Design sprint 2.0

Jak jsem (ne)přežil Design sprint a proč bych ho (ne)zkrátil

Úvodem

Začátkem února 2017 jsem (ne)přežil Design sprint, pořádaný firmou IBM a Innogy ve spolupráci s xPort VŠE. Byl jsem pozván jako napůl účastník a napůl pomocný facilitátor. Slyšel/četl jsem o Design sprintech mnohé a zajímalo mě jeho praktické uplatnění v celé šíři. Sehnat v jakékoli firmě tým na celých 5 dní (aby se nevěnoval ničemu jinému) je nadliský úkol, a proto se mu hodně firem vyhýbá. Jak designsprint správně použít, abychom neplýtvali časem?

Proč Design sprint 2.0? Budu psát nápady/návrhy na zlepšení/zrychlení/zkvalitnění. Co si myslím, že lze upravit, kdy co vynechat a proč? (Budu rád za hate.... teda zpětnou vazbu!)

Co je to Design sprint?

Pro neználky, lehké představení tohoto 5denního processu z dílny Google Ventures. Ve zkratce: V pondělí nemáte nic a v pátek ověřený prototyp. "Simple right?" Je toho bohužel trochu víc. Design sprint je hlavně o poznání (produktu, zákazníka, sama sebe). Pokusím se to shrnout na této stránce, ale pokud ho chcete nastudovat do hloubky, určitě stojí za to, přečíst si tuhle knížku: http://www.gv.com/sprint/, jako dodatek Googláci zpracovali super prezentaci https://developers.google.com/design-sprint/downloads/DesignSprintMethods.pdf (s dovolením si vypůjčím pár obrázků a mouder).

Pro ty, kteří si raději počtou v češtině http://melvil.cz/kniha-sprint

Takže, pokud jste o Design sprintu nikdy neslyšeli, čtěte dál, alespoň ho trochu poznáte.

Pokud jste o Design sprintu slyšeli a chtěli byste ho někdy vyzkoušet, čtěte dál, dozvíte se, na co si dát pozor.

Pokud chcete vědět, jak jsem (ne)přežil Design sprint, čtěte dál.

Kdo jsem já?

Adam Leitmančík - pracuju jako produkťák v LMC na jobportálu Prace.cz

xPortu VŠE pořádám Inovační dny - nejlepší nápad dne pak s firmou testujeme, ověřujeme, specifikujeme, brandujeme a dotahujeme do finálního produktu.

Můj LinkedIn (přidej si mě, napiš mi!)

Přípravná fáze

"The critical task before the sprint is to formulate a meaningful design challenge that the sprint will center around. A great design challenge is inspiring, short and specifies the target use groups and deliverables of the sprint. Second to that, the Sprint Master has to invite the team, and schedule lightning talks and user studies for the Understand and Validation sections of the sprint. Lastly, preparing a facilitators deck and booking a room help make sure the sprint goes smoothly." Design sprint methods GV page 7

Vidíte tu velkou zelenou plochu (na obrázku nahoře) "Before the sprint"? Tak ta je podle mého názoru důležitější než sprint samotný.

Cílem první fáze je:

 • Naformulovat si "challenge"
 • Zajistit ty správné lidi
 • Připravit si inovační mikroklima

Naši facilitátoři z IBM se toho zhostili bravůrně (jmenovitě Petr Šiko a Jan Louda). Základním tématem byl zvolen (zadavatelem = decider = Innogy) eCarsharing (sdílení elektrických aut) v Praze. Podobné projekty již vznikly ve velkých městech v Německu. Naším úkolem bylo adaptovat tuto myšlenku v Čechách. Proběly "deep dive" rozhovory a předběžný průzkum trhu. Vědomě se decider rozhodl mířit design sprint na B2C segment, ve kterém je více otazníků než v B2B. Z výše zmíněného tedy vevstal cíl:

Vytvořit Carshareingovou službu elektromobilů obyvatelům Prahy, 24-50 let, aktivní řidič, B2C segment.

Pozn. 1

I výběr týmu proběhl nad moje očekávání, hlavně pestrostí účastníků. Měli jsme v týmu:

Pozn. 2

Ideální počet ve skupině je max. 8 lidí. S vyšším počtem lidí se může stát, že se v týmu bude tříštit focus. Vyberte si lidi, kteří mohou být opravdu nápomocní (umí něco nakódovat, správně napsat dotazník, vyznají se v právní legislativě, atd.). Každý z týmu měl navíc "sekundární skill". Jeden měl zkušenosti s marketingovým průzkumem, další se zajímal o auta a tamta zase o nové technologie. "Vyždímejte" (v tom kladném slova smyslu) co nejvíce z týmu. Pokud se členové týmu naznají (jako v našem případě), je dobré uspořádat "seznamovací pivko/vínko". Měli jsme i druhou schůzku, na které jsme si rozdělili témata na přípravu na Lightning demos (viz Úterý).

Zbývá inovační mikroklima. Kde by bylo lepší místo než inovační inkubátor? Post-ity, lepíky, fixy, tužky, papíry, tabule, zdi, podlaha ... připravte si vše k tvoření!

Pozn. 3

Vyjděte z kanceláří, kde trávíte normální pracovní den. Odjeďte z města nebo alespoň z budovy. Nebudete rušeni a nebude Vás to svádět vyřizovat běžnou agendu. Na tu jsme si dali pravidelné přestávky nebo člověk musel odejít z místnosti (jak radí manuál), jinak byly telefony v módu letadlo. Funguje to a není to tak těžké.

Pondělí

"Monday’s structured discussions create a path for the sprint week. In the morning, you’ll start at the end and agree to a long-term goal. Next, you’ll make a map of the challenge. In the afternoon, you’ll ask the experts at your company to share what they know. Finally, you’ll pick a target: an ambitious but manageable piece of the problem that you can solve in one week." GV Design sprint

One sentence to rule them all: Efektivní systém free float eCarsharingu pro obyvatele a návštěvníky Prahy, zefektivňující dopravu a zvyšující kvalitu života a prostředí v Praze.

Deset lidí bude mít jedenáct představ o cílu Design sprintu. Každý člen týmu ať si napíše cíl podle sebe a pak je porovnejte. Zároveň si uvědomíte, co je podstatné a co vlastně řešit vůbec nechcete. Tým se sladí a můžete jet dál. (Vypadá to jako sranda, ale hoši neni to sranda! - JN)

Pozn.: Když máte sebemenší pochybnost, že kdokoli v týmu pochopil cíl jinak, řekněte to/řešte to. Dřív nebo později na to stejně narazíte.

Nakreslete si mapu průchodu zákazníka Vaší službou. Účastníky, se kterými zákazník v průběhu používání služby interaguje - pomohlo nám to ujasnit si, že uživatel nemusí interagovat s ostatními uživateli (pokud to nebude žádoucí). Kde všude bude služba vidět. A jak rozdělit službu na menší celky, aby z nich šel vybrat ten, na který se zaměříte.

Naše mapa byla od "Momentu kdy se zákazník o službě dozví", přes "Registraci", "Ověření", "Vyhledání a rezervace auta", "Odemknutí auta", přes "Cestu samotnou", "Dobíjení" (žádné tankování, jedeme elektro auta přece :) ), až po "Zaparkování a vyúčtování".

Rozhovory s experty: Proč vymýšlet dřevěné kolo, když pneumatika je o tolik lepší. Sousřeďte se na Váš cíl! S experty jsou hned dva problémy, na které je záhodno si dát pozor. Za prvé, jsou to experti! Jsou už tak dlouho a daleko zavrtaní ve svém tunelu, že se tam s nimi můžete zavrtat taky. Nechte si odstup a nenechte si radit "řešení". Poznamenejte si problémy z praxe, zkušenosti, postřehy a pocity. Budou se Vás snažit přesvědčit, že stačí to dubové kolo vyměnit za bukové, které v zimě přece klouže výrazně méně! Za druhé, začnete dostávat spoustu "nerelevantních rad" o tom, že loňský model vozu byl lepší než ten letošní, že ráno vychází slunce a v noci svítí hvězdy. Tady velmi opatrně, každá rada může být relevantní, ale ne každý problém, který zmíní expert budete řešit na Design sprintu. Tato fáze je velmi náročná pro facilitátora, který musí debatu opatrně korigovat, aby se tým nezahltil a zůstal focus. My jsme se dostali od samořídících aut, přes politickou situaci na Pražském magistrátu, až k mapě elektrických tramvajových sítí.

Pozn.: Rozhovory nám ukázaly, že cílovka možná nebude tak široká, jak jsme si ji definovali na začátku.

Vybrat cíl dostatečně ambiciózní, ale zároveň říditelný. "Cílem je přece, aby to vydělávalo!" Au, tady jsme narazili. Narazili jsme především na odlišnou představu O čem ten Design sprint vlastně je. Ten by měl být především o zlepšování služeb/zážitku/produktu. Rozhodně neříkám, že finanční stránka není důležitá a musíme s ní počítat v každém kroku, ale nesmíme se tím nechat svázat. Výstupem Design sprintu není business model. Výstupem Design sprintu je poznání.

Cíl byl mlhavý, zaměřit se na konkrétní potřeby různých cílových skupiny v průběhu služby. S cílem jsme bojovali až do středy, kde finální cíl vykrystalizoval.

Úterý

"After a full day of understanding the problem and choosing a target for your sprint, on Tuesday, you get to focus on solutions. The day starts with inspiration: a review of existing ideas to remix and improve. Then, in the afternoon, each person will sketch, following a four-step process that emphasizes critical thinking over artistry. You’ll also begin planning Friday’s customer test by recruiting customers that fit your target profile." GV Design sprint

V úterý jsme se rozdělili podle naší mapy do konkrétních částí průchodu uživatele. Zaměřili jsme se především na možné obavy a strachy uživatelů a na zlepšení průchodu službou. Použili jsme pár super metod.

 • Brainwriting
 • Brainstorming
 • Crazy 8
 • How might we?
 • Story cubes (pro inspiraci a odpočinek)

Tady jsou pro inspiraci další, využívám je v práci a na Inovačních dnech. (Další techniky na vytváření nápadů)

Výstupem bylo řešení dané oblasti (viz níže) s podrobnostmi:

Tímhle fešákem jsme se projeli. Design elektroaut se snad v příštích letech zlepší, ale jinak velmi pohodlné a po pár nápovědách i snadné na používání. Když jsem ho řídil, bylo velmi líné až do momentu, kdy jsem vypnul funkci "eko". Dojezdová vzdálenost sice spadla jak shnilé jablko při vichřici, ale šlápnutí na plyn (teda elektriku) mě zarazilo do sedačky. Při supertichém zvuku auta si připadáte jako ve Startreku nebo jako řidič tramvaje.

Středa

"By Wednesday morning, you and your team will have a stack of solutions. That’s great, but it’s also a problem. You can’t prototype and test them all—you need one solid plan. In the morning, you’ll critique each solution, and decide which ones have the best chance of achieving your long-term goal. Then, in the afternoon, you’ll take the winning scenes from your sketches and weave them into a storyboard: a step-by-step plan for your prototype." GV Design sprint

Ve středu jsme žačali hodnotit jednotlivé body úterních výstupů. Pracovali jsme už jen s nápady z úterka. Bylo jich dost a na další nebyl čas. Začali jsme vše komentovat a rozhodovat se, kam se vydáme dál. Vše směřovalo k Storyboardu (výstup středečního dne). Měl to být příběh samotného testování, ale někdo storyboardoval video, někdo dotazník a někdo rozhovor. Nejdříve jsme se tedy shodli na 3 výstupech (resp. prototypech, ty na kterých budeme dělat ve čtvrtek).

 • Web (landing page)
 • Video
 • Leták

Rozhodli jsme se, že video bude stěžejní, a tak jsme se všichni mohli soustředit na jedno. Nastal ale další nesoulad. Jeden si představoval video hrané, druhý animované a třetí kreslené na papír. Nakonec jsme použili na video animaker.com a na web google sites.

Na leták

Pozn.: Pokud máte zkušenosti s testováním, přípravou dotazníků nebo tvořením prototypů, budete mít lepší představu, jakým způsobem budete chtít ověřit vaše nápady. V tom případě lze úterý a středu spojit, zkrátit tak Design sprint na 4 dny.

Storyboard plánovaného pátečního testování s uživateli.

Ve středu večer mě dohnala dlouho přecházená nemoc. Ve čtvrtek ráno jsem od doktorky dostal antibiotika na oboustraný zánět plic. No nic, domů a vypotit. Mezi čajem, spánkem a práškama jsem se snažil zapojit i do dokončení Design sprintu (vyprávění je dále postaveno částečně na zážitcích týmu).

Čtvrtek

On Wednesday, you and your team created a storyboard. On Thursday, you’ll adopt a “fake it”philosophy to turn that storyboard into a prototype. A realistic façade is all you need to test with customers, and here’s the best part: by focusing on the customer-facing surface of your product or service, you can finish your prototype in just one day. On Thursday, you’ll also make sure everything is ready for Friday’s test by confirming the schedule, reviewing the prototype, and writing an interview script.

Při tvoření prototypu je nejdůležitější pohlídat tři věci. Jednak se nezaseknout na detailu, zároveň nezapomenout klíčové věci, ale hlavně vytvořit co nejreálněší pocit pro uživatele. Dát proste klíče od auta na stůl při registraci: "První jízda je zdarma, tak se nám tu jen zaregistrujte a můžete se hned projet."

Výstup jsem nečekal ani zdaleka tak dobrý (toho grafického/hudebního watermarku si nikdo nevšimne) vzhledem k tomu, že nikdo z týmu s Animakerem zatím nedělal. Nicméně, posuďte sami:

První návrh webu

Druhý návrh webu

Pátek

Your sprint began with a big challenge, an excellent team—and not much else. By Friday, you’ve created promising solutions, chosen the best, and built a realistic prototype. That alone would make for an impressively productive week. But you’ll take it one step further as you interview customers and learn by watching them react to your prototype. This test makes the entire sprint worthwhile: At the end of the day, you’ll know how far you have to go, and you’ll know just what to do next.

Nesnažte se v pátek "prodat" prototyp za každou cenu. Design sprint je o poznání. Nebojte se narazit. Nebojte se zvyšovat laťku, kde už Vás uživatel odmítne. Nebojte se neúspěchu.

Během testování se ukázaly rozdíly v jednotlivých cílových skupinách. Starší účastníci se spíše strachovali o bezpečnost a technickou poruchovost. Mladší spíše řešili dostupnost a plánovali cestu mimo Prahu s kamarády.

Pozn.: Dejte si pozor na návodné otázky. Máte v hlavě svojí představu, na které jste pracovali 5 dní. To je dost času, abyste se do svého nápadu zamilovali. Držte si odstup.

Závěrem

Byl to neobyčejný zážitek, při kterém jsem potkal spoustu zajímavých lidí. Design sprint není spásný zachránce, je to přítel, který Vám ukáže cestu z lesa. Doporučuji si přečíst více podobných příběhů pro inspiraci. Tady sdílejí lidé z celého světa svoje příběhy o svých Design sprintech.