VAZ 2107 vs. VAZ 2107

Máme tu jedno podzimní odpoledne roku 2018 a díky Martinovi jedinečnou možnost, srovnat dvě Lady. Co je na nich jiné? Dělí je do sebe 24 let.

Lada 1500 - VAZ 2107: První představení proběhlo v roce 1981, v následujícím roce začala jeho výroba. Patří do inovované řady klasických Žigulíků, kdy vzhledem ke zvyšujícím se nárokům na ekologii, bezpečnost a design, přikročila automobilka koncem sedmdesátých let k vývoji inovované "hranaté" řady zahrnující lidový VAZ2105, kombi 04 a luxusní 07. Karoserie zůstala stejná jako u staré řady, změnily se panely, kapoty, světla, interiér, do dveří přibyly bezpečnostní výztuhy a bylo upuštěno od větracích "trojúhelníčků" v předních dveřích. "Hranatému" designu byly přizpůsobeny také ráfky kol. 2107 se od 2105 (04) odlišovala chromovanou maskou a na ní navazující tvarovanou přední kapotou, zadními světly, nárazníky a luxusně pojatým interiérem, který zahrnoval koberec na podlaze, přední sedačky s integrovanou hlavovou opěrkou a čalouněné látkou místo standardní koženky. Palubní desku propojuje s podlahou středový panel pro autorádio a v přístrojovém panelu našel místo kromě standardních prvků voltmetr, otáčkoměr a tlakoměr oleje, který byl přibližně v roce 1988 nahrazen ekonoměrem. V předních dveřích byly osazeny "poziční" červené svítilny, čímž 2107 navazovala na předchozí "luxusní" řadu 2103 a 2106.

Tak a co dál, jak je možné, že tento typ se udržel ve výrobě 30 let až do roku 2012? Pojďme srovnat zelenou 2107 z roku 1989 a stříbrnou 2107 z roku 2012...

Na první pohled rozhodně atraktivní stříbrná metalíza, která v 80. let v nabídce nebyla.


Rozdílné jsou disky kol, které se opět vzhledem přiblížily diskům z kulatých řad.


Z předních světel zmizely charakteristické stěrače.


Zadní kapota je stejná jako na modelu 2105, po stranách má prolisy.


Zadní partie zelené....


...a stříbrné s prolisy kapoty.


Na původním štítku je nepatrně více chromu, nový je více laděný do matné stříbrné.
Původní kliky jsou kovové, pochromované.


Nové nahradil plast.


Ramínka stěračů.
Ozdobná prahová lišta...


...na novější Nulasedmičce zmizela.


Drobný detail - štítek označující motorizaci....


...také již není součástí zadního blatníku.


Poziční světlo otevřených předních dveří....


....také.


Kličky a výplně předních dveří....


...spíše připomínají 2101.


Přístrojový panel....


...je více decentní a postrádá "denní" počítadlo ujetých km.


Volant....


...padne do ruky.


Polstrování sedadel předních a ...


...zadních je z odolnějšího materiálu a přesto velmi dobré.


A největší rozdíl? Po otevření kapoty... Motor o objemu nikoli 1,5 ale 1,6l, plnící normu Euro3. S ním spojené změny přeorganizovaly klasické, letité, uspořádání motorového prostoru a jak vývoj posunul letitý agregát ze 70. let:

Nádobka ostřikovačů s dvěma motory.


Palivové čerpadlo, vzduchový filtr.


Zelený blok motoru 2103...


...a modrý 2106.


Rozdělovač....


...sání a škrtící klapka.


A jaká tedy je? Nová 07 při konci výroby již nebyla vlajkovou lodí - "Ruský Mercedes", byla to taková nová "Kopějka", tak že pryč musely všechny zbytečnosti. Výroba již neprobíhala v Togliatti ale Iževsku, kde do roku 2008 probíhala výroba 2106, nejspíš proto motorizace 1.6L, nikoliv 1.7L, která by se dala čekat a která bývala v 90. letech standardem určeným pro export.

A jak jede?

Stará 2107 po letech je jednoduše rozevlátá, pluje se přes výmoly, v zatáčkách se naklání, je prostě pohodlná.

Nová 2107 to je něco jiného. Je pevná. Sedačky a volant sedí. Je tišší. Řízení jde lehce, díky šneku mám pocit, jako by měla posilovač řízení a naprosto bez vůle. Nápravy, péra a tlumiče jsou pevné, tak že hrboly jsou standardně cítit a auto se v zatáčkách nijak zvlášť nenaklání. A prostě jede. V serpentýnách je to radost, má stále chuť jet a jet, na křižovatce prohrábne, v šotolinové zatáčce svádí k lehkému driftu.