CLIL

 CONTENT AND LANGUAGE INTEGRATED LEARNING

Celem metody nauczania CLIL jest poprawienie sprawności językowych mieszkańców Europy. Termin pojawił sie w latach 90. XX wieku. CLIL jest rekomendowany i zalecany do pracy dydaktycznej z uczniami różnojęzycznymi przez Komisję Europejską na rzecz promowania nauki języków obcych i różnorodności językowej.

CBI - Content-Based Instruction - to nauczanie języków obcych w oparciu o treści niejęzykowe. Nauczyciel edukuje uczniów w zakresie języka obcego poprzez treści z różnych przedmiotów szkolnych: geografia, historia, wiedza o społeczeństwie, literatura, biologia i przedmioty artystyczne 

Głównym celem wdrażania w dydaktyce metody CLIL jest podniesienie motywacji uczniów do uczenia się języków obcych. CLIL podnosi bowiem oczekiwania uczniów co do treści prezentowanych na lekcjach, co więcej podczas zajęć uczniowie mają okazję zaprezentować umiejętności niezależne od poziomu zaawansowania w nauce języka obcego ( wiedza przedmiotowa) 

Programy CLIL są także świetnymi motywatorami dla nauczycieli. Współpraca z nauczycielami przedmiotowymi pozwala na integrację zespołu, wywołuje uczucie sprawczości i odpowiedzialności za całokształt procesu nauczania. 

Badania pokazują, że stosowanie CLIL istotnie polepsza sprawności językowe, zwłaszcza w obszarach mówienia i pisania (treść, struktura, słownictwo)

Najistotniejsze cechy metody CLIL:

Metoda CLIL winna uwzględniać aktywizowanie więcej niż jednego kanału sensorycznego, opierając się na trzech rodzajach modalności: wzrokowym, słuchowym i kinestetycznym. Nauka wielozmysłowa umożliwia lepsze rozumienie i zapamiętywanie informacji, uatrakcyjnia proces nauczania i zdobywania wiedzy oraz rozwija wyobraźnię i uczy kreatywności. 

Poziom klasy z rozszerzonym programem nauczania języka obcego:

Poziom klasy bez rozszerzonego programu nauczania języka obcego, "miękki" CLIL":

5 PRZYKAZAŃ CLIL:

Nauczyciel języka obcego w ramach CLIL powinien zawsze pamiętać o trzech elementach składowych treści przedmiotowych:

> KONCEPCJA,  jest tym, co powinno zostać przyswojone w procesie nauczania, konkretne zagadnienie w ramach przedmiotu

> PROCEDURA, jest sposobem, w jaki uczniowie mają coś zrobić. Na przykład wyjaśnić, porównać, wyszczególnić, opisać

> JĘZYK,  pełni rolę pomocniczą