Сайт в активній розробці
Python являється популярною високорівневою мовою програмування, яка призначений для створення додатків різних типів. Це і веб-додатки, і ігри, і настільні програми, і програми опрацювання баз даних. Досить велике поширення пітон отримав в області машинного навчання і досліджень штучного інтелекту.
Вперше мова Python була анонсована в 1991 році голландським розробником Гвідо Ван Россумом. З тих пір ця мова виконала великий шлях розвитку. У 2000 році була видана версія 2.0, а в 2008 році - версія 3.0. Незважаючи на такі великі проміжки між версіями постійно виходять підверсії. Так, поточною актуальною версією на момент написання даного матеріалу є 3.9. Більш детальну інформацію по всіх релізах, версіях і змінах мови, а також власне інтерпретатори і необхідні утиліти для роботи та іншу корисну інформацію можна знайти на офіційному сайті https://www.python.org/.
· Скриптова мова. Код програм визначається у вигляді скриптів.
· Підтримка самих різних парадигм програмування, в тому числі об'єктно-орієнтованої та функціональної парадигм.
· Інтерпретація програм. Для роботи зі скриптами необхідний інтерпретатор, який запускає і виконує скрипт.
Виконання програми на Python виглядає наступним чином. Спочатку ми пишемо в текстовому редакторі скрипт з набором виразів на даній мові програмування. Передаємо цей скрипт на виконання інтерпретатору. Інтерпретатор транслює код в проміжний байткод, а потім віртуальна машина переводить отриманий байткод в набір інструкцій, які виконуються операційною системою.
Тут варто зазначити, що хоча формально трансляція інтерпретатором вихідного коду в байткод і переклад байткода віртуальною машиною в набір машинних команд представляють два різних процеси, але фактично вони об'єднані в самому інтерпретатор.
· Портативність і платформонезалежність. Не має значення, яка у нас операційна система - Windows, Mac OS, Linux, IOS, Android - нам достатньо написати скрипт, який буде запускатися на всіх цих ОС при наявності інтерпретатора
· Автоматичне управління пам'яті
· динамічна типізація
Python - дуже проста мова програмування, вона має лаконічний і в той же час досить простий і зрозумілий синтаксис. Відповідно її легко вивчати, і власне це одна з причин, по якій вона є одною з найпопулярніших мов програмування саме для навчання. Зокрема, в 2014 році вона була визнана найпопулярнішим мовою програмування для навчання в США.
Python також популярна не тільки в сфері навчання, але в написанні конкретних програм в тому числі комерційного характеру. У чималому ступені тому для цієї мови написано безліч бібліотек, які ми можемо використовувати.
Крім того, у даної мови програмування дуже велике ком'юніті. В Інтернеті можна знайти по даній мові безліч корисних матеріалів, прикладів, отримати кваліфіковану допомогу фахівців.
Для створення програм на Python нам буде потрібно інтерпретатор. Для його установки перейдемо на сторінку https://www.python.org/downloads/ і знайдемо посилання на завантаження останньої версії мови (на даний момент це 3.9.0):При натисканні на кнопку буде завантажений відповідно до поточної ОС установник Python.На ОС Windows при запуску інсталятора запускає вікно майстра установки:
Тут ми можемо поставити шлях, по якому буде встановлюватися інтерпретатор. Залишимо його за замовчуванням, тобто C: \ Users \ [ім'я користувача] \ AppData \ Local \ Programs \ Python \ Python39 \.
Крім того, в самому низу відзначимо прапорець "Add Python 3.9 to PATH", щоб додати шлях до інтерпретатора в змінні середовища.
Після установки в меню Пуск на ОС Windows ми зможемо знайти іконки для доступу до різних утиліт пітона:
Тут утиліта Python 3.9 (64-bit) являє інтерпретатор, в якому ми можемо запустити скрипт. У файлової системи сам файл інтерпретатора можна знайти по шляху, по якому проводилася установка. На Windows за замовчуванням це шлях C: \ Users \ [ім'я користувача] \ AppData \ Local \ Programs \ Python \ Python39, а сам інтерпретатор представляє файл python.exe. На ОС Linux установка проводиться шляхом /usr/local/bin/python3.9.
Після цього ми можемо перевірити установку Python та його версію, запустивши в командному рядку/терміналі команду
python --version
Після встановлення інтерпретатора, як описано в минулій темі, ми можемо почати створювати програми на Python. Отже, створимо першу просту програму.
Як було сказано в минулій темі, програма інтерпретатора, якщо при установці не було змінено адресу, за замовчуванням встановлюється на Linux на шляху usr/local/bin/python310 , а на Windows на шляху C:\Users\[ім'я_користувача]\AppData\Local \Programs\Python\Python310\ і представляє файл під назвою python.exe .
Запустимо інтерпретатор і введемо до нього наступний рядок:
print("hello world")
Для цієї програми використовувалася функція print() , яка виводить рядок на консоль.
Насправді, зазвичай, програми визначаються у зовнішніх файлах-скриптах і потім передаються інтерпретатору виконання. Тому створимо файл програми. Для цього на диску C або в іншому місці файлової системи визначимо для скриптів папку python . А у цій папці створимо новий текстовий файл, який назвемо hello.py . За замовчуванням файли з кодом Python, як правило, мають розширення py .
Відкриємо цей файл у будь-якому текстовому редакторі та додамо до нього наступний код:
name = input("Введите имя: ")
print("Привет,", name)
Скрипт складається із двох рядків. Перший рядок за допомогою функції input() очікує на введення користувача свого імені. Введене ім'я потім потрапляє до змінної name.
Другий рядок за допомогою функції print() виводить вітання разом із введеним ім'ям.
Тепер запустимо командний рядок/термінал і за допомогою команди cd перейдемо до папки, де міститься файл з вихідним кодом hello.py (наприклад, у моєму випадку це папка C:\python).
cd c:\python
Далі спочатку введемо повний шлях до інтерпретатора, потім повний шлях до файлу скрипта. Наприклад, у моєму випадку в консоль треба буде вести:
C:\Users\Eugene\AppData\Local\Programs\Python\Python310\python.exe hello.py
Але якщо при установці була вказана опція "Add Python 3.10 to PATH" , тобто шлях до інтерпретатора Python був доданий до змінних середовищ, то замість повного шляху до інтерпретатора можна просто написати python:
python hello.py
Варіанти з обома способами запуску: