Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC”
Sp. z o.o. w Bolesławcu
ul. Kościuszki 11, 59-700 Bolesławiec
tel.: +48 75 732 36 51 – 53, e-mail: bol_cer@e.pl
www.ceramicboleslawiec.com.pl, www.garnkiceramiczne.com.pl
www.ceramikaboleslawiec.com.pl
Zakłady Ceramiczne „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o.
rozpoczęły działalność w 1946 r. w oparciu o zaplecze przedwojennej wytwórni Reinhold & Co. mieszącej się przy ul. Górne Młyny. Do uruchomienia produkcji przyczynił się krakowski artysta-ceramik, profesor Tadeusz Szafran. Fabryka funkcjonowała w ramach Bolesławieckich Zakładów Garncarsko Ceramicznych, a w 1964 r. weszła w skład Bolesławieckich Zakładów Ceramicznych Przemysłu Terenowego. W 1980 r. wyodrębniły się z nich Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”. Obecnie zakład mieści się przy ul. Kościuszki 11. Zatrudnionych jest tu 463 osób. Prezesem Zarządu firmy jest Wiesław Ogrodnik.
W ofercie firmy jest ponad 1000 wzorów kształtów naczyń, w tym w bieżącej produkcji około 800. Co roku projektowanych jest około 40 nowych form. Wśród osób, które stworzyły obecny styl wzornictwa Zakładów najważniejsza niewątpliwie jest Janina Bany-Kozłowska, od 1974r. główny projektant, autor większości oferowanych obecnie wzorów.
Twórcą wielu nowoczesnych i bardzo popularnych kształtów jest także Barbara Kozłowska-Trojnar.
Obecnie wytwarzany asortyment obejmuje przede wszystkim naczynia użytkowe, m.in.: filiżanki, kubki, czajniki, dzbanki, talerze i talerzyki, miski, czarki i salaterki. Ponadto firma produkuje elementy wystroju wnętrz, np. wazony, zegary czy plastykę figuralną. Wykonywane są tu także akcesoria kuchenne, m.in: chlebaki, pojemniki, deski do krojenia, łyżki. Wizytówką firmy są zestawy kawowo-herbaciany „Alicja” i obiadowy „Alicja” oraz komplety półmisków i misek.
Dekoracje projektowane i opracowywane są przez projektantów zdobin z działu wzornictwa pod kierownictwem Danuty Amborskiej. Aktualna oferta obejmuje łącznie około 1800 wzorów dekoracji klasycznych, o podwyższonym standardzie, unikatowych i ekskluzywnych. W ciągu roku powstaje od 100 do 150 nowych propozycji wzorniczych nowych zdobin. Są to różnorodne kompozycje od bardzo prostych, tradycyjnych układów typu: pawie oczka, kropki i kreski, aż po bardzo bogate dekoracje kwiatowe oraz skomplikowane, misterne wzory. Dominuje odcień kobaltowy, tradycyjnie kojarzony z bolesławiecką ceramiką. Wśród dekoracji występują jednak również inne kolory: stonowane odcienie brązu i zieleni, czerń, oraz wyraziste czerwienie, żółcienie lub pomarańcze. Najnowsze propozycje dekoracji to wprowadzenie bieli, dzięki której uzyskuje się bardziej kontrastowe zestawienia z innymi kolorami. Część wyrobów kryta jest jednobarwnymi lub odpowiednio dobranymi kompozycjami szkliw. Charakterystyczną dla zakładu dekoracją jest wzór 166A w kolorze kobaltu, wykonywany przy pomocy stempli z motywem kółka i kwiatka. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszą się naczynia w dekoracji stempelkowej DU60 utrzymanej w tonacji zieleni, natomiast w grupie dekoracji artystycznych - malowana pędzlem Art149 z motywami kwiatowymi i motylami.
Naczynia eksportowane są do takich krajów europejskich jak: Austria, Czechy, Niemcy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Wielka Brytania, Węgry, Włochy, Holandia, Szwecja, Szwajcaria, Islandia, Rosja, Irlandia i Słowacja, a także do Kanady, USA, Australii i Nowej Zelandii oraz do krajów Azji – Tajwanu, Japonii, Korei Południowej i Kazachstanu.
Jeżeli chcą Państwo dokonać zmian w opisie lub zmienić, wykonać, dodać nowe fotografie to prosimy o kontakt.