Методична проблема.
Інноваційні педагогічні технології як шлях створення умов для
інтелектуального морального,духовного розвитку особистості,формування професійних кометентностей.
Відкритий урок.
Тема. Моріс Метерлінк «У пошуках Синього Птаха».П,єса-феєрія "Синій птах"- лірична оповідь про пошуки щастя.Символіка образів.
Методична мета.Використання особистісно-орієнтовних технологій,аналіз художнього твору проблемно-пошуковим методом з використанням мультимедійних засобів навчання
Методичний та роздатковий матеріал до відкритого уроку.
drive.google.com/drive/folders/1y4ERBBNpUXsbKwmcuTw6uTYbrfkmkb1H?usp=share_link
План відкритого уроку.
Мета – формувати компетентності: предметні (знання про творчість М.Ме- терлінка; розуміння особливостей його драматургії ,ідейно-художнього змісту п,єси»Синій птах»;навички проблемно-пошукового аналізу художнього твору,робити висновки,висловлення власних думок і вражень щодо порушених проблем у творі ; розвивати культуру усного мовлення; уміння працювати в групах, парах; виховувати високі моральні якості особистості; любов до художнього слова; естетичний смак,формувати прагнення долати перешкоди і досягати своєї мети,відчувати радість від того,що даруєш щастя іншим,виховувати повагу один до одного,любов до ближніх і турботу за них,розвивати внутрішній зір-Зір Душі); ключові (уміння вчитися: формувати пізнавальну активність; комунікативну: навички спілкування в колективі; інформаційну: уміння знаходити потрібну інформацію та презентувати її; загальнокультурну: прагнення літературної освіченості; світогляд).
Тип уроку: Комбінований урок
Форма проведення. Урок-дослідження,що грунтується на еврістичному діалозі викладача та учнів,пошуковому методі та мультимедійних засобах навчання.
Методи навчання.Словесні,наочно-демонстраційні,практичні.
Форми роботи:індивідуальна,колективна,фронтальна,групова.
Види роботи на уроці:бліц-опитування”Я -тобі,ти-мені”, ,робота з підручником та в малих групах на дошці Jambord, еврістична бесіда, елементи гри,сенкан,тести,рефлексія.
Засоби навчання:інформаційні,мультимедійні,творчі.
Комплексно-методичне забезпечення уроку:презентація,наочні матеріали,підручники,текст п,єси «Синій птах»,опорні цитати з твору,мультимедійні засоби навчання,магнітна дошка.
Міжпредметні зв,язки:українська література,інформаційні технології,виробниче навчання,мистецтво.
Очікувані результати:учні вміють систематизувати вивчений матеріал,розкривати коло основних проблем твору,доводити свою думку,працювати в малих групах,користуватися мультимедійними засобами ,цифровими застосунками,розкривають власний творчий потенціал.
Епіграф.
Людина все життя шукає Синього Птаха.
М.Метерлінк
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Привітальне слово викладача,формування позитивного настрою засобами гри”Приємне слово”.
(На рахунок 1,2,3 викладач вручає «чарівну палочку» комусь з учениць,яка виходить у центр класу,-це Фея Добра(сьогодні на уроці-це Душа Світла).Учениця торкається «чарівною палочкою» до будь-кого і каже приємне слово,побажання,цитату,вірш тощо.Та учениця -далі сусіду,так ланцюжком або по колу).
Слово викладача.Усі наші”приємні слова” сьогодні стосуються однієї теми.Якої саме?Чому?
ІІ.Актуалізація опорних знань.
Викладач.Ми продовжуємо вивчати творчість М.Метерлінка,але перш ніж перейти до його п,єси «Синій птах»,над змістом якої будемо сьогодні працювати,пригадаємо деякі факти творчої біографії драматурга.
Бліц-опитування”Я -тобі,ти-мені”:
1.Який творчий метод,літературний напрям представляв М.Метерлінк?
(Учні задають питання один одному)
Викладач доповнює опитування питаннями,які спрямовують перехід до наступного етапу уроку:
Яка п,єса вважається шедевром драматургії письменника?
Якому театру Метерлінк надав право першої вистави”Синій птах”?(МХАТ-1908р.-К.Станіславський)
Як сам автор визначив жанр п,єси”Синій птах”?
Який є твір в українській літературі,відомий як феєрія?
Дайте визначення феєрії. Робота з підручником
Доведіть,що п,єса»Синій птах»-феєрія.
Назва твору визначає тему та ідею всієї оповіді.Яка тема п,єси”Синій птах”?
Поясність значення символу Синього птаха.Яка ідея п,єси?
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності.
Слово викладача.”Синій птах”-це і літературна казка,і глибокий філософський твір.
Щоб до читача простіше донести ідеї,проблеми п,єси,автор обирає символічну форму казки.
А щоб розкрити глибокий філософський зміст п,єси»Синій птах»,я запрошую вас разом з героями твору на пошуки Вічних істин,в Мандрівку за щастям.
Оголошення теми та мети уроку.
Проблемне питання.Що таке щастя?
ІV.Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
П,єса,,Синій птах,,-символістський твір.Перед нами проходить ряд образів-символів,що мають певне значення;в творі діють герої-реальні,абстрактні,казкові.
-Знайомство з героями драми.
Назвати героїв п,єси. Фронтальне опитування.
Тільтіль,Мітіль,Душа Води, Елементи інсценівки та гри.
Душа Світла представляють себе.
-Завдання для роботи з дошкою Jambord: Робота «малих «груп
з дошкою Jambord
https://jamboard.google.com/d/1Kx1UOLV-PV8fPi7zGRl-sQVlDN3EHWTbR8b9IlBwWyU/edit?usp=sharing
1. фрейм.Перенесіть слова у рамки,керуючись
тим,до якої категорії відносяться ті чи інші герої:
абстрактні,казкові,реальні.
2 фрейм.Встановіть відповідності.З,єднати текст
з відповідною картинкою.
Які предмети відповідають цим символам?
3 фрейм.Витерти колір кола
-Учні доповнюють або корегують (за потребою роботу «малих» груп.)
Презентація
Слово викладача.Ми познайомилися з героями п,єси і разом з ними вирушаємо на пошуки Синього птаха і відповіді на проблемне питання уроку-«Що таке щастя?»
Мандруючи разом з героями п,єси різними країнами у пошуках Синього птаха ,міркуємо над питанням:
-Який досвід набули,які цінності відкрили діти для себе під час подорожі?
Еврістична бесіда за змістом п,єси»Синій птах». Презентація
У презентації використані ілюстрації Бориса Олександровича Дехтерьова та фото кадри з фильму «Синій птах»
Коли саме відбуваються події у п,єсі?Чому ?
В хатині дроворуба з,являється Фея і просить у Тільтіля птаха для хворої дівчинки.Що на це відповів Тільтіль?
Чому Фея відправляє на пошуки птаха дітей?Чому саме їм довіряє чарівний капелюшок? ".
Яка роль діаманта на чарівному капелюшку?
Фея пропонує дітям іти на пошуки Синього птаха.Як на цю пропозицію реагують Душі речей?У чому звинувачує Фея Душі речей?Що є істина для Феї? Як ви розумієте слова Феї Берилюни :"Треба бути сміливим, треба розрізняти і те,чого не видно!.., "люди повинні бачити душу речей".
Який прийом подорожі дітей у пошуках «Синього Птаха» використовує автор? Слайд «Уві сні…»
Хто з поетів уві сні мандрує пеклом, чистилищем і раєм, щоб розкрити гріховну суть людини і вказати їй шлях до щастя?
Хто не лякається йти разом з дітьми?
У чому ж істина для Пса?Якими словами проголошує Тіло гімн Людині?
Яка мудрість відкрилася дітям у Країні Спогадів(Спомину)?
Які перестороги виникають на шляху до Істини,до Таємниць Буття у Палаці Ночі?Який це шлях,якою має бути Людина у пізнанні світу?
Яка ж загроза чекає дітей у Лісі?Хто їх зраджує,а хто-рятує?
Слайд «Як ви розумієте голос природи?»
Прочитайте слайд .«Яку проблему порушує автор, на чиєму він боці ?».
Кого зустрічають діти в Садах Блаженства?
Яку істину відкриває нам автор після зустрічі дітей з Огрядними Блаженствами?
Викладач. Поряд з Огрядними Блаженствами живуть на світі ще й інші Блаженства і Радощі,на які ми інколи не звертаємо уваги і не цінуємо їх.А вони доступні кожному,та їх потрябно вміти виявляти і відчувати.На Землі таких Блаженств і Великих Радощів набагато більше.Назвіть їх.
Чому Великі Радощі, які згадуються у творі, всі відступили перед Радістю Материнської Любові
Яку безцінну істину відкрила дітям зустріч з Великою Радістю Материнської Любові?
Що чекає дітей на цвинтарі?Яку істину відкрили для себе?
Робота з ілюстрацією «Картина Майбутнього»
Поясніть , що зображено на картині та розкрийте її зміст. ,«Що ілюструє ця картина?»
Які ж відкриття зробили для себе Тільтіль і Мітіль у Царстві Майбутнього?
Чим завершуються пошуки Синього Птаха? Що цим хоче сказати автор? Слайд «Як слід розуміти пошуки Синього Птаха? »
Викладач. Отже, Синій Птах – це щастя відкриття Істини, яку не можна вважати абсолютною, вона нескінченна, тому і постійно триває її пізнання.
Які ж зміни сталися з дітьми після пробудження?Чи змінився їх погляд на оточуючий світ?
Робота зі слайдом «Картина «Прощання»»
Викладач. Отже, Синій Птах символізує щастя і непізнані таємниці життя, до яких завжди прагне людство. Але було б надто банально і просто тлумачити символ Синього Птаха лише як скромне щастя родинного вогнища. І автор не вдовольняється такою символікою. Подарована горлиця принесла радість дівчинці тільки на мить, бо виривається з рук і відлітає. Щастя не можна затримати, привласнити, приручити. Воно завжди попереду, завжди у мріях і сподіваннях, за ним треба йти все життя. Таким видається головний символ драматичної казки Метерлінка. Синій птах не дається в руки, а тільки вабить нас усе життя, визначає наші сподівання і діяння.
V.Систематизація й узагальнення вивченого.
1.Закріплення матеріалу Тести
https://vseosvita.ua/test/start/tpy637
2.Мікрофон.»Що таке щастя?»
3.Дві учениці створюють інформаційне гроно»Щастя», Інформаційне
гроно
4.Одна учениця складає сенкан»Синій птах». Сенкан
VI.Підбиття підсумків уроку.
Заключне слово викладача.
В п,єсі М.Метерлінка Тільтіль пропонує іншим шукати Сиього птаха,а хто знайде щастя,нехай поділиться цією радістю з іншими.На землі від цього стане більше щасливих людей.В цих заключних словах Тільтіля - надія на свої сили,на власний досвід,на змогу ще раз пройти шлях відкриття й пізнання,прозріння й пробудження,адже щастя наше у пошуках,воно не терпить спокою,бо Душа Людська сповнена Любові до ближніх і турботи за них,а це означає невпинну Працю Душі,що дає змогу боротися за своє щастя й здобути перемогу.Гімн Сонцю та Життю,Гімн Людині,що урочисто звучить у п,єсі М .Метерлінка перегукується з піснею»Блакитний птах» на слова та музику Іларії,яку виконує Анастасія Строкова,учениця Трускавецької школи мистецтвім.Р.Савицького,піснею,що розкриває,особливо сьогодні,в лиху годину для нашої країни, прагнення кожного до щастя особистого і щастя України,до миру,до Перемоги.
Слова та музика Іларії»Блакитний птах»
https://music.youtube.com/watch?v=SPWVmCTd6Ow&feature=share
Життя полягає в постійному русі маятника.Ритм цього руху і є життя,зупинка-смерть.Життя- це щастя.Не зупиняйтеся в своїх пошуках і вірте у перемогу людини над темними силами,в перемогу Добра і Любові.
VII.Оцінка результатів діяльності.Виставлення й мотивація оцінок.
VIII.Домашнє завдання.
Виконати одне завдання за вибором.
1.Дайте розгорнуту відповідь на питання:
Які Найтовстіші Блаженства і Великі Радощі могли б зустріти Тільтіль і Мітіль,якби жили у наш час?
2.Написати есе ,обравши темою цитату вашого подарунка.
IX.Рефлексія.
З якими ємоціями ми завершуємо урок?
Обмінюються подарунками.
Презентація до уроку.
Фото з уроку
Приклади реалізації методичної проблеми.
Практичне та теоретичне застосування
Педрада.Школа педмайстерності.Вебінари.Засідання методичної комісії суспільно-гуманітарних дисциплін.
drive.google.com/drive/folders/1nNvaXp0plg2185ZbUuyiNBvNtu-gW3vQ?usp=share_link
Фото вистуів на педраді,засіданнях методкомісії,вебінарах
EU4Skills
тренінгова програма для педпрацівників закладів ПТО,2021р.
Засідання методкомісіх,2021р.
Онлайн-Всеукраїнська науково-практична конференція МОДЕРНІЗАЦІЯ ЗМІСТУ ПРОФЕСІЙНОЇ ОСВІТИ В УМОВАХ ЄВРОІНТЕГРАЦІЇ УКРАЇНИ–2023
Науково-освітній альянс "SOFT SKILLS - НАВИЧКИ УСПІШНОСТІ".Онлайн-Всеукраїнська конференція.