Sea Spray Dream

bandana wielofunkcyjna, komin

Wspaniałe zwierzaki użyte w projekcie tej bandany i historie związane z nimi, naszym wspólnym spotkaniem oraz okolicznościami wykonania tej fotografii:

Błekitna rozgwiazda

(Linckia laevigata) / "Dzika Indonezja"

Rozgwiazdy, to zwierzęta żyjące wyłącznie w wodach słonych, Zwierzęta o niezwykłej różnorodności barw. Ich kształty zawsze jednak przypominają gwiazdę. Podczas moich nurkowań widziałam różne ich gatunki, najbardziej jednak zachwycały mnie te azjatyckie... są takie cudownie szafirowe. Jawiły mi się niczym ozdoby na dywanie podmorskich traw i skał. Niestety żyją w bardzo wrażliwym ekosystemie silnie narażonym na działalność człowieka. Globalne ocieplenie, podnosi temperaturę wody w oceanach, rafy koralowe i kwitnące na nich dotąd życie zamiera w przerażającym tempie. Piękno i różnorodność form życia to coś o co warto zabiegać i ich strzec.

Żółwik zielony i szylkretowy

(Chelonia mydas i Eretmochelys imbricata) / "Dzika Indonezja"

Na rafie koralowej mam zawsze kolorowy zawrót głowy. Bo jak tu ma się świat nie kręcić gdy wokół tyle pięknych stworzeń pływających między barwnymi koralowcami i ukwiałami. Rybki, a każda inna, każda swój ogonek chwali mieniąc się kolorami i kształtami. Żółwie morskie, które uwielbiają posilać się na rafach jak na podmorskich pastwiskach. Ciekawskie ośmiornice i mątwy, które często przeczesują swoje włości. Barwne ślimaki poruszające się jak tancerki flamenco w falbaniastych spódnicach. Są tu także drapieżniki, mureny wychylające się z rozpadlin, srebrzyste barakudy, szybkie jak pocisk czy rekiny z którymi nigdy nic nie wiadomo. Niestety ten cudowny ekosystem tworzony przez naturę w ciągu milionów lat ginie teraz w zastraszającym tempie. Podnoszenie się temperatury wód, zanieczyszczenie czy bezwzględne połowy dla prywatnych hodowli niszczą świat który wkrótce będzie można oglądać jedynie w akwariach.

Lisogłów

(Siganus vulpinus) / "Dzika Indonezja"

Te dwa maleństwa, to żółwie morskie objęte ochroną sfotografowane w Parku Narodowym na Wyspie Jawa. Aby je ocalić wiele światowych organizacji prowadzi programy mające na celu pomoc w przetrwaniu tym ginącym gatunkom. Naukowcy i wolontariusze z całego świata przenoszą świeżo złożone jaja w bezpieczne miejsce i pomagają wykluwającym się maluchom bezpiecznie dotrzeć do morza. Wielokrotnie byliśmy świadkami tego wzruszającego wydarzenia. Równie niezapomnianym i chwytającym za serce przeżyciem jest obserwowanie gdy olbrzymia, kilku dziesięcioletnia Mama żółwica nieporadnie wychodzi na ląd by złożyć niemal setkę jaj. Zwykle dzieje się to przy pełni księżyca.... Serce mięknie.... słów brakuje.

Multifunkcyjne chusty Toco Loco to moim zdaniem

"NAJPIĘKNIEJSZE BANDANY ŚWIATA - BO STYL ŻYCIA NIE MUSI BYĆ NUDNY"