PAKĖVUKAI

Pakėvukų kaimas yra pačiame rytiniame Vaiguvos valsčiaus pakraštyje, kuris rytuose ribojasi su gretimu Kelmės valsčiumi. Kaimas yra nutolęs nuo valsčiaus centro – Vaiguvos miestelio – apie 5 km. Pakėvukai – Vaiguvos apylinkės kaimas, įėjęs į Akmenių tarybinio ūkio sudėtį. Kaime buvo 5 ūkiai ir 23 gyventojai (1968 m,),

Pakėvukai – Blagovieščensko valsčiaus palivarkas su 15 gyventojų (1902 m.), apie 22 varstai nuo valsčiaus centro1.

Pakėvukų kaime (Vaiguvos valsčiaus Pakėvio seniūnija) 1942 m. gyveno 14 žmonių.

Pakėvukų palivarką, apie 87 ha, 1925 m. valdė nuomininkai (laikytojai), tarp jų ir Abromas Prazas2.

Šiaulių apskrities valdyba 1937 m. gruodžio 17 d. Vaiguvos valsčiaus Pakėvukų dvarą (95,51 ha) priskyrė prie Kelmės valsčiaus3.

Apie 1939 m. Pakėvukų dvarą įsigijo Macijauskai. Dvarininkas Macijauskas buvo labai tolerantiškas, kaimynų gerbiamas žmogus. Pačiais gražiausiais žodžiais apie jį kalbėjo pirmoji pokario metų Vaiguvos valsčiaus sekretorė Zofija Linkutė, kuri anuomet rinkdavo iš gyventojų įvairius mokesčius. Jai į Vaiguvą atnešdavo ir dvarininkas Macijauskas, Jadvygos Jonušienės (Macijauskaitės) tėvas.

Pasak kaimynų, sunkiu žydams genocido laiku atokiame nuo kelių pamiškėje esančiame Pakėvukų dvare, Macijauskas, gelbėdamas nuo mirties, slėpė kelias žydų šeimas.

Prasidėjus gyventojų trėmimams, visa Pakėvukų dvaro savininko Macijausko 4 asmenų šeima ( pats dvarininkas, jo žmona, sūnus ir trejų metukų dukrelė Jadvyga) buvo ištremti į tolimąjį Sibirą.

Dabar Macijauskų dvare liko žolynai, šalia miškas. Vietovė yra Kelmės rajone.

Atkūrus Lietuvoje nepriklausomybę, į Pakėvukų dvarą atgavo nuosavybės teises Macijauskų palikuonė Jadvyga Macijauskaitė-Jonušienė, kuri toliau sėkmingai ūkininkauja. 2006–2007 m. buvusio Pakėvukų dvaro ji apsodino mišku, gavusi paramą iš Europos Sąjungos.

Pakėvukai / Vaclovas Rimkus. – Serija: Lietuvos valsčiai // Vaiguva. – Vilnius: Versmė 2018, p. 495.