Готуємось до серпневих конференцій 2024-2025

МОН І ЮНІСЕФ ПРЕЗЕНТУЮТЬ ОСВІТНІЙ СЕРІАЛ ПРО ДОШКІЛЛЯ

РЕКОМЕНДУЄМО ДО ПЕРЕГЛЯДУ ТА ОБГОВОРЕННЯ


Рекомендації для педагогічних працівників щодо проведення засідань серпневих педагогічних рад, методичних формувань у 2024 р.

Науково-педагогічні та педагогічні працівники кафедри дошкільної та початкової освіти комунального закладу «Кіровоградський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені Василя Сухомлинського»,  керуючись документами МОН, акцентують увагу на важливих процесах, що відбуваються у системі дошкільної освіти сьогодення. Відмічається  роль раннього і дошкільного періоду дитинства у розвитку особистості дитини, що позначається на життєдіяльності людини впродовж її життя та  важливість усвідомлення суспільством значущості розвитку дитини і місії вихователів у цьому процесі.

Пріоритетами державної політики уряду у галузі дошкільної освіти є забезпечення доступності, якості освіти та створення безпечного освітнього простору.


Під час планування освітньої діяльності в закладі дошкільної освіти керівникам варто звернути увагу на наступні матеріали:

 

Кожен вихователь щодня стикається зі стресом, тому під час підготовки серпневих педагогічних рад будуть корисними поради й ресурси, які допоможуть відновитися та організувати час з дошкільниками ефективно й цікаво, а саме:

 1) Міністерство освіти і науки розробило збірку ілюстрованих інформаційних порад для дітей та їхніх близьких, які допоможуть найменшим українцям у найважчі хвилини війни, а також збережуть патріотичний дух. Знайти  нові поради можна за посиланням.

 2) ЮНІСЕФ запустив мобільний додаток Bebbo. Який створено для підтримки батьків та осіб, які доглядають за дітьми віком від 0 до 6 років. Він містить необхідні матеріали та інструменти, що допоможуть дорослим стежити за здоров’ям та розвитком дітей. 

3)  Кампанія «Дитина не сама» для допомоги дітям, які залишились без піклування дорослих. Мета кампанії – привернути увагу суспільства до проблем порушення прав дітей під час війни​ та надати вичерпну інформацію, як вирішувати ці проблеми.

4) Матеріали для педагогів і батьків «СУЧАСНЕ ДОШКІЛЛЯ ПІД КРИЛАМИ ЗАХИСТУ». 

Матеріали містять онлайн-заняття з музики, математики, розвитку мовлення, психологічні поради, важливі нормативно-правові акти та іншу корисну інформацію щодо поведінки в умовах воєнного стану.

 5)  Дитячий онлайн-садок НУМО – це відеозаняття для дітей віком від 3 до 6 років. Ініціатива допоможе батькам зайняти дитину пізнавальними та розвивальними активностями і, наскільки це можливо, відволікти від війни. Випуски садочка доступні до перегляду на YouTube-каналах МОН та ЮНІСЕФ і на платформі MEGOGO.

 6) «Підтримай дитину»: Telegram-Канал. Педагоги та дитячі психологи за підтримки Міністерства освіти і науки публікують актуальну інформацію у телеграм-каналі «Підтримай дитину». У спільноті наявні прості рекомендації, ігри та вправи для розвитку, які можна виконувати у сховищі, вдома чи під час евакуації. 

      Для досягнення стратегічних цілей у галузі освіти Міністерством розроблено  ряд документів, на які варто звернути увагу керівникам ЗДО, зокрема:

-              РЕКОМЕНДАЦІЇ МОН для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні, які  містять інформацію про організацію освітнього процесу в ЗДО та ІППО, план та алгоритм дій в умовах воєнного стану для засновників, керівників і педагогічних працівників цих закладів, а також корисні посилання, які допоможуть організувати діяльність, що сприятиме всебічному розвитку, психологічній стабільності та вихованню дітей раннього та дошкільного віку в домашніх умовах та під час використання дистанційних і змішаних форм освітнього процесу. 

-              РОЗ’ЯСНЕННЯ МОН щодо зарахування дітей дошкільного віку внутрішньо переміщених осіб до закладів освіти. З огляду на наявну загрозу життю і здоров’ю учасників освітнього процесу внаслідок збройної агресії російської федерації та оголошення в Україні воєнного стану МОН розробило процедуру зарахування дітей дошкільного віку внутрішньо переміщених осіб до закладів освіти за місцем тимчасового проживання.

 З метою приділення уваги психічному здоров’ю дітей, радимо опрацювати

- добірку простих ігор для малечі,  ознайомитися з ідеями, втілення яких не потребує наявності іграшок або інших спеціальних аксесуарів, які підготувала команда підтримки реформ МОН; 

- прості поради про пакування «антитривожної» валізки. Вона допоможе якісно провести час з дитиною, заспокоїти її та відволікти від подій навколо.

Дізнатись практичні поради  рекомендуємо з матеріалів статтей та посібників науково-педагогічних працівників, а саме:

1.    STREAM-проєкти в роботі з дошкільниками: [навчально-методичний посібник] / авт.-уклад.: Ганна СКРИПКА, Наталія ГАГАРІНА; за заг. ред. Наталії ТАРАПАКИ. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2022. – 92 с.  http://koippo.in.ua/arhiv/druk/377_22.pdf

2.  ГАГАРІНА Наталія. Дивовижний світ МИСТЕЦТВА: [навчальний посібник-альбом] / Наталія ГАГАРІНА. – Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2021. – 72 с. http://koippo.in.ua/arhiv/druk/352_21.pdf

3.    Розвиток професійної компетентності педагогічних працівників в умовах неперервної освіти: Науково-методичний вісник № 56. − Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2020. − 388с. http://koippo.in.ua/arhiv/mvisnuk/mv_56.pdf

-      Наталія ГАГАРІНА, Тетяна ХАЩЕВАЦЬКА. Якість дошкільної освіти, інструменти оцінювання та методичні рекомендації їх використання.

Наталія ТАРАПАКА. Еколого-розвивальне середовище у закладі дошкільної освіти та його використання в освітньому процесі.

Світлана СКУРЕНКО. Методичний супровід застосування квесттехнології в дошкіллі.

4.  Розвиток професійної компетентності педагогічних працівників в умовах неперервної освіти: Науково-методичний вісник № 57. − Кропивницький: КЗ «КОІППО імені Василя Сухомлинського», 2021. − 406 с. http://koippo.in.ua/arhiv/mvisnuk/mv_57.pdf

-ТАРАПАКА Наталія. Сучасні форми організації освітнього процесу в закладах дошкільної освіти

-ГАГАРІНА Наталія, СКУРЕНКО Світлана. Критичне мислення як основа медіаграмотності в закладі дошкільної освіти

5.     Педагогічний вісник №1-2 (55-56), 2021  http://koippo.in.ua/arhiv/druk/pv_2021_55-56.pdf

-Наталія ТАРАПАКА, Світлана ДІБРОВА. Реалізація педагогічних ідей Марії Монтессорі в реаліях сучасного дошкілля.

-Наталія ГАГАРІНА, Людмила БОНДАР. Впровадження у роботі з дітьми STREAM-освіти як перспектива інноваційної освіти України

-Світлана СКУРЕНКО. Роль ілюстрації дитячої книги у формуванні особистості дошкільника.

 


Рекомендовані джерела:

1. Лист МОН №1/3475-22 від 17.03.2022 «Про зарахування до закладів дошкільної освіти дітей із числа внутрішньо переміщених осіб»

2.  Лист МОН № 1/3737-22 від 29.03. 2022 «Про забезпечення психологічного супроводу учасників освітнього процесу в умовах воєнного стану в Україні».

 3. Лист МОН №1/9-766 від 12.12.2019 «Щодо комунікації з дітьми дошкільного віку з родин учасників ООС/АТО, внутрішньо переміщених осіб та організації взаємодії з їхніми батьками»

4.  Концепція освіти дітей раннього та дошкільного віку /Національна академія педагогічних наук України. – Київ: ФОП Ференець В.Б., 2020. – 44 с.

Матеріали для педагогів та батьків щодо психолого-педагогічного супроводу дітей дошкільного віку:

1. Як заспокоїти дітей під час війни https://mon.gov.ua/ua/news/monzapuskaye-informacijnu-kampaniyu-pro-te-yak-zaspokoyiti-ditej-pid-chas-vijni.

2. Як подбати про дитину, якщо ви знаходитеся з нею в укритті https://www.youtube.com/watch?v=VpJXr3UXCvo.

3. Як говорити з дитиною, якщо батько чи мати захищає країну HTTPS://MON.GOV.UA/UA/PSIHOLOGICHNA-TURBOTA-VID-SVITLANI-ROJZ/YAKSHOBATKO-CHI-MATI-ZAHISHAYE-KRAYINU.

4. Правила підтримки, якщо родина евакуюється з дитиною https://www.youtube.com/watch?v=8ml9RPFun7s.

5. Фізична безпека дітей під час війни. Сайт «Освітній омбудсмен України» https://eo.gov.ua/fizychna-bezpeka-ditey-pid-chas-viyny-pravylapovedinky-v-evakuatsii-na-okupovanykh-terytoriiakh-i-v-zoni-boyovykhdiy/2022/03/19/.

6. Як підтримати дитину, якщо ви опинились у зоні активних бойових дій https://www.unicef.org/ukraine/stories/safety-backpacks-and-ways-to-reducestress.

 7. Поради, як підтримати дитину в дорозі від ЮНІСЕФ https://www.unicef.org/ukraine/stories/how-to-support-a-child-on-the-road.

8. Рекомендації для населення під час воєнного стану https://phc.org.ua/news/rekomendacii-dlya-naselennya-pid-chas-voennogo-stanu.

9. Ресурси позитивного батьківства від ЮНІСЕФ «П’ять мов у спілкуванні з дитиною» https://www.unicef.org/ukraine/documents/five-lovelanguages-in-communication-with-child.

 10. Підтримка батьків та дітей під час війни https://www.unicef.org/ukraine/parents-children-support-during-military-actions.

Перелік сайтів, матеріали яких будуть корисними для вихователів, батьків, дітей і для інших учасників освітнього процесу:

1. Вебінар «Як підвищити ефективність дистанційної роботи». https://www.youtube.com/watch?v=MbFvVyacZOE

2.  Збірка абеток, казок, приказок, цікавинок, дитячих ігор тощо http://abetka.ukrlife.org/

3.  Серія з 10 онлайн зустрічей, які розроблені командою The LEGO Foundation. https://mon.gov.ua/ua/osvita/doshkilna-osvita/suchasne-doshkillyapid-krilami-zahistu/pedagogam-zakladiv-doshkilnoyi-osviti/lego-igrovi-onlajnvzayemodiyi-dlya-doshkilnyat.

4. Онлайн платформа для розвитку дітей (інтерактивні вправи, цікаві завдання) https://learning.ua/#google_vignette.

5. Платформа «Розвиток дитини». Практичні завдання для всебічного розвитку дітей https://childdevelop.com.ua/.

 6. Радіо хвиля авторських казок українською мовою для дітей. https://kazky.suspilne.media/list.php.

7. Український дитячий портал: авторські вірші, лічилки, веселі історії, загадки, прислів’я https://sonyashnik.com/.

 8.  Національна освітня інтернет-платформа https://vseosvita.ua/.

 

НУМО – це  помічник із розвитку дитини 3-6 років у садочку або вдома, розроблений залученими експертами ЮНІСЕФ та Міністерства освіти і науки.  На сайті є матеріали для батьків, опікунів та вихователів, які разом щоденно докладають зусиль задля гармонійного розвитку дошкільнят.