Znajdziesz tu inspiracje w temacie: budowanie autorytetu, rozwój zawodowy, rozwój osobisty

Być Ekspertką.

Niedawno moja dwuletnia córka dostała bluzę od koleżanki z napisem: "Rozpiera mnie duma. Puma."

A dziś to mnie rozpiera duma i zalewa falą szczęścia. Nareszcie dojrzałam do tego, by mówić o sobie jako Ekspertce.

Ile czasu musi minąć by ktoś mógł siebie tak postrzegać? Ilu ludzi musi to powiedzieć? Ile godzin musisz przepracować? Ile kursów ukończyć? Ile dostać rekomendacji? Ile dyplomów musi zawisnąć?

Kiedy Twój Zespół/ Klient będzie traktować Ciebie jako Experta? Czy można wyróżnić trendy w różnych kulturach?

Weźmy pod uwagę różnice w społeczeństwach w kontekście stosunku do autorytetu (Hofstede). Są kraje takie jak m.in. Filipiny, Chiny, Indie, Bliski Wschód które określa się jako te, o dużym dystansie władzy. To znaczy, że tym, którzy władzę mają, okazuję się należyty szacunek, podąża za ich wskazówkami. Ba! Nie tylko podąża ale się ich oczekuje i nie zacznie działać bez dokładnych instrukcji. W takich kulturach Ekspertem będę mogła się obwieścić dopiero gdy, ktoś zrobi to za mnie. Ktoś, kto zajmuje wysokie stanowisko. Może to zrobić opierając się na różnych czynnikach np. gdy zaufa mnie i moim kompetencjom.

W niektórych kulturach, zaufanie buduje się w oparciu o czynniki tzw. emocjonalne np. Chiny, Arabia Saudyjska, Brazylia. Ekspertem zostanę więc nazwana gdy, ktoś 'poczuje' że naprawdę chcę i mogę pomóc. Gdy usłyszy opowieści o poprzednich projektach, ale nie w liczbach, tylko o tym jak reagowali pracownicy, o tym jak radzę sobie jako matka łącząc pracę zawodową z wychowywaniem dwójki małych dziewczynek, o tym kim jestem poza pracą zawodową. Gdy ktoś poleci mnie do danego zlecenia, ktoś komu się ufa.

W kulturach, w których zaufanie buduje się w oparciu o czynniki tzw. poznawcze np. Niemcy, UK. Zacznę być traktowana jako Ekspertka, gdy będę miała solidne wykształcenie kierunkowe i około dziesięcioletnie doświadczenie zawodowe, gdy każdego dnia w swojej pracy będę udawadniać w swoich działaniach, że się znam. Gdy przedstawię swoje doświadczenie w liczbach i w ROI, gdy napiszę artykuły w poczytnych branżowych magazynach i gdy pojawię na TEDx. A to jeszcze przede mną ;)

W kulturach o niskim dystansie władzy i szczególnych wartościach jak branie spraw w swoje ręce jak USA, Australia, Nowa Zelandia: Ekspertką stanę się gdy sama się nią okrzyknę. Dokonam samoautoryzacji analizując ciężką pracę jaką włożyłam w osiągnięcie swojej pozycji.

Innym aspektem różniącym kultury pod tym kątem jest tzw. ceremonialność (Gesteland). Z czym będzie wiązać się moment "Stania się Ekspertem"? Specjalnym nadaniem uprawnień podczas ceremonii (Niemcy, Francja Japonia) czy też stanie się to przy okazji...np. w Irlandii.

Jeszcze inną zmienną kulturową, o której warto wspomnieć, jest stanie się Ekspertem czy Ekspertką. W niektórych krajach jak w Indiach czy na Bliskim Wschodzie, zdecydowanie łatwiej będzie zostać Ekspertem.

Ekspertka z kolei nie będzie miała trudności zaistnieć w Szwecji, Dani, Norwegii czy Holandii.

Jaką drogę Ty wybierzesz? Kiedy będziesz gotów/gotowa?


Z ciekawostek :

Marie-Line Germain (Germain, 2006) developed a psychometric measure of perception of employee expertise called the Generalized Expertise Measure (GEM).

Her 16-item scale contains objective expertise items and subjective expertise items:

 • This person has knowledge specific to a field of work.
 • This person shows they have the education necessary to be an expert in the field.
 • This person has the qualifications required to be an expert in the field.
 • This person has been trained in their area of expertise.
 • This person is ambitious about their work in the company.
 • This person can assess whether a work-related situation is important or not.
 • This person is capable of improving themselves.
 • This person is charismatic.
 • This person can deduce things from work-related situations easily.
 • This person is intuitive in the job.
 • This person is able to judge what things are important in their job.
 • This person has the drive to become what they are capable of becoming in their field.
 • This person is self-assured.
 • This person has self-confidence.
 • This person is outgoing.

(Condensed from Germain, 2006).