Digitālās tehnoloģijas - labi vai slikti?
Mūsu dzīve vairs nav iedomājama bez telefoniem, planšetēm un datoriem, arī bibliotēkā bez tiem vairs neiztikt. Vai tu zini, kā šo iekārtu ražošana un izmantošana ietekmē cilvēkus un vidi? Lai to noskaidrotu, dodies briesmu pilnā misijā.
Misijas apraksts
Digitālo tehnoloģiju ceļš pie lietotājiem ir sarežģīts – uz katra soļa atklājas kāds noslēpums. Lai misiju pabeigtu, tev būs jāatrisina četri uzdevumi – katrā no tiem uzzināsi kaut ko jaunu par savām ierīcēm un, katru uzdevumu atrisinot, iegūsi slepeno kodu. Apbruņojies ar pacietību, seko norādījumiem, uzlauz kodus un ieraksti tos spēles pašā apakšā esošajā veidlapā. Tev var noderēt papīrs un rakstāmais piezīmēm.
Foto: USAA, Public Domain
Apturi militiāros konfliktus Āfrikā
Vai zināji, ka tavs telefons un citas elektroniskās ierīces satur konfliktminerālus? Tos iegūst raktuvēs, kuras kontrolē bruņotas grupas, terorizējot, mokot un nogalinot vietējos iedzīvotājus. Lai iegūtu vērtīgos un retos minerālus, lielās kompānijas, kuras šīs ierīces ražo, sniedz finansējumu bruņotajām grupām. Gan militārajās grupās, gan minerālu ieguvē tiek iesaistīti arī bērni, liedzot viņiem iegūt izglītību.
Uzlauz pirmo kodu! Klikšķini uz attēla augstāk, atver ķīmisko elementu tabulu un atrodi vienu no konfliktminerāliem, tas ir apzīmēts ar simbolu Au.
Koda atslēga: minerāla nosaukums.
Foto: Steve Jurvetson, CC-BY 2.0 licence.
Pasargā cilvēkus no slimībām
Mūsu telefonu, datoru un citu ierīču ražošanas laikā rūpnīcu darbinieki tiek pakļauti dažādu bīstamu un toksisku vielu iedarbībai, tāpēc bieži slimo ar nopietnām slimībām un viņu pēcteči cieš no iedzimtiem defektiem. Šī negatīvā toksisko vielu ietekme var izpausties gan elektropreču ražošanas laikā, gan ierīču izmantošanas laikā – tas nozīmē, ka arī mēs esam tai pakļauti. Toksiskās vielas atrodamas sadzīves putekļos mums apkārt un var uzkrāties mūsu ķermenī.
Uzlauz otro kodu! Klikšķini uz attēla augstāk, atrisini rēbusu un uzzini, kā sauc slimību, ar kuru bieži slimo rūpnīcu darbinieki.
Koda atslēga: slimības nosaukums.
Lieto atbildīgi
Arī pēc tam, kad ierīce ir izgatavota, tā turpina ietekmēt vidi un cilvēku. Ierīču darbināšana un izmantošana rada CO2 emisijas – gāzi, kas veicina globālo sasilšanu un ietekmē vidi. Piemēram, 1 MB liela e-pasta nosūtīšana rada 20 g CO2 emisiju, t. i., aptuveni tikpat, cik spuldzīte, kas deg 25 minūtes. 20 e-pasta ziņojumi dienā vienam lietotājam viena gada laikā rada tikpat lielas CO2 emisijas kā automašīna, kas nobrauc 1000 km. Globālā sasilšana veicina izmaiņas dabā, piemēram, pastiprina vētras, palielina plūdu un ugunsgrēku riskus.
Uzlauz trešo kodu! Klikšķini uz attēla augstāk, atrisini krustvārdu mīklu un uzzini, ko negatīvi ietekmē CO2 emisijas.
Koda atslēga: krustvārdu mīklā paslēptais vārds
Foto: Thayne Tuason, CC BY-SA 4.0 licence.
Izmet atbildīgi
Elektroierīcēm mūsdienās ir ļoti īss izmantošanas laiks – jau pēc pāris gadiem lielākā daļa šo ierīču nonāk atkritumos. Eiropas savienībā ik mēnesi atkritumos tiek izmesti aptuveni 10 miljoni mobilo tālruņu. Elektroierīcēs ir tādi toksiski elementi kā svins, dzīvsudrabs un kadmijs, kas, nonākot izgāztuvē, rada draudus gan videi, gan cilvēkiem. Lai izvairītos no bīstama vides piesārņojuma, vecās elektroiekārtas ir jānodod pārstrādei. Latvijā pārstrādei tiek nodoti tikai 41,5% iekārtu. Kur paliek pārējās iekārtas, mēs varam tikai minēt.
Uzlauz ceturto kodu! Izrēķini, cik procentu no izmestajām elektroiekārtām Latvijā netiek pārstrādāts.
Koda atslēga: skaitlis