЯ ДОСТУПУ ДО ПОСЛУГ ДОШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ ТА РАННЬОГО ВІДНОВЛЕННЯ В УКРАЇНІ"

    За ініціативи Всеукранської громадської організації  "Асоціація працівників дошкільної освіти" та інформаційної підтримки Міністерства освіти та науки України в рамках проєкту "Покращення доступу до послуг дошкільної освіти в умовах надзвичайних ситуацій та раннього відновлення" проводилося опитування щодо роботи команди психолого-педагогічного супроводу дитини з ООП в закладі дошкільної освіти. Пропонуємо  переглянути опитування респондентів та ознайомитися з проблемами, які торбують педагогічних працівників.