Ceramika Artystyczna WIZA

Parowa 6, 59-724 Osiecznica

tel.: +48 75 732 18 22

e-mail: wiza@ceramika.com

www.ceramikawiza.com

Ceramika Artystyczna WIZA

Firma została założona w 1963 r. przez ceramika - Stanisława Wizę. Zakupił on budynek i uruchomił produkcję w przedwojennej fabryce ”Silesia” w Parowej, wchodzącej w skład porcelanowego koncernu Kuno Steinmanna.

Początkowo był to mały zakład rzemieślniczy, który opierał się na produkcji wazonów, popielniczek, karafek i kieliszków ceramicznych pokrywanych szkliwami brązowymi i zaciekowymi. Z czasem produkcję rozszerzono o eleganckie serwisy kawowe zdobione kobaltem i złotem. W latach 80. XX w. w produkcji zakładu zaczęły dominować nawiązujące do historycznej kamionki bolesławieckiej wyroby: stołowe, kuchenne i dekoracyjne zdobione stempelkami, które do dziś stanowią znaczącą część produkcji. Wciąż prowadzone są prace modernizacyjne, firma stale rozbudowuje się. Ceramika Artystyczna „Wiza” produkuje około 1000 różnego rodzaju form w 300 dekoracjach. Dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju miski i naczynia do zapiekania, talerze oraz kubki, a także galanteria świąteczna: bożonarodzeniowa i wielkanocna. Wyroby dekorowane są wzorami tradycyjnymi, wykonanymi przy użyciu stempelków oraz artystycznymi i unikatowymi z motywami roślinnymi. Firma ma w ofercie także wzory okazjonalne (głównie świąteczne), a także wyjątkowe dekoracje inspirowane rodzimą kulturą ludową. Wyroby sprzedawane są na terenie Polski oraz eksportowane do krajów Europy (m.in. Niemiec, Włoch, Wielkiej Brytanii), Azji, Ameryki Południowej i Australii.

Ceramika Artystyczna „Wiza” corocznie bierze udział w Bolesławieckim Święcie Ceramiki. Ponadto uczestniczy w targach ceramicznych w Poznaniu i Lublinie oraz w targach o zasięgu międzynarodowym: w Monachium, Siegburgu, Frankfurcie i Lipsku (Niemcy), Chicago (USA) oraz w Kownie i Wilnie (Litwa). Firma zdobyła 11 medali i odznaczeń na wystawach krajowych i międzynarodowych. W 1997 r. była nominowana do nagrody „Dolnośląski Klucz Sukcesu”.

Materiał przygotowany na podstawie katalogu pn. Z bolesławieckiej gliny, wydanego przez Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, opracowanie graficzne, skład i fotografie Grzegorz Matoryn.
Jeżeli chcą Państwo dokonać zmian w opisie lub zmienić, wykonać, dodać nowe fotografie, filmy to prosimy o kontakt.