Microsoft Word

Miсrosoft Word – текстовий редактор, програма для створення й обробки текстових документів. Щоб запустити текстовий процесор Word, необхідно виконати команду Пуск\Всі Програми\Microsoft Office\Microsoft Word. На екрані відкриється робоче вікно.

Угорі вікна перебуває Заголовок вікна. У його центрі відображається назва документа, відкритого в цей момент. У лівій частині Заголовка знаходиться Панель швидкого доступу, у правої – кнопки керування вікном.

Панель швидкого доступу містить трохи часто використовуваних команд – збереження, скасування й повтору дії. Панель швидкого доступу можна настроювати, додаючи в неї нові елементи або видаляючи існуючі.

Під заголовком знаходиться стрічка. Стрічка – це смуга, на якій розміщаються всі основні набори команд, згруповані по тематиках на окремих вкладках і групах. Можна звертати стрічку - для цього клацаємо по кнопці зі стрілой , розташованої в правому верхньому куті поруч із кнопкою довідки. Для того щоб знову повернути їй колишній вигляд клацаємо на кнопці .

Вкладка – це складова частина стрічки з командами, згрупованими по завданнях, які найчастіше виконуються спільно. При запуску Word 2010 завжди відкривається на вкладці Головна. Вона містить елементи, які можуть знадобитися на початковому етапі роботи, коли необхідно набрати, відредагувати й отформатувати текст. Вкладка Розмітка сторінки призначена для установки параметрів сторінок документів. Вкладка Вставка призначена для вставки в документи різних об'єктів. І так далі.

Група – це набір команд сформованих за принципом найбільшої сумісності. Це ті команди, які найбільше часто застосовуються спільно.

Зверху й ліворуч від робочого аркуша перебувають координатні лінійки. З їхньою допомогою можна встановлювати поля сторінок, абзацні відступи, змінювати ширину стовпців і ін. Виводяться й убираються лінійки за допомогою команди Вид \Лінійка.

Праворуч і знизу від робочого аркуша знаходяться смуги прокручування (вертикальна й горизонтальна). Вони застосовуються для пересування по робочому аркуші. На смугах прокручування між стрілками знаходиться бігунок, за допомогою якого також можна пересуватися по робочому аркуші, утримуючи його за допомогою миші.

У нижньому рядку вікна Microsoft Word розташований рядок стану. У ній виводяться різні повідомлення й довідкова інформація.

Режими відображення документа

У центрі вікна Word 2010 розміщається сторінка документа, у робочій області якої відбувається набір тексту й розміщення різних об'єктів (малюнків, таблиць, діаграм). Сторінка може відображатися декількома способами:

- Розмітка сторінки;

- Режим читання;

- Веб-Документ;

- Структура;

- Чернетка.

Кнопки для включення цих режимів перебувають у правій частині рядка стану

Розглянемо їх один по одному.

  1. Розмітка сторінки – це спосіб відображення робочої області документа, при якому представлені вимірювальні лінійки, а сам документ розбитий на сторінки розділені полями. Це найбільш універсальний режим для роботи - доступні всі інструменти форматування, і можна додавати в документ таблиці й різні графічні об'єкти. У цьому режимі документ виглядає так, як буде потім надрукований.
  2. Режим читання. Цей режим призначений для максимальної зручності читання документа. Присутність кнопок команд мінімізовано, а робоча область займає максимум простору. Для виходу із цього режиму клацаємо на кнопці Закрити або натискаємо Esc.
  3. Веб-Документ. Даний режим використовується для роботи з документами, призначеними для публікації у всесвітній мережі Інтернет.
  4. Структура документа. Цей режим призначений для роботи зі складними структурованими документами.
  5. Чернетка. Цей режим призначений для набору тексту без форматування й вставки різних об'єктів (малюнків, таблиць). Тут відсутня вертикальна лінійка, границі й поля документа. Розрив сторінки показаний крапковою горизонтальною лінією. Режим Чернетка дозволяє краще зосередитися на наборі тексту, і до того ж є найбільш ощадливим для ресурсів комп'ютера, що особливо актуально для малопотужних комп'ютерів.

Зміна масштабу документа

Засіб Масштаб дозволяє наближати або видаляти текст. Розмір файлу документа при цьому не міняється. Залежно від установлених параметрів документ може займати від однієї до декількох сторінок, і займати різне по величині простір на екрані монітора.

Існує кілька способів зміни масштабу документа.

  1. Регулятор масштабу в нижньому правому куті . За допомогою повзунка або кнопок і змінюємо масштаб до потрібної величини. Масштаб документа в процентній величині відображається ліворуч від регулятора .
  2. За допомогою коліщати прокручування миші. Утримуючи натиснутої клавішу Ctrl на клавіатурі крутимо коліща нагору для збільшення масштабу, або долілиць – для зменшення.
  3. Група Масштаб вкладки Вид.

Курсор вводу й вказівник миші

Існують два поняття – курсор вводу й вказівник миші. Курсор вводу являє собою миготливу вертикальну смужку |. Він указує місце, у яке буде вводитися текст. Для його переміщення використовуються клавіші керування курсором або миша. Для переміщення курсору за допомогою миші варто встановити вказівник миші в потрібну позицію й клацнути лівою клавішею миші.

Вказівник миші на екрані має вигляд вертикальної смужки із зарубками зверху й знизу, що переміщається на екрані при прямуванні миші, а в деяких випадках – вид широкої стрілки, спрямованої вліво або вправо. Залежно від виду покажчика клацання миші буде робити різні дії, особливо при виділенні фрагментів тексту.

Переміщення курсору введення за допомогою клавіатури

Редагування тексту

При наборі тексту крім букв, цифр і розділових знаків додаються ще й інші символи, які звичайно не видні користувачеві. Іноді можна побачити, що текст виглядає зовсім не так, як нам хотілося б. З'являються незрозумілі відступи й інтервали, текст не вирівнюється так, як треба. Якщо ми хочемо, щоб Word красиво вирівнював текст і дотримував інтервалів між абзацами, то потрібно переконатися в тім, що при наборі не поставили зайві пробіли між словами й в чарунках, що початок абзаців розташовані правильно й відступи настроєні так, що документ виглядає правильно оформленим. Часто недотепний користувач ставить між словами кілька пробілів, а новий рядок утворить за допомогою декількох пробілів або табуляції. Іноді навіть вирівнювання по центрі заголовків робиться за допомогою великої кількості пробілів. Було б дуже складно визначити всі ці погрішності без спеціального режиму, у якому на екрані відображаються так звані символи, що не виводяться на друк. Режим перегляду недрукованих символів можна включити, нажавши кнопку Відобразити всі знаки у панелі інструментів на вкладці Головна, у групі Абзац.

При натисканні клавіші Enter у поточну позицію курсору вставляється не друкується символ. Інші часто зустрічаються недруковані символи можна побачити в таблиці:

На Малюнку можна побачити фрагмент тексту при включеному режимі відображення символів, що не друкуються.

Символи, що не друкуються, віддаляються як звичайні, клавішами Delete і Backspace.

Щоб розділити абзац на два, необхідно встановити курсор у передбачуваний початок другого абзацу й нажати клавішу Enter.

З'єднати два абзаци в один можна двома способами:

- установити курсор за останнім символом першого абзацу й нажати клавішу Delete;

- установити курсор перед першим символом другого абзацу й натискати клавішу Backspace поки абзаци не об'єднаються.

Щоб текст виглядав гарним і акуратним потрібно дотримувати деяких правил уведення тесту:

    1. Наприкінці рядка не потрібно натискати клавішу Enter. Досягши краю сторінки, курсор автоматично переходить у початок наступного рядка. Enter варто натискати тільки для переходу в початок наступного абзацу.
    2. Між словами не слід друкувати більше одного пробілу.
    3. Не потрібно друкувати пробіли на початку рядка для утворення «нового рядка».
    4. Після розділових знаків . , : ! ? ставиться пробіл, перед ними - не ставиться.
    5. Перед дужкою, що відкривається, і після дужки, що закривається, ставиться пробіл, усередині дужок пробіл не ставиться.
    6. Перед і після тирі ставиться пробіл.
    7. Перед і після дефіса пробіл не ставиться.

Існує два режими уведення тексту – вставки й заміни. У режимі вставки при уведенні нових символів, текст, що втримується в документі, переміщається вправо від місця уведення, щоб звільнити місце для символів, що вводяться. У режимі заміни старий текст заміняється новим. Перемикання між режимами здійснюється натисканням клавіші Insert.

Форматування тексту

Форматуванням називається зміна зовнішнього вигляду тесту. Редагування – це зміна змісту тексту. Приміром, якщо поміняти колір або розмір шрифту - це буде форматування, а якщо видалити або додати букву - те це буде редагування.

Як відомо, основними об'єктами текстового редактора є символ і абзац. Команди, що ставляться до форматування символів, перебувають на вкладці Головна, у групі Шрифт

Яка ж частина тексту буде форматуватися? Якщо в тексті є виділений фрагмент, то форматуватися буде саме він, якщо ж виділеного фрагмента ні, те буде змінюватися формат тексту, що вводиться з поточної позиції.

Потрібно пам'ятати, що при наведенні покажчика миші на будь-яку кнопку, з'являється спливаюча підказка.

    1. Шрифт. Шрифт визначає зовнішній вигляд символів тексту (наприклад: Arial, Courier New, CommercialScript BT). Варто знати, що не всі шрифти відображають російські букви, а деякі шрифти взагалі не відображають ніяких букв (наприклад, шрифт Webdings).
    2. Розмір шрифту. Змінюючи розмір шрифту, можна домогтися підвищення виразності документа. Розмір шрифту виміряється в спеціальних одиницях – пунктах (пт). 1 пт приблизно дорівнює 0,35 мм. Часто до різних частин документа застосовують різний розмір шрифту, наприклад: Для епіграфів, виносок і т.д. використовують шрифти розміром 8-11 пт, для заголовків – 14-20 пт, для основного тексту – 12-14 пт.
    3. Збільшити розмір. Збільшує розмір шрифту.
    4. Зменшити розмір. Зменшує розмір шрифту.
    5. Регістр. Змінює регістр символів (Як у пропозиції, всі рядкові, ВСІ ПРОПИСНІ, Починати Із Прописних, змінити РЕГІСТР).
    6. Очистити формат. Очищає формат. У випадку, якщо було застосовано складне форматування до тексту, дозволяє повернутися до звичайного тексту за один крок.
    7. Напівжирний – застосовує напівжирне накреслення шрифту. Напівжирний шрифт використовується для виділення найбільш важливих ділянок тексту, пропозицій, ключових фраз.
    8. Курсив – застосовує курсивне накреслення шрифту. Їм дуже зручно виділяти як окремі слова й пропозиції, так і цілі абзаци.
    9. Підкреслений – застосовує підкреслене накреслення шрифту. Кнопка, у вигляді списку, що розкривається, поруч, дозволяє вибрати різні варіанти підкреслення: пунктир, штрих, хвиляста лінія ін. Крім того, ця кнопка дозволяє вибирати колір лінії підкреслення. Підкреслення також часто використовується для виділення шрифту, наприклад для виділення найбільш важливих пунктів договору.
    10. Закреслений. Робить шрифт закресленим.
    11. Підрядковий знак. Перетворює символ у підрядковий знак.
    12. Надрядковий знак. Перетворює символ у надрядковий знак.
    13. Параметри анімації. Багатофункціональна кнопка, що дозволяє застосувати до тексту параметри анімації, такі як структура, тінь, відбиття, світіння (Малюнок). Параметри анімації є чудовим засобом для декорування тексту, дозволяючи додати йому барвистий вид.

14. Колір виділення тексту. Можна змінювати не тільки колір букв, але й колір тла. Цей вид форматування називається Виділення кольором.

15. Колір тексту. Звичайно за замовчуванням у документі використовується шрифт кольору Авто. Це означає, що на білому тлі текст має чорний колір, а на темному тлі - білий. Але можна вибрати й свій колір.

У групі Буфер обміну перебуває дуже корисна кнопка Форматування за зразком .

Якщо ми створили дуже гарний текст, застосувавши до нього складне форматування (змінили колір, контур, розмір шрифту, накреслення шрифту й так далі), застосувати таке ж форматування до іншого тексту дуже просто. Для цього досить клацнути кнопку Форматування за зразком і виділити інший фрагмент тексту. Якщо таких фрагментів трохи, то кнопку Форматування за зразком необхідно клацнути двічі.

Форматування абзаців

Абзац - це фрагмент тексту, об'єднаного однією загальною думкою. Іноді говорять, що абзац - це відрізок письмової мови, що складає з декількох пропозицій.

З погляду текстового редактора, абзац – це фрагмент тексту, розташований між двома знаками Enter. Клавіша Enter натискається тільки й завжди наприкінці кожного абзацу.

Що ж входить у поняття форматування абзаців?

Форматування абзацу містить у собі:

    1. Зміна відступу праворуч і ліворуч першого й наступного рядків абзацу;
    2. Зміна вирівнювання тексту абзацу;
    3. Зміна інтервалу між сусідніми абзацами;
    4. Зміна міжрядкового інтервалу й так далі.

За форматування абзаців відповідає група Абзац на вкладці Головна

На Малюнку, зображеному вище, зображено групу Абзац і пронумеровані всі її кнопки.

1. Маркери. Установлює маркірований список. Виділені абзаци позначаються маркерами, у якості яких можуть виступати символи або малюнки (пункти 1-2). Для всіх елементів одного списку використовуються однакові маркери. Маркіровані списки звичайно застосовуються для перерахування елементів, порядок проходження яких не важливий.

2. Нумерація. Установлює нумерований список. Виділені абзаци нумеруються. У відмінності від маркірованих списків отут замість маркерів використовуються послідовність чисел або букв (пункт 3-4). Кожний елемент такого списку має свій індивідуальний номер, що зручно при перерахуванні елементів, порядок проходження яких важливий.

3. Багаторівневий список. Багаторівневі списки застосовуються в більших складних документах, наприклад, у кандидатських і докторських дисертаціях, технічних і юридичних документах (пункт 5).

4. Зменшити відступ. Дозволяє перенести початок абзацу ближче до лівого краю. Не працює, якщо абзац розташований у лівої границі.

5. Збільшити відступ. Дозволяє перенести початок абзацу ближче до правого краю.

6. Сортування. По натисканню цієї кнопки відкривається діалогове вікно, у якому можна задати додаткові параметри сортування: тип даних (текст, число або дата), порядок сортування (по зростанню або по убуванню), указати, що сортується спочатку, що потім, для багаторівневого сортування.

7. Відобразити всі знаки. Дуже важлива кнопка. Відображає всі недруковані символи.

8. Вирівняти текст по лівому краї.

9. Вирівняти по центрі.

10. Вирівняти текст по правому краї.

11. Вирівняти по ширині. При такому вирівнюванні інтервал між сусідніми словами підбирається автоматично таким чином, щоб текст вирівнювався по лівому й по правому краях одночасно.

Установка відступів

Установка відступу абзацу змінює положення тексту щодо лівого й/або правого полів сторінки.

Для абзацу можна встановити наступні відступи:

1 - ліве поле (установлюється для всього аркуша);

2 - відступ першого рядка ("новий рядок");

3 - виступ першого рядка ("висячий рядок");

4 - відступ ліворуч;

5 - ліве поле (установлюється для всього аркуша);

6 - відступ праворуч.

На горизонтальній координатній лінійці перебувають: маркер першого рядка (1), маркер лівої (2) і правої (3) границь абзацу, а також маркер всіх рядків абзацу (4). Перетягаючи їх за допомогою миші, можна змінювати відповідні параметри абзацу.

Перетаскуванням нижніх маркерів у лівій і правій частині лінійки можна змінити відступи абзацу ліворуч і праворуч. Перетаскуванням верхнього маркера 1 - відступ першого рядка (або виступ). Перетаскування прямокутного маркера 4 у лівій частині лінійки змінює одночасно відступ ліворуч і відступ першого рядка.